Vize final haftalarında sabahladınız, derslerden başınızı kaldıramadığınız zamanlar oldu, projelerden projelere koşturdunuz, gönlünüzce eğlendiniz, bol bol gezdiniz ve üniversite hayatınız sona erdi. Yönünüzü iş hayatına çevirme vakti geldi de çattı! İş hayatına atılırken en önemli adımlardan biri:CV! Nasıl CV Hazırlanır? yazımıza göz atabilirsiniz. Bu yazımızda ise ülkemizde de giderek yaygınlaşan yurt dışı iş başvurularında kullanabileceğiniz Europass CV hakkında bilmeniz gerekenleri yazdık. Hadi beraber inceleyelim!


Europass CV Nedir?

Europass, size beceri ve yeterliliklerinizin, Avrupa Birliği, EFTA/EEA veya aday ülkelerden birinde kolay anlaşılmasını sağlamak için oluşturulan sistemdir. Europass sistemi kapsamında beş adet belge bulunmaktadır. Europass CV’de bu beş belge içerisinde yer almaktadır. 2002’de çıkarılan Avrupa CV’nin yerini almıştır. Europass CV sayesinde kişisel bilgilerinizi, iş tecrübelerinizi, eğitim bilgilerinizi ve kişisel becerilerinizi standart bir formatta oluşturabilirsiniz. Bu format, tüm Avrupa ülkelerinde kullanılan ortak bir formattır. Yani yurt dışı iş başvurularınızda rahatlıkla kullanabileceğiniz bir dökümandır.


Europass CV’yi Niçin Kullanmalısınız?

 • Ücretsizdir.
 • Her yaştan her durumda olan kişiler kullanabilir.
 • Güvenilirdir. Kişisel bilgileriniz asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz.
 • Avrupa’da geçerli standart formatta bir özgeçmişiniz olur.
 • 27 ayrı dilde kolayca oluşturulabilir.
 • AB ülkelerinde de aynı format olduğu için yurt dışı başvurularında kendinizi işverenlere en etkin biçimde tanıtmanıza olanak sağlar.
 • Beceri ve yeterliliklerinizi görünür hale getirmenizi sağlar.
 • İş tecrübeniz az olsa bile güçlü özelliklerinizi öne çıkarabilirsiniz.
 • Standart bir formatta oluşturulduğu için değerlendirme aşamasında işverene de kolaylık sağlar. İşverenler sizi kolayca anlayabilir ve hakkınızda tam bir bilgiye sahip olurlar.

Europass CV’yi Nasıl Doldurmalısınız?

Öncelikle CV’nizi tamamlamak için Europass çevrimiçi düzenleyici sayfasını ziyaret edebilirsiniz. CV’nizi doldurmaya başlayabilirsiniz. Tamamladıktan sonra elektronik olarak Europass CV’nize ulaşabilirsiniz. Europass PDF ya da Europass XML formatında bilgisayarınıza kaydederseniz sonradan yapacağınız güncellemeler için size kolaylık sağlayacaktır.

Şimdi adım adım nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakalım:

Kişisel Bilgiler: Kişisel bilgilerinizi eksiksiz yazmaya dikkat edin. Adınızı nüfus cüzdanınızda olduğu gibi yazmalısınız. Adresinizi ingilizce yazmayın. Özellikle e-posta ve telefon numaranızı yanlış yazmamaya dikkat edin. Geri  dönüş yapıldığında size ulaşılamazsa başvurunuz reddedilebilir.

İş Deneyimi: İş tecrübelerinizi yazarken başvurduğunuz pozisyonla alakalı iş tecrübeleriniz varsa öncelikle bunları yazmalısınız. Çalıştığınız tarihleri sadece yıl olarak değil, ay olarak hatta gün olarak belirtin. Burada önemli olan nokta ise çalıştığınız iş ile ilgili tüm tanımları açık açık yazmanız! Ne çok uzun ne de çok kısa olmamasına özen göstermelisiniz. Yeni mezunsanız buraya yarı zamanlı ya da gönüllü çalışmalarınızı yazabilirsiniz.

