Eylül ayını geride bırakıyoruz. Havalar yerini rüzgâra ve çiseleyen yağmur damlalarına bırakıyor. Sonbahar kendini iyiden iyiye hissettiriyor.

Üniversiteye yeni başlayan arkadaşlarımız umarız yeni ortamınıza alışmışsınızdır. Yoğun ders saatleri altında çalışanlarınız, bu ayki rehberimizde tam da sizin için öneriler ekledik.

Bu ay etkinlik rehberini bölge bölge inceledik. Bulunduğunuz bölgeyi seçin ve keşfe başlayın.

Not defterlerini hazırlayın, başlıyoruz! 

En hareketli bölgelerden olan Marmara Bölgesi:

Ekim Ayı Festivalleri

29. Akbank Caz Festivali

Türkiye’nin en köklü caz festivali olan Akbank Caz Festivali; yıllar içinde genişleyen müzik yelpazesi kapsamında klasik ve modern cazın yanı sıra elektronik müzik ve dünya müziğinin farklı projelerine de yer veriyor. Festival kapsamında 2006 yılından itibaren gerçekleştirdiği Kampüste Caz konserleri ile Akbank Caz Festivali, caz müziğini pek çok kentimiz ile buluşturdu.

Festival’in bu yılki yepyeni etkinliği ‘’Caz Mutfakta’’ sıradışı bir Sushi atölyesi. Badau’da gerçekleşecek atölye mutfağının müzisyen konuğu Serhan Erkol, önce tezgahın başına geçiyor, sonra kısa bir canlı performansla kulaklara hitap ediyor.

Festival kapsamında yer alacak olan sanatçılara göz atalım: Art Ensemble of Chicago, Bebop Project, Charles Lloyd Sky Trio, Featuring Gerald Clayton&Marvin Sewell, Yonathan Avishai Trio, İmer Demirer/I.M.C. Trio.

Yer: Festival kapsamında birden fazla mekan tercihi yapılmıştır.| İstanbul

Tarih: 17 – 27 Ekim 2019

Bilet Fiyatları: Fiyatlar, konser tercihlerine göre değişiklik gösteriyor. Konser tarihleri ve bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.


Ekimde Ayvalık BAŞKA’dır!

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin ikincisi 4 Ekim’de başlıyor. 9 Ekim’e kadar devam edecek olan festivalde film gösterilerinin ardından film ekipleriyle soru-cevap seanslarının yanı sıra söyleşiler, çocuklar ve gençler için atölyeler ve konserlerle dolu zengin bir program izleyicileri bekliyor.

Festivalde gösterilecek bazı filmler: Pain and Glory; 2019 Cannes En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Besteci ödüllerinin sahibi, yönetmen Pedro Almodóvar imzası taşıyor. Almodóvar bu defa kurmaca biyografinin sınırlarını filmin bir kısmını kendi evinde çekecek kadar genişletiyor. Aylin; Ege’nin bir kasabasında yaşayan kızıl saçlı, alımlı, yerinde duramayan Aylin Aylin üniversiteyi kazanamayınca teyzesinin butiğinde çalışmaya başlar. Bir yandan da yeni sevgilisiyle büyük kente gitme hayalleri kurar. Ozan Yoleri yönetmenliğinde izleyeceğiniz film 7 Ekim’de sizlerle. Beanpole, About Endless, And Then We Danced, Peri, Ağzı Olmayan Kız.

Yer: Festival kapsamında birden fazla mekan tercihi yapılmıştır. | Ayvalık – Balıkesir

Tarih: 04 – 09 Ekim 2019

Bilet Fiyatları: Festival biletleri 15 TL’den satılacaktır.

21 Eylül-3 Ekim arasındaki ön satış sırasında bilet fiyatları 12 TL’dir. Bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.


Edirne Trakya Müzik Festivali

Trakya Fest, Edirne Müzik Festivali, Edirne Kültür ve Sanat Festivali gibi birçok festivale imza atan Aziz Gül Organizasyon ve EDN Ajans Organizasyon bu Sonbahar’da da siz müzikseverleri Edirne meriç nehri kıyısına sınırsız eğlenceye davet ediyor.

4 gün sürecek olan müzik festivalinde pek çok şarkıcı ve gruplar yer alıyor: 11 Ekim Manga ile açılışı yapacak. Duman, Cem Adrian, Melike Şahin, Moğollar ise festivalde yer alanlar arasında.

