Erzincan’nın öğrenci için nasıl bir şehir olduğuyla ilgili aklınızda sorular olduğunu biliyoruz. Erzincan, öğrencilik için ne kadar uygun? Erzincan’da ucuz yaşam mümkün mü? Erzincan’ın imkanlarından nasıl faydalanabilirim? gibi birçok sorunun cevabını sizler için Erzincan Öğrenci Yaşam Rehberi’nde yanıtladık. Umarız ki bu rehber öğrenciler için ya da öğrenci gibi yaşamak isteyenler için faydalı olur. Erzincan öğrenci için nasıl bir yer sorusunun cevabını öğrenmeye hadi başlayalım!

Erzincan’da bir tane üniversite bulunuyor, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi. Ana Kampüs Yalnızbağ Yerleşkesi’nde bulunuyor. Ama bazı fakülteler şehrin içinde bazı bölgelerde bulunuyor. Mesela Tıp Fakültesi ve Sağlık Fakültesi, Mengücek Gazi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nin yanında. Diş Fakültesi, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin yanında, Hukuk Fakültesi ise Mimar Sinan mahallesinde bulunuyor.


Erzincan Ulaşım İmkanları

Erzincan’da ulaşım genellikle halk otobüsleriyle sağlanıyor. Erzincan’a geldiğinizde ilk işiniz bir otobüs kartı (ErzinCAN Kart) edinmek olmalı. Çünkü öğrenciler için normal ücret 3 tl, fakat kart kullanırsanız 2 tl oluyor. Öğrenciler için otobüs kartını Dörtyol’da bulunan büfelerden edinebilirsiniz. Gerekli belgeler:

 • Öğrenci belgesi fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • 1 adet vesikalık fotoğraf
 • 10 tl kart ücreti

Ayrıca “abonman” denilen bir sistem var. Kartı çıkardıktan sonra büfeye “öğrenci abonman” diyorsunuz ve 110 tl karşılığında 1 aylık süre boyunca ek bir ücret ödemeden otobüsle istediğiniz kadar git gel yapabiliyorsunuz. Merkezde işi olanlar veya kütüphanede çalışmayı sevenler için bayağı makul bir sistem.

Ana kampüse gitmek için 14A ve 14B otobüslerini kullanabilirsiniz. Yol biraz uzun olabilir. Çünkü Ana Kampüs şehrin biraz dışında. Sağlık ve Tıp Fakültesi’ne de 14A ve 14B ile gidebilirsiniz. Hukuk için 7 ve 8 numarayı kullanabilirsiniz.


Erzincan Ders Çalışma Mekanları

Ders çalışmak için bayağı bir mekan mevcut.Listenin en üstünde ise kütüphaneler yer alıyor. Erzincan’ın kütüphane olanakları oldukça iyi. Sıralayacak olursak şu özelliklerini söyleyebiliriz:

 • Her fakültenin bir kütüphanesi var. 
 • Ana kampüste de merkez kütüphanesi tamamlanmak üzere (03.12.2019). 
 • Halk kütüphanesi hafta içi 8.30-22.00 , cumartesi 8.30-16.30 arası açık; pazar günleri ise kapalı.
 • Gençlik merkezi açıldı ve çalışmak için çok hoş bir yer. Taksim mahallesinde yer alıyor.
 • Millet Kıraathanesi’nde ücretsiz çay servisi var ve kafe tarzı bir yerde ders çalışmak isteyenler için harika bir yer.

Kısacası, ders çalışmak istiyorsanız Erzincan size çok güzel olanaklar sunuyor.


Erzincan Ucuz Yemek Mekanları

Erzincan’da özellikle Dörtyol dediğimiz merkezde yemek için bir çok  seçenek bulabilirsiniz. Fakat biz sizlere, beğendiğimiz ve fiyatları da gayet makul olan birkaç mekan önerisinde bulunacağız:.

 • Karadeniz Balıkçısı: Canınız balık çektiyse geleceğiniz mekanlardan birisi bu olabilir. Özellikle balık ekmek yemek isterseniz bir çok mekana göre burası daha iyi. Mekan Ordu Caddesi’nde bulunuyor.
 • Kral Kır Pidesi: Daha önce hiç kır pidesi yemediyseniz çok seveceğinize eminiz. Çünkü hem fiyat hem performans(doyuruyor:) bakımından çok uygun. Acılı ezmeyle birlikte de yenilince tadına doyum olmuyor zaten. Mekan Leblebiciler Önü’nde bulunuyor.
 • Dürümzade: Ciğer yemek için gelinecek mekanlardan birisi. Ordu Caddesi’nde bulunuyor.
 • Ekrem Coşkun Döner: Türkiye’de birçok şubesi bulunan Ekrem Coşkun Döner Erzincan’da da iyi bir şekilde devam ediyor. Et döner için lezzetli bir mekan. Fiyatı da gayet ucuz. Leblebiciler Önü’nde bulunuyor.
 • Erzincan Döner: Pek öğrenci mekanı olmasa da kendinizi şımartmak istiyorsanız Erzincan’ın en çok tanınan mekanında lezzetli bir servis yiyebilirsiniz.

