Bir ütopya kurun kafanızda. Kışın iliklerinize kadar işleyen soğuğu, hiç bitmeyen kar yağışları bir o kadar da kavurucu sıcakları… Halkıyla, belediye başkanıyla, çevresiyle içinizi ısıtan bir ütopya. Suç oranı en az ve en sosyal belediye seçilen bir şehir. Böyle bir ütopya hayal edin. Küçük minnacık ama içindeki insanlarla kocaman kalbi olan bir şehir…Orası 1999 yılından beri Yılmaz Büyükerşen önderliğinde gelişen ve büyüyen Eskişehir… Peki bu güzel ve interaktif şehirde nasıl uygun ve ucuza yaşamanın yollarını bulabiliriz? Cebimizdeki parayı en iyi nasıl kullanabiliriz? Nerelerde takılabilir, nerelerde ders çalışabiliriz? En güzel öğrenci dostu eğlence mekanları neresi? Bütün bu soruları cevabı için size Eskişehir öğrenci yaşam rehberi hazırladık. Hadi gelin bir bakalım 🙂


Eskişehir’de Ulaşım İmkanları

Bazı şehirlere göre ulaşım ücretleri bir tık tuzlu olabilir. Eskişehir’de Eskart denilen bir şehir kartı bulunuyor. Öğrenci belgenizle belirli noktalardan 20 liralık bir ücret karşılığında alabilirsiniz. Öğrenci için 1 lira 60 kuruşluk bir ücretle ulaşım sağlanıyor. Eskişehir’in en çok tercih edilen ulaşım aracı neredeyse tüm şehri dolaşan tramvayı.Tramvay ve otobüste Eskart’ınızı kullanabilirsiniz. Bazı noktalardan ise dolmuşlar her şehirde olduğu gibi mevcut. Bu dolmuşlar da öğrenciler için 2 lira 75 kuruşluk bir ücrete tabi. Ama yine tabi ki en merkezi yerlerin hepsine tramvay mevcut.Minibüsler daha çok ara sokaklardan ve mahalle içlerinde dolaşıyor. Eskart’ı nasıl alabileceğiniz ve Eskişehir ayrıntılı ulaşım bilgisi için Eskişehir Toplu Ulaşım Rehberi yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Ödüllü Şehir:Eskişehir

Eskişehir, Dünya Kaynaklar Enstitüsü’nün şehircilik ödülü olan WRI ROSS yarışmasında 115 kent arasında Londra, Barselona, New York ve Dubai gibi metropol şehirleri geride bırakarak finale kalmış bir şehir. Bu durum öğrenci yaşam koşulları için de fazlasıyla olumlu sonuçlar doğuruyor. Bu yazımızda  Eskişehir’i tercih edecek diğer öğrenci arkadaşlarımız öğrencilik yaşamlarını hem konforlu hem de uygun fiyatlı nasıl geçirebilirler, onlardan bahsedeceğiz. Diğer şehirlere göre ne kadar uygun olduğunu, bu şehirde öğrencilik yapmanın ne kadar zevkli ve haz verici olduğunu, ev kiraları, yurt fiyatları kısaca Eskişehir öğrenci yaşam rehberi adı altında faydalı bilgiler paylaşacağımız bir yazı olacak


Eskişehir’de Ev Ve Yurt İmkanları

Eskişehir dediğimiz gibi diğer şehirlere göre yaşam şartları çok daha uygun fiyatlı bir şehir. Ev ve yurt imkanları da aynı şekilde diğer şehirlere göre çok çok daha uygun fiyatlı. Erkekler ve kadınlar için çok sayıda apart mevcut ve gece hayatını sevenler için de giriş çıkış saatleri genel olarak rahat durumda. Apartlar genellikle temiz,güvenilir ve oda arkadaşlarınızı seçebileceğiniz yerlerdir. Apartlarda genellikle tek kişilik, 2 kişilik en fazla 3 kişilik odalar mevcut. Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurtlarının da yurtları çok yeni olmamakla beraber çevremizden de duyduğumuz kadarıyla temizdir.2 öğün devletin belirlediği tutarda yemek yeme imkanınız bulunuyor. Bu kahvaltı için 4.50, akşam yemeği için de 9.50 lira olarak belirlenmiştir. Ama genellikle aldığımız yorumlar neticesinde bu yurtlardan da öğrenciler memnun. En azından Eskişehir için bu yorum gönül rahatlığıyla yapılabilir.

