Kiminin planları için olmazsa olmaz, kimi için bir hayal… Günümüz koşullarının bize getirileriyle istediğimiz konuma sadece diplomayla gelemeyecek durumdayız. Bunun farkında olan çoğu kişi, donanım sahibi olabilmek için birçok yola başvuruyor. Erasmus programı da bunların arasında en önemlilerinden biri. “Erasmus nedir? Amacı nelerdir? Erasmus’a katılmak için hangi koşullara sahip olmalıyız?” gibi birçok soru aklınızı mı kurcalıyor? Sizler için detaylı bir araştırma yaptık. Aklınızdaki soru işaretlerini kaldırmak için haydi bir an evvel yazımızı okumaya başlayın!


Erasmus Nedir ?

Bu program adını; Kuzey Avrupa Rönesansı’nın önemli isimlerinden, klasik edebiyatın öncülerinden, hümanizmin güçlü isimlerinden ve ilahiyatçı olan bilgin Desiderius Erasmus’dan almıştır. Yükseköğretim kurumlarının iş birliği içinde olduğu programda,öğrencilere yurt dışı imkanı sağlanmakta, farklı eğitim sistemini görmelerine olanak tanınmakta ve hibe adı verilen karşılıksız maddi bir destek verilmektedir. 


Erasmus Programı’nın Amacı Nedir?

Erasmus; üniversiteler aracılığıyla ülkeler arasında iş birliğini artırmayı, öğrencilere yabancı bir ülkede eğitim fırsatını, farklı kültürleri tanımayı, staj yapmayı, iş sektöründe donanımı gibi alanlarda da geniş bir çapa ulaşabilmeyi vaat eden bir program olarak karşımıza çıkıyor. 

Avrupadaki üniversiteleri karşılaştırma, eğitim müfredatlarını gözlemleme ve araştırma çalışmalarında bulunma fırsatı tanıyan programa yaklaşık 4000’den fazla yüksek öğrenim kurumu katılıyor.

Bu program sayesinde; eğitim kalitesinin artırılması, öğrenciye vizyon kazandırılması, yeni arkadaşlar edinmesinin sağlanması, kendini geliştirmesi, yenilemesi ve farklı bir okulda eğitim alması gibi amaçlar gerçekleştirilmektedir. 

Kişiler, farklı bir ülkede bulunan üniversitede eğitim alabileceği gibi yabancı bir şirkette staj yaparak da Erasmus staj  programına katılabilirler. Maksimum 24 ayla sınırlı olan programın her iki türüne de yalnızca bir defa katılma hakları vardır. Erasmus staj programı aşağıda ayrıca açıklanacaktır.


Erasmus’a Dahil Olan Ülkeler Hangileridir?

Üniversite hayatınız için belki de bir dönüm noktası niteliğine sahip olan programda birçok farklı ülke bulunuyor. Bunun başında AB üyesi ülkeler:

 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Bulgaristan
 • Hırvatistan
 • Hollanda
 • İsveç
 • İngiltere 
 • İrlanda
 • İspanya
 • Polonya
 • İtalya
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Güney Kıbrıs Rum Yönetimi
 • Letonya
 • Lüksemburg
 • Litvanya
 • Malta
 • Macaristan
 • Polonya
 • Portekiz
 • Yunanistan
 • Romanya
 • Slovakya
 • Slovenya

Bu ülkelerin yanı sıra Türkiye, Norveç, İzlanda, Makedonya, Lihtenştayn, İsviçre de bu grupta yerini alıyor.

Herkesin farklı şekilde değerlendireceği ülkelerle ilgili en çok tercih edilen ilk 5 Erasmus ülkesi: İspanya, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya oluyor.


Erasmus Şartları Nelerdir?

Peki, erasmus için hangi şartlar gereklidir? Şöyle ki her üniversiteye giden ya da bütün bölümler Erasmus programına alınmıyor, bu önemli. Bu yüzden gittiğiniz üniversite ve bölümün Erasmus programına dahil olması gerekiyor. Bunun haricinde başvurduğunuz dönemde lisans, ön lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olarak üniversitede kayıtlı olmanız ve en az iki dönem üniversite öğrenimi görmüş olmanız gerekiyor.

Not ortalamanız ise genel olarak; 4 üzerinden 2.20 ya da 100 üzerinden 70 olmalı.

