Fulbright kimlere burs verir? Fulbright bursları nedir? 2018-2019 Fulbright bursuna ne zaman ve nasıl başvurulur? Fulbright bursuna başvuru için gerekli belgeler nelerdir? Tüm bu soruların ve nicesinin cevaplarını Fulbright Bursları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızda bulabilirsiniz!

Amerika’nın en köklü burs programlarından biri olan Fulbright, Türkiye’de de aktif olarak yurt içi ve Amerika’da eğitimine devam etmek isteyen öğrencilere burs desteği sağlamaktadır. Sağladığı iş ve staj imkanlarının yanı sıra öğrencilere birkaç çeşit doktora ve yüksek lisans bursu, yüksek lisans ve doktora araştırma bursları ve bir de meslek yüksek okulu öğrencileri için burs sağlayan Fulbright’a 2018-2019 döneminde nasıl başvuru yapabiliriz? Bu yazımızda sizin için Fulbright’ı ele aldık.

Fulbright, çoğunlukla doktora ve yüksek lisans için burs imkânı sağlamaktadır. Yalnızca bir bursları meslek yüksek okulu öğrencileri içindir. Geri kalan burs programlarının tümü yüksek lisans ve doktora öğrencileri için olup, kimisi yalnızca araştırma desteği kimisi ise eğitim desteği sağlar. MYO bursu dışında üniversite öğrencileri için bir burs programı bulunmamaktadır. Doktora ve yüksek lisans kapsamında Fulbright pek çok farklı burs programı önermektedir. Bu bursların tümüne buradan ulaşabilirsiniz. Biz de yazımızda bu programları ana hatlarıyla işlemeye çalışacağız.

Sizin için hazırladığımız daha nice burs fırsatlarını görmek için E-Bursum’a üye olabilir ve blogumuzdaki pek çok rehber yazıyı yakından takip edebilirsiniz. 2018-2019 döneminde burs arıyorsanız, doğru adres E-Bursum!


Fulbright burslarına başvuru ön koşulları nelerdir?

Fulbright doktora bursu şartları nelerdir?

Fulbright, doktora bursu, geniş kapsamlı ve büyük çaplı bir burstur. Fulbright burslarının amiral gemisi sayılabilir. Bu bursa başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

 1. Yüksek lisans derecesinin alınmış veya en geç Temmuz 2019’da alacak olunması,
 2. Bir lisans programı mezunları veya bir lisans programından en geç Temmuz 2019’da mezun olacak olanlar (3. ve 4. Sınıf öğrencileri veya lisans programının uzunluğuna göre programın son 2 yılında olan öğrenciler) bütünleşik doktoraya başvurabilirler.
 3. Mezuniyet ortalaması 4.00’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3.50 veya 100’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 88.33 olanlar.
 4. Güz 2017 dönemi sonrasında genel not ortalaması 4.00’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3.50 veya 100’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 88.33 olanlar (akademik başarının mezun olana kadar sürdürülmesi gerekmektedir.)
 5. Lisans eğitimi sırasında veya sonrasında bütünleşik doktora programına başvuracak adayların lisans ortalamalarının yukarıda belirtilen kriterlere uyması gerekmektedir. Yüksek lisans yapan kişilerin ise yüksek lisans ortalamaları dikkate alınacaktır.
 6. Not ortalaması, hem 4.00’lük sisteme hem de 100’lük sisteme göre belirtilen not dökümlerinde 4.00’lük sistem dikkate alınacaktır.
 7. Adayın TOEFL iBT skorunun en az 75 ya da Akademik IELTS skorunun en az 6 olması gerekmektedir.

Fulbright yüksek lisans bursu başvuru ön koşulları nelerdir?

Fulbright, yüksek lisans bursuna başvuracak öğrencilere aşağıdakileri şart koşar:

 1.  Bir lisans programı mezunları veya bir lisans programından en geç Temmuz 2019’da mezun olacak olanlar
 2.  Mezunlar: Mezuniyet ortalaması 4.00’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3.00 veya 100’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 76.66 olanlar
 3.  Öğrenciler: Güz 2017 dönemi sonrasında genel not ortalaması 4.00’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3.00 veya 100’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 76.66 olanlar (akademik başarının mezun olana kadar sürdürülmesi gerekmektedir.)
 4.  Adayın TOEFL iBT skorunun en az 75 ya da Akademik IELTS skorunun en az 6 olması gerekmektedir.
 5.  Başvuru esnasında adayın en az 1 yıl tam zamanlı iş tecrübesi olması ve seçildiği takdirde de ABD’de programa başlayıncaya dek çalışmaya devam etmesi gerekmektedir.

