Ülkemizde her geçen gün hukuk fakültesi sayısı artmaktadır. Bu artış her sene mezun olan hukukçu sayısını da artırmaktadır. Hemen hemen her şehirde mevcut bulunan hukuk fakülteleri ülkemizin ihtiyacı olduğundan çok daha fazla hukukçu yetişmesine sebep oluyor. Böyle bir platformda kendinizi ayırt ettirebilmek için okuldan alacağınız diploma dışında katıldığınız kurslar, edindiğiniz sertifikalar, öğrendiğiniz diller gibi farklı yetkinlikler sizleri diğer mezunlardan onlarca adım ileri taşıyacaktır. Bu yazımızda sizlerin mesleki anlamda geliştirecek oluşumları (online hukuk sitelerini, hukuk etkinliklerini, sertifika programlarını vs.) düzenledik. Birbirinden değerli kurslarla, aldığınız sertifikalarla birikiminizi arttırıp fark yaratacaksınız. İşte o programlar ve sertifikalar!


Edulegal

Eğitimler online eğitim formatında hazırlanmıştır. Eğitimlerin bir kısmı ücretli bir kısmı ücretsiz olarak verilmektedir. Eğitim fiyatı dersin süresine, dersi anlatan kişiye bağlı olarak değişmektedir. Eğitimlere katılmak için belirli bir zaman şartı aranmamaktadır. Kayıt olduğunuz bir eğitimi sınırsız bir şekilde istediğiniz yer ve zamanda izleyebilirsiniz. Akademik eğitimler dışında teknoloji hukuku, sözleşmeler, sağlık hukuku gibi birçok alanda hizmet sunan uygulamaya kayıt olmak oldukça kolay ve kullanımı da çok kolay.  Hukuk fakültesi öğrencilerinin de eğitimci olabileceği bu platformu sizler için tavsiye ediyoruz.

Edulegal’in internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.


Adhoc

Tam ismi Adalet, Demokrasi ve Hukuk Orijinli Çalışmalar Derneği olan Adhoc, misyonunu ‘Adalet, demokrasive hukuk alanlarında çalışmalar yaparak söz konusu alanların genişmesine katkı sağlamak, sosyal varlık olan insanın her anını ilgilendiren adalet, demokrasi, ve hukuk davram ve disiplinlerini daha iyi anlamak ve anlatmak; söz konusu alanlarda entelektüel, akademik ve doktrinel düzeyde başı çekerken faaliyet bazında da geri kalmamak ve tüm bunları toplum, ülke ve gelecek için yarar sağlaması adına gerçekleştirmek amacıyla bir sivil toplum kuruluşu olarak ortaya çıktık’ olarak açıklamıştır.

Türkiye çapında meclis simülasyonu etkinlikleri ile ismini duyurmuştur. Simülasyon etkinliğinde adeta meclis gibi siyasi partilerin milletvekilleri, belirlenen konular üzerinde tartışarak, çeşitli komisyonlar tasarlanarak yasa çıkarmayı amaçlamaktadır. Genellikle güncel konulardan seçilen bu kanun tekliflerini okumak, anlamak ve tartışmak; meclis havasını solumak ve kendinizi milletvekili gibi hissetmek hukuk mesleğine duyduğunuz ilgiyi artıracak ve eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında Meclis Simülasyonu’na katıldığınıza dair aldığınız belge sizler için artı puan olacaktır.
Bir hukuk fakültesi öğrencisi olarak, mezun olmadan önce simülasyon etkinliğine katılmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Adhoc’un Meclis Simülasyonu etkinliği dışında İnsan Hakları Komisyonu oluşumu vardır. Bütün bunlar dışında hukuk alanında konferanslar ve çeşitli etkinlikler düzenleyen Adhoc’un internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.


Hukuk Eğitim

Edulegal gibi online eğitim platformudur. Bu platformda fakülte derslerini online olarak takip edebilirsiniz. Birçok programında, derslere takibin akabinde sertifika verilmektedir. Eğitmenleri Türkiye’nin çeşitli hukuk fakültelerinde hizmet veren akademisyenlerden oluşmakla birlikte dilediğiniz takdirde öğrenciyken eğitmenlik başvurusunda bulunarak ders verebilirsiniz. Ücretsiz derslerin de bulunduğu platformda dersler oldukça cüzi miktarlarda hizmetinize sunulmaktadır. 

Online ve sertifikalı hukuk platformuna buradan ulaşabilirsiniz. 


