Günümüzde senin gibi birçok öğrenci dil öğrenmek için, üniversite eğitimi için ya da daha ekonomik şekilde gezmek için hayatının bir dönemini yurt dışında geçirmek ya da uluslararası projelere dahil olmak istiyor. Peki bu yurt dışı deneyimi sırasında sen neler kazanacaksın? Kendini keşfetmiş, yaratıcılığı artmış, yalnız kalabilmeyi öğrenmiş, bakış açın genişlemiş olacak. Bir yandan ise farklı kültürler tanımış olacak, kariyerine harika bir başlangıç yapmış olacaksın… Kendi amaçların doğrultusunda bu maddeleri arttırabilirsin! Yurt dışına çıkmanın yolları nelerdir? Daha ucuza nasıl yurtdışına çıkabilirim? Bu ve buna benzer birçok sorunun yanıtı için seni Erasmus Plusla tanıştıralım. Erasmus Plus hakkında daha detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam et!

Erasmus + yolculuk uçak biletleri

Erasmus (+) Plus Nedir?

2014 yılında Avrupa Birliği(AB) tarafından oluşturulmuş bir hibe programı olan Erasmus Plus aslında daha önceki yıllarda uygulanmış Hayat Boyu Öğrenme ve Gençlik Programlarının yerine 2014-2020 yılları arasında uygulanacak programın yeni adıdır. Ayrıca bireysel faaliyetleri içermesinin yanı sıra kurumlar için de programlar içermektedir.  Programın amacı yaş ve eğitim düzeyine bakmadan bireylere yeni beceriler kazanması, bireylerin kişisel gelişimlerinin güçlenmesi, istihdam olanaklarının artması ve kurumlar arası işbirliklerini teşvik etmektir. Türkiye’de Ulusal Ajans tarafından yürütülen program kendini geliştirmek isteyen herkese kapılarını açmaktadır. Erasmus Plus programlarının sonunda Youth Pass sertifikası alınmaktadır. Özellikle bu sertifikayı CV’ne eklemen senin için büyük bir fark yaratacaktır.


Erasmus(+) Plus Hangi Alanları Destekliyor?

Eğitim, gençlik ve spor başlıklarında destekleri kapsayan Erasmus Plus; yükseköğretim, mesleki eğitim, okul eğitimi, yetişkin eğitimi gençlik, spor, Jean Monnet alt başlıklarında çalışmaları kapsamaktadır.

Biz yazımızda gençlik programı kapsamında yapılan faaliyetlerden bahsedeceğiz.


Erasmus(+) Plus Gençlik Programında Katılabileceğin Faaliyetler

Erasmus plus gençlik programı kapsamında bireysel olarak yararlanabileceğin faaliyetler şunlardır:

  • Gönüllülük faaliyetleri
  • Gençlik değişimleri
  • Gençlik çalışanlarının hareketliliği(Eğitim ve ağ kurma)
  • Yapılandırılmış diyalog

Gönüllülük Faaliyetleri

Avrupa Dayanışma Programı(ESC) adı verilen bu programda faaliyetler ulusal ve uluslararası olmak üzere iki şekilde gerçekleşmektedir. Sen de yurt içinde mi yurt dışında mı gönüllülük yapacağına karar verdikten sonra açık projelere başvurunu yapıp bu deneyimi elde edebilirsin. 2-12 ay süren ve bazı durumlarda 2 haftayla da sınırlı kalabilen bu projeler tam zamanlı ücretsiz etkinliklerdir. Çevre, kültür ve diğer birçok konuyu kapsayan projelerde gönüllülük yapabilirsin. Bu projeler için yaş aralığı 18-30 yaştır. Eğitim düzeyine ve dil düzeyine bakılmadığı için bu projelere kabul edilme şansın çok yüksek. Önemli olan tek şart bu yaş aralığında olman! Aslında bu program AGH olarak bildiğimiz Avrupa Gönüllü Hizmeti programının daha geniş kapsamlı halidir. AGH hakkında daha detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam et.