Eğitim: Buraya aldığınız örgün, formal ve informal eğitimleri yazabilirsiniz. Üniversite eğitimi, sertifika programları, kurslar, Erasmus + deneyimi gibi tüm eğitimleri yazabilirsiniz. Tabi çok fazla olmasına gerek yok. Önceliği size yeterlilik kazandıran ve başvuracağınız pozisyon ile alakalı eğitimlere vermelisiniz. Eğitimlerin size kazandırdığı yetenekleri açıkça belirtin.

Dil Bilgisi: Ana dil bilgisini doldurduktan sonra yabancı dil sertifikaları için Avrupa Seviyesinin (A1,A2…..C1) sertifikanız üzerinde bulunması halinde ekleyin.

Beceriler: Europass CV’de doldurulması gereken en önemli kısımdır. İletişim, organizasyonel/yönetimsel, iş ile ilgili ve dijital beceriler olmak üzere dört gruba ayrılmaktadır. Hangi yeteneğe sahipseniz doğru kategoriye yazın. Yeteneğinizin altına ayrıca size özgün ve sizi gerçekten ifade eden 4-5 cümle yazmanızı tavsiye ederiz. İlk olarak en önemli bilgiyi belirtin.

Ehliyet: Ehliyetinizin olması bazı başvurularda sizi öne çıkaracaktır. Eğer var ise eklemenizde fayda var.


Europass CV’nizi Doldururken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Başvuracağınız pozisyona tamamen uyumlu olduğunuzdan emin olun.
 • Ne yazık ki işverenler CV’nize bir dakikadan fazla zaman harcamazlar. Bu yüzden başvurduğunuz pozisyonla ilgili kısımları ön plana çıkarmaya özen gösterin.
 • CV’nizin bir sayfadan kısa ve iki sayfadan fazla olmamasına özen gösterin. Bir sayfa yetersiz, ikiden fazla sayfa ise çok uzun olarak değerlendirilmektedir.
 • Kısa ve net olun. Kısa cümleler kullanın. Başarılarınızı net olarak belirtin.
 • Aynı CV’yle farklı işlere başvuru yapmamaya özen gösterin. CV’nizi başvurduğunuz işe göre uyarlayın. Güçlü yönlerinizi başvurduğunuz pozisyona göre vurgulayın.
 • Gerçek olmayan, abartılı ifadelerden kaçının.
 • İmla, yazım ve noktalama işaretlerine dikkat edin.
 • Europass CV, erasmus + projelerine böyle link verirsen görünmez yazının direk adını verip üstüne tıklatman lazım başvururken de istenilen bir dökümandır. (Erasmus + Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımıza da göz atabilirsiniz.) Bu kapsamda başvurduğunuz projeler için CV’ nizi İngilizce hazırlamak zorundasınız.
 • CV’nize iş mektubu yani ön yazı eklemenizde de fayda var!

Ön Yazı (İş Mektubu)

Europass CV’nize ön yazı (iş mektubu) eklemeniz sizin rakiplerinizden daha istekli biri olduğunuz izlenimi vermeye yardımcı olur. Ön yazı yazarken dikkat etmeniz gerekenler ise şunlardır: 10-20 satır arasında olmalıdır. Gereğinden uzun olmamasına özen gösterin. Kendinizi tanıttığınız giriş bölümü, CV’nizi neden hazırladığınız, o pozisyonda çalışma isteğinizi açıklayan gelişme bölümü ve şirkete nasıl katkı sağlayacağınızı anlattığınız sonuç bölümü olmak üzere üç bölümden oluşmasında fayda var. Kısa ve öz biçimde anlatın. Kullandığınız kelimelerin net olması ikna edici olmasına katkı sağlayacaktır. Her iş başvurusuna, her pozisyona ayrı ön yazı yazmalısınız.


Umarız sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Hayatınızda pırıl pırıl parlayacağınız başarılar elde etmeniz dileğiyle. Kendinize iyi bakın. E-Bursum Blog’u takipte kalın!


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!