Günümüzde İngilizce öğrenme süreci okula başladığımız ilk anda başlıyor ve öğretim hayatımızın sonuna kadar devam ediyor. Okul dışında, hazırlık eğitimi alıyoruz, kurslara gidiyoruz, yurtdışı eğitim programlarını deniyoruz. Yine de İngilizce konusunda istediğimiz noktaya gelemiyoruz. Sizce de buna biz çözüm bulma zamanı gelmedi mi ?

Öncelikle bazı yanlışları düzeltmekle başlayalım. Ülkemizde yaygın olan, ’İngilizce en çok konuşulan dildir’ bilgisini kim yaydı bilmiyoruz ama oldukça yanlış yapmış. Çünkü İngilizce sanılanın aksine en çok konuşulan dil değildir, Dünyada konuşan kişi sayısı bazında üçüncü sıradadır ve 73 ülke tarafından anadil olarak konuşulmaktadır. Biz de duyduğumuzda vay be demiştik, yalnız değilsin. Bunun yanında bilim, diplomasi, ekonomi dilinin İngilizce olması, bu kapsamdaki basımların İngilizce diliyle yazılması ve ülkemize gelen İngilizce bilen turist sayısının fazlalığı gibi sebepler bizim açımızdan İngilizce öğrenmeyi gerekli tutmaktadır. İçinizden ‘peki en çok konuşulan dil hangisi’ dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Elbette Çin ! Bence buna şaşırmadınız. 🙂

Gelelim İngilizceyi ne şekilde öğrenebiliriz konusuna. Bunun için en temel madde İngilizceyi günlük hayatınızın bir parçası haline getirmek.

Bunun için;

  • Telefonunuzu ve sosyal medya hesaplarınızı İngilizce kullanabilirsiniz.
  • Bol bol altyazılı dizi izlemek de işe yarar yöntemlerden. Buradaki esas nokta sevdiğiniz dizi filmleri izlemek. Sadece İngilizce öğrenmek amaçlı dizi izlemeye kalkarsanız kısa sürede sıkılabilirsiniz. Bu da bizi üzer.
  • Sözleri ile eş zamanlı olarak İngilizce müzik dinlerseniz de yararlı olacaktır. Hem müziği kim sevmez ?!
  • İngilizce kitap okumak İngilizce seviyenizi arttırarak başka bir yöntem. Seviyenize göre satılan kitaplardan alabilir, edindiğiniz dergilerle de amacınıza ulaşabilirsiniz..
  • Her gün orjinal dilinde bir TEDx konuşması izlemeniz size fayda sağlar. TEDx;  değerli fikirlerin geniş kitlelere yayılmasını esas alan global konferanslar serisidir ve konusu her şeydir. Günlük hayattan örnekleri karşımıza çıkarır ve günlük dil kullanılır, İngilizce öğrenme konusunda işimize tam bu noktada yarar.

Kendinize günlük hedefler koyun ve bu hedeflerin minimal olmasına dikkat edin. Örneğin; günde 10 dk İngilizce çalışma hedefi koyarsanız bunu her şekilde gerçekleştirebilirsiniz, devamı sizin için ek çalışma olur. Koyduğunuz hedefi gerçekleştirmiş olmak da sizi fazlasıyla motive eder.

Bunların dışında İngilizce öğrenme adına tasarlanmış online platformlarda gelişiminize katkı sağlayacaktır. Bu uygulamaların ortak özelliği okulda, evde, otobüste, kısaca uygun olduğunuz her yerde kullanabilmeniz. Bu vesileyle teknolojiye bir kez daha teşekkür ediyoruz, hadi incelemeye başlayalım:


1-Duolingo

Duolingo için İngilizce öğrenme uygulamalarının en popüleri diyebiliriz.  Her ders konuşma, dinleme, çeviri ve kelime bilginizi ölçen testlerden oluşuyor. Sıfırdan başlayıp konu konu seviyenizi arttırabiliyorsunuz. Günlük seri sistemi sayesinde hem motivasyonunuzu arttırıyor hem de sürekliliği sağlıyor. Kullanımı oldukça kolay ve ücretsiz. Farklı dil seçenekleri de mevcut. Buradan inceleyebilirsin.


