Erenköy Kız Lisesi, başarılarla dolu tarihi ve ekol haline gelmiş eğitimiyle İstanbul’un gözbebeği okullardan biri. Peki, bu okul mezunları tarafından kurulan Erenköy Kız Liseliler Derneğinin öğrencilere burs da verdiğini biliyor musunuz?

Erenköy Kız Lisesi (EKLER), 1911’den beri hizmet vermekte olan köklü ve son derece başarılı bir okul. Elbette böylesine köklü bir okulun öğrencilerinin mezuniyet sonrası kopması da düşünülemez, bu nedenle 1945 tarihinde kurulan Erenköy Kız Liseliler Derneği (EKLD), hem mezunların iletişim kurması için dinamik bir ortam oluşturmuş hem de lise ve üniversite düzeyindeki kız öğrencilere burs bağlayarak destek olmaktadır. 2020-2021 dönemi için de Erenköy Kız Liseliler Derneği Bursu’na başvurmak için neler yapmanız gerektiğini bu yazımızda sizler için hazırladık.

E-Bursum ile burs veren kurumlara tek bir çatı altında erişip, burs detaylarını öğrenmek mümkün. Burs veren tüm kurumları Burs Verenler’den bulabilirsiniz, bunun yanında şu an başvurusu açık olan bursları Burs Ara kısmından görebilir ve başvurabilirsiniz.


Başvuru Ön Koşulları Nelerdir?

Erenköy Kız Liseliler Derneği, yalnızca lise ve üniversitedeki kız öğrencilere burs vermektedir. Bursiyer adayı olacaklar ise,

Üniversiteler için;

 • Burs almak için yurt içinde lisans örgün öğrenimi gören kız öğrenciler başvuruda bulunabilir.
 • Burs alacak öğrencilerin belirlenmesinde öğrencinin maddi ihtiyaç içinde olması ön koşuldur.
 • Bu koşulda olan öğrenciler arasından hangilerinin burs alacaklarına başarı durumu, sosyal durumu, başka bir kurumdan burs alıp almadığı dikkate alınarak karar verilir.
 • Bursun devamlılığı için not ortalamasının en az 2.5 olması tercih nedenidir.

Liseler için;

 • İstanbul ilinde yer alan liselerde eğitim gören kız öğrencilerinin başvuru yapacağı bir burstur.
 

E-Bursum.com üzerinden son başvuru tarihine kadar başvurmuş olmalılardır.


Nasıl ve Ne Zaman Başvurulur?

EKLDER, 2020-2021 döneminde burs başvuruları 1-25 Eylül 2020tarihleri arasında kabul edilir. 

EKLDER Burslarına başvurular, e-bursum.com üzerinden yapılmaktadır.


Ne Kadar Veriliyor?

EKLDER, 2019-2020 burs döneminde, burs almaya hak kazanan üniversite öğrencilerine  9 ay boyunca her ay 300 TL eğitim desteği sunulmaktadır. Lise öğrencilerine ise 9 ay boyunca 200 TL verilmektedir. Burs süresi bir öğrenim dönemi içindir ve Ekim-Haziran ayları arasındaki 9 aylık dönemi kapsar. Burs almaya hak kazananlar, her yıl, yapılan yeni başvurular arasından değerlendirilerek belirlenir. Başvuru süresinin bitimini takiben 2 hafta içinde değerlendirilerek burs hakkını kazananlar belirlenir. Ödemeler aylıktır ve sadece öğrencinin banka hesabına yapılır.  


Gerekli Belgeler Nelerdir?

EKLDER burs başvurusu yapacak öğrenciler son tarihe kadar E-Bursum sistemi üzerinden aşağıda belirtilen evrakları iletmelidir.

 • Öğrenci Belgesi (E-Devlet’ten Alınmalıdır)
 • Vükuatlı Nüfus Kayıt Belgesi (Veli) (Anne veya babanın E-Devlet şifresi ile E-Devlet’ten alınmalıdır.)
 • Yerleşim Yeri Belgesi (Veli) (Anne veya babanın E-Devlet şifresi ile E-Devlet’ten alınmalıdır.)
 • Anne SGK Tescil ve Hizmet Dökümü (Annenizin E-Devlet şifresi ile E-Devlet’ten alınmalıdır.)
 • Baba SGK Tescil ve Hizmet Dökümü (Babanızın E-Devlet şifresi ile E-Devlet’ten alınmalıdır.)
 • Ailesi kiracı olanlar, kira kontratı yükleyecektir.
 • YKS Sonuç Belgesi (Sıralamanızı gösteren belge)
 • Transkript (ara sınıflar için)

Bütün bu belgeleri nereden, nasıl alacağınızı öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Buradan da belgeleri nasıl yükleyeceğinizi öğrenebilirsiniz. 


Başvuru Formunu Nasıl Doldurmalı?

EKLDER Burslarına başvurular, E-Bursum üzerinden yapılmaktadır. Gerekli evrakların eksiksiz olarak sisteme yüklenmesi gerekmektedir.


Burs Sonuçları Açıklandı Mı?

Burs sonuçları açıklandığında, bursiyer sorgulamasını E-Bursum profiliniz üzerinden yapabilirsiniz. Ekimin ortasında sona eren başvurular değerlendirildikten sonra sonuçlar açıklanacaktır.

 


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!