Harika! Bu ay da birlikteyiz.

Umarız ki yaz aylarınız dolu dolu geçmiştir. Dinlenmek isteyenler bolca dinlenmiştir. Okunması gereken kitaplar okunmuş, üniversite tercihleri yapılmış, okulun başlangıç tarihi Eylül için günler sayılmaya başlanmıştır.

Tüm bunlar yetişemediyse de olsun. Biz, sizlere tam da yazın ardından, yeni döneme girerken keşfe çıkacağınız dolu dolu ve rengarenk bir Eylül Ayı Etkinlik Rehberi hazırladık. 

Hazırsak, zevkiniz, gönlünüz ve modunuza göre; Eylül Ayı Festivalleri için sizi şöyle alalım:

Bir Sonbahar Festivali: Neue! Step

Zorlu PSM, melankoli ve sonbaharın hüznünden ilham alan yeni festivali Neue! Step ile müziğin sınırlarında keşfe çıkarıyor!

11-29 Eylül 2019 tarihleri arasında ilk kez gerçekleşecek Neue! Step; neo-klasik, minimal, ambient, deneysel ve avangart müziğin kalıpları reddeden sıra dışı isimlerini bir araya getiriyor.

Neue! Step programında, zengin melodilerini deneyselliği ile birleştiren 21. Yüzyılın yetenekli bestecilerinden Nils Frahm’ın yanı sıra; yeni dönem klasik müzik dünyasının en önemli piyanistlerinden Víkingur Ólafsson, Berlin Filarmoni’nin 12 Çellisti, Peter Broderick, müzik kariyerlerini sonlandıran Wild Beasts’in solisti Hayden Thorpe, Douglas Dare, Sylvain Chauveau, Roberto Cacciapaglia gibi müzikte yeni arayışlarda bulunan ve müziğin anlamını genişleten sanatçılar yer alıyor.

Yer: Zorlu PSM – İstanbul

Tarih: 11 – 29 Eylül 2019

Bilet Fiyatları: Fiyatlar, konser tercihlerine göre değişiklik gösteriyor. Konser tarihleri ve bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.


Bodrum Caz Festivali

Caz Derneği tarafından düzenlenen Bodrum Caz Festivali 01 Eylül’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Yıldızları Caz Orkestrası feat. Hüsnü Şenlendirici ile açılışını yapıyor. Sekiz gün sürecek olan Bodrum Caz Festivali’nin teması Saz ve Caz (Jazz with an Ethnic Touch) olarak belirlendi. Yerli ve yabancı pek çok caz müzisyenin dünyasına adım atacağınız bu festivali kaçırmayın deriz!

Festivalde yer alacak sanatçıların bazıları: Dimitri Vassilakis Quartet – Rodos Kardeş, Kula Baraka, Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars feat. Buzuki Orhan.

Yer: Off Gümüşlük – Bodrum (Festival birden fazla mekanda gerçekleşecektir.)

Tarih: 01 – 09 Eylül 2019

Bilet Fiyatları: Fiyatlar, konser tercihlerine göre değişiklik gösteriyor. Konser tarihleri ve bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.

Alternatif Caz Festivalleri: Alanya Uluslararası Jazz Günleri, XJAZZ İstanbul 2019, XJAZZ Ankara 2019


26. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği 26. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali açılışını, ünlü Fransız besteci Georges Bizet’in; prömiyeri 3 Mart 1875’te Paris – Opera Komik’te sahnelenen 4 perdelik opera eseri Carmen ile yapıyor.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından, Orkestra Şefi Zdravko Lazarov yönetiminde Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu eşliğinde sahnelenecek olan opera 01 ve 01 Eylül 2019 tarihlerinde Aspendos Antik Tiyatrosu’nda, sanatseverler ile birlikte klasik müziğin doğasına yolculuk yapacak.

Yer: Aspendos Antik Tiyatrosu, Antalya Expo Kongre Merkezi – Antalya

Tarih: 01 – 18 Eylül 2019

Bilet Fiyatları: Fiyatlar, seçeceğiniz oturma düzeni kategorilerine göre değişiklik gösteriyor. Konser tarihleri ve bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.


1.Uluslararası Kadın Yönetmenler Kısa Film Festivali

Dört yıldır New York ve İspanya başta olmak üzere birçok ülkede, “Directed by Women Worldwide Film Viewing Party” adıyla gerçekleşen festival, ‘’Directed by Women Turkey’’ adıyla ulusal ve uluslararası düzeyde kadın kısa film yönetmenleri ve filmleri, Kadıköy Belediyesi’nin katkılarıyla Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde sinema ve sanatseverlerle buluşturacak.