Erasmus+ yabancı kültürleri tanıma

Gençlik Değişimleri

Erasmus plus kapsamında yapılan gençlik değişimleri projelerinde, farklı ülkelerden gençlerin önceden belirlenmiş bir konu hakkında fikir alışverişi yaparak birbirlerinin kültürleri hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Programı grup üyeleriyle birlikte planlaman gerekmektedir. Bir ülke ev sahibi konumunda olur ve ev sahibi ülke haricinde en az üç farklı ülkeden gençler katılmak zorundadır. Aynı zamanda grubun içindeki kişilerden biri grubun lideri seçilir. Bu programda senin için ayrılan süre, genelde yolculuk günlerin hariç 5-10 gün arasındadır. Bu projeler için yaş sınırı 13-30 yaştır. Grup lideri için herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmamaktadır.


Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği (Eğitim ve Ağ Kurma)

Kurum ve kuruluşlara bu faaliyetlerle yurt dışındaki kurumlarla ortaklık kurma fırsatı  sunmaktadır. Bu proje, aslında çalışmakta olduğun kurumda aktif olarak çalışan kişilere yönelik bir projedir. Sen de kariyerinde büyük bir adım atmak istersen bu projelere başvurabilirsin. Bununla beraber projede yaş sınırı bulunmamaktadır. Proje süresi 3-24 ay arasında değişmektedir. Faaliyet süresi ise seyahat günlerin hariç en az 2 gün, en fazla 2 aydır.


Yapılandırılmış Diyalog

Özellikle demokratik hayata katılımı teşvik etmek ve program kapsamında belirlenen konular üzerinde yeni politikalar çerçevesi üzerine odaklanan konular üzerinde tartışmaları kapsamaktadır. Projede senin gibi gençlerle birlikte politika yapıcılar da yer almaktadır. Ulusal toplantılar ve ulus-ötesi toplantılar olmak üzere iki alt başlık halinde gerçekleşmektedir. Bu projeye dahil olmak için yaş aralığı ise 13-30 yaştır.


Erasmus Plus’ a Nasıl Başvuru Yapabilirsin?

Erasmus Plus kapsamında bahsettiğimiz bu projelere başvuru şartları ve başvuru zamanı değişkenlik göstermektedir. Genellikle yaş aralığında olman yeterli olmaktadır. Başvurular genellikle yılın ilk üç ayı başlamaktadır. Bunun için sürekli olarak Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı olarak kabul edilmekte olan Ulusal Ajans resmi sitesini takip etmen gerekmektedir. Bu süreçte öncellikle projeyi detaylı olarak incelemeni tavsiye ederiz. Projenin kriterlerini ve tam olarak ne yapacağını detaylı olarak bilmelisin. Aynı zamanda senden motivasyon mektubu ve CV isteyen projeler olabilir. Her proje için farklı bir proje süreci vardır. Bu yüzden başvuru sürecini takip etmen gerekmektedir.

Erasmus + yurtdışı seyahat görseli

Yazımıza bu konuda daha önce eğitimler veren Ali Aslan Özaslan’ a soracağımız sorularla devam etmek istiyoruz.

1)Erasmus ile erasmus(+) plus arasındaki fark var mı? Varsa nedir?

Erasmus 2014 yılı öncesinde Eğitim ve Gençlik Programları arasında yer alan bir alt başlıktı ve üniversite öğrencilerinin öğrenim hareketliliği programı anlamına geliyordu. 2014 yılında Avrupa Birliğinin Eğitim ve Gençlik alanındaki fırsatlarının çatı ismi Erasmus+ olarak değişti. Diğer tüm alt programlar bu isim altında alt başlıklarla ifade edilmeye başlandı. Örneğin Erasmus+ Bireylerin Öğrenme Hareketliliği, Erasmus+ Yüksek Öğretim Öğrenci Hareketliliği gibi. 


2)Erasmus(+) plus hakkında bilgi almak isteyen kişiler kendi illerinde  bulunan kurumları nereden bulabilir?

http://eurodesk.ua.gov.tr/ adresine girerek illerindeki temas noktaları ile iletişime geçebilirler ya da doğrudan bu sayfadan sorularını sorabilirler. 

https://europa.eu/youth/volunteering/organisations_en adresinden de Avrupa Dayanışma Programı kapsamında yetkilendirilmiş ve kalite sertifikasına sahip kurumlara ulaşabilirler.  


3)Faaliyetler dahil olmak isteyen birinin herhangi bir ödeme yapması gerekiyor mu?

