Eget Vakfı kimlere burs verir? Eget Vakfı bursu nedir? 2018-2019 Eget Vakfı bursuna ne zaman ve nasıl başvurulur? Eget Vakfı bursuna başvuru için gerekli belgeler nelerdir? Tüm bu soruların ve nicesinin cevaplarını Eget Vakfı Bursu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızda bulabilirsiniz!

Eget Vakfı, yakın tarihlerde kurulan modern, kaliteli ve renkli bir vakıftır. Vakfın temel amaçlarından biri maddi yardıma ihtiyaç duyan parlak öğrencilere destek vermektir. Biz de sizler için Eget Vakfı bursunu inceledik ve başvuru yaparken işlerinizi kolaylaştırmak için bu yazıyı hazırladık.

Pek çok burs fırsatını görmek ve hiçbirinin başvuru tarihlerini kaçırmamak için E-Bursum’a üye olabilir, burs fırsatlarını buradan takip edebilirsiniz.


Eget Vakfı burs başvurusu ön koşulları nelerdir?

Eget Vakfı, temel olarak bursiyerlerinin devlet üniversitelerinde okuyor olmalarını ve bu öğrencilerin sosyal sorumluluk projelerinde rol alıyor olmalarını ister. Burs başvurusu yapacak öğrencilerin uyması beklenen koşulların listesi:

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 2. Türkiye’de lisans düzeyinde öğrenim görmek.
 3. Vakıf Burs Yönetmeliği amaçlarına uyan bir kişilik sahibi olmak.
 4. Sabıka kaydı bulunmaması ve devam edilen öğretim kurumundan disiplin cezası almamak. (Disiplin cezası alması durumunda bursun devam edip etmeyeceği Yönetim Kurulu tarafından belirlenir.)
 5. Mal varlığı ve gelir durumuna göre maddi desteğe ihtiyacı olmak.
 6. Burstan yararlanabilmek için yurt içindeki eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı olmak.
 7. Ara sınıflar için, genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2,5 notunu tutturmuş ve bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak.
 8. İki senelik meslek yüksekokulundan dikey geçiş sınavı ile 4 senelik üniversite programına geçen öğrenciler de EGET Vakfı bursuna başvurabilirler.
 9. Burs alanın isteği ve EGET Vakfı Yönetim Kurulu’nun onayıyla yılda 3 (üç) gün, herhangi bir sosyal sorumluluk projesinde çalışmayı kabul etmek.

Bu kişiler ise burslara başvuramaz:

 1. Yabancı uyruklu öğrenciler.
 2. Başka bir özel ya da resmi kurumdan burs alan öğrenciler. (Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan kredi veya burs alanlar ile %40’ın üzerinde engeli bulunup da bir başka kurumdan burs alan öğrenciler ve yakınlarından nafaka alanlar aday olabilir.)
 3. Polis Akademisi ve askeri okul öğrencileri.
 4. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden muhtaç aylığı alan öğrenciler.
 5. Tek dersten dolayı beklemiş olanlar hariç, eğitim öğretim süresini tamamlamış öğrenciler.
 6. Vakıf üniversiteleri, özel üniversiteler açık öğretim fakültesi ve uzaktan eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler.

Eget Vakfı bursuna nasıl ve ne zaman başvurulur?

Eget Vakfı, burs başvurularını öncelikle online alır. Online burs başvuru formuna Eylül ortasından Ekim başına kadar buradan erişebilir ve doldurup Eget Vakfı’na gönderebilirsiniz.

Online burs başvurunuzun ardından Eget Vakfı başvuruları değerlendirir ve eğer bir üst seviyeye geçmeye hak kazandıysanız size bildirim yapar. Bu bildirimler Ekim ortasında yapılır.

Olumlu dönüt aldıktan sonra Eget Vakfı’na gerekli belgeleri göndermelisiniz. Bu işlemi de Ekim sonuna kadar tamamlamanız gerekmektedir.

Kesin olarak burs kazananlar da Kasım başında duyurulur.


