İşletme, muhasebe, ekonomi, maliye… Fakültelere özel film önerilerimizde bu hafta İİBF için bir yazı derledik. Şöyle arkanıza yaslanıp dinleneceğiniz anlara müthiş İİBF film tavsiyeleriyle geliyoruz. Bölümünüze dair ders çıkarabileceğiniz, kimi zaman derin düşüncelere daldıracak, kimi zaman kahkahalara boğacak iktisat filmlerini sizler için hazırladık. Haydi o zaman arkanıza bir yastık daha koyun, başlıyoruz!

1. Finansçıların Dönüp Dönüp Tekrar İzleyecekleri İktisat Filmleri İçin Müthiş Bir Örnek: İnside Job (İç İşler)

2010 yapımı, “En İyi Belgesel Film Oscar’ı” ve birçok ödülü bünyesinde barındıran 2008 yılında yaşanan mali krizi ele alan, Matt Damon tarafından seslendirilen harika bir belgeseldir. Seyirciye yaşanan krizi arka planıyla birlikte açıklayıcı bir şekilde aktaran film, bu süreçte krizin nedenlerini, ABD’nin bu noktada nasıl önlemler aldığını, krizde yer alan önemli aktörleri göz önüne seriyor. İİBF filmlerinde öne çıkan, ufkunuzu genişletecek bu filmi kaçırmayın deriz! 

Süre: 108 dk.

IMDB: 8,2


2. En Çarpıcı Şirket Skandallarından Birinin Öyküsü: Enron: The Smartest Guys In The Room (Piyasanın Uyanıkları)

ABD’nin en büyük enerji şirketlerinden biri olan Enron’un iflasının yarattığı sonuçlar, ABD ekonomisi üzerindeki etkileri, krizin arka planıyla gözler önüne serilen 2005 yapımı bir belgesel filmidir. Tarihin en büyük şirket skandallarından biri olarak kabul edilen bu filmde, işin iç yüzü tanıklarla birlikte anlatılıp aynı zamanda kanıtlarla desteklenir. Filmde Kenneth Lay, fakir bir ailede doğmuş ancak zenginlik hayaliyle yanıp tutuşan bir çocuktur. Birçok farklı sektörde çalışmış, doktorasını iktisat bölümünde yapan Kenneth, Enron şirketini kurar ve devamında olaylar çarpıcı bir şekilde gelişmeye başlar. Şirketin iflasıyla son bulan bu hikayeden öğrenecekleriniz sizleri bile şaşırtacak! 

Süre: 110 dk.

IMDB: 7,6


3. Gerçek Bir Hayat Hikayesi, Oscar Ödülü… İzlemeden Geçmemeniz Gereken İktisat Filmleri İçin Harika Bir Öneri: A Beautiful Mind (Akıl Oyunları)

“Nobel Ekonomi Ödülü”, “Abel Ödülü” sahibi, iktisada şüphesiz katkıları olan, ABD’li matematikçi John Forbes Nash’ın hayatını konu alan filmdir. Yönetmenliğini Ron Howard’ın yaptığı, 2001 biyografi filmidir. Dahi olduğu gibi  aynı zamanda şizofreniden zor sıyrılmıştır. Hikayesinin peşine düşeceğiniz bu adamı filmde Russell Crowe canlandırmakta. Bu filmlerin içinde çok önemli bir yere sahip olduğu kesin… İstediğiniz İİBF filmini bulduğunuzu hissediyor gibiyiz. Haydi, izlemek için daha fazla vakit kaybetmeyin! 

Süre: 140 dk.

IMDB: 8,2

Ah, unutmadan! Ek bilgi: Matematik dahisi John Forbes Nash, Bilgi Üniversitesi tarafından 2012 yılında İstanbul’da düzenlenen panelde, panelin konuklarından biriydi.