Campus Online

Campus Online sitesi online ortamda kampüs ortamı oluşturmak amacıyla tasarlanmış bir oluşumdur. Türkiye’deki çeşitli üniversitelerin sertifikalı eğitimlerine bu site vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Liderlik/yöneticilik, bilim ve teknoloji, finans, muhasebe, kişisel gelişim, iş güvenliği gibi pek çok konuda da sertifika alabileceğiniz eğitimlerin mevcut olduğu sitenin biz bu yazımızda hukuk eksenli programlarından bahsedeceğiz.

 • Yeditepe Üniversitesi’nin hazırladığı Bireysel ve Kurumsal Hukuk Eğitimleri Programı
 • Başkent Üniversitesi’nin hazırladığı  Kişisel Verilerin Korunması Eğitimi
 • Acıbadem Üniversitesi’nin hazırladığı Sağlık Hukuku Sertifika Programı
 • TOBB Üniversitesi’nin hazırladığı Ticaret ve İş Hukuku Eğitimi

Yukarıda bahsettiğimiz ve daha fazla eğitimin bulunduğu Campus Online’ın hukuk programlarına daha detaylı olarak buradan ulaşabilirsiniz.


İstanbul İşletme Enstitüsü

Online Eğitim Platformları yazımızda da bahsettiğimiz  İstanbul İşletme Enstitüsü sertifikalı eğitim programları içeren bir oluşum. Ücretli ve ücretsiz içerikleriyle oldukça geniş bir platformdur. Günümüzde birçok şirket bünyesine çalışmak üzere alacağı kişilerde sadece mesleki yeterlilik değil dil ve kişisel gelişimsel faaliyetlere de önem veriyor. İstanbul İşletme Enstitisü’nün kişisel gelişim ve dil eğitimleri sayesinde CV’nizde fark yaratabilirsiniz. Bu eğitimlerden hukuk fakültesi öğrencilerine katkı sağlayacak bazılarını listeledik:

 • Doğru ve etkili konuşma seminerleri
 • İkna teknikleri eğitimi
 • İngilizce-Almanca-Fransızca eğitimleri
 • İş hayatında yazışma teknikleri
 • Temel iş kanunu ve iş hukuku eğitimi 

Daha fazlasına ve detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 


Bedam

Bedam, Başkent Üniversitesi’nin oluşturmuş olduğu eğitim ve danışmanlık platformudur. Bedam hukuk ve bilirkişilik eğitimleri, kişisel gelişim eğitimleri, sosyal faaliyetler, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, akademik gelişim eğitimleri, yurt dışı eğitimleri gibi çeşitli alanlarda eğitimler vermektedir. Eğitimlerin sonunda yurt içi ve yurt dışında geçerliliği olan sertifikalara sahip olabiliyorsunuz. Bu sertifikalı eğitimlerden hukuk fakültesi öğrencilerine katkı sağlayacak bazılarını listeledik:

 • Bilirkişilik Temel Eğitimi Sertifika programı
 • Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Sonrası Tahkim ve Tahkimde Taraf Vekilliği Eğitimi Sertifika Programı
 • Ceza Muhakemesinde Uzlaştırmacı Eğitimi Sertifika Programı
 • Aile ve Miras Mevzuatından Kaynaklı Nitelikli Hesaplamalar Bilirkişilik Programı

Bunlar sadece birkaçı çok çeşitli hukuk eğitim kataloğuna sahip bu oluşumun diğer programlarına buradan ulaşabilirsiniz.


GSÜSEM

Galatasaray Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin amacı toplumun her kesiminden birey ve kurumların sürekli öğrenim imkanlarından yararlanabilmeleri için ihtiyaç duyulan alanlara öncelik verilerek, her türlü eğitim ve öğretim programları, kurs, seminer ve sertifika programları düzenlemektir. Hukuk da içlerinde olmak üzere teknoloji, iletişim, girişim ve daha sayamadığımız birçok alanda hizmet vermektedir. Bu sertifikalı eğitimlerden hukuk fakültesi öğrencilerine katkı sağlayacak bazılarını listeledik:

 • Enerji Hukuku Eğitim Programı
 • İş Hukuku Eğitim Programı 
 • Ekonomi Hukuku Sertifika Programı

Detaylı bilgi ve farklı programlara buradan ulaşabilirsiniz. 


TESAM

Türkiye Ekonomik Siyasal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi olan TESAM, ulusal çapta kurulmuş bir araştırma platformudur. 2000’li yılların başında kurulan TESAM iç-dış politika ve güvenlik, ekonomi, hukuk ve toplumsal bilimler alanında faaliyet gösterir. Bu minvalde TESAM hukuk kürsüsü başta Türk Hukuk’u olmak üzere, hukukun her alanında çalışmakta, kongre, panel, konferans gibi akademik etkinliklerin yanı sıra görsel ve yazılı yayınları ile de Türk akademisine katkı sunmayı amaçlamaktır. TESAM’ın hukuk kürsüsü yılda iki kere hukuk akademileri ile düzenlediği staj programları ile genç hukukçular yetiştirmektedir ve ülkenin yetişmiş beyin gücü ihtiyacına da katkıda bulunmaktadır. 

