İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) nedir? İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’na kimler girebilir? 2019 -2020 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’na ne zaman ve nasıl başvurulur? İOKBS başvuru için gerekli belgeler nelerdir?

Tüm bu soruların ve nicesinin cevaplarını İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızda bulabilirsiniz! E-Bursum ile Türkiye’deki tüm burs veren kurumlara ulaşabilir, güncel burs başvurularını incelebilirsiniz. Hemen bursları incelemeye başlamak için tıkla.

Devlet, uzun yıllardır ihtiyaç sahibi öğrencilere burs ve kalacak yer desteği sağlamaktadır. İhtiyaç sahibi parlak öğrencilerin belirlenmesine ise İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı aracılığıyla karar verilir. Eski ismi Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı olan bu sınavda yüksek not alan öğrenciler devlet tarafından devlet yurtlarına yerleştirilir ve burs desteği alır. Tüm burslar ve kalacak yer geri ödemesizdir. Bu yazımızda, 2020 İOKBS İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’na dair kafanızdaki soru işaretlerini giderecek ve işlerinizi kolaylaştırmaya çalışacağız.

Nice burs fırsatları ve burs başvuru rehberleri için E-Bursum’a üye olabilir ve yazılarımızı da buradan takip edebilirsiniz.


İOKBS başvuru ön koşulları nelerdir?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere yöneliktir. Bu sınava girmek için belirlenen ön koşullar şu şekildedir:

  1. KKTC veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  2. Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmak,
  3. Sınavın gerçekleştirildiği yıl içerisinde okul değiştirmeye yönelik ceza almamak,
  4. Bulunduğu sınıfta sınıf tekrarı yapmamış (sınıfta kalmamış) olmak,
  5. Aileye gelen paranın yıllık olarak kişi başına düşen miktarının n 14.640,00 liradan az olması.

İOKBS için ailede kişi başına düşen yıllık gelir nasıl hesaplanır?

2018’de İOKBS için öğrencinin ailesinde kişi başına düşen yıllık gelirin 10.270 liradan az olması isteniyordu. Bunu hesaplamanın bir yolu var:

Evin Aylık Geliri: 2000

Evin Yıllık Geliri: 2000 x 12 = 24000

Evde Yaşayan İnsan Sayısı= 4

Evde Kişi Başına Düşen Yıllık Gelir = 24.000 / 4 = 6000

Bu örnek hesaplamada ailenin kişi başı yıllık gelirinin 6000 TL olduğunu görüyoruz. Bu şartlar altında bu ailenin öğrencisi İOKBS sınavına girebilir.


İOKBS 2020’ye nasıl ve ne zaman başvurulur?

İOKBS başvurusu okullar üzerinden yapılmaktadır. 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. Sınıftaki öğrencilere okulları tarafından İOKBS duyuruları yapılır. Bu duyurular neticesinde öğrenciler okullarındaki gerekli merciden başvuru formunu alır, doldurur ve teslim eder. Sınava girmeye hak kazanıp kazanmadıkları da okulları tarafından açıklanır. 2020 İOKBS için bir değişiklik olursa bu değişiklikleri sizlere E-Bursum olarak biz de duyuracağız.

2020 İOKSB başvuruları 5-17 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı bireysel başvuru giriş işlemlerinizi buradan gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Başvurunun yapıldığına dair okul müdürlüğü tarafından onaylanan ve veli tarafından imzalanan başvuru belgesi sınav bitimine kadar saklanmalıdır.

Bu Başvuru ve Uygulama Kılavuzunuda okuyabilirsiniz.


İOKBS bursu ne kadar?

Devlet, İOKBS’de başarılı olan öğrencilere ücretsiz kalacak yer imkânı ayda bir burs imkânı sağlar. Öğrencilerin hesaplarına ayda bir 2019 yılında 260,40 TL yatırılır. Bu burs geri ödemesizdir. Kalacak yer ve burs desteği lisenin sonuna kadar devam eder. 2020 güncel burs miktarları daha açıklanmamıştır. Açıklanınca yazımız güncellenicektir.


İOKBS başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? 2020 İOKBS başvuru belgeleri neler?

Gerekli belgeler okul müdürlükleri tarafından duyurulur. 2020’de 5 Şubat’dan itibaren 17 Şubat 2020’ye kadar başvurular alınıyor. Bu tarihten önce okullar öğrencilerine gerekli belgeleri duyurur ve öğrenciler de bu belgeleri toplayıp gerekli tarihler arasında teslim eder.


İOKBS başvuru formu nasıl doldurulmalı?

Okuldan temin edeceğiniz başvuru formunu tamamen doğru ve güncel bilgilerle doldurmalısınız. Zaten belge teslimi de yapılacağı için, yanlış/eksik beyanda bulunan öğrenciler tespit edilir ve İOKBS’ye giremezler. Başvuru onaylandıktan sonra elektronik ortamda yapılacak değişiklikler başvur bilgilerini değiştirmeyecektir. Bu nedenle onaylama işleminden önce bilgilerin doğruluğu veli ve okul yöneticilerince titizlikle incelenmelidir. Bundan sonra yapılan başvurular ve talepler kesinlikle dikkate alınmayacaktır.


İOKBS 2020 Ne Zaman Yapılacak?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı bu yıl 25 Nisan 2020′de saat 10.00’da gerçekleşecekti fakat Covid-19 sebebi ile sınav ertelenmiştir. Yeni tarih: 5 Eylül 2020


İOKBS sonuçları açıklandı mı? 2019 İOKBS sonuçları sorgulama nasıl yapılır?

2020 İOKBS sonuçları 3 Temmuz’da açıklanacak. İOKBS sonuçları sorgulamayı buradan yapabilirsiniz.


Burs kazandım, bursum ne zaman yatar?

Bursluluk hakkı, 01 Ekim 2020 tarihi itibarıyla başlar. Sonrasında İOKBS bursları ayda bir düzenli şekilde öğrencilere verilir. Burs ödemelerine 15 günlük bir gecikme söz konusu olabilir.  


İOKBS’nı kazandım, ne yapmalıyım?

Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra eğer yatılılık ve burs desteği almaya hak kazandıysanız, bunu okul müdürlüğünüze giderek onaylatmanız gerekmektedir. Okul müdürlüğü e-Okul üzerinden gerekli ayarları yapıp size bilgi verecektir.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!