4. Büyük Krize Farklı Bir Bakış: Too Big To Fail (Büyük Başarısızlık)

Çokça filme konu alan 2008’de başlayan ABD krizini burada da ele alıyoruz. Ancak diğer filmlerden farklı olarak burada yönetim de konu alınmış ve yaşanan krize daha geniş açıdan bakılmıştır.  Beklenmedik bir durumda ortaya çıkan problemlerle gelişen krizin sürecini ve bu noktada ABD’nin aldığı çözümleri görmek isteyenler için harika bir İİBF film önerisi olacaktır!  

Süre: 99 dk.

IMDB: 7,3


5. Kapitalizme Gelen Bir Eleştiri: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi) 

İktisat filmlerinde kapitalizmi görmek hiç de şaşırtıcı değil! 2009 Amerikan yapımı belgesel filmidir. Michael Moore, filmin yönetmen koltuğunda oturduğu gibi aynı zamanda filmin yazarı ve oyuncusudur. ABD’de yaşanan finansal konular üzerinde durulurken aynı zamanda kapitalizm bu noktada ele alınıyor. Birçok çeşitli olayla kapitalizm gözler önüne serilirken, ciddi bir eleştiri de filme hakim oluyor. ABD’nin önemli muhaliflerinden biri olan Michael Moore, bu filmiyle birçok ödüle de aday olarak gösterilmiştir.

Süre: 127 dk.

IMDB: 7,4


6. İİBF Filmleri İçin Olmazsa Olmaz! Bir Para Avcısının Çarpıcı Hikayesi: The Wolf Of Wall Street (Para Avcısı)

Başrolünde Leonardo DiCaprio’nun yer aldığı, 2013 ABD yapımı filmdir. “Para avcısı” lakabıyla anılan kariyerine komisyoncu olarak başlayan Jordan Belfort’un yaşamının yer aldığı bir biyografidir. Kurduğu şirketle milyonlar kazanan Belfort’un kariyerine dair iniş çıkışları görebileceğiniz aynı zamanda kara komedinin hakim olduğu bu filmde kendinize ilham kaynağı bulabileceğiniz birçok olayı da şüphesiz göreceksiniz… Birçok ödüle layık görülen ve gişe rekorları kıran filmi izlemeden geçmeyin!..

Süre: 180 dk.

IMDB: 8,2


7. Ekonometri, Borsa, Banka, Finans… İİBF ile Kalbi Atanlar Buraya! The Bank (Banka: Kelebeğin Etkisi)

Robert Connolly’nin yönetmen koltuğunda oturduğu, 2001 Avusturalya yapımı filmdir. Filmde bir matematik dehası kabul edilen Jim Doyle’nın buluşu, bir çıkış yolu olarak görülür. Ekonomiye dair yeni bir bakış açısı kazanacağınız filmde, şaşıracağınız bir son sizi bekliyor!

Süre: 106 dk.

IMDB: 6,5


8. Emmy Ödülü Sahibi Bir Belgesel: The Ascent of Money (Paranın Yükselişi)

Harvard profesörü, ünlü iktisat tarihçisi Niall Ferguson’un yazdığı kitabın, uyarlaması olan televizyon belgeselidir. Finansal olayları tarihsel olaylarla ortaya koyan filmde, kapitalizmin günümüze kadar uzanan ve hayatımızın büyük kısmını ele geçiren yönü anlatılmakta. İlginç tespitlerin, bankacılık ve para tarihi konularının da yer aldığı, özellikle kapitalizmi daha iyi kavramak isteyenler için bir film önerisi… Göz atın deriz!

IMDB: 8,0


9. Bir Yatırım Bankasının Öyküsü: Margin Call (Oyunun Sonu)

J. C. Chandor’un yazdığı ve yönettiği, 2008 yılı ABD’de yaşanan finansal krizin başlangıç günlerine dair yaşananları anlatan, çözüm arayışlarında çırpınan bir bankanın öyküsü… Yaşananların perde arkasını ve bulunulan psikolojiyi yansıtan bağımsız film aynı zamanda  Bağımsız Ruh En İyi İlk Film Ödülü’nün de sahibi.

