Sabancı Vakfı bursları nelerdir, Sabancı Vakfı burslarına nasıl başvurulur, Sabancı burs şartları nelerdir, nasıl iptal olurlar, 2019-2020dönemi için Sabancı bursu başvuruları hangi tarihler arasında olacak… tüm bu soruların cevapları yazımızda.

Türkiye’de sanayi ve ekonomi bakımından öncü şirketlerden biri olan Sabancı Holding,  ‘Bu topraklardan kazandıklarımızı yine bu toprakların insanıyla paylaşmak…’ felsefesiyle Hacı Ömer Sabancı tarafından kurulmuştur. 1974 yılında Sabancı kardeşler aynı ilke ile Hacı Ömer Sabancı Vakfı’nı kurmuşlar ve günümüzde bir aile tarafından kurulan en büyük vakıflardan biri olmasını sağlamışlardır.Sosyal ve kültürel pek çok faaliyet düzenleyen, ödüller veren, nice eğitim kurumu, öğrenci yurdu, kütüphane inşa eden Hacı Ömer Sabancı Vakfı, aynı zamanda öğrencilere burs imkânı da sunuyor. Peki, eğitimi el üstünde tutan Sabancı Vakfı’nın bursları hakkında bilginiz var mı?

Kurulduğu tarihten bugüne 45.000’den fazla burs vermiş olan Sabancı Vakfı, 2019-2020 dönemi için de bu geleneği sürdürecek. Yıllık bursiyer sayısı 1500 kadar olan Sabancı Vakfı’na nasıl ve ne zaman başvurulur, sonuçlar nereden öğrenilir gibi tüm bu sorulara bu yazımızda cevap bulacaksınız. Sabancı Vakfı, başarılı ve maddi desteğe ihtiyaç duyan Türkiye vatandaşı öğrencilere burs vermektedir.

Vakıf, Üniversiteye Giriş Bursu, Kalkınmada Öncelikli İller Bursu, Engelli Öğrenciler Bursu ve Sabancı Vakfı – Vista Bursu ve Diğer Burslar adı altında işlenen çeşitli burslar olmak üzere 5 farklı burs vermektedir. Bu burslardan Üniversite Giriş Bursu’na, kabul edildiğiniz okulun burs ofisi aracılığıyla başvurabiliyorsunuz, diğer bursların tümünde ise bursiyerleri Sabancı Vakfı ÖSYM ya da çeşitli okullardan aldıkları bilgilere göre kendileri seçiyor.


Sabancı Vakfı bursu başvuru ön koşulları nelerdir?

Vakıf, yalnızca üniversiteye yeni giren öğrencilere burs vermektedir. Ara sınıf ya da lisansüstü iseniz bu burslardan yararlanamazsınız. Sabancı Vakfı, 5 çeşit burs vermektedir.

Üniversiteye Giriş Bursu

Üniversiteye Giriş Bursu, üniversiteyi yeni kazanan başarılı öğrenciler saptanarak onlara verilir. Burs, eğitim süreci boyunca devam eder. (4 yıl) Hazırlık döneminde maksimum 1 yıl burs alınabilir, hazırlık okunması durumunda burs 3. sınıfta sona erer. Öğrenci eğer hazırlığı geçemez ve bölüme başlayamazsa, burs iptal olur. Bölüme geçse bile başarısız olan veya disiplin cezası alan öğrencilerin bursları da kesilir. Tüm bu bilgi paylaşımını yapmak üniversitenin görevidir. Sabancı Vakfı, Üniversiteye Giriş Bursunu yalnızca aşağıdaki listede belirtilen okullara, listedeki puan türleriyle yerleşen öğrencilere burs vermektedir:

Ankara Üniversitesi SAY EA
Boğaziçi Üniversitesi SAY EA SÖZ DİL
Çukurova Üniversitesi SAY EA SÖZ
Dokuz Eylül Üniversitesi SAY EA SÖZ
Ege Üniversitesi SAY EA SÖZ
Gazi Üniversitesi SAY SÖZ
Hacettepe Üniversitesi SAY EA DİL
İstanbul Teknik Üniversitesi SAY
İstanbul Üniversitesi SAY EA SÖZ DİL
Marmara Üniversitesi SAY EA SÖZ
Orta Doğu Teknik Üniversitesi SAY EA DİL
Yıldız Teknik Üniversitesi SAY

Ayrıca, aşağıdaki puanlar başvuru için taban puanı olarak belirlenmiştir.

Sayısal Puanı: 455

Eşit Ağırlık Puanı: 410

Sözel Puanı: 410

Dil Puanı: 445

Vakıf, tüm bursiyerlerinin ülke sınırları içerisinde lisans öğretimi gören Türk vatandaşları olmalarını da şart koşmaktadır.

