Malum günümüzde para büyük dert. Dersler aldı başını gidiyor, derken, bir de bunun yeme içmesi, yol masrafı, kitap masrafları işin içine girince başa çıkması da kolay olmuyor tabi. Bu yazımızda sizlere biraz nefes aldıracak tavsiyelerde bulunacağız. Uygun fiyatlı gerçekleştirebileceğiniz aktivitelere değineceğiz. Edirne’de öğrenci olmak nasıl? Edirne’de ulaşım araçları nelerdir? Paraya ihtiyaç olmadan eğlenebileceğiniz, huzuru bulabileceğiniz ortamların nereler olabileceği konusunda bilgilerimizi ve deneyimlerimizi Edirne Öğrenci Yaşam Rehberi’nde paylaşacağız.

Tunca(Ekmekçizade Ahmet Paşa) Köprüsü’nün giriş ve çıkışlarında tümsek bulunuyor. Bununla birlikte Tunca ve Meriç Köprüsü’nün yolları kesme taştan yapılmıştır.Köprüleri geçtikten sonraki yollar için de belediye bisiklet yolları yapmıştır.

Edirne, Türkiye’de Trakya Bölgesi’nde yer alan bir ilimizdir. Trakya Bölgesi, “Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası” sözünden de hatırlayacağınız üzere, soğuk havalara karşı dikkatli olmanız gereken bir bölge. Edirne sert bir kara iklimine sahiptir. Kışlar sert ve yağışlı, yazlar da bir o kadar sıcak geçer. Bu sebeple Edirne için bavulunuzda mutlaka kalınca bir mont ve bir T-shirt bulunsun.


Edirne Ulaşım Rehberi                      

Edirne’ye geldiğinizde ilk işiniz, kendi okuduğunuz bölümün öğrenci işlerinden alacağınız öğrenci belgeniz ve 2 adet vesikalık fotoğrafınız ile birlikte 1/F ya da 3/A numaralı minibüslere binmek olsun.

1/F numaralı minibüs Gazimihal–Otogar güzergâhında, 1/A ve 1/B numaralı minibüs ise Sarayiçi Yerleşkesi–Serakent güzergâhında hareket eder. Orduevi durağında indikten sonra, yoldan geçen herhangi birine kent kartların nereden çıkarıldığını sorabilirsiniz. Yeri bulduktan sonra kartınız 5 dakika içerisinde hazır olacaktır. Artık öğrenci kartınızı aldığınıza göre rahatça Edirne’yi keşfe çıkabilirsiniz. Sizlere Edirne’yi hafta sonu erken saatlerde gezmenizi öneririz. Edirne öğrenci şehri olduğu için hafta içi, günün her saatinde sokaklarda yanınızdan geçen öğrencilere rastlayabilirsiniz. Karaağaç tarafına giderken, Talatpaşa Mahallesi, Ahmet Yekta Sokak üzerinde bulunan Ayteş Bisiklet Kiralama’dan dilediğiniz bisikleti kiralayabilirsiniz.


Edirne Toplu Ulaşım Sistemi

Edirne’de ulaşım ETUS (Edirne Toplu Ulaşım Sistemi) ile sağlanmaktadır. Bulunduğunuz konum ve gideceğiniz bölgeye göre 23 farklı minibüs kullanabilirsiniz. Sıklıkla kullanılan minibüsler; 1/A, 1/F, 1/T, 2/B, 3/A, 3/E, 6/A ve 7 numaralı minibüslerdir. 1/F ve 3/A çarşıya direkt ulaşım sağlar. Diğer otobüs hatları da (3 ve 5/A) çarşı istikametine gitmektedir. Fakat uğradığı durak sayısı 1/F ve 3/A numaralı minibüse göre daha fazladır. Karaağaç istikametine gidecekseniz ve çarşıdan uzaksanız 2 otobüs değiştirmek durumundasınız. Çarşıdaki bankalar durağında 6/A numaralı otobüs ile Karaağaç’a ulaşım sağlayabilirsiniz. ETUS ulaşım fiyatları öğrenciler için 2.15 TL’dir.


