İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) nedir? İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’na kimler girebilir? 2019 -2020 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’na ne zaman ve nasıl başvurulur? İOKBS başvuru için gerekli belgeler nelerdir? Tüm bu soruların ve nicesinin cevaplarını İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızda bulabilirsiniz!


Devlet, uzun yıllardır ihtiyaç sahibi öğrencilere burs ve kalacak yer desteği sağlamaktadır. İhtiyaç sahibi parlak öğrencilerin belirlenmesine ise İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı aracılığıyla karar verilir. Eski ismi Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı olan bu sınavda yüksek not alan öğrenciler devlet tarafından devlet yurtlarına yerleştirilir ve burs desteği alır. Tüm burslar ve kalacak yer geri ödemesizdir. Bu yazımızda, 2019 İOKBS İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’na dair kafanızdaki soru işaretlerini giderecek ve işlerinizi kolaylaştırmaya çalışacağız.

Nice burs fırsatları ve burs başvuru rehberleri için E-Bursum’a üye olabilir ve yazılarımızı da buradan takip edebilirsiniz.


İOKBS başvuru ön koşulları nelerdir?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere yöneliktir. Bu sınava girmek için belirlenen ön koşullar şu şekildedir:

1.       KKTC veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2.       5, 6, 7, 8, 9, 10 veya 11. Sınıf bünyesinde eğitim görüyor olmak,

3.       Sınavın gerçekleştirildiği yıl içerisinde okul değiştirmeye yönelik ceza almamak,

4.       Bulunduğu sınıfta sınıf tekrarı yapmamış (sınıfta kalmamış) olmak,

5.       Aileye gelen paranın yıllık olarak kişi başına düşen miktarının 13.480 liradan az olmasıdır.


İOKBS için ailede kişi başına düşen yıllık gelir nasıl hesaplanır?

2018’de İOKBS için öğrencinin ailesinde kişi başına düşen yıllık gelirin 10.270 liradan az olması isteniyordu. Bunu hesaplamanın bir yolu var:

Evin Aylık Geliri: 2000

Evin Yıllık Geliri: 2000 x 12 = 24000

Evde Yaşayan İnsan Sayısı= 4

Evde Kişi Başına Düşen Yıllık Gelir = 24.000 / 4 = 6000

Bu örnek hesaplamada ailenin kişi başı yıllık gelirinin 6000 TL olduğunu görüyoruz. Bu şartlar altında bu ailenin öğrencisi İOKBS sınavına girebilir.


İOKBS’ye nasıl ve ne zaman başvurulur?

İOKBS başvurusu okullar üzerinden yapılmaktadır. 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. Sınıftaki öğrencilere okulları tarafından İOKBS duyuruları yapılır. Bu duyurular neticesinde öğrenciler okullarındaki gerekli merciden başvuru formunu alır, doldurur ve teslim eder. Sınava girmeye hak kazanıp kazanmadıkları da okulları tarafından açıklanır. 2019 İOKBS için bir değişiklik olursa bu değişiklikleri sizlere E-Bursum olarak biz de duyuracağız.

Başvurular 11-22 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleşti.


İOKBS bursu ne kadar?

Devlet, İOKBS’de başarılı olan öğrencilere ücretsiz kalacak yer imkânı ve  ayda bir burs imkânı sağlar. Öğrencilerin hesaplarına ayda bir 260,40 TL yatırılır. Bu burs geri ödemesizdir. Kalacak yer ve burs desteği lisenin sonuna kadar devam eder.


İOKBS başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? 2019 İOKBS başvuru belgeleri neler?

Gerekli belgeler okul müdürlükleri tarafından mart ayı civarında duyurulur. 2019’da 11 Mart’tan itibaren başvurular alındı. Bu tarihten önce okullar öğrencilerine gerekli belgeleri duyurur ve öğrenciler de bu belgeleri toplayıp gerekli tarihler arasında teslim eder.


İOKBS başvuru formu nasıl doldurulmalı?

Okuldan temin edeceğiniz başvuru formunu tamamen doğru ve güncel bilgilerle doldurmalısınız. Zaten belge teslimi de yapılacağı için, yanlış/eksik beyanda bulunan öğrenciler tespit edilir ve İOKBS’ye giremezler.


İOKBS Ne Zaman Yapılacak?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı bu yıl 2 Haziran’da gerçekleşecek.


İOKBS sonuçları açıklandı mı? 2019 İOKBS sonuçları sorgulama nasıl yapılır?

2018 İOKBS sonuçları 18 Temmuz’da açıklanmıştı. 2019 İOKBS sonuçları 22 Temmuz’da açıklandı. İOKBS sonuçları sorgulamayı buradan yapabilirsiniz.


Burs kazandım, bursum ne zaman yatar?

Burs kazanan öğrencilerin ilk bursları genelde okullar açıldıktan iki hafta sonra yatırılır. Sonrasında İOKBS bursları 3 ayda bir düzenli şekilde öğrencilere verilir. Burs ödemelerine 15 günlük bir gecikme söz konusu olabilir.  Nisan, temmuz, ekim, aralık ayları İOKBS burslarının yattığı aylardır.


İOKBS’nı kazandım, ne yapmalıyım?

Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra eğer yatılılık ve burs desteği almaya hak kazandıysanız, bunu okul müdürlüğünüze giderek onaylatmanız gerekmektedir. Okul müdürlüğü e-Okul üzerinden gerekli ayarları yapıp size bilgi verecektir.