Libro Projesi, meslek yaşamlarında ilham kaynağı olan kişiler tarafından tavsiye edilen kitap listelerinden oluşmaktadır. Bazı kitaplar mesleki içerikte olmasa da yetkinliklerinizi geliştirmede size yön verecek şekilde seçilmiştir. Libro listelerinin size fayda sağlayacağını umut ediyoruz.

Emel Şensezgin Mergen Kimdir?

Emel Şensezgin Mergen, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği lisans mezunudur. Halen aktif olarak partneri olan Şensezgin Kurmuş Danışmanlığı 1998 yılında kurmuştur. Ayrıca Business Today Simulations International Business Partneridir.


Emel Şensezgin Mergen Kitap Önerileri

Flow – Mihaly Csikszentmihalyi

Psikolog Mihaly Csikszentmihalyi’nin “optimal deneyim” konusundaki ünlü araştırmaları, bir deneyimi gerçekten tatmin edici kılan şeyin akış denilen bir bilinç hali olduğunu ortaya koymuştur. Akış sırasında, insanlar genellikle derin bir zevk, yaratıcılık ve yaşamla tam bir ilişki içindedirler. Çığır açan klasik eserinin bu yeni baskısında, Csikszentmihalyi, bu olumlu durumun sadece şansa bırakılmadığı gibi kontrol edilebileceğini gösteriyor. Akış: Optimal Deneyimin Psikolojisi, bilincimize giren bilgiyi sipariş ederek gerçek mutluluğu nasıl keşfedebileceğimizi ve yaşam kalitemizi büyük ölçüde iyileştirebileceğimizi öğretir.


A Beautiful Constraint – How To Transform Your Limitations Into Advantages, and Why It’s Everyone’s Business: Adam Morgan + Mark Barden

İçinde yaşadığımız kısıtlı zamanlar için tasarlanan günlük, pratik yaratıcılık hakkında bir kitap. Günümüzde hepimizin karşılaştığı sorunların nasıl alınacağını (zaman, para, kaynaklar, dikkat, know-how eksikliği) ve içlerinde kişinin ve kuruluşun servetlerini dönüştürme fırsatını görüyor. Sesli kitaptaki fikirler yazarların ticari danışmanlar olarak yaptığı kapsamlı çalışmalara dayanmaktadır ve Nike, IKEA, Unilever, ABD Donanması, Formula 1 yarış mühendisleri, devlet okulu öğretmenleri gibi çeşitli kaynaklardan gelen 35 kişisel röportajda hayata geçirilmiştir. Kaliforniya ve Güney Afrika’daki arpa çiftçileri. Atılım psikolojisine yönelik bilimsel araştırmalarla desteklenen sesli kitap, daha azından daha fazlasını elde etmek için araçlar ve ipuçlarıyla dolu pratik bir el kitabıdır. Güzelce tasarlanmış ve erişilebilir olan A Beautiful Constraint, temel iş hedef kitlesinin ötesinde, kısıtlayıcı bir fırsat bulması gereken kişilere hitap edecektir.


Thinking Fast and Slow – Daniel Kahneman

Bu kitabı beş yıl once okudum ve en az iki kere daha bölüm bölüm geri dönme ihtiyacı duydum. Kitap davranışsal psikoloji ve özellikle insanların karar verme süreçlerini irdeliyor. Karar verme süreçlerini analiz etmenize yardımcı olacak çok anlamlı kavramlar ile tanıştırıyor, böylece sıklıkla yanlış kararlar alanıza, ve hata yapmanıza sebep olan düşünme şekillerinizi fark etmenizi sağlıyor. Sistem 1(hızlı) ve sistem 2 (yavaş) farklı düşünme sistemlerini temsil ediyor ve fayda sağlaması için durumsal seçimler gerekiyor. Çoğu zaman rasyonel olduğumuza kendimizi nasıl inandırdığımızın ve hatta kandırdığımızın bir çok kanıtını gösteriyor. Kendinizin ve başkalarının düşünme ve karar alma süreçlerini okuyabilmeniz için bir başucu kitabı .


make it stick – the science of successful learning : Peter C. Brown + Mark McDaniel +Henry Roediger

Birçoğumuz için, “zor yoldan” bir şeyler öğrenmek, boşa harcanan zaman ve çaba demektir. İyi öğretimin, öğrencilerin farklı öğrenme stillerine göre yaratıcı bir şekilde uyarlanması ve öğrenmeyi kolaylaştıran stratejiler kullanması gerektiğine inanıyoruz. Stick It, bunun gibi modaya uygun fikirleri başlarına çevirir. Bilişsel psikoloji ve diğer disiplinlerdeki son keşiflere dayanarak, yazarlar daha üretken öğrenenler olmak için somut teknikler sunar.