Eget Vakfı bursu ne kadar?

Eget Vakfı, 2018-2019 burs döneminde bursiyerlerine 300 TL’lik destek sağlamaktadır. Değerlendirmelerin ardından 15 öğrenci bursiyer olmaya hak kazanır. Bu sayının değişmesi durumunda Eget Vakfı’nı veya E-Bursum’u takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.


Eget Vakfı burs başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Online başvurunuzun onaylanması durumunda buradan görebileceğiniz belgeleri bir paket halinde Eget Vakfı’na göndermelisiniz.


Eget Vakfı burs başvuru formunu nasıl doldurmak gerek?

Eget Vakfı’nın ilk adımı online başvuru formunu doldurmaktır. Bu formu tamamı güncel ve doğru bilgilerle doldurmalısınız. Forma buradan erişebilirsiniz.


Eget Vakfı burs sonuçları açıklandı mı?

En geç 30 Ekim 2018’de gerekli evrakları vakfa gönderen öğrencilerin başvuruları değerlendirildikten sonra kasım ayı başlarında kesin olarak burs kazananlar duyurulur.


Eget Vakfı bursu neden kesilir?

Öğrencinin öğrenim hayatını bölecek çeşitli durumlarda Eget Vakfı bursu da kesilir. Örneğin sınıf/dönem tekrarı yapmamak Eget Vakfı bursu için kritik önem taşımaktadır.. Eget Vakfı bursu kazanıldıktan sonra kurallara uyulması durumunda mezun olana kadar devam eder. Bursun kesilmesine yol açacak durumlar aşağıdakilerdir:

 1. Sınıf veya dönem tekrarı yapanların;
 2. Başarı gösteremeyen ve bu yetersiz başarı veya başarısızlığı için sağlık, ailevi veya Yönetim Kurulu’nca kabule uygun gerekçesi bulunmayanların;
 3. Yeniden öğrenci seçme sınavına girerek, sene veya dönem kaybına neden olacak şekilde okul değiştirenlerin;
 4. Kayıt sildirme, mezuniyet gibi nedenlerle üniversiteden ilişkisi kesilen veya EGET Vakfı yönetimine bilgi vermeden öğretim kurumunu değiştirenlerin;
 5. Burs almaktan vazgeçtiğini bildirenlerin;
 6. EGET Vakfı’na bilgi vermeden kayıt donduranların;
 7. Öğrenim görmekte olduğu eğitim kurumu kapatılanların;
 8. Vakıftan burs aldığı süre içerisinde EGET Vakfı dışında başka kurumlardan aylık nakit ödeme şeklinde burs alanların; (Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan burs alanlar ile %40’ın üzerinde engeli bulunup da bir başka kurumdan burs alan öğrenciler ve yakınlarından nafaka alanlar hariçtir.)
 9.  Disiplin cezası alanların; (disiplin suçu Eğitim ve Burs Komisyonu’nca incelendikten sonra karar verilir)
 10. Öğrenim süresi içerisinde hüküm giydiği tespit edilenlerin;
 11. Vakıf yönetimi tarafından istenen bilgi ve belgeleri zamanında iletmeyenlerin;
 12.  Her ne sebeple olursa olsun EGET Vakfı Burs Komisyonu’na yanlış beyanda bulunanların;
 13.  Normal öğrenim süresini tamamlayan öğrencilerin bursu, Haziran ayı sonunda kesilir.
 14.  Herhangi bir nedenle öğrenimin uzaması halinde burs uzatılamaz. Sadece önemli hastalık, ciddi trafik kazası vb. mazeret durumlarında öğrencinin durumunu belgelendirmesiyle EGET Vakfı öğrencinin bursunun devam etmesine karar verebilir.
 15.  Bursu kesilen öğrenciler de okulu bitirip çalışmaya başladıktan en geç altı ay sonra almış oldukları burs tutarını aynı süre boyunca bir başka öğrenciye burs olarak aktarılmak üzere Eget Vakfı’na bağışlamakla yükümlüdürler.