Edirne Gezilecek Yerler

Şimdi de sizlerin hem ucuza, hem de keyifle gezebileceğiniz yerleri sıraladık:

Karaağaç: Karaağaç

Edirne’nin akciğeri gibidir. Yerlisi, turisti, gezgini ve siz öğrenciler için huzur dolu bir yer. Yürüyüş parkuru, fotoğraf çekmeyi sevenler için gün batımı fotoğrafları yakalayabileceğiniz muazzam bir ortam. Kış mevsiminde sıcacık bir salep yudumlarken Tren Garı’nı seyrederek hayallere dalacağınız, Lozan Anıtı’nda bir hatıra fotoğrafı çektirip, tarih sayfalarının tozlarını üfleyeceğiniz anlar biriktireceğiniz bir yer. Buraya gelmişken Sisler Bulvarı Sanat Kafe’ye uğramakta fayda var. Ucuz fiyatlara sahip. Çay ve Omlet 14 TL. Çayınızı yudumlarken, kütüphaneden de bir kitap seçip okuyabilirsiniz. Karaağaç dönüşü, tarihi Gazimihal köprüsünden geçerken Sarayiçi’nde eskimiş sokaklarda, tarih kokan evlerin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Edirne’nin sıcakkanlı, güler yüzlü insanları fotoğraf çekmeyi sevenler ve bu bölümü okuyanlar için eşsiz bir esin kaynağı olacaktır. Çektiğiniz fotoğrafları @fotograflarla. edirne hesabına yollayarak yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Osman İnci Müzesi

Karaağaç’dan dönmeden önce mutlaka uğramaya çalışın. Prof. Dr. Osman İnci tarafından 2017 yılında açılan müzede sürekli olarak Prof. Dr. Osman İnci’nin edindiği yağlı boya, sulu boya, taş baskı, baskı resim, gravür, kolaj tabloları ile dolma kalem koleksiyonu, seramik, çini tabak ve vazoları sergilenmektedir. Müzede kafeterya da bulunmaktadır.

Edirne Büyük Sinagogu

Edirne Büyük Sinagogu – Trakya Gezi
Fotoğraf: Dinçer Alabaşoğlu / Sengül Özcan Kumatar

Osmanlı Dönemi’nde başkent olarak sayılan Edirne, zengin bir tarihi ve kültürel varlığa sahiptir. Büyük Sinagog; Edirne ve ülkemizin önemli tarihi mirasları arasında yer alır. Avrupa’nın en büyük, Dünya’nın üçüncü büyük sinagogudur. 1905 yılında gerçekleşen bir yangın sebebiyle Sinagogda 2010 tarihinde yenileme çalışmalarına başlandı. 2014 yılında tamamlanan yenileme çalışmalarından sonra tekrar halka açıldı. Sinagogu gezmek tamamen ücretsiz.


Edirne Ev ve Yurt İmkanları

Edirne’de yeni yapılan, iki büyük KYK yurdu var: Balkan Yerleşkesi’nde bulunan Edirne Kız Öğrenci Yurdu ve Balkan Yerleşkesi’nin hemen karşısındaki erkek yurdu. Geri kalan yurtlar kampüslere yakınlık derecelerine göre konumlanmış bulunmakta.

Öğrenciler genellikle yurt yönetimlerinden memnun değil. Bazı binalar eski olduğu için öğrenciler kışın ısınmakta zorlanıyor. Ses yalıtımı da düzeltilmesi gerekenler listesinde. Yurtlara göre öğrencilerin beklentileri de değişiyor. Kimi yurtta çamaşırların kuruması sorun. Kimi yurtlarda da kantin fiyatları yüksek.

Yurtlarda internet, çalışma odaları, 24 saat sıcak su, kantin, her odaya özel lavabo ve banyo vb. imkanlar mevcut. Bazı yurtlar günde 3 öğün yemek veriyor. Ayrıca güzel bir haber de KYK’ dan geldi. KYK Edirne’de geçen yıl 2.400 üniversite öğrencisini barındıracak yeni bir yurt inşaatı başlattı. Yapımın kısa süre içerisinde biteceği ve 2019 Eylül ayında öğrenci kayıtlarının başlayacağı bilgisini verdi.

KYK Yurduna Alternatifler

Eğer KYK yurtlarına yerleşemediyseniz geriye iki seçenek kalıyor:  Kiralık ev, apart ya da özel yurt.