Ev ve Yurt Fiyatları

Ortalama apart fiyatları 400-750 lira arasındadır.Yurt fiyatları ise KYK için 250-310, diğer yurtlar için de 385-750 lira arasında değişmektedir. Ev fiyatlarına gelecek olursak, 2019 yılında yaşanan piyasanın durumuyla alakalı olarak ev fiyatları biraz yükseldi. Hazırlık/bölüm sınıfınızda tanışıp anlaşabildiğiniz bir ya da iki arkadaşınızla beraber eve çıkmak hem sizin hem de ailenizin cebini  rahatlatacaktır. Ev fiyatları ise en küçüğünden en büyüğüne 450-1500 lira arasında değişim gösteriyor.Bu ev fiyatlarının da en uygun olduğu bölge Osmangazi Üniversitesine yakın bir mahalle olan Büyükdere Mahallesi’dir. Ortalama ev fiyatları bu bölgede 400 ile 900 lira arasında değişmektedir.


Eskişehir Ucuz Yemek Yerleri

Eskişehir’de de diğer şehirlerde olduğu gibi öğrencilerin ucuza karınlarını doyurabilecekleri mekanlar sürüsüyle var. Bunların en başında tabii ki de ‘’ev yemeği yapan’’ yerler geliyor. Mesela en basitinden bir çorbayı 3 TL’ye içebiliyorsunuz. Bir tavuk yemeğini 6.00-6.50TL  civarında yiyebiliyorsunuz. Tabldot şekilde yemek yemek istediğiniz zaman 4 çeşit yemeği 10 liraya yeme şansınız da var.Örneğin sevdiğiniz bir çeşit çorba ile seçeceğiniz bir ana yemekle birlikte yanında salata ve tatlısıyla 15 TL’ye karnınızı doyurabilirsiniz. Onun dışında ‘ben bugün farklı bir şey mi yesem ımm mesela canım hamburger çekti’ diyebilirsiniz, bunun için de çok uygun yerler mevcut.

Nerelerde, ne yeriz?

  • Doktorlar Caddesi diye adlandırdığımız ‘’İSMET İNÖNÜ CADDESİ’’, öğrenciler için haftaiçi ve haftasonu en uğrak caddelerden biridir. Araba asla girmez ve sadece yaya yolu için açıktır. Sağlı sollu bir çok uygun fiyatlı yemek mekanı bulabilirsiniz.
  • Bazı mekanlarda ise haftaiçleri 1+1 menüleri mevcut, yani 1 alana 1 bedava menüleri. Örnek verecek olursak; 1 tabak köri soslu tavuk genellikle içeceğiyle beraber 22 liradır. Siz bunu 2 kişi sipariş ettiğinizde, 1 tabak parası vermiş olacaksınız yani, 11 liraya karnınız doymuş olacak. Eskişehir’in kendine özgü Çibörekçileri de mevcut. 8 tane çibörek yiyerek yanında  ayranla beraber 15 liraya doyabilirsiniz.
  • Peki Eskişehir’de de elit mekanlar yok mu? Tabii ki de var. Ama bu mekanlara öğrenci dostu demek biraz zor. Belki ayda 1 kez gidebileceğiniz yerler olabilir.

Eskişehir Ders Çalışma Mekanları

Tabiki de bu ütopik şehirde yeri geldiğinde eğlenmemiz, gezip tozmamız belki yeni arkadaşlıklar edinmemiz gerekiyor ama buraya hangi amaçla geldiğimizi, ailemizin bizi hangi amaçla gönderdiğini unutmamamız da gerekiyor. Vize ve final zamanlarımız yaklaştıkça ders çalışabilecek mekanların arayışına da giriyoruz. Eskişehir’de öğrenci bolluğundan dolayı işletme sahipleri de öğrencilerin ders çalışabilecekleri mekanlar dizayn ediyorlar.  Mekanlarda çalışmanın yanında Eskişehir’de bulunan üç üniversitenin de kendilerine ait kütüphaneleri var.

Nerelerde Ders Çalışabiliriz?