Good to Great – Jim Collins

Doksanın tanımlayıcı yönetim çalışması, Son’a Kadar Oluşturuldu, büyük şirketlerin zaman içinde ne kadar zafer kazandıklarını ve uzun vadeli sürdürülebilir performansın bir kuruluşun DNA’sına girmeden başlayarak ne kadar başarılı olduklarını gösterdi.

Peki ya büyük DNA ile doğmamış şirket? İyi şirketler, vasat şirketler, hatta kötü şirketler kalıcı büyüklüğe nasıl ulaşabilir?


Built to Last – Jim Collins

Stanford Üniversitesi İşletme Enstitüsü’ndeki altı yıllık bir araştırma projesine dayanan James C. Collins ve Jerry I. Porras, on sekiz gerçekten istisnai ve uzun ömürlü şirket aldı ve her birini en iyi rakiplerinden biriyle doğrudan karşılaştırdı. Şirketleri başlangıçtan günümüze – girişimler, orta ölçekli şirketler ve büyük şirketler olarak incelediler. Yazarlar, şunları sordular: “Gerçekten istisnai şirketleri karşılaştırma şirketlerinden farklı kılan nedir ve bu büyük şirketler bu tarih boyunca takip ettikleri ortak uygulamalar nelerdi?”


Leading Change – John Kotter

Dünya çapında milyonlarca kişi John Kotter’in değişim yönetimi ve liderlik konusundaki fikirlerini okudu ve kabul etti.
Kötü niyetli nokta-com-bubble’lardan benzeri görülmemiş M&A aktivitelerinden skandala, açgözlülüğe ve nihayetinde durgunluğa kadar – yaygın ve zor değişimin artık istisna olmadığını öğrendik. Bu kural. Şimdi yeni bir önsöz ile, küresel çok satanlar Lider Değişikliğinin bu yenilenen baskısı hiç olmadığı kadar alakalı.


Buzdağımız Eriyor – John Kotter

Bir varmış bir yokmuş, buz kesilmiş Güney Kutbu’nda, bugün Cape Washington dediğimiz yere yakın bir buzdağında yaşayan bir penguen kolonisi varmış.
Bu kuşlar gerçekten çok güzeldi. Güney Kutbu’nda yaşayan on yedi hayvan türünün en büyükleri olan bu İmparator Penguenleri, ömürleri boyunca sürekli smokin giyiyormuş gibi görünüyorlardı.
Kolonide tam iki yüz altmış sekiz penguen vardı. İçlerinden biri Fred’di.
Fred diğerlerine çok benziyor ve diğerleri gibi davranıyordu.
Hayvanlardan hoşlanmamak gibi bir huyunuz yoksa onu ya “sevimli” ya da “ağırbaşlı” diye tanımlayabilirdiniz. Ama Fred çok önemli bir bakımdan penguenlerin çoğundan farklıydı. Fred görülmemiş derecede meraklı ve dikkatliydi.
Diğer penguenler denizdeki yaratıkları avlamaya çıkarlardı – Antarktika’da başka yiyecek olmadığından bu çok gerekliydi. Fred daha az avlanır, buzdağını ve denizi daha çok incelerdi.


Factfulness: Ten Reasons We’re Wrong About the World–and Why Things Are Better Than You Think Hardcover – Hans rosling

Factfulness’ta, Uluslararası Sağlık Profesörü ve küresel TED fenomeni Hans Rosling, iki uzun süreli işbirlikçisi Anna ve Ola ile birlikte, bunun nedeninin radikal ve yeni bir açıklamasını sunar. Bakış açımızı bozan on içgüdüleri (dünyayı iki kampa bölme eğilimimizden (genellikle bizim ve onların bir sürümümüz), medyayı tüketme biçimimize (korku kuralları), ilerlemeyi nasıl algıladığımıza (çoğu şeyin inandığına inanarak) açığa vururlar. kötüleşiyor).

Bizim sorunumuz ne bilmediğimizi bilmememizdir ve tahminlerimiz bile bilinçsiz ve tahmin edilebilir önyargılar tarafından bilgilendirilir.


Evliliği sürdürmenin yedi ilkesi – John Gottman + Non Silver

Evli çiftlerin alışkanlıklarını bilimsel olarak çözümleyen psikolog John Gottman, pek çok evliliği mahveden davranışları düzeltmenin yolunu gösteriyor. Evliliği sürdürmenin yedi ilkesi, gerçek sorunları olan çiftler üzerinde denenmiş ve sınanmıştır.