Erzincan Öğrenci Yurtları

Erzincan’da KYK yurtlarına müracaat eden kimse boşta kalmıyor. En azından şimdilik böyle. Bu yüzden KYK yurtlarına başvururken kafanız rahat olsun. Erzincan, özel yurtları da bünyesinde bulundurduğundan yurt imkanları gayet iyi. Özel yurtların ücreti, 2 kişilik ve 4 kişilik olmasına göre değişebiliyor. Tam KYK yurtları 230 tl, yarı özel yurtlar 280 tl. Merkezde bulunan KYK kız yurdu ise 340 tl. Yurtlar en fazla 4 kişilik. KYK yurtları sabah ve akşam yemek imkanı sunuyor. Öğle yemeğini dışarıda yiyorsunuz. Zaten öğle yemeği için fakülteniz tarafından yemek kartı veriliyor ve yemekhanede 3 tl karşılığında yemek yiyebiliyorsunuz.


Ev İmkanları

Yurt hayatı size göre değilse, (mesela 23.00 da yurtta olmanız gerekiyor.) arkadaşlarınızı toplayıp eve çıkmak isteyebilirsiniz. Erzincan’da ev kiraları gayet uygun. Merkezden uzak yerlerde 350 tl den başlıyor. Merkezde ise 450 tl den başlayıp 1000 tl yi bulabiliyor. Ama ev seçerken bazı kriterleriniz varsa fiyatlar değişiklik gösterebiliyor. Mesela Barbaros Mahallesi’nde (merkezden uzak) eşyalı bir 2+1 evi 1000 tl ye kiralayabiliyorsunuz.


Erzincan Gezilecek Yerler

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve Anadolu’nun en eski  kültür merkezlerinden biri olan Erzincan; kültürel özelliklerinin yanı sıra yamaç paraşütü, dağ tırmanışı, rafting, kayak, tekne turu gibi faaliyetlerle de turistlerin ilgisini gitgide arttırıyor. Hadi biz de Erzincan’da bulunan çeşitli güzelliklere göz atalım!

Girlevik Şelalesi

Çağlayan Beldesi’nde bulunuyor ve Türkiye’in önde gelen şelalelerinden birisi. Erzincan şehir merkezine 35 km uzaklıkta. Kafanızı dağıtmak ve stres atmak için muazzam bir yer. Şelalenin sesini dinlerken çay yudumlamayı denediniz mi?

Girlevik Şelalesi girlevik.com

Ekşisu

Erzincan şehir merkezine sadece 10 km uzaklıkta bulunan, üstelik halk otobüsleriyle de gidilebilen Ekşisu, sodalı su kaynağını da barındırıyor ve şehir ekonomisine de fayda sağlıyor. Merak etmeyin, burada doya doya içebilirsiniz. Çeşitli etkinliklerin de yapıldığı Ekşisu’ya bir hafta sonu gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Erzincan Ekşisu erzincan.bel.tr

Karanlık Kanyon

Kemaliye ilçesinde bulunuyor ve Türkiye’nin en büyük kanyonlarından birisi.

Erzincan Karanlık Kanyon tripadvisor.com.tr

Ergan Dağı

Ergan Dağı Kayak Tesisleri Avrupa’nın sayılı pistlerinden ve ulaşım teleferikle sağlandığı için (bir yere kadar arabayla geliniyor) gayet basit. Kayak yapma hayallerinizi burada gerçekleştirebilirsiniz.

Erzincan Ergan Dağı tripadvisor.com.tr

Terzibaba Cami

Türkiye’nin bir kubbe altında en çok insan bulundurabilen camisidir. Mimarisiyle büyüleyen bir cami.

Erzincan Terzibaba Camii tripadvisor.com.tr

Mamahatun Kervansarayı

12. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. İçinde tarihi bir hamam da hizmet vermektedir.

Erzincan Mamahatun Kervansarayı kirmizilar.com

Sultan Melik Türbesi

Erzincan Sultan Melik Türbesi tripadvisor.com.tr

Kemaliye Evleri:

Evler, eskileri hatırlatan mimarisiyle göz kamaştıran bir manzaraya sahip.

Erzincan Kemaliye Evleri erzincanyasam.com

Altıntepe

Erzincan Altıntepe erzincanyasam.com

Cimin Üzümü Bağları

Erzincan Cimin Üzümü Bağlari onedio.com

Yedi Göller

Erzincan Yedi Göller tatilcity.net

Umarız ki bu rehber size biraz da olsa yardımcı olur. Başka şehirler hakkında bilgi almak veya farklı konularda bilgi edinmek isterseniz E-Bursum Blog u ziyaret edebilirsiniz. Hoşça kalın!


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!