Yer: Global Garden Davet Bahçesi | Edirne

Tarih: 10 – 13 Ekim 2019

Bilet Fiyatları: Festival biletleri kombine olarak 168 TL’den satışa sunulacaktır. Tek bir bilet fiyatı ise 90 TL’dir. Bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.


İstanbul Komedi Festivali

Türkiye’nin ilk uluslararası komedi festivali olan ‘’İstanbul Komedi Festivali’’ kent kültürüne yepyeni dinamikler kazandırıyor.

Türkiye ve dünyadan birçok ünlü ve genç komedyenin katılımı ile gerçekleşen festival, mizah temalı sergilerden keyifli komedi show’lara, özel konuklarla yapılan panellerden, komedi film gösterimlerine kadar geniş bir etkinlik yelpazesi sunmaktadır. 

Yer: Festival kapsamında birden fazla mekan tercihi yapılmıştır. | İstanbul

Tarih: 13 Ekim – 03 Kasım 2019

Bilet Fiyatları: Festival biletleri etkinliklere göre farklılık göstermektedir. Bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.


Öğrenme Vakti! Ekim Ayı Seminerler – Eğitimler

16. İstanbul Bienali Atölyeleri | Pera Öğrenme

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 16. İstanbul Bienali kapsamında müzede eserleri sergilenen 13 sanatçının çalışmalarından esinlenen atölyelere ev sahipliği yapıyor. Çocuklar, gençler, yetişkinler ve 60 yaş üstü sanatseverler gibi farklı yaş gruplarına yönelik atölye çalışmalarında katılımcılar; iklim değişikliği, nesli tükenmekte olan canlılar, enerji kaynakları ve insanların ekosistem üzerindeki küresel etkisine dair sorular sorup tartışmalar yürütme, farkındalık kazanma ve kendi eserlerini yaratma imkânı yakalayacak.

Atölyelere katılmak için rezervasyon gerekecek ve kayıtlar 9 Eylül Pazartesi gününden itibaren Pera Müzesi web sitesi üzerinden alınacaktır. İncelemek için tıklayabilirsiniz.

Yer: Festival kapsamında birden fazla mekan tercihi yapılmıştır. | İstanbul

Tarih: 01 Ekim – 10 Kasım 2019

Katılım Ücreti: Atölye çalışmaları ücretsizdir.


Günümüz Sanatı // Bir Muamma – Marta De Menezes

“Modern Biyolojinin Sanatçılara Sunduğu İmkanları Keşfetmek” 

“Kimlik Meselesi: Nereden Geldik? Biz Neyiz? Nereye Gidiyoruz?

Günümüz Sanatı // Bir Muamma adlı etkinlik serisi, günümüz sanatının Türkiye’de pek bilinmeyen yönlerini farklı perspektiflerle paylaşmaya, birlikte öğrenmeye ve tartışmaya açıyor. Biyo-sanat, hibrit sanat, yapay zekâ, medya arkeolojisi ve adli mimarlık gibi konulara örnek sanat çalışmaları ile birlikte odaklanacak program, günümüz sanatının deneysel ve güncel yönelimlerini merak edenlerle buluşmaları ve sunumları içeriyor.

Yer: Akbank Sanat | İstanbul

Tarih: 05 Ekim 2019

Katılım Ücreti: Etkinlik ücretsizdir. Seminerde simültane çeviri yapılacaktır.


Uluslararası 5. Lacan Sempozyumu: Aşk ve Nefret

5. Lacan Sempozyumu 12 Ekim 2019 Cumartesi günü Saint Benoit Lisesi’nde Psikanaliz Araştırmaları Derneği, Saint Benoit Lisesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlenecektir. Konuşmacılar: Anna Wojakowska-Skiba, Ceren Korulsan, Elisabete Thamer, Ferda Keskin, Idan Oren, Oğuzhan Nacak, Özgür Öğütcen, Zeynep Talay

Yer: Saint Benoît Fransız Lisesi | İstanbul

Tarih: 12 Ekim 2019

Katılım Ücreti: Tam katılım ücreti 150 TL, öğrenci katılım ücreti 75 TL’dir. Saint-Benoit Lisesi öğrenci, mezun ve çalışanlarına, ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerine katılım ücretsizdir. Detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.