Bunlardan en gözde olanı; Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi öğrencilerinin de kullandığı Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Kütüphanesi’dir. Sesli, orta sesli ve tamamen sessiz katları mevcut olmakla birlikte sınırsız internetiyle, her masadaki prizleriyle tamamen öğrenciler için dizayn edilmiş bir kütüphanedir. Öğrencilerin de en uğrak mekanlarından biridir. Onun dışında ben arkadaşlarımla başka bir yerde ders çalışmak istiyorum, hem oturup kahvemi içeyim hem de dersimi çalışayım derseniz, kitap cafeler de mevcut. Porsuk Çayı’nın kenarındaki bölgede ( Adalar Bulvarı ) çokça kitap cafe bulunmaktadır. Bunlardan en popüleri ise Adımlar Kitap Cafe. Gerek fiyatlarıyla, gerek ortamıyla öğrenciler için uğrak ders çalışma alanlarından biridir. Yani tüm bunları toparlarsak; Eskişehir’de bir öğrenci asla ders çalışmak için yer bulamadım,nerede çalışacağım diyemez çünkü tahmin edemeyeceğiniz kadar ders çalışma alanı vardır.


Eskişehir Eğlence Mekanları

Bir vize/final haftasından çıktınız. E tabi çok yorgunsunuz. 2 haftalık bir maratondan çıkmışsınız ve sınavlar iyi ya da kötü bir şekilde geçmiştir. Peki ne yapabiliriz? Tabiki de eğlenmeliyiz. Bu şehirde her şey ucuz!

Öğrenci Mekanlarının Gözdeleri

Eğlence yerlerinde en çok tercih edilen iki mekan 222 Park ve SPR Pub. Bazı günler, özellikle öğrencilerin vize/final bitiş zamanlarında, girişlerden ücret alınmıyor. Tabii içeride alkol alanlar için biraz yüksek fiyatlar ama bir iki kereye mahsus değebilecek fiyatlar. Bunların dışında konserler için Şubat ayı içerisinde açılacak olan IF Performance Hall, Fakülte Eskişehir, Peyote, Social gibi mekanlarda da çeşitli bilindik sanatçıların konserleri de belirli aralıklarda gerçekleşmektedir. Konser biletleri ise 40-85 lira civarında değişmektedir. Bir gece için örneğin içeceğiniz bir içecek ve konser bileti toplamda cebinizden çıkacak olan tutar 85 lira civarındadır. Eskişehir öğrenci yaşam şartlarını düşünürsek, genel olarak gece hayatı çok aktif, siz de bu tip gece hayatını seviyorsanız eğer doğru yerdesiniz.


Eskişehir Kültürel Mekanları

Eskişehir görüp görebileceğiniz en kültürlü şehirlerden biri. Yılmaz Büyükerşen Hocamız Anadolu Üniversitesi rektörlüğü yaptığı dönemlerden beri sanata ve kültürel mekanlara önem veren biridir. Belediye başkanlığı yaptığı süre boyunca da bu tutumunu devam ettirdi İlk olarak Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi ile başlamak istiyoruz. İçinde tarif edilemez güzellikte balmumu heykelleri mevcut. Hafta sonu turistlerin uğrak noktalarından biridir.

Eşsiz Gezinti Yerleri

Odunpazarı Evleri’nin eşsiz güzelliklerini de görmenizi tavsiye ederiz.El yapımı takılardan, Eskişehir’e özgü bir çok ev eşyasını da çarşısında bulabilirsiniz. Balmumu müzesi ve Odunpazarı evleri birbirlerine çok yakındır..Yani 1 saat içerisinde her iki yeri de gezme şansınız bulunmaktadır. Odunpazarı evleri gerek tarihi yapısıyla gerek atmosferiyle ilgi çekici bir yerdir. Eminim sizin de ilginizi çekecektir. En çok bilinenlerden diğeri ise yine Yılmaz Büyükerşen’in hayal projesi olan Sazova Bilim ve Kültür Parkı. Gerçekten görüp görülebilecek en güzel yapıtlardan birisidir. Özellikle öğrenci arkadaşlarımız için fotoğraf çekilmek, gezip hoş vakit geçirebilecekleri çok tatlı bir mekan. İçerisindeki devasa şatoda dolaşabilir ve yine dediğim gibi fotoğraf çekinebilirsiniz.
Gezilecek tüm yerler için buraya tıklayabilirsiniz.

Yani Eskişehir tam anlamıyla siz öğrenciler için dizayn edilmiş, ucuz mekanları , sıcak ortamıyla tam bir öğrenci şehri haline getirilmiştir. Biz soğuğuna da alışırız, bahar geldiğinde sıcak havasına da göğüs gereriz diyorsanız, en güzel arkadaşlıkları biz burada kurarız diyorsanız tam size göre bir şehir. Eskişehir öğrenci yaşam rehberi, bu şehre bakış açınızı fazlasıyla genişletmiştir diye umuyoruz. Hepinizi bu güzel şehirde okumaya, burada yaşamaya bekliyoruz 🙂


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!