E-Bursum ile okuduğun fakültelere uygun olan film önerilerine tek bir yazı altında erişip, filmlerin detaylarını öğrenmen mümkün. Bu yazımızda ise, Eğitim Fakültesi için harika bir öneri yazısı hazırladık. Okuyacağın ve ardından izleyecek olduğun filmler mesleğine olan bakış açını değiştirecek! Diğer fakültelerin film önerilerine E-Bursum Blog’ dan ulaşabilirsin.

Öğretmenlik bir meslekten daha fazlasıdır çünkü bilirsin ki birçok hayata dokunur, onu ilmek ilmek işlersin. Bu yüzden sadece okumak yetmez bu bölümü, kendini geliştirmek çok önemlidir. Eğitimin ailede başladığı öğretimin okulda sürdüğü bu hayat boyu öğrenme serüveninde bireyi yönlendiren, ona kendini tanımasını, korumasını, geliştirmesini öğreten yegane varlıktır öğretmen… Bu bilinçle mesleğini eline alan öğretmen binlerce çocuğun, gencin hayatına dokunur. Böylece öğretmenin dokunduğu hayatlar güzelleşir, hayatlar güzelleştikçe dünya değişir. Kelebek etkisi gibi süren bu döngüyü bilen öğretmenler bu dünyanın başına gelen en güzel şeydir. Sen de bir öğretmen adayı olarak bu filmleri izleyerek, meslek hayatını şimdiden deneyimleyebilirsin. 

Eğitim Fakültesinde okuyan öğrencilerin mutlaka izlemesi gereken filmler: 


Can Dostum (Good Will Hunting) 

Will Hunting genel iQ’nun çok çok üzerinde bir zeka seviyesine sahip, üniversitede görevli olarak çalışan genç bir çocuktur. Temizlik yaptığı akşamlardan birinde, bir sınıfın tahtasında yazılı olan bir matematik sorusuna denk gelir. Çözülmesi neredeyse imkansız olan bu problemi rahatlıkla çözen Will, sessizce ortadan kaybolur. Kendini diğer insanlardan soyutlayıp aslında terkedilme korkusu ile insanları hayatına almayıp ilk önce kendisi terk etmeyi tercih eden bir genç ve onun bu durumunu fark eden bir öğretmen etrafında şekilleniyor. Olay artık gencin özel yeteneğinden çıkıp, öğretmeni tarafından yönlendirilmesiyle şekillenen bir yolculuğa dönüşüyor. Bu yolculukta öğretmenlerin aslında birçok konuda öğrenciyi sadece bir canlı olarak görmektense duygularını ve yaşanmışlıklarını da hesaba katmasını öğütlüyor. 

IMBD: 8.3

Süre: 2 saat 6 dakika


Otomatik Portakal (Clock Work Orange)

Bir holigan olan Alex adlı gencin zaman geçirmek için üyesi olduğu sokak çetesi ile beraber işledikleri birçok suçtan sonra çete ile ayrılığa düşünce onlar tarafından ihbar edilmesini ve polis tarafından beyninin yıkanarak topluma kazandırılma metodu ve sonrasını anlatır. Zorbalık ve gruplaşmaların ana karakterle vurgulanması ve aslında bu hareketlere iten nedenleri irdeleyen bir filme geldik sırada. 

Stanley Kubrick’in baş yapıtlarından olan ve klasik müzikleri bolca duyabileceğin eski bir film. Sana etiği tekrar sorgulatacak. Ana karakterin gerçekten de tüm yaptıklarına rağmen böyle bir yöntemle eğitilmesini sorgularken bulacaksın kendini. Yozlaşmış bir toplum ve o toplumdaki ergen davranışları üzerine demeçler veren eğitici bir film. 

IMBD: 8.3 

Süre: 2 saat 17 dakika 


3 Aptal (Three Idiots)

Bir Amir Khan başyapıtı izleyen herkesin kendinden bir parça bulduğu bir filme geldik sırada. “Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan’ın en önemli bir okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideale sahipken Farhan ailesinin isteği doğrultunda bu bölümü seçmiştir. Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir. Bu üçlü ve profesörleri Viru arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirir niteliktedir.” Kaç defa ailelerimiz öyle istiyor diye kendimizi o işi yaparken bulduk? Filmde ailenin aslında görevinin çocuğun kendi hayatını kurmada görevini sorguluyor.

IMBD: 8.4

Süre: 2 saat 50 dakika 


Sınav

İşte geldik Türkiye’de çekilmiş Türk eğitim sistemini eleştiren filmimize. Sınav; üniversite sınavına hazırlanan bir grup gencin başından geçenleri anlatıyor. Sınava hazırlanırken bazı şeyleri doğru bulmayan gençler sınavı geçmek adına doğru olmayan şeyler yapmaya kalkışıyor. Günümüzün en tartışmalı sınav sistemlerinden biri olan üniversite sınavı için hazırlanan binlerce öğrenciden birkaçı olan Gamze, Uluç, Kaan, Mert ve Sinan ailelerini ve çevrelerini başarısızlığa uğratacakları korkusuyla bir çıkış yolu aramaktadırlar. Notlarını normal yollardan yükseltemeyeceğini anlayan gençler, lise başarı puanlarını yükseltmek için sınav sorularını çalmaya karar verirler. Aslında hem sınav sistemini hem de öğrenci zihniyetini eleştiriyor film. Kolay yoldan başarının elde edilemeyeceğini eleştirirken, aynı zamanda faydalı çözümler bulmayı öğütleyen bir film olması nedeniyle sınıfta öğrencilerle beraber izlemek güzel olacaktır. 