●         Trakya Üniversitesi’ni kazanan öğrenciler için hemen hemen her bölgede 1+1 ve 2+1’lik daireler mevcut. Kiraları ise 700-750 TL’den başlıyor. Bu daireler yeni yapıldığı gibi, içinde doğalgazı olan ve kalite-fiyat olarak kiralamaktan pişman olmayacağınız yerler. Bulunduğunuz konuma göre merkeze minibüsle 15–20 dakikalık uzaklıkta. Trakya Üniversitesi’ndeki yerleşkeler, kendi içinde bir bütün olduğundan, kısa sürede birçok arkadaşınızın olduğunu göreceksiniz. Bu sebeple, hayatınızın belki de en önemli 4 yılını iyi anlaştığınız bir arkadaşla aynı evde geçirmekte fayda var.

●        Özel yurtlara gelirsek; 2 veya daha fazla kişi ile paylaşacağınız odalar, tek kişilik odalara göre daha avantajlı. Edirne’de özel yurt fiyatları tek kişilik 800 TL’den başlıyor. Verilen hizmetler arasında; sabah kahvaltısı mevcut. Akşam yemeğini genellikle siz karşılıyorsunuz. Odalar da mini buzdolabı, odaya ait duş – lavabo, ortak çalışma alanı, ücretsiz çamaşırhane mevcut. Yurt içerisindeki mutfakta dilediğiniz saatte yemeğinizi ve atıştırmalığınızı hazırlayabilirsiniz. Tek kişilik yurt fiyatları verilen hizmet arttıkça 1500–1700 TL’ye kadar çıkabiliyor. Çift kişilik odalar ise 650 TL’den başlıyor. Tek veya çift kişilik odalar için hizmet farkı yok. Böylelikle iyi geçindiğiniz bir arkadaşınızla çok daha ucuza ve az masraf ödeyerek bir oda paylaşabilirsiniz. Oda sayıları yurttan yurda farklılık gösteriyor. 6 kişilik odalara kadar çıkabiliyor. Pek çok yurtta giriş – çıkış saatleri konusunda bir zorunluluk bulunmuyor.

●        Apartların tek kişilik fiyatları 1200 –1500 TL’den başlıyor. Çift kişilik fiyatlar ise 750-1000 TL’den başlıyor. Kişi sayısı arttıkça fiyatlar da değişkenlik gösteriyor. Odalarda WIFI, odaya ait duş ve lavabo, televizyon, doğalgaz, çamaşır makinesi, 24 saat sıcak su mevcut. Bulunduğu yere göre apartlarda verilen hizmetler değişkenlik gösteriyor.


Edirne’de Yeme – İçme Önerileri

Edirne’de yemek yemek için pek çok seçenek var. Edirne’nin geleneksel lezzetleri arasında, Meşhur Tava Ciğeri, Ciğer Sarma, Hamur İşleri (Akıtma, Bohça Böreği), Badem Ezmesi, Deva-i Misk, Kavala Kurabiyesi var. Tava Ciğeri için Niyazi Usta ve Aydın Usta’yı tercih edebilirsiniz. Porsiyon fiyatları 25 TL olmakla birlikte yanında Edirne’nin acı kırmızı biberi, yeşillik ve soğan, domates ikram edilir. Daha uygun fiyatlı yemek yemek isteyenler için, kampüslerinize yakın olan ve ev yemekleri yapan yerleri tercih edebilirsiniz.

Sabah uyandınız, mideniz kazınıyor ve hemen bir şeyler yemeli ve okula da geç kalmamalısınız. Balkan Yerleşkesinde bulunan Beylerbeyi Simit’in kapısını çalın. Orada kesenize uygun seçenekler olduğu gibi doyurucu el açması kol börekleri (8 TL) de var. Yok, ben börekle, poğaçayla doymam diyenlere, Balkan Yerleşkesi’nde damak tadınıza göre pek çok kafe ve restoran bulunmaktadır. Bununla birlikte Migros’tan yapacağınız alışverişten sonra ve tabii güzel havalarda yerleşkenin çıkışına doğru sağ tarafta yer alan çimenlerin üzerinde, kuş cıvıltıları eşliğinde kahvaltınızı yapabilirsiniz. Ayşekadın Yerleşkesi, öğrencilerin en yoğun bulunduğu konumda olmakla birlikte Erasta AVM’ye yürüme mesafesindedir. Erasta AVM yeme – içme konusunda sınırsız seçeneğe sahip olmakla birlikte, içerisinde bulunan kafe ve restoranlar da, ucuz öğrenci menülerine sahiptir.