Festivalde her dilden, her dinden ve kültürden, farklı bakış bakış açısı ve farklı hikayelere sahip kadınların çektiği 30 finalist film yer alıyor. Belgesel, kurmaca, animasyon kategorilerinde gösterilecek olan filmlere, ulusal ve uluslararası olmak üzere en iyi film ödülleri verilecek. Festivalin bu yılki jürisinde; Bennu Yıldırımlar, Meryem Yavuz, Çağrı Vila Lostuvali ve Ceylan Özgün Özçelik yer alıyor.

Yer: Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezi – İstanbul

Tarih: 13 – 15 Eylül 2019

Bilet Fiyatları: Festival etkinlikleri ücretsizdir.


!F İstanbul Bağımsız Filmler Festivali

!F Bağımsız Filmler Festivali 18 yaşında! Bu yıl İstanbul ile birlikte Ankara ve İzmir’deki sinemaseverlerle buluşacak olan yerli ve yabancı yapımlar 10 gün boyunca çeşitli mekanlarda gösterime girecek. Festivalle ilgili paylaşımlarınızı #if2019, #ifteizledim, #birdeburadanbak hastagleri ile yapabilirsiniz.

Yer: İstanbul (13-22 Eylül) – İzmir (19-22 Eylül) – Ankara (19-22 Eylül)

Tarih: 13 – 22 Eylül 2019

Bilet Fiyatları: !F Festivali için birden fazla mekan belirlendi. Festival etkinlikleri ile gereken mekan ve bilet fiyatları bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.


Nilüfer Müzik Festivali

2015 yılında ”Dünyayı sev, geyiği öp, festivale gel” sloganı ile yola çıkan Nilüfer Müzik Festivali’nin beşincisi Eylül ayında Balat Atatürk Orman’ında gerçekleşecek.

Nilüfer Müzik Festivali’nde sadece müzik yok! Lezzetli ve taze festival yemekleri, içecekler ve birbirinden ”tatlı” seçenekler sunuluyor.

Festivalde yer alacak şarkıcıların bazıları şöyle: Gaye Su Akyol, Athena, Mor ve Ötesi, Roosevelt, Altın Gün, Ah! Kosmos.

Yer: Balat Ormanı – Bursa

Tarih: 06 – 08 Eylül 2019

Bilet Fiyatları: Biletler kombine olarak satılmaktadır, satın almak için tıklayınız.


İstanbul Fringe – Performans Sanatları Festivali

Dünyanın birçok şehrinde senede bir kez gerçekleştirilen fringe festivali 18-22 Eylül 2019 tarihlerinde ilk kez İstanbul’a geliyor. Istanbul Fringe Festival sahne sanatları disiplinlerinde alternatif işler üreten yerli ve yabancı sanatçıları İstanbul’un muhtelif sahne ve mekânlarında seyirciyle buluşturuyor. 5 gün sürecek bu festivalde dans, tiyatro ve performans gibi ana etkinliklerin yanı sıra atölyeler, sanatçı buluşmaları ve partiler de düzenlenecek. Harika bir deneyim sizleri bekliyor! 

Yer: Festival, İstanbul’da gerçekleşecektir.  Gerçekleştirileceği yerler: Sakıp Sabancı Müzesi, Craft Kadıköy, Kadıköy Boa Sahne, Barış Manço Kültür Merkezi, Tuhafier, İparho, DasDas Sahne, Akbank Sanat, Kumbaracı50, Beykoz Kundura. 

Tarih: 18 – 22 Eylül 2019

Bilet Fiyatları: Fringe festivali için birden fazla mekan belirlendi. Festival etkinlikleri ile gereken mekan ve bilet fiyatları bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.


Eylül Ayı Sergileri

‘’EKO-ECHO İstanbul Paris: Kentler, Sesler ve Hikayeler’’

“EKO-ÉCHO İstanbul-Paris: Kentler, Sesler ve Hikayeler” sergisi, Işık Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Pınar Yelmi, Radio France ses yönetmenlerinden Charlotte Roux, İTÜ Müzik Teknolojileri Bölümü’nde görev yapan Doç. Dr. Sertaç Kakı, yayıncı Antoine Auger ve ses belgeselcisi Anne Kropotkine tarafından tasarlanmış olup, 16. İstanbul Bienali paralel etkinlikleri kapsamında 20 Eylül-12 Ekim 2019 tarihleri arasında Galeri Işık Teşvikiye’de sergilenecek.

