E-Bursum ile okuduğun fakülteye uygun olan film önerilerine tek bir yazı altında erişip, filmlerin detaylarını öğrenmen mümkün. Radyo televizyon ve sinema, gazetecilik, halkla ilişkiler, medya ve iletişim öğrencileri: Bu yazımızda ise, İletişim Fakültesi için Film Önerileri adı altında harika bir öneri yazısı hazırladık. Sonuç olarak okuyacağın ve ardından izleyecek olduğun filmler sana istediğin şeyleri verecek. Fakültene uygun diğer film önerileri için beklemede kal! Haydi inceleyelim!

İletişim Fakültesi öğrencileri için yararlı olabilecek, bölümüne olan bakış açını değiştirecek mutlaka izlenmesi gereken film önerisi listesi: 


‘Sinema, Televizyon, Medya Gibi Kitlelerle Her Türlü Tuzağı Güzelmiş Gibi Sunabilirsin’ Mesajı Veren Bir Film: Thank You For Smoking

Bunların dışında hiç düşündün mü, acaba kitlelere sunulan bir oyunu ya da tuzağı nasıl olur da mükemmel gösterirsin?

Christopher Buckley’in sağlam kaleminden çıkan bir senaryo bunu öğretiyor. Beyaz perdeye Jason Reitman tarafından uyarlanan Thank You For Smoking filminde Nick Naylor hem sigara imalatçılarının hem de sigara bağımlılarının haklarını koruyan bir iş adamıdır.

İşinde aşırı hırslı olan Naylor. Şirketi daha ileriye taşıyıp şirket prestijini artıracak önemli bir kampanya başlatmıştır ve sonucunda kendisini amansız bir savaşın ortasında bulur.

Filmde en çok dikkat çeken yerlerden biri de, Nick Naylor’un çocuğuna vanilyalı ve çikolatalı dondurmadan yola çıkarak verdiği derstir. Tam olarak bir İletişim Fakültesi öğrencisi kafasıyla düşünen Naylor, film boyunca bu mantığından asla ödün vermiyor.

Filmin türü genel olarak dram olmasına rağmen kimi zaman bazı yerlerde sigaradan ziyade alkol ve silahla ilgili yapılan kara mizahlar da dikkat çekmiyor değil. Zaten izleyiciyi çeken noktalardan biri de hem keyifli hem de anlam yüklü kara komediler.

IMDB: 7.6


Meslek Aşkıyla Yanıp Tutuşan Gazetecinin Yaşadıkları: Basın (Press)

‘’Film, bölgede ve o dönemde yaşanan insan hakkı ihlallerini haber yapmaya çalışan bir grup gazetecinin yaşadığı zorlukları ve ağır mücadelelerini anlatıyor.‘’ Gerçek bir hikayeyle birlikte gazetecilik mesleğindeki zorlukları gösterirken, zorlu süreçlerde mesleğine aşkla bağlı olanların işini nasıl icra ettiklerini gösteriyor.

Yönetmenliğini Sedat Yılmaz’ın üstlendiği Basın filmi, seyirciyi içine çeken nitelikte gerçek bir hikayeden oluşuyor. Basın, izleyicisini ülkenin karanlık dönemlerinden birine karşıklıkların ve çatışmaların fazlasıyla yoğun olduğu 90’lı yıllara götürüyor. 

Dönemin ruhunu kullanıp bunu izleyiciye yansıtmak için kullanılan yapay efektler, çıkarılan eserin’’kült’’ statüsüne açılmasını sağlamıştır. Film en çok iletişim fakültesi gazetecilik bölümü öğrencilerine hitap ederken aslında olaylara realist açıdan bakabilme yetisini de geliştiriyor. 

IMDB: 7.1


Biraz Skandal Herkes Sever, Başkanın Adamları (Wag The Dog)

Wag The Dog Fragman:

Adından da anlaşıldığı üzere, Başkanın Adamları filmi biraz siyaset biraz da hiyerarşi içeren bir film. İsmi verilmeyen Amerikan başkanının çocuk yaştaki bir kızla arasında geçenlerden dolayı büyük sansasyonlara neden olmuştur. Amerikan başkanının yeniden seçilebilme ihtimali sıfıra inmiştir. Yaşananlar daha fazla duyulmadan önce Beyaz Saray yetkilileri önlem almak ister. Halkın dikkatini dağıtmak için medya cambazı olan Conrad Brean’ı görevlendirir. Brean, sahte bir savaş haberi çıkarmıştır ve tüm ülkeyi gerçekte var olmayan bir savaşa inandırmıştır. 

Film genel olarak Bill Clinton- Monika Lewinsky skandalına gönderme yapıyor. Ayrıca halkla ilişkiler mesleğinde spin denetimi uygulamanın bir örneğini gösteriyor. 

IMDB: 7.2 


Sıfırdan Bir Hayat Yaratan Efsane Moneyball 

Başrolünü Brad Pitt üstleniyor. Ve filmdeki rolüyle kısıtlı bir bütçe ile resmen yoktan var ederek zengin kulüplere meydan okuyor. 2000’li yılların başında geçen olay tamamiyle bir başarı hikayesi. Bir bakıma Amerikan toplumuna ‘krizde’ rehber oluyor.

