Günümüz öğrencilerinin hem dünya vatandaşı olmaları hem de dil öğrenmeleri için çeşitli yöntemler mevcut. Erasmus programı da bunların arasında en önemlilerinden biri. “Erasmus nedir? Amacı nelerdir? Erasmus’a katılmak için hangi koşullara sahip olmalıyız?” gibi birçok soru aklını mı kurcalıyor? Sizler için detaylı bir araştırma yaptık. Aklındaki soru işaretlerini kaldırmak için haydi bir an evvel yazımızı okumaya başla!


Erasmus Nedir? Erasmus Programı’nın Amacı Nedir?

Erasmus; üniversiteler aracılığıyla ülkeler arasında iş birliğini artırmayı, öğrencilere yabancı bir ülkede eğitim fırsatını, farklı kültürleri tanımayı, staj yapmayı, iş sektörü için gerekli donanımı geliştirmeyi amaçlayan bir program olarak karşımıza çıkıyor. 

Yükseköğretim kurumlarının iş birliği içinde olduğu programda, öğrencilere yurt dışı imkanı sağlanmakta, farklı eğitim sistemini görmelerine olanak tanınmakta ve hibe adı verilen, karşılıksız maddi bir destek verilmektedir. 

Avrupadaki üniversiteleri karşılaştırma, eğitim müfredatlarını gözlemleme ve araştırma çalışmalarında bulunma fırsatı tanıyan programa yaklaşık 4000’den fazla yüksek öğrenim kurumu katılıyor.

Bu program sayesinde; öğrencilerin eğitim kalitesinin artırılması, öğrenciye vizyon kazandırılması, farklı kültürlerden arkadaşlar edinmesinin sağlanması, kendini ve dil becerilerini geliştirmesi, yenilemesi ve farklı bir okulda eğitim alması amaçlanmaktadır. 

Kişiler, farklı bir ülkede bulunan üniversitede eğitim alabileceği gibi yabancı bir şirkette staj yaparak da Erasmus staj programına katılabilirler. Maksimum 24 ayla sınırlı olan programın her iki türüne de yalnızca bir defa katılma hakları vardır. Erasmus staj programı aşağıda ayrıca açıklanacaktır.


Erasmus’a Dahil Olan Ülkeler Hangileridir?

Üniversite hayatınız için belki de bir dönüm noktası niteliğinde olan programda birçok farklı ülke bulunuyor. Bunun başında AB üyesi ülkeler:

 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Bulgaristan
 • Hırvatistan
 • Hollanda
 • İsveç
 • İngiltere 
 • İrlanda
 • İspanya
 • Polonya
 • İtalya
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Güney Kıbrıs Rum Yönetimi
 • Letonya
 • Lüksemburg
 • Litvanya
 • Malta
 • Macaristan
 • Polonya
 • Portekiz
 • Yunanistan
 • Romanya
 • Slovakya
 • Slovenya

Bu ülkelerin yanı sıra Türkiye, Norveç, İzlanda, Makedonya, Lihtenştayn, İsviçre de bu grupta yerini alıyor.

Herkesin farklı şekilde değerlendireceği ülkelerle ilgili en çok tercih edilen ilk 5 Erasmus ülkesi: İspanya, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya oluyor.


Erasmus Şartları Nelerdir?

Peki, erasmus için hangi şartlar gereklidir? Şöyle ki her üniversiteye giden kişi ya da bütün bölümler Erasmus programına alınmıyor, bu önemli. Bu yüzden gittiğiniz üniversite ve bölümün Erasmus programına dahil olması gerekiyor. Bunun haricinde başvurduğunuz dönemde lisans, ön lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olarak üniversitede kayıtlı olmanız ve en az iki dönem üniversite öğrenimi görmüş olmanız gerekiyor.

Not ortalamanız ise genel olarak; 4 üzerinden 2.20 ya da 100 üzerinden 70 olmalı.

Yüksek lisans ve doktora öğrencileri için bu 4 üzerinden 2.5, 100 üzerinden 75 olarak değişmekte. Ve bitmedi…

Bunun için bir de dil yeterlilik seviyenizin ölçülebilmesi için sınava girmeniz gerekli. Ancak  gideceğiniz okulun dilinde dersleri anlayabileceğinizi kanıtlayacak dil yeterlilik belgeniz varsa buna gerek yok. Çünkü gittiğiniz ülkenin dilini ne derecede iyi bildiğinizi öğrenmek ve sizden daha iyi bilen varsa önceliği vermek amacındalar. Yani, gideceğiniz ülkenin dilini de yeterli düzeyde bilmek durumundasınız.