Sergi, temelde Türkiye ve Fransa arasındaki kültürel bağları güçlendirmeyi ve iki ülkenin 16. yüzyıla uzanan zengin geçmişini vurgulamayı amaçlıyor. Buradan hareketle, İstanbul ve Paris’in kent sesleri ile bu şehirlerde yaşayan Türk ve Fransızların kendi dillerinde anlattıkları anıları harmanlayarak, şehirlerin ortak ve özgün yaşayışlarına işitsel deneyimler aracılığıyla dikkat çekilmek isteniyor.

Yer: Galeri Işık – İstanbul

Tarih: 20 Eylül – 12 Ekim 2019

Ziyaret Saatleri: Galeri Işık binasını Pazar ve resmi tatil günleri dışında her gün 10.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Müze Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir.


Öz/çeviri-m

Akbank Sanat yeni sezonu, küratörlüğünü Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı Öz/çeviri-m sergisi ile açıyor.

Sanatçı Sudarshan Shetty’nin yapıtlarında madde ve zaman ve bellek bir arada ele alınıyor. Bunların kültürel çerçeveleri ve kompozisyonlarına işaret ediliyor.

Hayatın sürekli bir değişim, dönüşüm ve çeviri olduğu açık bir gerçek. Herakleitos’tan beri aynı suda iki kere yıkanılmayacağını biliyoruz. Antik Yunan felsefesi ateş ve su etrafında ikiye ayrılıyordu. Ateş dönüştürümdü. Su zamanın getirdiği değişiklikti. Ama ikisinin özünü de farklılaşma oluşturuyordu: maddenin değişimi.                                                                             

Sudarshan Shetty

Yer: Akbank Sanat – İstanbul

Tarih: 10 Eylül – 31 Ekim 2019

Ziyaret Saatleri: Akbank Sanat binasını Pazar – Pazartesi ve resmi tatil günleri dışında her gün 10.30 – 19.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Müze Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir.


Atonal 9 SOLO

Atonal 9 Solo, tarihsel bir an içinde toplumsal akışın bütünü dışında yer tutmuş olasılıklar, küçük otonom varoluşlar, kaçış çizgileri ve bireysel oluş denemelerini kendine dert edinen 9 sanatçının 9 solo sergisini tek bir başlık ve mekan bütününde bir araya getiren konsept bir sergidir.

Sergiye hat çalışmaları olan, cilt uzmanı Emin Barın’ın uzun yıllar atölye ve ciltevi olarak kısa bir zaman öncesine kadar kullanmış olduğu  mekan ev sahipliği yapıyor.

Kürasyonu Bengü Gün tarafından yapılan Atonal 9 Solo kapsamında, son dönemdeki kişisel üretimlerini göreceğimiz sanatçılar; Cins, Eda Soylu, Emre Zeytinoğlu, Fulya Çetin, İrfan Önürmen, Merve Denizci, Metin Ünsal, Numan Okutan ve Rafet Arslan.

Yer: Çemberlitaş Barın Han – İstanbul

Tarih: 19 Eylül – 17 Kasım 2019

Ziyaret Saatleri: Çemberli Barın Han binasını Pazartesi ve resmi tatil günleri dışında her gün 11.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Müze Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir.


‘’DORA’’ Enstalasyon, Bernard Pras

İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde, 17 Eylül – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında Fransız sanatçı Bernard Pras’nın, Pablo Picasso temalı şaşırtıcı bir enstalasyonu sergilenecek.

İlhamını Picasso’nun Dora Maar temalı tanınmış portrelerinden alan ve sanatçının “Dora” adını verdiği eser, Arkas Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Picasso ve Gösteri Sanatı” sergisiyle eş zamanlı olarak hazırlandı.

Yer: İzmir Fransız Kültür Merkezi – İzmir

Tarih: 17 Eylül – 31 Aralık 2019

Ziyaret Saatleri: İzmir Franız Kültür binasını, Pazar ve resmi tatil günleri dışında her gün 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücretsizdir.


Eylül ayına yeni başlıyoruz! 

