Yeniden dünyaya gelecek olsan neyi değiştirirdin? Hangi yollardan geçerdin? Hangi olayları engellerdin? Olmak istediğin insan mı olurdun? Yoksa şu anki halinle mi kalırdın? Peki ya hayaller?


Değişmek cesaret ister

Karşımızdaki ile çatışmaya girmesek de, farklı olmanın yükü ağırdır. Çünkü bedelini, dıştan sıradan görünüp, içten bambaşka dünyalarda dolaşmakla öderiz. Yaşadığımız yer ikiyüzlü bir birey olmaya iter bizi.

Ortalama bir insana baktığımız zaman 7-14 ilk/orta öğretim, 14-18 lise ve 18-25 üniversite dönemi kapsıyor. Daha sonra gelen evlilik, çocuk yapma, belki sonrası iş yerinde terfi en son da emeklilik olabilir.


Bir insanın hayatı bu kadarlık olay diliminden ibaret olmamalı

Hayat dediğimiz şey yaşadığımızı günlerin toplamı değildir. Bir insanı heyecanlandıran şeyler sadece kız, erkek arkadaş muhabbetleri, cinsellik ya da milli maç izlerken yükselen hormonlar kadar sıradan hiç değildir…

Kuşkusuz bu düzeni bize sunan bir toplum ve ezberci eğitimle hayattan soğutan bir sistem var. Hatta bu sistemin bizi düşünemez hale getirmesi için bilerek bazı insanlar tarafından dayatılan bir oyun olduğunu düşünüyorum. Yanlış anlaşılmasın siyasi konuşmuyorum burada. Tamamen yıllardır süregelen, yapboz edilen bir yapı bahsettiğim.


Aslolan idealler, hayaller

O yüzden ben eğitim sistemine inanmıyorum arkadaşlar. Bunu yüksek lisans yapan birinden duymanız garip gelecek belki ama durum bu. Ben eğitim sistemine değil ideallere, hayallere ve bunlar uğruna çalışmaya inanıyorum. Bireyin kendini yetiştiremediği sürece okul eğitiminin eksik kalacağını, hatta sorgulama yetisini yitirmiş nesiller yaratacağını düşünüyorum.

Kendini yetiştiremeyen insan nedir diye soracak olursanız, örneklerini her gün televizyonda eş aramaya çıkanlarda, 3000 dolara çanta alıp, hayvan kürkü giyenlerde, kafelerde amaçsız vakit öldüren gençlerde, aynı sosyal statüde olmadığı için diğer insanlara bir selamı bile çok gören kişilerde görebilirsiniz.

Bu insanlarla da maalesef başkaları değil biz yaşıyoruz. Ne kadar benim öyle arkadaşlarım yok deseniz de etkileniyoruz. İlla çevrenizde olması gerekmez. Sosyal medya da en az gerçek dünya kadar etkili hayatlarımızda. Daha da vahimi birileri bu boş gençliği kendine getirmezse ileride başımızın daha çok derde gireceğini düşünüyorum.

Hepimiz birbirimizden farklıyız. Yetiştiğimiz yer, anne babalarımız, genetik kodumuz her şeyimiz farklı. Fakat istersek herkesi ikna etme gücüne sahibiz. Tek bir amaç uğruna istersek birleşebiliriz. Bu amaç anlamlı, üretken ve mutlu bir yaşam olursa herkesin dikkatini çekebileceğini düşünüyorum.

12 milyonuz biz ülkede. Şaka değil bu. Bir araya gelsek mesela, tek yürek olsak neler olun bir hayal edin…

Belki bize saçma gelenleri değiştirmek istiyoruz. Ben mesela gençlerin tamamen söz sahibi olduğu, henüz ön yargıları oluşmamış, dinamik ve taze beyinler tarafından yönetilmek ve yönetmek istiyorum. Aileden zengin, 60 yaşını aşmış, hayatında 1 kere bile otobüse akbil basmamış siyasiler tarafından değil…
O genç daha bilmez yerine, fikirlerime saygı gösterilmesini istiyorum mesela…
Okulumda zorunlu ders olarak nezaket ve evrensel değerler dersi almak istiyorum ki herkesin birbirine saygısı, sevgisi olsun…
Üniversite öğrencilerinin düşük de olsa burs almasını çok istiyorum…
Liste uzar da gider…

O yüzden sizden bir isteğim var. Gelin farklılıkları bırakıp birlik olalım, çözüm yolları düşünelim, neler isterdik, nasıl yapabiliriz, düşünelim, tartışalım. …

Yazın bana hayallerinizi, beklentilerinizi… Fakat bu hayallerden kastım iş istiyorum, ev istiyorum tarzı değil. Senin gelişmende, önündeki engel nedir ? Aşman gereken nedir?  Ruhunun şarkısı nedir? Seni heyecanlandıran fikir nedir? Bunları duymak istiyorum. Seninle ortak bir yol yaratmak istiyorum. Belki bir yolculuğa çıkmak istiyorum.
Var mısın ?

CAVİDAN GÜZEL               

 EGE GENÇLİK ÇALIŞMALARI DERNEĞİ