Peki, Erasmus Bursunu Nasıl Alabilirsiniz?

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler ve bu programa katılımcı ülkelerin yurt dışına giden öğrencileri için aylık bir hibe verilir.

Hibe Nedir?

Hibe, sözlük anlamında ‘karşılıksız vermek’ demektir. Erasmus programı için devletin verdiği ve geri istemeyeceği ödenek diyebiliriz. Yani, devlet tarafından programın koşullarını ihlal etmediğiniz sürece bu programın giderlerini karşılamak üzere size verilen bir miktar paradır.

Hibe hakkında da bilgi sahibi olduğumuza göre devam ediyoruz. Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki Erasmus hibe miktarı gideceğiniz ülkeye göre değişiyor. Bunun için bir gruplandırma var.

AB Eğitim Programları Koordinatörlüğünün güncellenen verilerine göre 2018 sözleşme döneminden itibaren seçilen öğrencilere verilecek hibe miktarları şu şekilde:

1. ve 2. Grup Program Ülkeleri 

Birleşik Krallıklar, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Yunanistan. 

Hibe Miktarı: 500 Avro (Aylık)

Hibe Staj Miktarı: 600 Avro (Aylık)

3. Grup Program Ülkeleri

Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye.

Hibe Miktarı: 300 Avro (Aylık)

Hibe Staj Miktarı: 400 Avro (Aylık)

Burada bilmen gereken şeylerden bir tanesi de hibesiz de Erasmus programına katılabiliyor olman. Ya da bir adayın feragat etmesi durumunda, var olan hibe değerlendirme sırasına göre hibesi olmayan adaylara dağıtılıyor. Yani hibe çıkmadı diye umutsuzluğa düşmenize gerek yok! Unutmadan, hibe hesaplama konusunda okulunun bu konuyla ilgilenen idari biriminden bilgi alman da fayda var!


Erasmus Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Evet, diyelim ki her şeyi kafanda planladın ve hazırsın. Şimdi yapman gereken öncelikle üniversitenin uluslararası ofisini ziyaret etmek olmalı. Sana en sağlıklı bilgilendirmeyi yapacaklardır. Erasmus koordinatörün ile görüştükten sonra gerekli belgeleri hazırlamalısın. Bunlar öncelikle; kabul mektubu, öğrenim anlaşması ve neden gitmek istediğini belirteceğin bir niyet mektubudur. Bunun haricinde, daha önce de bahsetmiş olduğumuz dil yeterlilik sınavını geçmiş olmalısın. Ve artık pasaport işlemlerine başlamalı, eğer varsa süresini kontrol etmelisin. Bu noktada size vereceğimiz en büyük tavsiye, her üniversitenin farklı bir işleyişe sahip olduğunu düşünürsek işlemlerini tamamlarken üniversiten ile sürekli iletişim halinde olman olacaktır.

Artık bilmekteyiz ki Erasmusun bize sağladığı olanaklardan biri de staj imkanı. Yukarıda Erasmus Hibe Miktarlarına göz atabilirsin, orada staj imkanı için belirlenen hibe miktarına da yer verdik. Şimdi bahsettiğimiz staj imkanından da biraz bahsedelim. 


Erasmus Stajı Nedir?

Öğrencisi olduğun üniversitede hangi mesleki eğitim alanında eğitim alıyorsan bu program sayesinde Avrupa’da staj imkanı elde ediyorsun. Ancak bu staj programı, staj yapacağın yeri kendin bulacağın için çok yaygın değildir. Yine de bu programa katılmak  için öncelikle Erasmus Staj Programı’na kabul edilmen gerekir. Kabul edildiğin takdirde lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 3 ile 12 ay arasında bir süre; meslek yüksek okulu öğrencileri için ise 2 ile 12 ay arasında bir sürede staj yapılabilir.

