Fulbright ( FLTA ) bursları nedir? Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı Bursu nedir? Bursun miktarı ne kadar? FLTA Bursu tüm masrafları karşılıyor mu? FLTA Bursunun başvuru zamanı ne zaman? Nasıl başvurulur? Hangi belgeler isteniyor? Tüm bu sorularınızın detaylarını bu yazımızda bulabilirsiniz!


Fulbright Programı, Amerika Birleşik Devletlerinin sunduğu bir burs programıdır. T.C. vatandaşlarına ve ABD vatandaşlarına ayrı kategorilerde burslar vermektedir. Temel amacı, değişim programı ile kültürel ve eğitim alanında gelişim sağlamaktır.  Akademik ve profesyonel gelişim, araştırma ve akademisyen gibi kategorilerde burslar vermektedir. T.C. vatandaşlarına verilen Fulbright Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı Bursu dışında sunduğu burs programları şu şekildedir:

 • Yüksek Lisans Bursu
 • Doktora Bursu
 • Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu
 • Fulbright Akademik Araştırma Bursu
 • Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu
 • Scholar In Residence (S-I-R) Programı
 • Doktora Tezi Araştırma Bursu
 • Hubert H. Humphrey Programı
 • Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu

Biz bu yazımızda Fulbright Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı Bursu hakkında bilgiler vereceğiz. Fulbright bursu hakkında daha detaylı bilgi için Fulbright Bursları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızı okuyabilirsiniz. Diğer burslardan haberdar olmak için E-Bursum‘u takip etmeyi ve üye olmayı unutmayın!


Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı (FLTA) Programı Nedir?

FLTA Programı, ABD’deki üniversitelerin yabancı dil eğitiminin kalitesini arttırmayı amaçlarken yabancı ülkelerden gelen İngilizce öğretmenlerinin öğretim becerilerini geliştirmelerine, İngilizce dil seviyelerini yükseltmelerine ve Amerikan toplumu ve kültürü hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmayı da  hedeflemektedir. FLTA burs kategorileri içerisinde ‘’Profesyonel Gelişim’’ içerisinde yer almaktadır. 


Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı FLTA Bursu Kimlere Verilir?

7 seneden fazla öğretmenlik deneyimi olmayan İngilizce Öğretmenliği ve benzeri alanlardan mezun olan bireylere yönelik bir burstur. İngilizce öğretmenliğinin dışındaki  diğer alanları bu listeden görebilirsiniz.


Programın Yabancı Dil Öğretim Asistanlarından Beklentileri

 1. Yabancı Dil Öğretim Asistanlarının, Amerikan üniversitelerindeki Türkçe dil eğitimi programlarında öğretim asistanı olarak görev yapmalarını istemektedirler. Öğretim asistanlığı haftada 20 saate kadar olan çalışmayı kapsamaktadır. 
 2. Asistanlık yapılan kurumlarda İngilizce Öğretimi ve/veya Amerikan Kültürü Çalışmaları alanlarında, her dönem iki ders almayı zorunlu kılmaktadır. Derslere dinleyici olarak (audit) katılmak mümkün olduğu gibi, kredili olarak da ders alma fırsatı sunar. Bu programın sonunda diploma verilmemektedir.
 3. Yabancı Dil Öğretim Asistanlarından; Türkçe Konuşma Kulübü düzenlemeleri, ders dışı aktivitelere ve sosyal yardım projelerine katılmaları da asistanlardan beklenen şartlar arasındadır.
 4. Yabancı Dil Öğretim Asistanları, Ağustos 2020 tarihinde görev yapacakları üniversitelere gitmeden önce yine Amerika’da düzenlenecek bir oryantasyon programına katılmaya zorunlu tutulurlar. Bursiyerler ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığının Eğitim ve Kültürel İlişkiler Ofisi tarafından organize edilen ara dönem değerlendirme toplantısına katılarak en başarılı yabancı dil öğretimi uygulamalarını ve kişisel öğretim deneyimlerini diğer bursiyerler ile paylaşmaktadır.

Bu programa katılacak bursiyerlerin yanlarında eş ve/veya çocuklarını “dependent” olarak götürmelerine izin verilmemektedir. Ancak turist vizesi alarak tatillerde ziyaret edebilirler. Bursiyerlerin program bitiminde Türkiye’ye dönme zorunluluğu vardır. 


Bursun Miktarı ne kadar? FLTA Bursu Hangi Masrafları Karşılıyor?

Gidilen eyalete göre bursiyerlere verilen burs miktarı değişmektedir. Burs;  kaza ve hastalığa karşı sağlık sigortası, Fulbright yıl ortası toplantı (“enrichment” conference) masrafları, kalacak yer, yaşam giderleri ve gidiş-dönüş yol masraflarını da kapsamaktadır.

FLTA bursu 9 ay süresince verilmektedir.

Programa ev sahipliği yapan Amerikan üniversiteleri öğrenim ücreti muafiyeti sağlayarak alınması gereken dersler için asistanlara destek olmaktadır.


