Heinrich Böll Stiftung Derneği bursu nedir ? Heinrich Böll Stiftung Derneği burs başvuru şartları nelerdir? HBSD burs miktarı ne kadardır? Derneğin sağladığı yüksek lisans bursu ile ilgili tüm soruların yanıtlarını yazımızda bulacaksınız.

Heinrich Böll Stiftung Derneği, 1994 yılından bu yana Türkiye’de çalışmalar sürdüren bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur.  Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği (HBSD) çevre adaleti veye enerji dönüşümü alanlarına yönelik yüksek lisans burs çalışması yapmaktadır. Heinrich Böll Stiftung Derneği burs programı ile öğrencilerden; çevre adaleti ve enerji dönüşümü alanlarına yönelik hazırlayacakları tezlerinin HBSD’nin program başlıklarının temel değerlerine uyumlu, sosyo-politik bir angajman ile yüksek derecede bilimsel katkı sunuyor olmasını beklenmektedir.


Heinrich Böll Stiftung Derneği burs başvuru ön koşulları nelerdir?

Vakıf sadece kırsal kalkınma veya enerji verimliliği/ yenilenebilir enerji alternatifleri üzerine yüksek lisans öğretimi yürüten öğrencilere burs vermektedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • YÖK tarafından tanınmış bir Türkiye üniversitesinde yüksek lisans eğitimi almak,
 • Ağırlıklı araştırma ve tez konusu kırsal kalkınma veya enerji verimliliği konusunda yüksek lisans eğitimi almak

Heinrich Böll Stiftung Derneği bursuna nasıl ve ne zaman başvurulur?

Heinrich Böll Stiftung Derneği burs başvuruları, 2019-2020 burs dönemi başvuruları 13 Mayıs 2019 tarihinde başlamıştır. 20 Haziran 2019 tarihinde sona erecek başvurular adrese posta, kargo veya elektronik posta aracılığı ile yapılabilmektedir.2


Heinrich Böll Stiftung Derneği bursu gerekli  belgeleri nelerdir ?

Heinrich Böll Stiftung Derneği burs başvuru belgeleri derneğe tek nüsha halinde, aşağıda belirtilen adrese gönderilmelidir. Vakıf burs başvuruları posta ve e-posta yoluyla almaktadır.

Posta ile:

Heinrich Böll Stiftung Derneği

İnönü Cad. Hacı Hanım Sok. 10/12 Gümüşsuyu / İstanbul

e-mail yolu ile; info@tr.boell.org

 • Başvuru formu (PDF, üç sayfa)
 • Başvuru nedenini, öğrenimiyle ve çalışma hayatıyla ilgili hedeflerini, sosyal ve politik motivasyonlarını anlatan ve bir sayfayı geçmeyen bir başvuru mektubu
 • Tez çalışmasının konusu ve kısa tanımı
 • Daha önceki öğrenim hayatını ayrıntılı bir şekilde içeren özgeçmiş
 • Referans mektubu (tez danışmanı tarafından yazılmış)
 • Lisans diplomasının öğrenci işlerinden onaylı fotokopisi
 • Öğrenci belgesi
 • Lisans ve yüksek lisans öğreniminin transkripti
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Bütün bu belgeleri nereden, nasıl alacağınızı öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.


Heinrich Böll Stiftung Derneği  ne kadar burs veriyor ?

Geçtiğimiz yıl, aylık burs miktarı 150 euro olmakla birlikte her sömestr başında öğrencilere kitap ve araştırma için ek olarak 150 euro vermekteydi. Bu yıl burs miktarı açıklandığında bilgilendirme gerçekleştireceğiz.


Başvuru formu nasıl doldurulmalı ?

Vakfın belirttiği belgelerin eksiksiz bir şekilde doldurulup belirtilen adrese gönderilmesi gerekmektedir. Tavsiyemiz; proje konunuzun tanımını etkili, doğru bir şekilde yapmanız ve başvuru mektubunu özenli bir şekilde doldurmanızdır.


Burs sonuçları açıklandı mı?

2019-2020 eğitim dönemi Heinrich Böll Stiftung Derneği burs başvuru sonucunda ön elemeyi geçen öğrencilere ağustos ayı içerisinde bilginlendirme yapacağını ön görüyoruz.

Heinrich Böll Stiftung Derneği yüksek lisans bursu ve daha fazlasına buradan başvurabilirsiniz.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!