Gerçek bir hikayeye dayanan film, yüzeysel bakıldığında sporla ilgili gibi dursa da derine inildiğinde tamda bir İletişim Fakültesi öğrencisinin üretebileceği haline yenik düştüğü zaman başka açılardan bakabilmenin ne kadar faydalı olduğunu bütçe planlamasında, iş dağılımında ne kadar yaratıcı olabiliriz sorusuna cevap veriyor. 

 IMDB: 7.6


Espri Katıp Hem Güldüren Hem de Duygusal Olarak Düşündüren Renaissance Man 

Jim Burnstein’ın kaleme aldığı komedi filmidir. Aslında reklamcılık yapan Bill Rago’nun işinden ayrılıp iş bulma kurumda bulduğu tek işi yapmak zorundadır. Rago, farklı bakış açısı ve açık görüşlü olmak açısından yaratıcı örnekler sunar. Ordu mensuplarınca sevilmese de ders verdiği öğrencileriyle arasında bir bağ oluşturmuştur.

IMDB: 6.2


Crazy People Fragman:

‘Saçmalama Biz Reklamcıyız, Dürüst Olamayız!’ Cümlesini Kuran Bir Reklamcı Düşünün: Crazy People 

Başrolleri Dudley Moore ve Darly Hannah’ın  paylaştığı filminin konusu, reklam metin yazarı olan Emory Lesson, görünür haldeki psikolojik rahatsızlıkları sebebiyle patronu tarafından bir kliniğe yatırılır ve sonrasında,bir yanlışlık sonucu olayların rengi değişir ve eğlenceli hal almaya başlar. Tamamen komedi filmi olan Crazy People, vizelerden sonra stres atmak için izlenecek bir film olabilir.

IMDB: 6.0


Pazarlamacı Oyunlarının En Üst Safhaya Ulaştığını Düşünün: The Joneses 

Mükemmel çift olarak gözüken Steve ve Kate Jones, yetenekli ve başarılı ideal çocukları Mick ve Jenn, harikulade bir ev ve ev içerisindeki eşyalar, her biri çok pahalı ve özel parçalar… Aslında bu olaylar taşındıkları yer için şaşırtıcı değildir. Fakat olay ve aile bireyleri düzmece olduğu için Jones ailesi fazlasıyla dikkat çekiyor Tek bir amaçları var o da gerçek bir aile kılığında çalıştıkları şirket için zengin mahallelere taşınarak canlı reklam yapmak. Yaşananlar tamamen bir pazarlama stratejisidir.

IMDB:6.5


 Reklamcılık Bir Oyun Mu Yoksa Strateji mi? 99 Francs 

Frederic Beigbeder’in kitabından uyarlanan film, reklamcılık dünyasında çalışmaktadır. Gelgelelim pazarlama dünyasını iyi bilip de kendi sınırlarını zorlamak isteyen Octave aslında isminde kariyer sahibidir. Filmin başında onun ağzından reklamcılığın iç yüzünü alaycı bir şekilde dinliyorsun. Üstelik Octave’ın yaşamına dalıyorsun.

Octave kendi sınırlarını içinde bulunduğu camiayı eleştirerek zorlamaya başlıyor. Dünya düzeninin reklam üzerinden döndüğünü iddia ediyor. Reklamcılık işinden fazlasıyla para kazanıp çalışan insanlar filmden hoşlanmamıştır. Lakin iyi yönlerinden bakıldığında film gerçekten reklamcılık mesleğini icra edenlere bir nevi yol gösteriyor.

IMDB:7.7 


Gerçekleri Kovalayan Gerçek Bir Gazeteci: Frost/ Nixon

David Frost, İngiliz gazeteci ABD’nin en tartışılan devlet adamlarından Nixon, 1977 yılında bir röportaj yapar. Ve filmde bir bakıma bu röportajın arka planını konu alıyor. Watergate skandalının takip edildiği dönemde yaşananlara ışık tutuyor. Nixon her siyaset adamının yaptığı gibi karşısındaki gazeteciyi kolay lokma olarak görmüştür. Sonuç olarak atladığı şeyler ise aslında onun dilini yakmaya yetiyor. İkili arasında başlayan zihin savaşları, gerçeklerin peşinden giden bir gazeteci sayesinde karşıdaki siyaset adamını oldukça zorlamıştır.

IMDB: 7.7 


‘’Bizim Arkadaşlara İhtiyacımız Yok, Bizim Tanıtıma İhtiyacımız Var. Sesinizi duyurmamız Lazım.’’ People I Know 

Halkla ilişkiler uzmanı olan Eli Wurman, ünlülerin halkın gözündeki imajlarını arttırmak için çalışıyordur. Ne var ki işini aşkla yapan Wurman her ne kadar aşkla çalışsa da kendisini amansız bir oyun ve komplonun içerisinde bulur. Unutmadan söyleyelim, başrolü Al Pacino yönetiyor ve izlemeye değer bir halkla ilişkiler filmi!

IMDB: 5.5


Dikkat ettiysen, yazımızdaki hiçbir filmin süresinden bahsetmedik. Bunun bir sebebi var: Sen iletişim fakültesi öğrencisi olduğundan dolayı haliyle izleyeceğin filmlerde dikkat ettiğin en ufak nokta sana, ‘Tamam bu film benim için bu kadardı’ dedirtebilir. Dikkat ettiğin nokta seni değiştirebilir ve İletişim Fakültesi öğrencisi, eğer sen değişirsen dünya değişir! Farkındalığı bulman dileğiyle, iyi seyirler! Bunların dışında diğer fakültelerin film önerilerini okumak istersen buraya tıklayabilirsin.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!