Gönüllülük nedir? Gönüllülük size neler kazandırır? Hangi kurumlarda gönüllü çalışabilirsiniz? Gönüllülük hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizin için yazdık.

Gönüllülük, STGM tarafından ‘bir bireyin maddi karşılık beklemeden ya da başka bir çıkar beklentisi içinde olmadan, ailesi ya da yakın çevresi dışındaki bireylerin yaşam kalitesini artırmak ya da genel olarak toplumun yararına olduğu düşünülen bir hedefe ulaşmak için, yalnızca içinden gelerek ve doğru olduğuna inanarak, bir toplumsal girişime ya da bir sivil toplum kuruluşu (STK) bünyesindeki etkinliklere destek olması’  biçiminde tanımlanıyor. Buradaki en önemli nokta kendi isteğinizle, istediğiniz amaç için gönüllülük işinin sürdürülmesi. Türkiye’de çocuklardan doğaya, hayvanlara kadar pek çok farklı konularda çalışan STK bulunuyor. Önemli olan sizin hangi alanda katkı sağlamak istediğinizi bulmanız. Başladığınız anda olmasa da ilerleyen zamanlarda gönüllülük deneyiminin hayatınızda birçok olumlu değişim sağladını fark edersiniz.


Gönüllü Çalışmalar Bize Ne Kazandırır?

Gönüllü olarak yapılan katıldığınız etkinlikler ya da uzun soluklu çalışmalar sonucunda maddi bir kazanç elde etmiyor olsanız da, hayatınıza birçok nitelik kazandıracaktır. Örnek vermek gerekirse;

1-Gönüllü çalışmalar gerçekleştirdiğiniz, karşılık beklemeden topluma fayda kişilere fayda sağlamanın hazzını yaşarsınız. Bu süreçte sorunlarla doğru şekilde ve doğru sürede baş etmeyi öğrenirsiniz.

2- Öğrencilik aşamasında iken çalışma hayatı konusunda tecrübesiz oluruz ve bu tecrübe ders kitapları ile edinebileceğimiz bir durum değildir. Gönüllü çalıştığınızda karşılaşacağınız profesyonel ortam ve sorunları çözme yeteneğinizdeki gelişim özgüveninizi arttırır, sizi çalışma hayatına hazırlar.

3- Ekip içinde nasıl çalışmanız gerektiğini öğrenirsiniz. Bireylerin iş hayatında en çok sıkıntı yaşadığı konulardan biri ekip çalışmasına uyum sağlayamamaktır ve günümüzde iş alım süreçlerinde ekip çalışmasına yatkın kişiler tercih edilmektedir. Özellikle öğrencilik sırasında gönüllülük çalışmalarına katılırsanız, gerçekleştireceğiniz ekip çalışmaları ile iş süreclerine uyum sağlamaya ve zamanı doğru kullanmayı öğrenirsiniz.

4- Gönüllü çalışmalar sayesinde yeni arkadaşlıklar edinirsiniz. Toplumsal ilişkileriniz gelişir, gönüllülük sosyalleşmenin en etkin yöntemlerinden biridir. Aynı zamandastresi azaltmak için olumlu şekillerde duyguları yönetmenizi, etkili iletişim kurmanızı, başkalarıyla empati yapmanızı sağlayan duygusal zekanız da gelişir.

5- Mezun olduktan sonra kariyerinizi hangi yöne doğru şekillendireceğinize  karar verirsiniz. Kurumların organizasyonel işletişini öğrenerek size hayatta keyif olan işlerin farkına varırsınız. Gelecek planlarınızı şekillendirir.

Gönüllülük çalışmalarına ilgili olduğunu konuya dair kurumu keşfederek başlayabilirsiniz. Kurumlara mail yoluyla ulaşabilir ya da siteleri üzerinden gönüllülük formlarını doldurabilirsiniz. Gönüllülük çalışmalarına ihtiyaç duyan kurumlar, bu çalışmaların sürdürülebilirliği için aralıklarla görüşmeler düzenleyecektir. Bu görüşmelerle size uygun görevi belirlemeniz kolaylaşır.

E-Bursum olarak, öğrencilik hayatınızda gönüllü çalışmalara katılımınızı tavsiye ediyor ve destekliyoruz. Bu amaçla sizin için gönüllü olabileceğiniz bazı kurumları listeledik.


Gönüllü olunabilecek kurumlar nelerdir?

Türkiye’de ilgi alanlarınıza göre gönüllülük çalışması yapabileceğiniz birçok sivil toplum örgütü bulunmakta. Aşağıda bir kısmını sizler için derledik. İlginizi çeken diğer kurumlarda da gönüllülük çalışmalarına katılabilir ve hem kendinize hem de ilgili konulara karşı katkınızı sağlayabilirsiniz.


1-Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG)

Gençlerin sorumluluk sahibi aktif bireyler olmasını amaçlayarak topluma katkı sağlayan projeler üretmektedir. TOG üyesi olmak için okulunuzda ya da ilinizde bağlı bulunan TOG komitesine katılabilirsiniz. Ayrıca TOG bursiyeri olmak için de gönüllü olma şartı vardır. Burs arıyorsanız bu sizin bir artı olabilir. Ayrıntılar için buraya tıklayınız.


2-TEMA

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğayı Koruma Vakfı toprağı koruma amacı ile Toprak Dede olarak anılan Hayrettin Karaca tarafından kurulmuştur. TEMA, ülkemizde erozyonla mücadele çalışmaları ve bilinçlendirme kampanyaları yapmaktadır.  Siz de erozyonla mücadeleye katkı sağlamak istiyorsan TEMA gönüllüsü olabilirsin. Daha fazlası için buraya tıklayabilirsiniz.