Süre: 109 dk.

IMDB: 7,1


10. İİBF Filmleri İçin En Gözde Örneklerden Biri: 1929: The Great Crash / Büyük Buhran

1929 Wall Street iflası, Great Crash olarak da bilinen ekonomik buhranı ele alan filmdir. ABD tarihinin en yıkıcı ve etkilerinin uzun dönemlere yayıldığı bu borsa çöküşünü ele alan film size geçmişte yaşanan bu krizle ilgili bilgi vermenin yanı sıra yorum gücünüzü de artıracak. Belki de günümüz krizlerine bakış açınızı değiştirecektir. 

Süre: 60 dk.

IMDB: 7,4


11. Bir Kitap Uyarlaması… Şahane Bir Finans Filmi: The Big Short (Büyük Açık) 

Şöyle başlamadan bir kadroya göz gezdirelim deriz. Hemen bakalım: Brad Pitt, Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling… Daha fazla saymaya gerek yok sanırım. Konuya ilgisi olanlar için dolu dolu geçecek bir film sizlerle… Michael Lewis’in çok satan kitabından uyarlama olan filmde 2007-2010 yılları arasındaki kriz ele alınmıştır. Modern bankacılık, finans, yatırım gibi birçok başlığı görebileceğiniz filmde finansal kararların verilmesine dair müthiş tüyolar da elde edebilirsiniz. Film aynı zamanda “En İyi Uyarlama Senaryo” ödülünün de sahibi. İİBF Filmler listenize eklerseniz iyi edersiniz, bu film kaçmaz!

Süre: 130dk. 

IMDB: 7,8


12. Petrol Şirketlerine Dair Çarpıcı Bir Belgesel: 7 Kardeşin Sırrı

Asıl adıyla 7 Kız Kardeşin Sırrı (Seven Sisters). Dünyada büyük bir öneme sahip olmuş, güç savaşlarının temel nedenlerinden biri olan petrol… Dünya petrollerinin 7 kız kardeş tarafından (Exxon,Shell, Bp, Mobil ,Texaco, Gulf ve Chevron) kendi aralarında nasıl bölündüğünün hikayesi. Ve bu 7 kardeş arasında yapılan anlaşma, dünyanın en büyük kartellerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Ortadoğu’nun nasıl şekillendiğini anlatan bu belgesel sizlere farklı bir bakış açısı kazandıracak, petrolün gelişimi hakkındaki fikirlerinize yenilerinin eklenmesine sebep olacaktır! 


13. İİBF Filmleri İçin Bir Örnek Daha: Propaganda

Sinan Çetin’in yönetmen koltuğunda oturduğu, Kemal Sunal’ın son filmi ancak oğlu Ali Sunal ile oynadığı ilk ve tek filmdir. 1999 Türk yapımıdır. Gerçek bir olaya dayanan filmde siyasi otorite sonucu bir tel ile ikiye bölünen bir köy ve bununla birlikte insanların yaşamları, otoriteye direnişleri, yarım kalmışlıkları konu alınmıştır. Politika ve siyasetin halkın üzerindeki etkisinin ortaya konmaya çalışıldığı filmde Metin Akpınar, Meltem Cumbul, Rafet El Roman gibi birçok ünlü ismi de bir arada görüyoruz, İİBF Filmler listenize eklediğinize pişman olmayacaksınız!

Süre: 120 dk.

IMDB: 7,1 


Umarız keyifli bir vakit geçirirsiniz ve yaptığımız öneriler faydalı olmuştur. Yorumlarınızı bekliyoruz. Keyifli seyirler!.. Sinema Filmi Nasıl İzlenir? yazımızı okumak için de buraya tıklayabilirsiniz. Bloğumuzu takip etmeyi unutmayın! “Girişimci olmak ruhumda var!” diyorsanız da girişimcilik için film önerilerine buradan ulaşabilirsiniz.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!