E-Bursum ile okuduğun fakülteye uygun olan film önerilerine tek bir yazı altında erişip, filmlerin detaylarını öğrenmen mümkün. Bu yazımızda ise, Sağlık ve Tıp Fakülteleri İçin Film Önerileri adı altında harika bir öneri yazısı hazırladık. Okuyacağın ve ardından izleyecek olduğun filmler mesleğine olan bakış açını değiştirecek! Diğer fakültelerin film önerilerine E-Bursum Blog’dan ulaşabilirsin.


Sağlık ve Tıp Fakültelerinde okuyan öğrencilerin mutlaka izlemesi gereken filmler: 

Patch Adams

‘Kimsenin göremediğini görmeye çalış. Korkudan, tembellikten ve herkese uymaktan dolayı başkalarının görmek istemediği şeyleri görmeye çalış.’

Başrolünde Robin Williams’ın olduğu 1998 yapımı drama ve komedi filmi! Gerçek hayat hikayesinden esinlenilmiş bir film izlemek isteyenler buraya! İnsanda doktor olma isteği uyandıran, bir gülümsemenin insanlığı nasıl değiştirebileceğini gösteren ve doktor olmaya farklı bir bakış açısıyla yaklaşan filmi tüm sağlıkçı adayları izlemeli!

IMDB Puanı: 6,8

Süre: 1 saat 55 dakika


Still Alice  (Unutma Beni)

“Çok güzelsin! Sana baktığımda kim olduğunu bilememekten çok korkuyorum.”

Julianne Moore’un mükemmel oyunculuk sergilediği filmde, erken yaşta Alzheimer olan bir kadının hayat hikayesini anlatılıyor. İzlerken sık sık empati yapabileceğin film, Lisa Genova’nın aynı isimli kitabından uyarlanmış.

IMDB Puanı: 7,5

Süre: 1 saat 41 dakika


Awake (Anestezi)

‘’ …çünkü acılar ile nasıl başa çıkacaklarını bilmiyorlar. Suçlayacak birine ihtiyaç duyuyorlar çünkü senin gibi hastalar, gerçekleri kabul edemiyorlar. ’’

Anestezist adayı sıra sende! Psikolojik gerilim türünde bir film! Bir ameliyat esnasında her şeyin  farkında olacak şekilde uyanık olduğunu ve buna tepki veremeyecek halde paralize olduğunu düşün! ‘’Anestezik farkındalık’’ denen bu durumu soluksuz izleyebilirsin.

IMDB Puanı: 8,1

Süre: 1 saat 24 dakika


Her Çocuk Özeldir

”Sen Güneş’in etrafını aydınlatan nehirsin

Sen bilmez misin? akıp giden uçup yükselen hayatı

Hayatın amacını yerde ara”

Bollywood sinemasından bir film! Aamir Khan’ın öğretmen rolünde olduğu ve herkesin problemli olduğunu düşündüğü bir çocuğu hayata nasıl kazandırdığını anlatıyor. Toplumda nadir görülen disleksi hastalığına da dikkat çekilmektedir. Eğitimci adayların yanı sıra sağlıkçıların da izlemesi gereken filmlerden!

IMDB Puanı: 8,4

Süre: 2 saat 45 dakika


Akıl Oyunları

Nobel ödüllü Amerikalı matematikçi John Nash’in hayat hikâyesini anlatan, yönetmenliğini Ron Howard’ın yaptığı 2001 yapımı biyografik dram filmi. İki önemli dalda Oscar ödülü almış film de dahi matematikçinin şizofrenik belirtilerle mücadalesine değiniliyor. Finalinde gözyaşlarınızı tutamayacaksın!

IMDB Puanı: 8,2

Süre: 2 saat 15 dakika


Guguk Kuşu

‘’ -Siz deli olduğunuzu mu sanıyorsunuz?. Değilsiniz..! Sokaklarda dolaşan insanlardan daha deli değilsiniz. ’’

Dram, komedi, duygusallık, çaresizlik, zeka, hırs ve oyunculuk! Akıl hastası numarası yapan  bir mahkumun akıl hastanesine yatırılmasını anlatıyor. ‘’ Bir psikiyatri servisi nasıl olur?’’ diye merak edenlerin hemen izlemesi gereken bir film! Filmin başrolü McMurphy, yaptıklarıyla kendisini sevdiriyor ve sizlere eğlenceli zamanlar sunuyor.

 IMDB Puanı: 8,8

Süre: 2 saat 13 dakika


Wit

Kanser, hayat, ölüm, zeka, kelimeler, edebiyat… Edebiyat profesörü olan bir kadının kanserle mücadelesini anlatıyor. Doktorun hastaya bir nesne gibi yaklaşımı yapmamanız gerekenler arasında yer alıyor. Filmde hastanın kendi kendisiyle yaptığı konuşmalar etkileyici! Kendi hayatına geri dönüp baktığında yaptığı hataların da farkına varır.

IMDB Puanı: 8,0

Süre: 1 saat 39 dakika


 Florence Nightingale

 “İlerleyen bir dünyada iki çeşit insan bulunması gerekir ki, bunlar; orada bulunan en iyiyi benimseyen ve bundan hoşlanan ile daha iyiyi dileyen ve onu yaratmayı deneyenlerdir.”

1985 yapımı olan hemşireliğin kurucusu olan Florence Nightingale’in yarı gerçek yarı kurgu olan hayatından bahsediyor. Herkesin itirazlarına rağmen hemşire olmak ister ve başarır. Her hemşire adayının izlemesi gereken muhteşem bir film!

IMDB Puanı: 7,4

Süre: 2 saat 20 dakika


Şimdi sıra çayını alıp film izlemekte! Filmlerin hepsini izlemeni tavsiye ediyoruz. Yaptığın işten zevk almanı ve saygı duyulması gereken işler yaptığının farkına varmanı sağlayacaktır. Sağlık ve Tıp Fakülteleri Gücünün farkına var! Ve diğer fakültelerde okuyan arkadaşlar! Mutlaka sen de izlemelisin. Senin için de verimli, eğitici, eğlenceli filmler olacaktır. Diğer film önerilerimiz ve yazılarımız için E-Bursum Blog’u takip edebilirsin! Fakültelere Göre Film Önerileri: Mühendislik Fakültesi yazımızı okumak istersen buradan ulaşabilirsin!


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!