Ekim Ayı Sergileri

Beyond Language / Dilin Ötesinde

Benedetta Casagrande ve Lara Özdoğan küratörlüğünde, İstanbul Bienali’ne Paralel Etkinlikler kapsamında Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde gerçekleşecek olan Beyond Language / Dilin Ötesinde sergisi 04 Ekim – 26 Ekim tarihleri arasında gerçekleşiyor.

“[Kimlik] geçmişe ait olduğu kadar geleceğe de aittir. Halihazırda var olan; mekân, zaman, tarih ve kültürün ötesine geçen bir şey değildir. Kültürel kimlikler bir yerden gelir, geçmişleri vardır.’’ – Stuart Hall, 1990.

Yer: Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi | İstanbul

Tarih: 04 – 26 Ekim 2019

Ziyaret Saatleri: Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi binasını sonbahar sezonunda resmî tatiller dışında hafta içi her gün ve Cumartesi günleri 14.00 – 19.00 arasında gezilebilir.. Giriş ücretsizdir.


Marmara Bölgesi’nde olanlarınız, dop dolu bir sonbahar mevsimi sizleri bekliyor.


Sıra geldi Ege Bölgemize!

Selçuk Belediye Tiyatrosu, 08 – 11 Ekim tarihleri arasında Efes Tiyatro Festivali düzenliyor.

Selçuk Belediye Tiyatrosu Genel Yönetmeni Erol Namdar; “ Uzun süredir bir tiyatro festivali hazırlığı içerisindeydik. Selçuk’un adını bir tiyatro festivali ile duyurmak istiyoruz. Bu amaçla ilçemiz içi ve dışından birçok tiyatro ekibini ve tiyatrocu arkadaşımızı ilçemize davet ediyoruz.

Yer: Selçuk Belediyesi | İzmir

Tarih: 08 – 11 Ekim 2019

Bilet Fiyatları: (Detaylar henüz açıklanmamış)


Oktoberfest Datça

Almanya’nın Münih şehrinde her sene düzenlenen geleneksel festival Oktoberfest bu yıl 4. kez Datça’da düzenleniyor! Fıçı bira çeşitleri, Alman sosisi, birbirinden eğlenceli geleneksel oyunlar, canlı müzik, çekilişler ve daha birçok sürpriz katılımcıları bekliyor. Iki gün süreyle, Baveryan müzikleri esliginde geleneksel dans gösterileri, canlı performans ve DJ performansı gibi ceşitli etkinlikler yer alacak.

Yer: Kargilos Hotel Beach | Muğla

Tarih: 11 – 12 Ekim 2019

Bilet Fiyatları: Festival biletleri kombine olarak 60 TL’den satışa sunulacaktır. Tek bir bilet fiyatı ise 40 TL’dir. Festival biletlerini festival alanı girişinde alabilirsiniz.


Ekim Ayı Seminerler – Eğitimler

Workshop: Handmade Photobook

‘Resim, duvarlar için fotoğraf ise kitaplar içindir.’

​​​​​Henri Cartier-Bresson

H. Cartier- Bresson kariyerinin son dönemlerinde Le Monde yayınlanan bir röportajında, resmin duvarlara daha uygun olduğunu fakat fotoğrafın kitaplara yakıştığını söyler .Birçok fotoğraf sanatçısı ve fotoğraf izleyicisi de C-print veya gümüş jelatin baskılar yerine kitap sayfalarına mürekkep ile basılmış fotoğraflar tercih etmektedirler.

Dört hafta sürecek olan bu workshopun asıl amacı photobook yapımının tüm pratik yönlerini ve oluşabilecek sorunlara karşı nasıl çözümler üretebileceğini öğrenmektir.

Yer: No 238 | İzmir

Tarih: 09 Ekim – 30 Ekim 2019

Katılım Ücreti: Katılımcı sayısı maksimum 10 kişi ile sınırlıdır. Rezervasyon yaptırmak ve bilgi almak için tıklayabilisiniz.


İç Anadolu Bölgesi’nde yaşayanlar ve okuyanlarınız için harika festival, konser ve sergiler hazırladık. Gitmek için sabırsızlanacaksınız.

Ekim Ayı Festivalleri

Section Fest

Ankara’nın en büyük gençlik festivali ‘Section Fest.’’ 24 – 27 Ekim tarihleri arasında Sectiom Park’ta sizleri kamp alanıda olmak üzere eğlenceli bir dört güne davet ediyor. Festivalde 18 yaş sınırı bulunmamaktadır.