Gezinti Restaurant ve Nehir Ev Yemekleri 12 TL ile sundukları öğrenci menüleriyle en uğrak yerler haline geliyor. 12 TL’ye: Çorba, ev yemeği, pilav çeşitleri, yoğurt veya tatlı söyleyebiliyorsunuz.

Öğrencilerin vazgeçilmez eve siparişlerinden tavuk dürüm ise 10 – 12 TL arasında değişmektedir.

Öğrenci dostu mekanlar için aklınızda bulunsun: Baca Fast Food, Trakya Cızz Bızz, Kokoreç, Ziyafet Çig Köfte, Baca Tava Ciğer&Ev Yemekleri, Milano Kitchen, Sem-Sa Kumpir!


Edirne Ders Çalışma Ortamları

Trakya Üniversitesi’nde arkadaş edinmek zor değil. Zira farklı şehirlerden gelen pek çok insan olduğu gibi, Trakya insanı da sıcakkanlıdır, rahattır ve yardımseverdir. Vize ve final haftalarına geldiğinizde korkmayın. Balkan Yerleşkesinde bulunan kütüphane 7/24 açık. Öğrenim gördüğünüz bölümün öğrenci işlerinden veya bilgi işlemden edineceğiniz kullanıcı adı ve şifreyle kütüphanede bulunan bilgisayarlara ücretsiz internet erişimi sağlayabilirsiniz. Çalışmalarınız geç saatlere kadar devam edecekse, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı kampüs içerisinde yer alan Migros’tan veya 24.00’a kadar açık olan restoranlardan sağlayabilirsiniz. İnternet erişiminin yanı sıra, kütüphaneden 14 gün süre boyunca 3 kitap alma hakkına sahipsiniz. Bu hakkınız yüksek lisansta 1 ay süre ile 5 kitap alma hakkına yükseliyor.

Okumak veya ders çalışmak için; 3K Kafe, Ceren Kitap Kafe, Komşu Düşler, Balkabağı Bakery ve Tea or Coffee konum itibari ile huzurlu yerler arasında.

Sınav Zamanlarının Kurtarıcıları: Kırtasiyeler

Bunun dışında okul ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kırtasiyeler olarak başı çeken iki yer söyleyebiliriz: Daşkıran Kırtasiye ve Can Kırtasiye.

  • Daşkıran Kırtasiye’nin iki yerde dükkanı var. Balkan Yerleşkesinde ve Ayşekadın Yerleşkesinde. Ders notları fotokopilerini burada bulabilirsiniz. Özellikle Balkan Yerleşkesine gidecekseniz, erken saatte gitmenizde fayda var. Çünkü öğle saatlerinde öğrenciler yoğunlaşıyor.
  • Can Kırtasiye ise Daşkıran’a göre nispeten daha sakin ve kampüs dışında bir yerde. Koca Sinan Mahallesi içinde yer alan kırtasiyeyi önceden arayıp, çıktı alacağınız dokümanları, mail yolu ile gönderdiğiniz takdirde, siz oraya gelene kadar çıktınız hazır olmuş oluyor.

Edirne’de Kültür Sanat Etkinlikleri

TÜSİT

Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde öğrenci toplulukları arasında TÜSİT öne çıkıyor. Trakya Üniversitesi Sinema Topluluğu bundan 6 yıl önce kurulmuş. Her hafta bir film gösterimleri oluyor. Genelde bağımsız sinema filmleri, kült filmler… Filmlerden sonra, film okumaları yapılıyor. Bu zamana kadar Zeki Demirkubuz, Semih Kaplanoğlu, Onur Saylak, Tolga Karaçelik gibi birçok yönetmenle söyleşi gerçekleştirmişlerdir. Geçen seneden itibaren Başka Sinema ortaklığında Edirne’de vizyona girmemiş filmlerin gösterimini yapmaya başladıkları gibi, If Bağımsız Filmler Festivali’nin, Akbank Kısa Film Festivali’nin Edirne ayağını gerçekleştirmişlerdir. Geçen sene Uğur Kutay, Ali Şimşek gibi katılımcıların sunumlarıyla “Yönetmen Filmleri Festivali” kapsamında Tarkovsky Sineması üzerine bir etkinlik düzenlenmiştir. Her sene, yaza doğru “Açık Havada Film Gösterimleri” yapıyorlar. Şimdiye kadar, Altın Portakal Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali ve Ankara’da düzenlenen Film Festivalleri’ne katılım sağlamışlardır. Film Ekimi’nin de sinemalarını bizlerle buluşturan TÜSİT’i takip etmekte fayda var 🙂

Bahar Şenlikleri

Edirne’de Mayıs’ın ilk haftası düzenlenen bir konserler serisidir. Bahar Şenlikleri, Türkiye’nin ünlü şarkıcı ve sanatçılarının bir araya getirir. Bade Kır Bahçesi’nde gerçekleşen bu organizasyon üç gün boyunca devam eder. Festival alanının açık havada olması sebebiyle ince kıyafetler giymemenizi öneririz. Malum Edirne’nin soğuk havası meşhurdur.