Bunun yanı sıra, staj yapılacak yer ile tüm iletişim de öğrencinin sorumluluğu dahilindedir. Bunun için öğrenciler şirkete davet edilip mülakat yapılabileceği gibi aynı zamanda mülakat bu şirketin bulunduğu ülkenin dilinde olabilir ve bu noktada bizden iyi bir dil öğrenimi de bekleyebilir. Ve tabii kalınacak yer ve ulaşım da sana bırakılmış durumda. Bunları hallettikten sonra ise üniversiten ve staj için gideceğiniz kurum arasında Training Agreement dediğimiz bir eğitim anlaşması imzalanması gerekiyor.

“Her şey tamam, belgeler nedir?” diyorsan;


Erasmus Stajı İçin Gerekli Evraklar 

Staj yapacağın kurum ile görüşmüş ve anlaşma sağlamış olman halinde gerekli evraklar:

 • Erasmus staj başvuru formu
 • Vesikalık fotoğraf
 • Staj yapacağın kurumdan alacağın resmi bir davetiye mektubu 
 • Transkript’inin güncel kopyası
 • Stajın bölümünle ilgili olduğunu anlatan akademik danışmanının yazacağı mektup
 • Dil yeterliliğini gösteren belge 

Erasmus programı hakkında sana detaylı bilgi vermeye çalıştık. Şimdi de senin bu konudaki düşüncelerini sağlamlaştırmak amacıyla bu süreçleri yaşayan biri olarak Marmara Üniversitesi’nde İşletme Fakültesi 4. sınıfta olan, aynı zamanda Marmara Üniversitesi Sinerji Kulüp Başkanı ve çift ana dal öğrencisi Beyza Güzel’den bir tavsiye yazısı rica ettik. Bizleri kırmadı ve senin için bu süreçle alakalı müthiş önerilerde bulundu.


Başvuru Sürecine Dair Tavsiyeler 

Beyza Güzel: “Erasmus programı kapsamında öncelikle belgelerin tamamlanma sürecinde sabırlı olman gerekiyor. Gideceğin ülkenin dilini geliştirmelisin özellikle İngilizceni. Bu konuda biraz zorlanabilirsin. Bu tamamen gideceğin ülkeye de bağlı. Gitmeden önce mutlaka gideceğin üniversiteyi iyi araştırmalısın. Bu hem senin için kendini geliştirmek, fırsatları değerlendirmek adına hem de çevreyi, kültürünü tanımak ve gezerek de öğrenmek için önemli olacaktır. Maddi açıdan ise hibe durumu daha işlemler başlamadan belli olduğu için maddi konuda planlamalarını hibeler açıklandıktan sonra aldığın burs vb. destekleri de hesaplayarak düzene koyabilirsin. Yaşamanın daha pahalı olduğu ülkeden daha uygun olduğu ülkeye kadar seçenekler var. Bunlar dikkate alınarak maddi durum ayarlanmalı. Ülkemizdeki koşullar ve kişinin kendini geliştirmesi açısından Erasmus’a gitmek ne olursa olsun önemli ve avantajı büyük. Araştırıp tercih ettiğinde bunu daha iyi göreceksin. Bu süreçte elbette biraz zorlanabilirsin ancak çabalamaktan vazgeçme. Unutma ki, ‘Hiç kimse kendisi için gizlenen müjde ve mutluluğu bilemez.’ buna değer. “

Belçika

Umarım beğenerek okuduğun, faydalı bir yazı olmuştur. Bu süreci yaşayacak herkese bol şans diliyoruz. İstediğin hedeflere ulaşacağın, harika insanlarla tanışacağın, aklından silinmeyecek anılar biriktireceğin bir süreç olması ümidiyle… Unutma ki, “Mutluluk bir varış noktası değil, yolculuğun kendisidir.” Avantajları ve dezavantajlarını değerlendirip çıkacağın bu yolculukta gerek zorlukları gerek kolaylıklarıyla  güzel deneyimler elde etmen dileğiyle… Yazımıza katkıda bulunan Beyza Güzel’e tavsiyeleri için çok teşekkür ederiz. Yazımızı okuyan tüm okurlarımıza teşekkür ederiz! Erasmusla alakalı bilgilere ulaşabileceğiniz AB’nin resmi sitesi için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca “Gitmişken gezmeden olmaz!” diyenler için “Nasıl Ekonomik Gezilir?” yazımızı da buraya bırakıyorum. Diğer yazılarımıza ulaşmak için de bu siteyi  ziyaret edebilirsiniz. 🙂 


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!