Festival kapsamında yer alacak olan sanatçılara göz atalım: Teoman, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Redd, Pera, Ceza, Hayko Cepkin, Ufuk Beydemir, Şehinşah.

Yer: Section Park Gölbaşı | Ankara

Tarih: 24 – 27 Ekim 2019

Bilet Fiyatları: Festival biletleri kombine olarak 130 TL’den satışa sunulacaktır. Kombinelerde 1 alana 1 bedava kampanyası mevcut. Tek bir bilet fiyatı ise 50 TL’dir. Bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.


MilyonFest Konya

Yıl boyunca Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirdiği birçok büyük festivalde yüz binlerce genci rock ve alternatif müziğin yıldızlarıyla buluşturan Milyon Yapım bu kez İç Anadolu’nun kalbinde, zengin tarihi ve kültür mirasıyla ülkemizin en görkemli şehirlerinden Konya’ya geliyor!

Yer: Grand Hotel | Konya

Tarih: 04 – 06 Ekim 2019

Bilet Fiyatları: Festival biletleri kombine olarak 110 TL’den satışa sunulacaktır. Kombinelerde 1 alana 1 bedava kampanyası mevcut. Tek bir bilet fiyatı ise 55 TL’dir. Bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.


Ekim Ayı Seminerler – Eğitimler

Ahan Öztürk ile Orff-Schulwerk Semineri

20 Ekim’de Atölye Sobe’de;                                                                                       Ses – Konuşma, hareket, dans, ritim, doğaçlama, eşlik yapma gibi öğeleri bir araya getirerek çoğunluğunu #ayhanozturksarkilari ‘ndan örneklerin oluşturacağı ve oyunsal süreçlerle destekleneceği bir Orff – Schulwerk seminerinde bir araya gelinecek. Seminer’e; eğitim fakültelerinin okul öncesi, ilköğretim sınıf ve müzik öğretmenliğinde okuyan öğretmen adayları,

 *Orff yaklaşımını derste kullanmak isteyen okul öncesi sınıf öğretmenleri,

 *ilköğretim müzik, sınıf, yabancı dil öğretmenleri; bu alanlarda eğitim gören üniversite ve yüksek lisans öğrencileri,

 * Anaokulu öğretmen ve eğitmenleri,

*  Drama, dans ve hareket eğitmenleri,

 özel eğitim uzmanları, terapistler katılabilir.

Yer: Atölye Sobe | Eskişehir

Tarih: 20 Ekim 2019

Katılım Ücreti: Katılımcı sayısı maksimum 25 kişi ile sınırlıdır. Rezervasyon yaptırmak ve bilgi almak için tıklayabilisiniz.


Seminer: Anadolu’da Müziğin Sözlü ve Yazılı Tarihi: Bir Giriş

Anadolu Müzik Kültürleri Derneği müzik seminerleri yeni dönemi başlıyor. Cenk Güray koordinatörlüğünde yürüyecek seminerlerin ilki ” Anadolu’da Müziğin Sözlü ve Yazılı Tarihi: Bir Giriş” başlığıyla gerçekleşecek.

Yer: Anadolu Müzik Kültürleri Derneği Sanat Evi | Ankara

Tarih: 14 Ekim 2019

Katılım Ücreti: Tüm seminerler ücretsizdir, herkes davetlidir.


Ekim Ayı Sergileri

FUTURE PERFECT – Almanya’dan Çağdaş Sanat

Bu serginin ismini oluşturan iki kelime, “future” (gelecek) ve “perfect” (mükemmel), bir tür vaat hissi yaratıyor, hatta bir arınma hissi, sanki tarih bizi pembe bir geleceğe götürüyormuş gibi. Ancak bu umutlar fikirler tarihine ve erken modernizmin ideolojilerine aitler. Bugün biz, geleceği tüm küresel karmaşıklığıyla birlikte bir aklıselim içerisinde değerlendiriyoruz.

Küratörler: Angelika Stepken ve Philipp Ziegler                                                       Sanatçılar: Nairy Baghramian, DAS INSTITUT (Kerstin Brätsch & Adele Röder), Mariana Castillo Deball, Dani Gal, Cyrprien Gaillard, Annette Kelm, Jutta Koether, Armin Linke, Antje Majewski, Henrik Olesen, Yorgos Sapountzis, Nora Schultz, Nasan Tur, Dahn Vo, Clemens von Medemeyer

Yer: Müze Evliyagil | Ankara

Tarih: 05 Ekim 2019 – 09 Ocak 2020

Ziyaret Saatleri: Müze Evliyagil binasını resmî tatiller dışında Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 11.00 – 17.00 arasında gezilebilirsiniz. Giriş ücretsizdir.