Festival bilet fiyatları ise kombine olarak satışa sunulmaktadır. Her gün 2 şarkıcı veya 2 grup sahne almakta olup, kombine biletler ise 168 TL’den satışa sunulmaktadır.

Bilet fiyatları her yıl değişiklik göstermektedir.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Kırkpınar Pehlivanları – Hürriyet

Edirne tarihi köklerinden ve coğrafi konumundan dolayı pek çok kültürel etkinliklere ev sahipliği yapar.

Bu etkinliklerin arasında ilk akla gelen, ülkemizin ata sporu olarak bilinen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’dir. 14. Yüzyılda Rumeli’de doğup günümüze kadar uzanan geçmişiyle dünyanın en eski güreş turnuvalarından biridir. Yağlı güreş, pehlivanların beli ve paçası iple bağlı deri pantolonlar (kispet) giydiği ve zeytinyağı ile yağlanarak çim üzerinde yarıştığı güreş şeklidir. Genellikle Haziran ayı sonu, Temmuz ayı başlarında düzenlenen Tarihi Kırkpınar Güreşleri yedi gün sürmektedir.

Festival, Edirne’nin tarihi açıdan önem arz ettiği Sarayiçi mevkiinde bulunan sahada yapılır. Kazanan pehlivan, Başpehlivan unvanını alır ve saygınlık kazandıran bir ödül olan altın kemeri bir yıl süreyle takmaya hak kazanır. Üç yıl arka arkaya başpehlivan olan güreşçi altın kemerin sürekli sahibi olur. Tarihi ’nin ilk gün izleyenler için ücretsizdir. Bir sonraki ve ilerleyen günler için bilet fiyatları ise 50–80 TL arasında değişmektedir. Biletleri Biletix’ten temin edebilirsiniz.

Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali, ülkemiz tarafından 2010 yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Temsili Listesine kayıt ettirilmiştir.

Hıdırellez/ Kakava Şenlikleri

1400 yıllık bir gelenek olan ve Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak da bilinen Hıdrellez günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu savıyla kutlanmaktadır. Her yıl Mayıs ayının 5. ve 6. günlerinde gerçekleşen festivalin ertesi günü, Edirne halkı sabahın erken saatlerinde kalkıp nehir kenarına gider. Ellerinde su kaplarıyla yüzlerini yıkarlar. Genç kızlar gelinlik veya en yeni elbiselerini giyerek Sarayiçi’nde söğüt dallarıyla yürüyüş yaparlar.

Hıdrellez/Kakava Şenlikleri, Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla. 2 farklı mekanda kutlanır. Yarışma, konser ve dans gösterileri Saraçlar Caddesi’nde, diğer etkinlikler ise Kırkpınar Güreşleri’nin de düzenlendiği Sarayiçi Mevkii’nde gerçekleşir.

Bu etkinlikler dışında ilginizi çekebilecek diğer etkinlikleri de sizin için şu şekilde sıraladık :

  • Trakya Fest
  • Bocuk Gecesi
  • Erikli Rock Festivali
  • TÜSİT Sinema Günleri
  • Uluslararası Edirne Motosiklet Festivali
Edirne Selimiye Camii – Hürriyet

Edirne, ülkemizin tarih kokulu şehirlerinden biridir. Buraya geldiğiniz de yapabileceğiniz en güzel şey Edirne’de kaybolmak. Aradığınız huzuru ve sakinliği bulacaksınız. Konum itibariyle komşu ülkelerimiz olan; Yunanistan ve Bulgaristan’a da rahatlıkla gidebilirsiniz. Trakya Üniversite Öğrenci Toplulukları’nın gerçekleştirdiği turları Trakya Üniversitesi’nin sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz. Vakit kaybetmeden sizde gelin ve kendi yolculuğunuza bir an önce başlayın.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!