E-Bursum ile okuduğun fakülteye uygun olan film önerilerine tek bir yazı altında erişip, filmlerin detaylarını öğrenmen mümkün. Bu yazımızda ise, “Mühendislik mesleğim değil yaşam tarzım!” diyorsan ilgini çekecek birbirinden güzel yapımları senin için derledik. Mühendislik fakültesi öğrencileri ve mühendis adaylarının iliklerine kadar mühendisliği hissedeceği muhteşem filmler karşınızda! Okuyacağın ve ardından izleyecek olduğun filmler istediğin şeyleri verecek. Haydi inceleyelim!

İşte mühendislik fakültesi öğrencilerinin mutlaka izlemesi gereken filmler:


Hacker (Bilgisayar Korsanı)

“Para kimseyi değiştirmez, sadece gerçek yüzlerini ortaya çıkarır.”

Maddi sıkıntılar çeken Alex isimli genç, hem ailesine yardımcı olmak hem de üniversiteye gidebilmek için internetten yasa dışı işler yaparak para kazanmaya başlar. Sye isimli bir gençle tanışmasıyla işler çığırından çıkar. İkilinin internet çetesi FBI’ı harekete geçirir ve başlarına türlü belalar gelir. Bilişim ve yazılım alanına meraklıların keyifle izleyeceği bir yapıt listemizde ilk sırada.

Tür: Dram, gerilim

Süre: 1 saat 45 dakika


The Imitation Game (Enigma)

“İlginç soru şu ki, bir şey yalnızca sizden farklı düşündüğü için bu düşünmediği anlamına mı gelir?”

Film, 2. Dünya Savaşında İngilizlerle Almanya’nın çetin harbi zamanında geçiyor. Almanların gizli kripto sistemi Enigma’nın çözülememesi, İngilizlerin ağır kayıplar vermesine sebep olmaktadır bunu üzerine İngiliz istihbaratı en iyi kriptoloji uzmanlarını bir çatı altında toplar. Farklı çalışmaları ile tanınan Profesör Alan Turing’in ekibe katılmasıyla savaşın seyri değişecektir.

7 dalda Oscar ödülüne aday gösterilen bu muhteşem film özellikle makine mühendislerinin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Tür: Dram

Süre: 1 saat 54 dakika


Devrim Arabaları

“Bu ülkede hiçbir başarı cezasız kalmaz evlat.”

Yerli yapım nadir filmlerden biri olan “Devrim Arabaları” 1960 Türkiye’sini mühendislerin gözünden ilmek ilmek işlenmiştir. 1960 darbesi sonucunda göreve gelen Cemal Gürsel yerli araba yapılmasını emreder. İşe koyulan 23 mühendisin önünde yalnızca 130 gün vardır. Mühendisleri bu süreçte politik engeller beklemektedir. Eğer otomotiv mühendisliği okuyorsan keyifle izleyeceğini düşünüyoruz.

Tür: Dram

Süre: 1 saat 55 dakika


The Theory Of Everything (Her Şeyin Teorisi)

“Her daim başarılı olabileceğiniz bir şey olacaktır.”

Başrolünü Oscar ödüllü Eddie Redmayne üstlendiği başyapıt, bilimi adeta baştan yazan ünlü fizikçi Stephen Hawking’in hayatını anlatıyor. Erken yaşta musallat olan amansız hastalığına rağmen bilime ve teknolojiye katkıları devam eden Hawking’in iç dünyasını merak edenlerin kaçırmaması gereken bir film olduğunu belirtmekte fayda var. Biyomedikal mühendislerinin mutlaka film listelerine almaları gerektiğini düşünüyoruz.

Tür: Dönem İşi

Süre: 2 saat 4 dakika


The Martian (Marslı)

Film insanların Marsa gidebildiği bir dönemi ele alıyor. Mars’ta terk edilen bir astronotun gezegenin tüm zorluklarına rağmen hayatta kalma ve eve dönme mücadelesini anlatıyor. Filmi izlemeden önce kitabını okumanız sizlere ayrı bir tat verecektir. Uçak ve uzay mühendislerinin en kısa sürede izlemesi gereken harika bir bilim kurgu filmdir.

“Bazen tek başına yürümelisin, sırf yapabildiğini gösterebilmek için.”

Tür: Bilim Kurgu

Süre: 2 saat 31 dakika


Hugo

Paris tren istasyonun saatlerinin sistematik çalışmasından sorumlu ve istasyon duvarlarının arasında yaşayan Hugo isimli bir çocuğun başından geçen olayları konu alır. Hugo, babasından yadigâr kalan automaton’u tamir etmeye çalışırken Isabella isimli kızla tanışır ve hayatını değiştirecek gizemli yolculuğa adım atar. Hugo, Akademi Ödüllerinde 11 dalda aday gösterilmiş bir başyapıttır. Keyifli vakit geçirmek için iyi bir tercih olan Hugo’yu çok seveceksiniz!

Tür: Fantastik

Süre: 2 saat 9 dakika


Mühendis veya mühendis adayları için derlemiş olduğumuz film önerilerinin sonuna geldik. Umuyoruz ki senin için yararlı bir yazı olmuştur. Hadi listeden bir film seçip izlemeye başla! Keyifli seyirler! Daha fazla film önerisi için E-Bursum blogu takip edebilirsin.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!