3-Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)

TEGV, ilköğrenim çağındaki öğrencilerin temel eğitimine destek olmak için çalışmaktadır. Bugüne kadar binlerce öğrencinin hayatına gönüllü destekleri etki etmiştir. Gönüllülük sisteminin en etkin olduğu kurumların başında diyebiliriz. TEGV  gönüllüsü olduğunuzda öğrencilere farklı kategorilerde eğitimler verirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.


4-Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği

Buğday’ın amacı; tek tek bireylerde ve bir bütün olarak toplumda ekolojik yaşam bilinci ve duyarlılığı oluşturmak; ekolojik dengelerin geri dönüşü olmayacak hız ve biçimde bozulması sonucunda ortaya çıkan sorunlara çözüm yolları sunmak ve doğa ile uyumlu yaşamı desteklemek. Türkiye tarım hayatına destek sağlamak için Buğday gönüllüsü olabilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.


5-Kanserli Çocuklara Umut Vakfı

KAÇUV’un başlıca amacı kanserle mücadelede daha iyi sonuçlar elde etmek ve sürdürülebilirliği sağlamaktır. 18 yaşını geçmiş, kanser hastası çocuklarla çalışmak isteyen herkes başvuru yapabilir. Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.


6-Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF)

WWF tüm Dünya’da doğal çevrenin bozulmasını önlemek için çalışmalar gerçekleştirmektedir. Aynı amaçla WWF-Türkiye gönüllü çalışmalarına katılarak siz de doğayla uyumlu bir gelecek kurulmasına katkıda bulunabilirsiniz.Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.


7-İhtiyaç Haritası

İhtiyacharitasi.org farklı konulardaki ihtiyaçların ihtiyaç sahipleri ile ihtiyacı karşılamak isteyen kişiler ve kurumların buluştuğu online bir platformdur. İhtiyaç Haritası kar amacı gütmeyen sosyal kooperatiftir. İhtiyaçların karşılanmasının yanı sıra farklı konularda destek sahibi kurumların ve kişilerin de kullanabildiği bu platform, Türkiye’nin her yerinden kullanılabilmektedir. Daha fazla bilgi için burayatıklayınız.


8-Tohum Otizm

Türkiye’de otizm spektrum bozukluğu olan çocukların erken tanılanması; tanı alan çocukların ve ailelerinin sağlık, eğitim, meslek edinimi, istihdam, bağımsız yaşam ve kaynaştırma gereksinimlerinin dünya standartlarında karşılanmasıdır.

Ayrıca buradan gönüllülük başvurusu yaparak aktif olarak görev alabilirsiniz.


9-HAYTAP

Hayvan Hakları Federasyonu, hayvanları korumak ve yaşamlarını güzel kılmak adına çalışmalar yürütmektedir. Çalışmaların daha da büyümesi için gönüllü gruplarına katılıp onlara destek verebilirsiniz. Bu gruplarda profesyonel deneyimlerini paylaşıp HAYTAP ile sürekli olarak kalıp çalışmak isteyenler bilgi@haytap.org adresine e-posta yollayabilirler.


10-DOĞA Derneği

Doğa Derneği, doğayı, doğadaki canlıları ve devamlılığı korumak için ülke çapında çalışmalar yürütmektedir.

Derneğe gönüllü olmak için buradaki gönüllü formunu doldurmanız yeterli. Sağlıklı bir iletişim için gönüllülük formunu eksiksiz doldurarak gonullu@dogadernegi.org adresine gönderebilirsiniz. Doğa Derneği’ne  gönderdiğiniz formu aldıklarına dair size bir e-posta gönderecek ve böylece gönüllülük süreciniz başlamış olacak.

Gönüllülük süreciniz içinde hem Doğa Derneği ve doğa hakkındaki temel eğitim faaliyetlerine katılır, hem de derneğin faaliyetlerine katkı sağlayabilirsiniz. Doğa Derneği’nin gönüllülük süreci kişiye özel olduğu için bu süreç dernek ekibi ve sizinle birlikte belirlenecek.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.


11-GREENPEACE

Greenpeace, küresel çevre sorunlarını ortaya çıkarmak, yeşil ve barış dolu bir gelecek için gereken çözümleri sunmak amacıyla şiddetsiz ve yaratıcı çözümler sunan, bağımsız kampanyalar yürüten bir organizasyondur.

Çevre sorunlarına çözüm bulmak için GreenPeace ekibine gönüllü destek verebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.


12-Çorbada Tuzun Olsun Derneği

Çorbada Tuzun Olsun Derneği evsizlerle ilgili birçok çalışma yürütmektedir. Bunların başında her gün evsizlere sıcak çorba dağıtımı gelmektedir.

Aralıksız olarak her gün yapılan dağıtımda umut çorbası adını verdikleri sabit yiyecek mevcuttur. Bağışlarla birlikte farklı yemeklerde eklenmektedir. Her gün saat 18:00’da dernekte buluşarak; paketleme, dağıtım gibi işlere yardım edebilirsiniz.


13-Kuzey Doğa Derneği

KuzeyDoğa Derneği, doğanın koruması için yaptığı çalışmaları tek başına gerçekleştirmez. Bu çalışmaların yerinde gerçekleştirilmesi için doğa gönüllülerine ihtiyaç duyar. Doğayı korumak için KuzeyDoğa Derneği ekibinize katılarak doğada olabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey gönüllü formunu dikkatlice doldurmak ve gönder tuşuna bakmak.

Dernek ekibi başvurunuzu aldığında size bir e-posta gönderecek. Bu şekilde gönüllülük süreciniz başlamış olacak.

Gönüllülük için buraya tıklayınız.


 

burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!