İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) nedir? İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’na kimler girebilir? 2021 -2022 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’na ne zaman ve nasıl başvurabilirsin? İOKBS başvuru için gerekli belgeler nelerdir?

Tüm bu soruların ve nicesinin cevaplarını İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızda bulabilirsin! E-Bursum ile Türkiye’deki tüm burs veren kurumlara ulaşıp, güncel burs başvurularını incelebilirsin. Hemen bursları incelemeye başlamak için tıkla.

Devlet, uzun yıllardır ihtiyaç sahibi öğrencilere burs ve kalacak yer desteği sağlamaktadır. Ayrıca ihtiyaç sahibi parlak öğrencilere İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı aracılığıyla karar verilmektedir. Eski ismi Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı olan bu sınavda yüksek not alan öğrenciler devlet tarafından devlet yurtlarına yerleştirilip burs desteği alır. Tüm burslar ve kalacak yer geri ödemesizdir. Bu yazımızda, 2021 İOKBS İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’na dair kafandaki soru işaretlerini giderecek ve işlerini kolaylaştırmaya çalışacağız.

Nice burs fırsatları ve burs başvuru rehberleri için E-Bursum’a üye olarak yazılarımızı da buradan takip edebilirsin.


Bursluluk Sınavı başvuru ön koşulları nelerdir?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere yöneliktir. Bu sınava girmek için belirlenen ön koşullar şu şekildedir:

  1. KKTC veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  2. Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmak,
  3. Sınavın gerçekleştirildiği yıl içerisinde okul değiştirmeye yönelik ceza almamak,
  4. Bulunduğu sınıfta sınıf tekrarı yapmamış (sınıfta kalmamış) olmak,
  5. Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak.

İOKBS için ailede kişi başına düşen yıllık gelir nasıl hesaplanır?

Ailenin 2020 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2021 Mali Yılı için tespit edilen 16.080,00 (onaltıbinseksen) TL’yi geçmemesi gerekir. Bunu hesaplamanın bir yolu var:

Evin Aylık Geliri: 2000

Evin Yıllık Geliri: 2000 x 12 = 24000

Evde Yaşayan İnsan Sayısı= 4

Evde Kişi Başına Düşen Yıllık Gelir = 24.000 / 4 = 6000

Bu örnek hesaplamada ailenin kişi başı yıllık gelirinin 6000 TL olduğunu görüyoruz. Bu şartlar altında bu ailenin öğrencisi İOKBS sınavına girebilmekte.


Bursluluk Sınavı’na ne zaman ve nasıl başvurulur?

İOKBS başvurusu okullar üzerinden yapılmaktadır. Öncelikle duyuruları 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. Sınıftaki öğrencilere okulları yapmaktadır. Bu duyurular neticesinde öğrenciler okullarındaki gerekli merciden başvuru formunu alır, doldurur ve teslim eder. Ayrıca sınava girmeye hak kazanıp kazanmadıkları da okulları tarafından açıklanır.

2021 İOKSB başvuruları 08-26 Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleşti.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı bireysel başvuru giriş işlemlerinizi buradan gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Aynı zamanda başvurunun yapıldığına dair okul müdürlüğü tarafından onaylanan ve veli tarafından imzalanan başvuru belgesi sınav bitimine kadar saklanmalıdır.

Bu Başvuru ve Uygulama Kılavuzunuda okuyabilirsin.


SINAV BİLGİLERİ TABLOSU

5, 6, 7, 8, Hazırlık Sınıfı, 9, 10 ve 11’inci SınıflarSoru SayısıSınav Saati ve SüresiCevap Seçenek SayısıKitapçık Türü
100Saat: 10.00 Süre:120 Dakika 4 (Dört) A-B

İOKBS bursu ne kadar?

Devlet, İOKBS’de başarılı olan öğrencilere ücretsiz kalacak yer imkânı ayda bir burs imkânı sağlar. Öğrencilerin hesaplarına ayda bir 310 TL yatırır. Bu burs geri ödemesizdir. Ayrıca kalacak yer ve burs desteği lisenin sonuna kadar devam eder. 2021 güncel burs miktarları daha açıklanmamıştır. Açıklanınca yazımız güncellenicektir.

İOKBS başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? Bursluluk sınavı başvuru belgeleri neler?

Okul müdürlükleri gerekli belgeleri duyurur. 2021’de 8 Şubat’dan itibaren 26 Şubat 2021’ye kadar başvurular alınıyor. Bu tarihten önce okullar öğrencilerine gerekli belgeleri duyurur ve öğrenciler de bu belgeleri toplayıp gerekli tarihler arasında teslim eder.


İOKBS başvuru formu nasıl doldurulmalı?

Okuldan temin edeceğiniz başvuru formunu tamamen doğru ve güncel bilgilerle doldurmalısınız. Zaten belge teslimi de yapılacağı için, yanlış/eksik beyanda bulunan öğrenciler tespit edilip aynı zamanda İOKBS’ye giremezler. Başvuru onay işleminden sonra elektronik ortamda yapacağın değişiklikler başvuru bilgilerini değiştirmeyecektir. Bu nedenle onaylama işleminden önce bilgilerin doğruluğu veli ve okul yöneticilerince titizlikle incelenmelidir. Bundan sonra yapılan başvurular ve talepler kesinlikle dikkate alınmayacaktır.


Bursluluk Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

5 Eylül 2021 tarihinde saat 10.00’da yapılacaktır.


İOKBS sonuçları açıklandı mı? 2019 İOKBS sonuçları sorgulama nasıl yapılır?

2021 İOKBS sonuçları 28 Eylül‘ de açıklanacak. İOKBS sonuçları sorgulamayı buradan yapabilirsin.


Burs kazandım, bursum ne zaman yatar?

Öğrenci bursları, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği hükümleri gereği, bursluluk sınavı kazanılarak okula kayıt yaptırılan tarihi izleyen Ekim ayı başından itibaren ödenir. Bursluluk hakkı, 01 Ekim 2021 tarihi itibarıyla başlar. Sonrasında İOKBS bursları ayda bir düzenli şekilde öğrencilere verilmektedir. Burs ödemelerine 15 günlük bir gecikme söz konusu olabilir.  


İOKBS’nı kazandım, ne yapmalıyım?

Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra eğer yatılılık ve burs desteği almaya hak kazandıysan, bunu okul müdürlüğüne giderek onaylatman gerekmektedir. Bunun yanında Okul müdürlüğü e-Okul üzerinden gerekli ayarları yapıp sana bilgi verecektir.


Umarız buraya kadar okuyup aklındaki soru işaretlerini gidermişsindir. Aynı zamanda ilköğretim ve ortaöğretim burslarından bir diğeri olan VGM Bursu yazımıza buradan göz atabilirsin.

burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!