Sizlerle paylaşmak istediğimiz sergiler daha bitmedi. Seçtiğimiz diğer sergilerin listesini ve sergiler hakkındaki detaylı bilgileri aşağıdan edinebilirsiniz:

  • 67° 49′ 32″ KUZEY / Fransız Kültür Merkezi – Ankara TRT yapımı olan ve çekimleri Kanada’nın kuzey kutbu bölgesinde gerçekleştirilen 67° 49′ 32″ KUZEY sergisi, Fransa vatandaşı Mathieu Dumond’un 17 yıldır Kugluktuk kasabasında eşi ve oğluyla olan öyküsünü ve Kugluktuk kasabasının coğrafi öyküsünü anlatıyor. 29 Eylül’e kadar ziyaret edebileceğiniz bu sergiyi kaçırmamanızı öneririz.
  • Bütünleşme – Çözülme / Labirent Sanat – İstanbul   Küratörlüğünü Gülben Çapan’ın üstlendiği Sefa Çakır’ın “Bütünleşme – Çözülme” isimli ilk kişisel sergisini 5 Eylül – 19 Ekim 2019 tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret edebileceğiniz diğer sergi mekanları: Pera Müzesi,Pilevneli Mecidiyeköy,Ekavart Gallery,Craft Kadıköy,SANATORIUM

Ufak Notlar

  • 16. İstanbul Bienali kapsamında gerçekleşecek olan Yedinci Kıta Sergisi, 14 Eylül – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında deneyimlenmesi gereken ilham arayışları listesinde! 
  • Mutlaka uğrayın: Evliyagil Dolapdere, Ankara’nın ardından İstanbul’da!

Eylül Ayı Tiyatroları

red cinema seat number 23

Kral Lear

Hem aktör hem çevirmen kimliğiyle yoğun bir Shakespeare mesaisi olan Haluk Bilginer, bu kez Shakespeare’in “trajedisini kendi elleriyle çizen” kahramanı Kral Lear’a bürünüyor.

İktidarın ve mülkiyetin paylaşımı üzerine çok katmanlı bir klasik olan oyunun yönetmeni ise Muharrem Özcan. Kral Lear, kızları ve ülkedeki diğer güç odakları arasında dönen bu trajedi, oyunun özündeki grotesk etkiler eşliğinde yorumlanıyor.

Yer: İstanbul Ankara

Tarih: 18 Eylül 2019 / Zorlu PSM – Turkcell Sahnesi, 23-24 Eylül 2019 / MEB Şura Salonu

Bilet Fiyatları: Bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.


Cimri

Semaver Kumpanya, Fransız komedya yazarı Moliere’in ünlü eseri ‘’Cimri’’yi, seyirciyle buluşturuyor.

“Dünyadaki insanların en az insan olanı; yeryüzündeki canlıların en katı yüreklisi, pintilerin en pintisidir. Onun sevmesinden kuru, onun okşamasından kısır bir şey olamaz. Vermek öylesine zoruna gider ki, selam bile vermez kimseye, onu bile alır; yalnız alır…”
17. yüzyılda yaşamış Fransız komedya yazarı Moliere’in ünlü eseri Cimri’de belli bir zümreye bakmakla bir genelleştirmeye bakmak arasındaki pencereden birçok insanın ve ailelerin iç ve dış yapısına bakacak, garip rastlantılara tanık olacaksınız.

Yer: Zorlu PSM – Turkcell Platinum Sahnesi – İstanbul

Tarih: 22 Eylül 2019

Bilet Fiyatları: Bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.


Burada Olan Burada Kalır

Son zamanlarda özellikle sosyal medya üzerindeki paylaşımları ile büyük beğeni toplayan Can Yılmaz ve Zafer Algöz, takipçilerinin birlikte gösteri yapın çağrısına daha fazla kayıtsız kalamayarak, “Burda Olan Burda Kalır” adını verdikleri gösterileri ile seyircileriyle buluşmaya devam ediyor.

İkili yaşadıkları komik anekdotları seyircileri ile paylaşacakları gösterileri ile bu defa Denizli’de!

Yer: Denizli Açıkhava Tiyatrosu – Denizli

Tarih: 29 Eylül 2019

Bilet Fiyatları: Bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.


Tiyatro Sahnelerinden Haberler!

Kumbaracı 50, bu ay ‘’23. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülü- Yılın En başarılı Sahne Müziği’’ ödüllü Nihayet Makamı ile yeni sezona hazırlanıyor. 

İşgal altındaki İstanbul’da, bir zamanların şöhretli şairesi Şehvar Hanım’ın yalnız hayatı, bir ziyaretle değişir. Eski hizmetçisi Sabriye onu yoklamaya gelmiştir, üstelik yanında anılar, hikayeler, insanlar, şiirler, şarkılar, en çok da şarkılar vardır.” 