Profesör Aziz Sancar Doktora Bursu şartları nelerdir?

Fullbright, doktora bursları kapsamında öğrencilere North Carolina Üniversitesi’nde Aziz Sancar danışmanlığında doktora yapmak isteyen öğrencilere burs imkânı sağlar.

Başvuracak öğrencilerin Biyoloji (Hücre Biyolojisi, Mikrobiyoloji, Kanser Biyolojisi, vb.), Moleküler Biyoloji ve Genetik, Kimya, Kimya Mühendisliği, Biyokimya, Biyofizik ve Biyomedikal Mühendisliği bölümlerinden mezun olmaları gerekir.

Bunun yanı sıra, başvuru yapacak öğrencilerin Fulbright doktora bursunun tüm şartlarını karşılaması gerekmektedir.


Fulbright burslarına nasıl ve ne zaman başvurulur?

Fulbright’in tüm burs tarihlerini burada ayrıntılı biçimde görebilirsiniz.

Burs başvurusu yaparken buradan ulaşabileceğiniz başvuru formunu doldurmalısınız.


Fulbright ne kadar burs veriyor?

Fulbright yüksek lisans ve doktora bursları, bir akademik yıl için 50.000 ABD Doları’na kadar burs imkânı sağlar. Aynı zamanda eğitim ücreti ve masrafları (1.000 ABD Doları kitap masrafı ve 350 ABD Doları yerleşme masrafı bu tutara dahil), aylık yaşam masrafları (gidilecek şehre bağlı olarak hazırlanan bir çizelge üzerinden belirlenmektedir.), üniversite sağlık sigortası ve gidiş-dönüş uçak bileti de burs kapsamındadır.

Araştırma bursları, MYO bursu ve temel özellikleri değişik olan diğer burslarda bu meblağlar farklıdır.


Fulbright burs başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Fulbright burslarına başvuru yapmak için bir başvuru paketi hazırlamalısınız. Bu pakette,

 1. Başvuru Paketi Kontrol Listesi
 2. Ek Bilgi Formu
 3. Online Başvuru Formu Çıktısı
 4. Bitirilen tüm programlar için resmi onaylı Diploma kopyası veya resmi onaylı Geçici Mezuniyet Belgesi (Tercihen İngilizce olmalıdır.)
 5. Devam edilen tüm programlar için resmi onaylı Öğrenci Belgesi (Tercihen İngilizce olmalıdır.)
 6. Bitirilen ve devam edilen tüm programlar için resmi onaylı Not Dökümü (Transkript) (Tercihen İngilizce olmalıdır.)
 7. Üç adet Referans Mektubu (Son başvuru tarihine kadar tamamlanmalıdır.)
 8. TOEFL iBT veya Akademik IELTS Sınav Sonuç Belgesi (Eğer orijinal sonuç belgesi yerine kurum kodlarını kullanarak  sonucunuzu ilettiyseniz, başvuru paketine sınav tarihinizi belirten bir dilekçe eklemelisiniz. Sınava, bursa son başvuru tarihinden önce girmiş olmanız gerekmektedir.)
 9. İngilizce Özgeçmiş (CV)
 10. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 11. İmza Formu (Online başvuru formu içerisinde “Signature Form” olarak yer almaktadır.)
 12. Fotoğraf

olmalıdır. Tüm bu belgeler için ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.


Fulbright burs başvuru formunu nasıl doldurmalı?

Buradan ayrıntılı olarak başvuru formunun nasıl doldurulması gerektiğini görebilirsiniz.


Fulbright burs başvuru sonuçları açıklandı mı?

Fulbright burs sonuçları açıklandıktan sonra sizle mail ya da telefon yoluyla iletişime geçilir.


Fulbright Meslek Yüksek Okulları bursu nedir?

Fulbright, genelde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs vermekte fakat bir burs programı da meslek yüksek okulu öğrencilerine ayrılmış durumda.

Bu yıl program başvuruları 16 Ocak 2019’da sona erecek.

Bu program hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.