Akdeniz Bölgesi‘ne geçiyoruz!

Ekim Ayı Tiyatroları

Kadın Kafası

Kadın ve erkek arasında yüz yıllardır bitmeyen bir savaş diye başlarlar klasik cümleye karşı 2 cinsi anlatırken. Peki bu bir savaş değil de gereklilikse. Yani kadının erkeğe, erkeğin kadına ihtiyaç duydukları bir dünyada beklentiler karşılanmadığı için ters düştülerse.

“Her Aşk Biraz Komiktir” ve “Arabesk Müzikali” oyunlarının yazarı İrfan Kangı’nın yeni oyunu Kadın Kafasının yapımı yine Epizot Görsel Sanatlara ait.

Yer: Doğa Koleji Salonu | Kahramanmaraş

Tarih: 18 Ekim 2019

Bilet Fiyatları: Tam bilet fiyatı 67.50 TL, öğrenciler için fiyat ise 57.50 TL’dir. Bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.


Ekim Ayı Sergileri

Geleneksel 96. Yıla Özel 96 Eser Cumhuriyet Sergisi

Gelenekselleşme, uluslararası olma yolunda ilerleyen “Cumhuriyet Sergisi”nin çıkış noktası; Cumhuriyet kutlamalarına plastik sanatlar olarak, 96 yıldır olduğu gibi; Cumhuriyet bayramımızı daha nice 96. yıllarda, aynı coşkuyla kutlanabilmesine katkı sağlayabilmektir. Sergi: Görsel sanatlar alanında çalışmalar yapan tüm sanatçıların katılımına açıktır.(Resim, seramik, heykel, fotoğraf, keçe, v.b.) 

Yer: Dokuma Park Modern Sanatlar Galerisi | Antalya

Tarih: 17 Ekim – 17 Aralık 2019

Ziyaret Saatleri: Galeri binasını resmî tatiller ve hafta sonu dışında hafta içi her gün 09.30 – 18.00 arasında gezilebilirsiniz. Giriş ücretsizdir.


Karadeniz Bölgemiz içinde harika bir rehber hazırladık!

Ekim Tiyatroları

Merhaba- Genco Erkal

İlk kez geçtiğimiz Eylül ayında New York’ta sergilenen oyun, Genco Erkal’ın “Benim yazarlarım” dediği Aziz Nesin, Bertolt Brecht, Can Yücel, Nâzım Hikmet ve William Shakespeare’in yapıtlarından oluşuyor. Genco Erkal’ın uyarlayıp yönettiği oyunda, tek kişilik oyunların ustası olan ve bu yıl 60. sanat yılını kutlayan duayen sanatçıyı izleyeceğiz. Müzikli bir gösteri olan Merhaba’da Fazıl Say, Kurt Weill, Yiğit Özatalay, Arif Erkin ve Selim Atakan’ın besteleri piyano ve bas klarnet eşliğinde seslendirilecek.

Yer:  Ordu – Trabzon

Tarih: 27 – 28 Ekim 2019

Bilet Fiyatları: Fiyatlandırmalar 2 kategoridedir. 1. Kategori: 79 TL, 2. Kategori ise 68 TL’dir. Bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.


İyi – Kötü – Çirkin

Eray Yasin Işık’ın kaleme aldığı, Ahmet Burak Bacinoğlu yönetiminde sahneye koyulan “İyi Kötü Çirkin” oyunu ile iyilik ve kötülük kavramı; trajik bir olay örgüsü içinde hiciv ve espirili bir dille anlatılıyor. Seyircinin televizyon ekranlarından ve beyaz perdelerden takip ettiği Ersin Korkut, Hakan Bulut, Erdem Baş ve Eray Yasin Işık; eğlence garantili “İyi Kötü Çirkin” oyununu sahneleyecekler.

Yer: Samsun – Ordu – Trabzon

Tarih: 03 – 04 – 05 Ekim 2019

Bilet Fiyatları: Oyunun bilet fiyatları 59 TL’dir. Bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.


Bizden bu aylık bu kadar. Bir sonraki rehberimizde görüşmek dileğiyle.

Merak, sevgi ve saygıyla kalın…


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!