IMBD: 6.5

Süre: 2 saat


Mucize (Wonder)

Auggie Pullman yaşıtı diğer çocuklardan biraz farklıdır. Çünkü yüzünde ciddi bir deformasyon vardır. Auggie diğer çocuklarla sıradan bir okula giderek, sıradan bir çocuk olduğunu kanıtlamaya çalışır. Çünkü esas güzellik derinin altında, içeride saklıdır. Bedensel engelli çocukların eğitimi zorlayıcı olabiliyor; yaşıtları acımasızca eleştirip, dışlayabiliyor. Bu durumda öğretmenlerin o çocukları topluma kazandırmak için elinden geleni yapması gerekiyor. Dikkat filmin başrol oyuncusu miniğin başına gelenlerle gözlerin dolabilir. Duygusal sahneler ile empati yaptıran, ve acıyı sana da hissettiren bu film hem kendin hem de öğrencilerin için iyi bir hayat dersi niteliğinde. 

IMBD: 8

Süre: 1 saat 53 dakika 


Her Çocuk Özeldir (Like Stars on Earth) 

Hikâyemiz Ishaan’ın okulunda başlar, ödevlerini yapmayı çok önceleri bırakmış bir çocuk. Kafasında sadece hayal ettiği kendi dünyası vardır. Öğretmenleri, arkadaşları ondan şikayetçi. Geçen sene 3. sınıfta kaldığı için bu yıl tekrarını okuyor. Sınıfının birincisi olan abisi Yohaan’a bakıldığında ikisinin kardeş olduğuna kimse inanmıyor. Prensipli babası bir türlü yola getiremiyor oğlunu. Çaresiz annesinin elinden ise sadece gözyaşı dökmek geliyor. Artık Ishaan’ın önüne “yatılı okulun yolu” açılır. Herkes okul yıllarında bi geçmişe  yolculuk yaptığında sınıfında böyle biri olduğunu hatırlar. Gerçek hayatta varolan bir öğrenci tipinin sevgi ve ilgi ile neler başarabileceğini gözler önüne seren gerçekçi bir film. Bu filmi izleyince eskisi gibi hissetmek pek mümkün olmayacak. 

IMBD: 8.4

Süre: 2 saat 45 dakika


Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

1950’lerin Welton Akademisi ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan ancak okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir yer haline getirmektedir. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla çok şey değişecektir. Keating öğrencilerine ders kitaplarını yırtıp atmalarını, kalıplaşmış düşünce şekillerinden uzaklaşmalarını istemektedir. Elbette Keating’in yaklaşımının okul yönetimi tarafından farkedilmesi ve üstüne gidilmesi uzun sürmeyecektir. Fakat okul müdürü Nolan Keating’i okuldan uzaklaştırma kararı aldığında öğrencileri Keating’i savunmak için harekete geçerler. Daha başından sana bu bilgi gerçek hayatta ne işime yarayacak diye soran meraklı öğrenciler için eğitim ve öğretimi güncel tutmak, öğrenci ilgilerini derse katıp öğrenciye dersi sevdirmek gerekir. Bu da filmin sana öğretebileceği en anlamlı derslerdendir. 

IMBD: 8.1

Süre: 2 saat 20 dakika


Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)

Genç bir öğretmen kendisini, öğrencilerine hoşgörü kavramını, bunu önce kendileri üzerinde uygulamayı ve eğitim sözcüğünü, okul hayatlarının ötesine taşımayı öğretmeye adamıştır. İdealist öğretmen Erin, çok başka dünyalardan gelen karakterlerle uğraşmak zorundadır. Aslında farklı ırklardan gelen bu öğrenciler için okul, sadece yaşları gereği orada bulunmak zorunda oldukları bir yerdir. Erin, kendi yöntemleri ile onlara yakınlaşmaya çalışır. Erin her biri birbirinden farklı hikayesi olan bu gençleri, kendi hikayelerini yazmaları ve bunu da birbirleriyle paylaşmaları konusunda cesaretlendirir. Bu filmde ise önyargıların ve kalıplaşmış düşüncelerin öğrencileri dersten nasıl soğutabildiğini ve onlarla iletişim kurmayı zorlaştırdığını görüyoruz. Öğretmenlerin bu kalıpları nasıl yıkabileceği ve iletişimi güçlendirebileceğini ele alan film, birçok sınıf içi aktiviteye de yer veriyor. Bu aktiviteleri sen de kendi sınıfında kullanmak için sabırsızlanacaksın. 

IMBD: 7.5

Süre: 2 saat 3 dakika 


Umarız bu filmler ile yeni ufuklara yelken açarken, kendinizi ve öğretme stilini oturtabilirsin. Zira kendini tanımayan insan diğer insanların hayatlarını değiştiremez. Başöğretmen Atatürk’ün dediği gibi:

Öğretmenler; yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. 

M. Kemal Atatürk


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!