TESAM’ın hukuk kürsüsü internet sayfasına ve çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz. 


LawTudent

‘Dünyanın ilk sosyal hukuk platformu!’ sloganına sahip LawTudent, hukuki konularda makalelerin, blogların bulunduğu geniş çaplı ve aktif bir hukuk platformudur. Sadece hukuk değil; sanat, sinema, eğlence, spor, kariyer gibi alanlarda da içerikler mevcuttur. Güncel hukuki konular başta olmak üzere aklınıza gelebilecek çoğu konuda içeriğe sahip olan LawTudent’e isterseniz yazar olarak katılıp, hukuki konularda fikirlerinizi geniş kitlelere duyurabilirsiniz. 

Bütün bunlar dışında hukuk içerikli bir radyoları da mevcuttur. Radyohukuk, hukuka farklı bakış açıları geliştirebileceğiniz bir radyo programı olabilir! 

LawTudent Akademi ile alanında uzman hukukçular tarafından sertifikalı eğitim programları mevcut. Bunun dışında sitenin genel amacı hukuku paylaş mottosu ile hukukçular tarafından üretilmiş içerikleri hukukçular ile buluşturmaktır. Alanında uzman avukatlarla kariyerinize yön vereceğiniz iş ağına LawTudent ile ulaşabilirsiniz. 

Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. 


Avukatlık Akademisi

Avukatlık Akademisi, başta hukuk fakültesinde okuyan adaylar olmak üzere avukatlık mesleğine gönül vermiş bütün avukatlara hizmet vermek, bu alanda ulusal-uluslararası projeler üretmek, bu projelerden ve araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre eğitim ve öğretim vizyonu oluşturarak ülkemizin hukuk camiasına destek vermek ve inovatif bir bakış açısı perspektifinde çalışmalar üretmek amacıyla kurulmuştur.  Avukatlık Akademisi’nde temel eğitimler başta olmak üzere uzmanlık eğitimleri yapılmaktadır. Eğitimlerinden bazılarını listeledik:

 • Aile ve Miras Hukukundan kaynaklı nitelikli hesaplamalar
 • Arabuluculuk
 • İş Hukuku ve Bilirkişilik
 • Uygulamalı temel avukatlık eğitimi
 • Kişisel verilerin korunması kanunu
 • Medya Hukuku
 • Spor Hukuku
 • Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru 

Diğer hukuki eğitimlere buradan ulaşabilirsiniz. 


Avukatlık Okulu

Bahsettiğimiz Avukatlık Akademisi adlı platformun oluşturduğu bir programdır. Hukuk fakültelerinde teori ağırlıklı bilgiler öğreniriz ve mesleğe başlanıldığı zaman pratik eksikliğinden dolayı büyük sorunlar yaşandığını stajyer avukatlardan muhakkak duymuşsunuzdur. İşlerin mevzuatta yazdığı gibi işlemediği, hukuk dairelerinde işlerin çok daha farklı yürüdüğü vesaire… Avukatlık Okulu’nun amacı düzenlenecek bu eğitimlerde kişiyi mevzuat anlamında kanuna boğmak yerine teoriden pratiğe nasıl geçileceğini öğretmek olarak belirlenmiştir.

Eğitimlerin tamamı tek düze olmayıp, sıkıcı ve soyut anlatımlardan ziyade materyallerle konular üzerinden simülasyonlar, kurgusal duruşmalar yapılarak yaygın öğrenme metotları ile eğitimler uygulanacaktır.

Akademi, yapmış olduğu eğitim ve kamplarla hem farklı bölgelerde okumuş, mesleğini icra eden yahut hâlihazırda Avukat olarak görev yapan kişilerin yaygın öğrenme metotları ile gelişimlerini desteklerken hem de eğlenceli aktivitelerle network ağının kurulmasına ön ayak olacaktır.

Uygulamalı Avukatlık Kampları hem yurt içi hem yurt dışında düzenlenecek olup farklı coğrafyaları ve tarihi hukukla buluşturacak.

Avukatlık Okulu ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Sizler için hazırladığımız eğitim platformları ve alınabilecek sertifikalar yazımız burada sona erdi. Umarım faydalı olabilmişizdir.Sizler için hazırladığımız Hukuk Fakültesi İçin Film Önerileri yazımıza göz atabilirsiniz.  Diğer blog yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Burslara göz atmak için de Burs Ara ve Burs Verenlere bakabilirsiniz. Adil kalmanız dileği ile 🙂

burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!