Kalkınmada Öncelikli İller Bursu

Kalkınmada Öncelikli İller Bursu, Sabancı Vakfı’nın belirlediği 15 şehirde lise eğitimini tamamlayıp aşağıda göreceğiniz listedeki okullardan birine kabul edilen 15 öğrenciye verilir. Bu öğrencilerin bilgilerine ÖSYM listelerinden ulaşılır ve öğrenciler bilgilendirilir.

Engelli Öğrenciler Bursu

Engelli Öğrenciler Bursu, görme, ortopedik ve işitme engelli öğrenciler içerisinde LYS yerleştirme puanı bazında en yüksek notları elde eden (her engel grubundan) beşer öğrenciye verilir. Bu öğrencilerin tümü devlet üniversitelerine yerleşenlerden seçilir.

Sabancı Vakfı – Vista Bursu

Sabancı Vakfı – Vista Bursu, yukarıda bahsettiğimiz burslardan biraz farklı. Öncekilerin aksine bu burs, 2 yıllık Meslek Yüksekokullarının (MYO) Turizm ve Seyahat Hizmetleri ve Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümlerine yerleşen öğrencilere veriliyor. En temel koşul ise öğrencilerin lise diploma notlarının 65’ten yüksek olması.

Diğer Burslar

Diğer Burslar denilen uygulama ise, ilk ve orta öğretim öğrencilerine verilmektedir. Bu öğrenciler, genellikle Sabancı eğitim kurumlarında üstün başarı gösteren öğrenciler arasından seçilir.


Sabancı bursları nasıl iptal olur?

  •        Sabancı Vakfı, bursiyerlerinin her sene sınıflarını geçmelerini ve disiplin cezası almamalarını bekler.
  •        Sınıf veya dönem tekrarı olması durumunda burs iptal olur. Tutuklanan öğrencilerin bursu iptal olur.
  •        Sabancı Bursu alıyorken bir başka alan burs da aldığı tespit edilen öğrencilerin de Sabancı Bursu kesilir. (Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınan öğrenim kredisi ve engelli öğrencilere verilen burslar hariç)
  •        Belge teslimlerini zamanında yapmayan öğrencilerin bursu kesilir.
  •        Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çalışan öğrencilerin bursu kesilir. (staj hariç)

Sabacı Vakfı burslarına nasıl ve ne zaman başvurulur?

Sabancı Vakfı’nın kendine özel bir burs başvuru formu bulunmuyor. Bunun yerine, anlaşmalı olduğu okulların burs ofislerinin topladığı bilgileri kullanıyor. Listede bulunan bir okulu kazanan öğrenci kayda gittiğinde burs ofisine de başvurmalı ve okulunun istediği belgeleri paylaşmalıdır. Bu belgeler, okulun burs ofisi tarafından Sabancı Vakfı’yla paylaşılacak ve öğrencinin burs almaya uygun görülmesi durumunda öğrenciyle iletişime geçilecektir. Yani okulunuza kayıt olup burs ofisine gerekli belgeleri bıraktığınızda, aynı zamanda Sabancı Vakfı’na da başvurmuş oluyorsunuz.

Marmara Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencilerin burs başvuruları ise E-Bursum üzerinden alınmaktadır. Burs Ara’dan başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Sabancı Vakfı’nın son belge kabul tarihi 18 Ekim 2019’dur. 


Sabancı Vakfı bursu ne kadar veriliyor?

Vakıf, Ekim-Haziran ayları arasında (9 ay) aylık 700 TL ödeme yapmaktadır. Bu meblağ, Diğer Burslar adı altındaki burslar hariç diğer 4 burs için geçerlidir. Fakat ödemenin Diğer Burslar için ne kadar olduğu bilinmemektedir. Ama şu da belirtilmeli ki, Sabancı Vakfı’nın burs miktarına her sene Mütevelli Heyeti karar verir. Duruma göre bu miktar artıp azalabilir.


Sabancı Vakfı bursunun gerekli belgeleri nelerdir?

Sabancı Vakfı’na burs başvurusu yapmak için gerekli belgeler vakfa özel değildir. Kazandığınız okulun burs ofisinin sizden istediği belgeleri toplamalı ve bu belgeleri burs ofisine teslim etmelisiniz. Gerisine burs ofisi bakacaktır.


Başvuru formunu nasıl doldurmalı?

Okulunuzun burs ofisinden edineceğiniz başvuru formu, güncel bilgilerle tamamen doğru biçimde doldurulmalıdır. Gerekli tarihler geçirilmeden ofise tekrar teslim edilmelidir.


Sabancı Vakfı bursu sonuçları açıklandı mı?

Burs ofisine belgelerinizi teslim ettikten sonra, bu belgeler vakfa gönderilecek, değerlendirilecek ve uygun görülmeniz durumunda size ulaşılacaktır. Sabancı Vakfı veya okul aracılığıyla bilgilendirilen öğrenci, ileriki adımlara geçecektir.