Yüksek lisans ve doktora öğrencileri için bu 4 üzerinden 2.5, 100 üzerinden 75 olarak değişmekte. Ve bitmedi…

Bunun için bir de dil yeterlilik seviyenizin ölçülebilmesi için sınava girmeniz gerekli.. Ancak  gideceğiniz okulun dilinde dersleri anlayabileceğinizi kanıtlayacak dil yeterlilik belgeniz varsa buna gerek yok. Çünkü gittiğiniz ülkenin dilini ne derecede iyi bildiğinizi öğrenmek ve sizden daha iyi bilen varsa önceliği vermek amacındalar. Yani, gideceğiniz ülkenin dilini de yeterli düzeyde bilmek durumundasınız.


Peki, Erasmus Bursunu Nasıl Alabilirsiniz?

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler ve bu programa katılımcı ülkelerin yurt dışına giden öğrenciler için verdiği aylık bir hibe var.

Hibe Nedir?

Hibe, sözlük anlamında ‘karşılıksız vermek’ demektir. Erasmus programı için devletin verdiği ve geri istemeyeceği ödenek diyebiliriz. Yani, devlet tarafından programın koşullarını ihlal etmediğiniz sürece bu programın giderlerini karşılamak üzere size verilen bir miktar paradır.

Hibe hakkında da bilgi sahibi olduğumuza göre devam ediyoruz. Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki Erasmus hibe miktarı gideceğiniz ülkeye göre değişiyor. Bunun için bir gruplandırma var.

AB Eğitim Programları Koordinatörlüğünün güncellenen verilerine göre 2018 sözleşme döneminden itibaren seçilen öğrencilere verilecek hibe miktarları şu şekilde:

1. ve 2. Grup Program Ülkeleri 

Birleşik Krallıklar, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Yunanistan. 

Hibe Miktarı: 500 Avro (Aylık)

Hibe Staj Miktarı: 600 Avro (Aylık)

3. Grup Program Ülkeleri

Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye.

Hibe Miktarı: 300 Avro (Aylık)

Hibe Staj Miktarı: 400 Avro (Aylık)

Burada bilmeniz gereken şeylerden bir tanesi de hibesiz de Erasmus programına katılabiliyor olmanız. Ya da bir adayın feragat etmesi durumunda, var olan hibe değerlendirme sırasına göre hibesi olmayan adaylara dağıtılıyor. Yani hibe çıkmadı diye umutsuzluğa düşmenize gerek yok! Unutmadan, hibe hesaplama konusunda okulunuzun bu konuyla ilgilenen idari biriminden bilgi almanızda fayda var!


Erasmus Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Evet, diyelim ki her şeyi kafanızda planladınız ve hazırsınız. Şimdi yapmanız gereken öncelikle üniversitenizin uluslararası ofisini ziyaret etmek olmalı. Size en sağlıklı bilgilendirmeyi yapacaklardır. Erasmus koordinatörünüz ile görüştükten sonra gerekli belgeleri hazırlamalısınız. Bunlar öncelikle; kabul mektubu, öğrenim anlaşması ve neden gitmek istediğinizi belirteceğiniz bir niyet mektubudur. Bunun haricinde, daha önce de bahsetmiş olduğumuz dil yeterlilik sınavını geçmiş olmalısınız. Ve artık pasaport işlemlerine başlamalı, eğer varsa süresini kontrol etmelisiniz. Bu noktada size vereceğimiz en büyük tavsiye, her üniversitenin farklı bir işleyişe sahip olduğunu düşünürsek işlemlerinizi tamamlarken üniversitenizle sürekli iletişim halinde olmanız olacaktır.

Artık bilmekteyiz ki Erasmusun bize sağladığı olanaklardan biri de staj imkanı. Yukarıda Erasmus Hibe Miktarlarına göz atarsanız, staj imkanı için belirlenen hibe miktarına da yer verdik. Şimdi bahsettiğimiz staj imkanından da biraz bahsedelim. 


Erasmus Stajı Nedir?

Öğrencisi olduğunuz üniversitede hangi mesleki eğitim alanında eğitim alıyorsanız bu program sayesinde Avrupa’da staj imkanı elde ediyorsunuz. Ancak bu staj programı, staj yapacağınız yeri kendiniz bulacağınız için çok yaygın değildir. Yine de bu programa katılmak  için öncelikle Erasmus Staj Programı’na kabul edilmeniz gerekir. Kabul edildiğiniz takdirde lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 3 ile 12 ay arasında bir süre; meslek yüksek okulu öğrencileri için ise bu süre 2 aydan başlar 12 aya kadar sürebilir.