2-Voscreen

Voscreen oyun oynama algısıyla İngilizce öğreten bir uygulama. Film, müzik, haber gibi içeriklerin kısa gösterimleriyle İngilizce anlayabilme yetini ölçüyor. Videolara verdiğin cevapların doğruluğu arttıkça seviyen de artıyor ve içerikler değişiyor. Uygulamanın en güzel yanı video içeriklerinin farklı aksanlarda olması. Bu da günlük dile hakimliğinizi arttırıyor. Farklı dil seçenekleri de mevcut ve ücretsiz. Biz  Voscreen’i çok sevdik.  


3-Memrise

Özellikle kelime öğrenme konusunda etkili olan uygulama düzenli pratik yaptırma sistemi ile sürekliliği sağlayanlardan. Farklı kategoride derslerden size uygun olanı seçip ilerleyebilirsiniz. TOEFL ve YDS gibi İngilizce konusunda zor sınavlar için tam anlamıyla yardımcı kaynak. Ücretsiz kullanma seçeneğinde 200’ün üzerinde dil kombinasyonu mevcut. Pro versiyonda ise 200’ün üzerinde ,dil kombinasyonu, öğren ve tekrar et seçeneği, grammabot, pro sohbetler, zor kelimeler modu, hızlı tekrar, dinleme becerileri modu, video modu ve öğrenim istatistikleri mevcut. Farklı dil seçeneklerini Memrise’da da bulabilirsiniz. Daha fazlası burada


4-Cambly

Dünyanın her yerinde anadilde öğreticilerle  görüntülü olarak konuşabileceğiniz bir platform. Özel ve grup üyeliği olmak üzere iki tür üyeliği mevcut.  Her gün, 3 günde bir, 5 günde bir ve 15 dk, 30 dk, 1 saat şeklinde haftalık program belirleyebiliyorsunuz. Aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak plan uzunluğunu belirleyebilirsiniz. Grup üyeliklerinde dersler eğitmen başına 3 kişiyle gerçekleşiyor.

Görüşmeler kayıt altına alındığı için tekrar dönüp hatalarını gözden geçirme şansını da bulabiliyorsunuz. Bizim için tek olumsuz yanı üyelik ücretli ve dolar kurundan dolayı pahalı. Ancak ilk deneme ücretsiz ve arkadaşlarını davet ederek hediye dakika kazanıyorsunuz. Bizce bu yolu bir denemelisiniz 😉


5-Busuu TV

10 dakika ve ziyaretçiler mottosuyla karşımıza çıkan uygulama hem  zaman darlığına çözüm geliştirerek ingilizceye günde sadece 10 dakika ayırmamızı istiyor hem de anadilde ingilizce konuşanlar ile bizleri buluşturuyor. Uygulamayı  buradan ücretsiz indirebilir ve ücretsiz sürümünü kullanabilirsiniz.


6-Grammar

Birçok eğitmen tarafından önerilen  English Grammar in Use kitabının uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Kitabın ilk 6 bölümünü ücretsiz olarak çalışabilir pratik yapabilirsiniz isterseniz devamını satın alabilirsiniz.


7- Etkili Pratik İngilizce

İngilizceyi her yönüyle ele alan, sade bir şekilde aktaran bir platform. Bilmediğiniz bir konuyu anlamak, telaffuzunu geliştirmek, kelime öğrenmek ya da günlük kalıplar öğrenmek için hazırlanmış videolar mevcut. Bunun yanında ‘en sık kullanılan ingilizce fiiller’ gibi dosyaları ücretsiz indirebiliyorsunuz. Bunların tümünü ücretsiz edinmek için sadece mail adresinizi sisteme bırakmanız yeterli. Gözden geçirmek isterseniz burada.

BONUS:

Udemy’deki bu ders serisi oldukça faydalı. Bir göz atmanızı öneririz. İndirimleri takip ederek uygun bir fiyata sahip olabilirsiniz. Beğenmezsen de Udemy’de farklı İngilizce ders opsiyonları mevcut.