1818’in işgal altındaki İstanbul’u hayal edin. Burak Çöllü’nün yazıp yönettiği, aynı zamanda oyunun şarkılarını yazıp bestelediği ve sahnede tanburuyla icra ettiği yeni oyunu Nihayet Makamı, 23 Eylül’de ki tek seansıyla Zorlu PSM’de sizleri bekliyor. Bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.
Craft Tiyatro, yeni sezona yaratıcı oyunlarla geliyor. 3 yeni oyunun açılışını; İbrahim Çiçek yönetmenliğinde sahnelenecek olan ‘’Kalp’’ (08-09-10 Eylül 2019) oyunu yapıyor.

Kalp sevmek üzerine bir oyun… 
Bir şehir, salgın, bencillik, ötekiler, yalnızlık, sevmek, mağdur olmak, çaresizlik, çok sevmek, AIDS, çok sevmek ama çok…

Kalp

Fotoğraf 51 (12-14 Eylül 2019) ile devam ediyoruz.Yönetmenliğini Çağ Çalışkur’un yaptığı Fotoğraf 51, DNA, x-ışınları, fosfatlar ve hırslı bir yarışın ortasında ‘yaşamın sırrını’ bulmaya çalışan bir grup bilim insanını anlatıyor. Bunu yaparken de insanı kusurlu kılan özellikleri, denklemin parçası haline getiriyor. 

Kızlar ve Oğlanlar (23-30 Eylül 2019), ‘’özlemek’’ üzerine bir oyun. Biraz güzel hissetmek istiyorsanız, iyiliğin kaybolmadığı, umutların tükenmediği, bir ışık kümesini sönmediği… Güçlü, gerçek ve herkesin kendinden bir parça bulacağı bir oyun Kızlar ve Oğlanlar. Kalp oyunu ile birlikte İbrahim Çiçek, bu oyunda da yönetmenliğini konuşturuyor.


Tiyatro olurda, sinema olmaz mı? Buyrun, sinema köşemize…

Eylül Ayı Sinemaları

Bernardo Bertolucci Toplu Gösterimi

İtalyan Kültür Merkezi 20. yüzyılın son büyük maestrosu olarak anılan ve geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Bernardo Bertolucci’ye bir saygı duruşu olarak, bu ay Bertolucci’nin en karakteristik filmlerinden seçmelerle siz sinemaseverleri buluşturuyor.

1960’ların başında ilk filmlerini çekmeye başlayan Bertolucci bir çok filme imza attı. Gösterime girecek olan filmleri bazıları şöyle:

  • Paris’te Son Tango – Ultimo tango a Parigi (1972)
  • Korkunç Orakçı – La Commare Secca (1962)
  • Çalınmış Güzellik – Stealing Beauty (1996)
  • Ben ve Sen – Lo e Te (2012)
  • Çölde Çay – The Sheltering Sky (1990)
  • Son İmparator – The Last Emperor (1987)

Yer: İtalyan Kültür Merkezi – İstanbul

Tarih: 02 – 06 Eylül 2019

Bilet Fiyatları: Seanslar ücretsizdir. Filmlerin seans günleri ve saatlerine buradan ulaşabilirsiniz.


Eylül Ayı Eğitimleri

love to learn pencil signage on wall near walking man

Keşfedenler: Sanat ile Uygulamalı Öğrenme Pratikleri

Pera Müzesi Öğrenme Programları, Galatasaray Üniversitesi Kültürel Dokümantasyon Merkezi iş birliğiyle eğitmenlere yönelik bir seminer sunuyor.

Keşfedenler: Sanat ile Uygulamalı Öğrenme Pratikleri başlıklı seminerde, değişken ortamda yeniliklere açık şekilde çalışma ve deneyim yoluyla bilgi ya da becerilerin kazanılmasını sanatla öğrenme kapsamında incelenecek. İçerikleri katılımcılardan yetenek beklemeden geliştirilen atölyeler aracılığıyla, onların var olan yaratıcılıklarını özgürce ifade etmelerine ve üretkenliklerini keşfetmelerine alan tanıyan uygulamalı öğrenme pratiklerini tartışılacak.

Atölye Mekanı: Pera Müzesi Oditoryumu – İstanbul 

Tarih: 05 Eylül 2019

Katılım Ücreti: Katılım ücretsizdir.

Not: Yerler sınırlıdır, rezervasyon gereklidir. Etkinlik dili Türkçedir. Seminer sonunda katılımcılara teşekkür belgesi verilecektir. Seminer ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Şimdilik bizden bu kadar. Haydi durmayın, bir yerden başlayın! Güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle 🙂

Sevgi ve saygıyla kalın…


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!