Program Süresince Nerede Kalınır?

Üniversitesine bağlı olarak yurt veya ev seçenekleri olmakla beraber, çoğunlukla bursiyerler kalacak yerleri kendileri ayarlamak zorunda kalırlar, kalınacak yerin kampüse yakın olması istenmektedir. Üniversite yurtlarında kalmak veya ev kiralamak gibi farklı seçenekler değerlendirilebilir. Bu kısımın tercihi bursiyerlere bırakılmaktadır.

Programa ev sahipliği yapan kurumlardaki yetkililer bu konuda bursiyerlere yol gösterebilmektedir.


Program Süresince Tatillerde Türkiye’ye Dönülebilir Mi?

Acil bir durum söz konusu olmadığı sürece, tatil zamanlarında dahi Amerika’dan dönmenize izin verilmemektedir.


Gidilecek Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır?

Gideceğiniz üniversiteler FLTA program yetkilileri tarafından belirlenmektedir, sizin seçme şansınız yoktur. Önceki akademik yıllarda programa ev sahipliği yapmış üniversitelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.


FLTA Bursu Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ilk şarttır. Amerikan vatandaşlığı olanlar, “Green Card” sahipleri veya “Green Card” başvurusu kabul edilmiş ve yasal süreçlerini başlatmış olanlar FLTA bursu ile bu programdan faydalanamaz.
 • Başvuracak kişilerin İngilizce Öğretmenliği diplomasına sahip olmaları veya Türkiye’deki üniversitelerin İngilizce Öğretmenliği bölümlerinde öğrenci olmaları ve en geç 2020 yılının Haziran ayı sonunda lisans derecesiyle mezun olacak olmaları gerekmektedir.
 • İngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dilbilimi, İngilizce Mütercim-Tercümanlık ve İngilizce Çeviribilim bölümlerinden mezun olmuş veya bu bölümlerde halen öğrenci olup en geç 2020 Haziran ayı sonunda lisans derecesiyle mezun olacak kişiler de programa başvurabilir. Ancak bu kişilerin Pedagojik Formasyon Sertifikaları olmak zorundadır.

Pedagojik formasyon eğitimine yeni başlamış adaylar, bu eğitime başladıklarını ve bu eğitimin en geç 2020 yılının Haziran ayında biteceğini belirten resmi bir yazıyı başvuru evraklarına ekledikleri takdirde başvuruları değerlendirmeye alınacaktır.

 • Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Dilbilim ve Gazetecilik ve Medya bölümlerinden başvuracak adayların hem Pedagojik Formasyon Sertifikasına sahip olmaları hem de en az 2 yıllık öğretmenlik tecrübesine sahip olmaları gerekmektedir.
 • Başvuracak kişilerin yedi seneden fazla öğretmenlik tecrübesi olmamalıdır.
 • İyi derecede İngilizce bilgisi zorunludur. Geçerli TOEFL iBT skorunun en az 79 veya IELTS Akademik skorunun en az 6 olması gereklidir.
 • Başvuran kişiler aday gösterilme ve seçilme süreci boyunca Türkiye’de ikamet ediyor olmak zorunda ve 9 aylık programın bitiminde Türkiye’ye geri dönüş yapmaları gerekmektedir.
 • Adaylar, olgunluk, güvenilirlik, dürüstlük ve profesyonellik sergilemekle yükümlüdür. Başvuru ya da burs süresince tespit edilen intihal vakaları, adaylıktan çıkarılma ya da bursun sonlandırılması ile sonuçlanmaktadır.

FLTA Programı bittikten sonra Fulbright Öğrenci Burs Programı’na veya başka bir programa dilerseniz başvurabilirsiniz. Ancak J-1 vizesi kuralı gereği FLTA Programının bitiminden sonra Türkiye’ye dönüp iki sene ikamet etmeniz gerekmektedir.


Fulbright Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı Bursu Başvuru Süreci Nasıldır?

Adayların, öncelikle Slate Başvuru Sisteminde hesap oluşturmaları ve online başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Başvuru yapabilmek için Başvuru Paketi oluşturmanız gerekmektedir. Başvuru paketinize eklemeniz gereken belgeler şunlardır:

1. Başvuru Formu: Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı Programına başvuru formu online sistemden doldurulmaktadır. “Başvur” butonundan erişebileceğiniz online başvuru sisteminde, “Create an account” seçilerek geçerli bir e-posta adresi ile şifre belirlemek ve sisteme kayıt olmak gerekmektedir. Bu sisteme farklı zamanlarda giriş yaparak formu güncelleyebilirsiniz.

Başvuru online sistemden gönderildikten sonra başvuru formunun çıktısı alınıp aşağıdaki belgeler ile beraber başvuru paketinin tamamının Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Ankara Merkez Ofisi’ne gönderilmesi gerekmektedir. Gönderme seçeneklerinizi en sonda anlatacağız.