Programlar kapsamında gerçekleştirilen seyahatler, proje ile ilgili konaklamalar, yeme içme masrafları, vize-oturum izni gibi birçok temel masraflarımız proje bütçelerinden karşılanmaktadır. Ancak pasaport için ödenen cüzdan bedelleri ve harç bedellerini katılımcılar ödemektedir. 


4)Erasmus Plus kapsamında yapılan gönüllü faaliyetleri olarak bildiğimiz Avrupa Gönüllü Hizmeti(AGH)  nedir? Yazımızda bulunan gönüllülük faaliyetleri kapsamında mı değerlendirilmektedir? Bu konu hakkında bilmemiz gereken detaylar nelerdir?

Avrupa Gönüllü Hizmeti programı artık son günlerini yaşamaktadır. Bu program daha geniş kapsamlı ve gelişmiş bir versiyona ilham kaynağı olmuştur. Avrupa Dayanışma Programı ( European Solidarity Corps) adıyla hayata geçmiştir. 18-30 yaş arasındaki gençlerin hem toplumsal sorunların çözümü için bir dayanışma projesine gönüllü olarak katılımını sağlamakta hem de katılımcıların kişisel sosyal ve profesyonel gelişimlerini güçlendirerek işgücü piyasasına daha kalifiye olarak giriş yapmalarını sağlamaktadır. 2-12 ay süre ile uzun dönem ya da 2 hafta 2 ay arası kısa dönem olmak üzere tasarlanmıştır. 


5)Motivasyon mektubu  hangi projeler için yazılmaktadır? Bunun için genel bir cevap var mıdır? Mektubu yazarken nelere dikkat edilmelidir?

Motivasyon Mektubu ağırlıklı olarak gönüllülük projelerinde istenmektedir. Aslına bakarsak herhangi bir işe veya projeye başvurduğumuzda bize sorulan sorulara verdiğimiz cevapların bütünleşmiş bir mektup halidir motivasyon mektubu.  Bu projeye neden katılmak istiyorsun? Projenin sana katkıları ne olacak, elde ettiğiniz deneyimleri hayatınıza nasıl entegre edeceksin? Gelecek ile ilgili planlarına nasıl etki edecek? Projeye senin katkıların neler olacak? Özellikle bu sorulara cevap verebilen bir motivasyon mektubu başarılı kabul edilmektedir. 


6) Sizin eklemek istediğiniz, okurlarımızın da bilmesi gereken herhangi bir şey var mı?

Bu program Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan tüm gençlerimize ayrım gözetmeksizin katılım fırsatı vermektedir. Ülkemiz her bir katılımcımız adına Avrupa Birliğinin ilgili bütçelerine yıllık katkılar ödemektedir. Bu katkı payları, ancak biz bu programlardan faydalandığımızda kullanılabilmektedir aksi halde boşa ödenir. Örgün Eğitim ile elde edemedeğimiz birçok kişisel, sosyal ve mesleki gelişim olanaklarını bizlere bu projeler sağlamaktadır. Aynı zamanda yabancı dil gelişimine de katkısı çok yüksek düzeydedir. Mutlaka programın her bir fırsatından sizlere uygun olan her birine imkanların elverdiği ölçüde katılım sağlayın. Erasmus+ programlarının proje çağrıları 2020 yılının sonuna kadar devam edecektir ve projelere katılımcı seçimleri de 2022 yılına kadar sürecektir. 2020 yılının sona ermesi ile de 7 yıl sürecek yepyeni bir eğitim ve gençlik programı çerçevesi hayata geçirilecektir. Programı yakından takip edip gelişmelere mutlaka ayak uydurmamız gerekmektedir. Yazımızın sonuna doğru gelirken Ali Bey’e teşekkür ediyoruz. En doğru ve güncel bilgiler için ve başvurusu açılan projeler için takipte kalman gereken Ulusal Ajans resmi sitesi için buraya tıklayabilirsin. Umarız sen de böyle projeleri değerlendirerek dil pratiği yapar, kendi yeterliliğini kazanır ve konfor alanından çıkıp sana vizyon katan projelerde yer alma fırsatı bulursun. Hayatında pırıl pırıl parlayacağın başarılar elde etmen dileğiyle…Kendine iyi bak! E-Bursum Blog’u takipte kal!


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!