Bunun yanı sıra, staj yapılacak yer ile tüm iletişim de öğrencinin sorumluluğu dahilindedir. Bunun için öğrenciler şirkete davet edilip mülakat yapılabileceği gibi aynı zamanda mülakat bu şirketin bulunduğu ülkenin dilinde olabilir ve bu noktada bizden iyi bir dil öğrenimi de bekleyebilir. Ve tabii kalınacak yer ve ulaşım da size bırakılmış durumda. Bunları hallettikten sonra ise üniversiteniz ve staj için gideceğiniz kurum arasında Training Agreement dediğimiz bir eğitim anlaşması imzalanmalı.

“Her şey tamam, belgeler nedir?” diyorsanız buyrun:


Erasmus Stajı İçin Gerekli Evraklar 

Staj yapacağınız kurum ile görüşmüş ve anlaşma sağlamış olmanız halinde gerekli evraklar:

 • Erasmus staj başvuru formu
 • Vesikalık fotoğraf
 • Staj yapacağınız kurumdan alacağınız resmi bir davetiye mektubu 
 • Transkriptinizin güncel kopyası
 • Stajın bölümünüzle ilgili olduğunu anlatan akademik danışmanınızın yazacağı mektup
 • Dil yeterliliğini gösteren belge 

Erasmus programı hakkında sizlere detaylı bilgi vermeye çalıştık. Şimdi de sizlerin bu konudaki düşüncelerini sağlamlaştırmak amacıyla bu süreçleri yaşayan biri olarak Marmara Üniversitesi’nde İşletme Fakültesi 4.sınıfta olan, aynı zamanda Marmara Üniversitesi Sinerji Kulüp Başkanı ve çift anadal öğrencisi Beyza GÜZEL’den bir tavsiye yazısı rica ettik. Bizleri kırmadı ve sizin için bu süreçle alakalı müthiş önerilerde bulundu.


Erasmus Başvuru Sürecine Dair Tavsiyeler 

Beyza GÜZEL: “Erasmus programı kapsamında öncelikle belgelerin tamamlanma sürecinde sabırlı olmanız gerekiyor. Gideceğiniz ülkenin dilini geliştirmelisiniz özellikle İngilizcenizi. Bu konuda biraz zorlanabilirsiniz. Bu tamamen gideceğiniz ülkeye de bağlı. Gitmeden önce mutlaka gideceğiniz üniversiteyi iyi araştırmalısınız. Bu hem sizin için kendinizi geliştirmek, fırsatları değerlendirmek adına hem de çevreyi, kültürünü tanımak ve gezerek de öğrenmek için önemli olacaktır. Maddi açıdan ise hibe durumu daha işlemler başlamadan belli olduğu için maddi konuda planlamalarını hibeler açıklandıktan sonra aldığınız burs vb destekleri de hesaplayarak düzene koyabilirsiniz. Yaşamanın daha pahalı olduğu ülkeden daha uygun olduğu ülkeye kadar seçenekler var. Bunlar dikkate alınarak maddi durum ayarlanmalı. Ülkemizdeki koşullar ve kişinin kendini geliştirmesi açısından Erasmus’a gitmek ne olursa olsun önemli ve avantajı büyük. Araştırıp tercih ettiğinizde bunu daha iyi göreceksiniz. Bu süreçte elbette biraz zorlanabilirsiniz ancak çabalamaktan vazgeçmeyin. Unutmayın ki, ‘Hiç kimse kendisi için gizlenen müjde ve mutluluğu bilemez.’ Buna değer. “


Umarım beğenerek okuyacağınız, faydalı bir yazı olmuştur. Bu süreci yaşayacak herkese bol bol şans diliyoruz. İstediğiniz hedeflere ulaşacağınız, harika insanlarla tanışacağınız, aklınızdan silinmeyecek anılar biriktireceğiniz bir süreç olması ümidiyle… Unutmayın ki, “Mutluluk bir varış noktası değil, yolculuğun kendisidir.” Avantajları ve dezavantajlarını değerlendirip çıkacağınız bu yolculukta gerek zorlukları gerek kolaylıklarıyla  güzel deneyimler elde etmeniz dileğiyle… Yazımıza katkıda bulunan Beyza GÜZEL’e tavsiyeleri için çok teşekkür ederiz. Yazımızı okuyan tüm okurlarımıza teşekkür ederiz! Erasmusla alakalı bilgilere ulaşabileceğiniz AB’nin resmi sitesi için buraya  tıklayabilirsiniz. Ayrıca “Gitmişken gezmeden olmaz!” diyenler için “Nasıl Ekonomik Gezilir?” yazımızı da buraya bırakıyorum. Diğer yazılarımıza ulaşmak için de bu siteyi  ziyaret edebilirsiniz. 🙂 


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!