2. Diploma/Öğrenci Belgesi ve Transkript: Transkript ve diploma/öğrenci belgesi okuldan resmi onaylı ve İngilizce’ye çevrilmiş olmalıdır. Transkriptte belirtilen not ortalamasının 4,00 veya 100 üzerinden kaça denk geldiği açıkça belirtilmelidir.

3. İzin Belgesi: Bursa başvuran ve bir kurumda çalışan adayların, başvurularında sakınca olmadığını ve bursu kazandıklarında çalışmakta oldukları kurum tarafından izinli sayılacaklarına dair resmi onaylı izin belgesi gerekmektedir.

4. Referans Mektupları: 3 adet İngilizce referans mektubu iletilmesi gerekmektedir. Referans mektupları iki şekilde sunulabilir:

 • Elektronik Referans Mektubu: Slate başvuru sistemi aracılığıyla internet üzerinden referans verecek kişi tarafından hazırlanacak olan mektuptur. Sisteme referans verecek kişinin e-posta adresi kayıt edildiğinde doldurulması gereken mektup otomatik olarak o kişiye gönderilecektir.
 • Elden Alınan Referans Mektubu: Referans mektuplarını elden alıp başvuru paketiniz ile beraber gönderebilirsiniz. Elden alınan referans mektubu formunu indirmek için tıklayınız. Mektuplar kapalı zarfta ve zarfın kapandığı kısım formu dolduran kişi tarafından imzalı olarak gönderilmelidir.

Bunların dışında bir formatta hazırlanmış referans mektupları FLTA Programına başvuruda hiçbir şekilde kullanılamaz. E-posta veya faks ile gönderilen referans mektupları kabul edilmemektedir. Eksik sayıda referans mektubu gönderen kişilerin başvurusu değerlendirmeye alınmamaktadır.

5. TOEFL iBT veya IELTS Akademik Sınav Sonuç Belgesi: TOEFL ve IELTS sınavları, sınava giriş tarihinden itibaren 2 yıl geçerlidir. Geçerliliği sona ermiş sınav sonuç belgeleri kabul edilmeyecektir.

6. Pedagojik formasyon belgesinin onaylı kopyası veya bu eğitime başlandığını ve bu eğitimin en geç 2020 Haziran ayında biteceğini belirten resmi yazı eklenmelidir.

7. Nüfus cüzdanı: Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi paketin içinde olmak zorundadır.

8. Fotoğraf: Bir adet, yeni çekilmiş, arkasına adayın adı-soyadı yazılmış vesikalık fotoğraf olmalıdır.

ÖNEMLİ: 16 Eylül 2019 tarihinde, yukarıda belirtilen belgelerden eksikleri olan veya kriterleri karşılamayan başvurular değerlendirmeye alınmamaktadır. Başvuru ile ilgili olarak Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonuna verilen hiçbir evrak iade edilmemektedir.

Başvurunuzu eksiksiz yaptığınızdan emin olmak için buradan Evrak Kontrol Listesini indirebilirsiniz.

Son Başvuru Tarihi: 2020-2021 akademik yılı FLTA Programı için  adayların Başvuru Paketi oluşturmaları ve bu paketi son tarihe kadar FLTA Komisyonunun Ankara Merkez Ofisine ulaştırmaları gerekmektedir. 2 şekilde ofise ulaştırabilirsiniz:

 1. Elden ulaştıracaklar: En geç 16 Eylül 2019 Pazartesi günü Komisyonun Ankara Ofisine saat 17:00’ye kadar elden iletmeniz gerekmektedir.
 2. Posta ile ulaştıracaklar: En geç 18 Eylül 2019 Çarşamba günü Komisyonun Ankara Ofisine ulaşacak şekilde 16 Eylül 2019 tarihinde kargoya verilmiş olması gerekmektedir. Başvuru Paketinizi göndermek için özel kargo şirketi tercih etmenizi tavsiye etmektedirler. 18 Eylül 2019 tarihinden sonra ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir.

Başvuru Sonrasındaki Süreç

Tüm başvurular değerlendirildikten sonra, mülakatlara katılacak adaylar açıklanacaktır. Mülakatlar Ankara’da yapılacaktır. Olumlu ya da olumsuz, tüm adaylara e-posta ile dönüş yapılmaktadır. Mülakatları takiben, programa katılmaya hak kazanan adaylar açıklanacaktır.

Adaylar programa seçildikten sonra, kendilerinden sağlık durumu geçmişi, muayene belgesi ve 31 Aralık 2021 tarihine kadar geçerli bir pasaport istenecektir.


Tüm bu aşamalardan geçip Fulbright Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı Bursunu almaya hak kazandığınız zaman 9 aylık Amerika yolculuğunuz başlayacaktır. En iyi verimi almak tabiki yine sizin elinizde olacaktır. FLTA bursu birçok fırsat sunmakta, umarız ki bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirirsiniz.

Daha fazla burs için E-Bursum’u takipte kalmayı ve Üye Olmayı unutmayın!


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!