Dünyada 50’nin üzerinde ülkede, 100’ü aşkın kurum tarafından yapılmakta olan doğruluk kontrolü çalışmaları, ruhu itibariyle dijital medya kanallarını kullanan yapılanmalar olarak ortaya çıksa da günümüzde birçok farklı kuruluşça konvansiyonel mecralarda da yürütülmektedir. İspanya’nın en büyük özel kanallarından La Sexta’da, primetimeda yayınlanan “El Objectivo”, konvansiyonel mecralardaki en güzel örneklerinden biridir. Ülkemizde ana akım medyanın, iktidar ile iş yapan sermaye sahiplerince kontrol edilmesi, Doğruluk Payı çalışmalarının televizyon, gazete ve radyo gibi medium araçlarla kitleselleşmesinin önünde engel olarak durmaktadır. Doğruluk Payı bu problemi gerçek zamanlı paylaşım stratejisi, veri görselleştirme, “infotainment” içerikler ve dijital mecralar ile iş birliği geliştirerek aşmaktadır.


Gerçek Zamanlı Paylaşım Stratejisi

Doğruluk Payı sosyal medya içerik stratejisinde, temel olarak bir gazetecilik faaliyeti yürütmese de haber unsurları olan önemlilik, zamanlılık, yakınlılık gibi kavramları gözetmekte. Gerçek zamanlı bir yaklaşım ile gündemdeki konular hakkında analiz ve bültenleri takipçileri ile paylaşmaktadır. Bu stratejiye başarılı bir örnek olarak Başbakan Binali Yıldırım’ın Avrasya Tüneli açılışında sarf ettiği “Bugün dünyanın en derin tünelini açıyoruz” iddiası hakkında yayınlanan analiz gösterilebilir. Bu analizde yer alan ve Doğruluk Payı’nın sosyal medya kanallarında yayınlanan Avrasya Tüneli ile Eiksund Tüneli’nin karşılaştırıldığı bir görsel, viral olarak 8 milyondan fazla kişiye erişmiştir. Birçok medya kuruluşu tarafından haberleştirilerek ülke gündemine taşınmıştır. Doğruluk Payı yine bu içerik stratejisi bağlamında salı günleri mecliste gerçekleştirilen AK Parti ve CHP Grup Toplantıları’nı Facebook Live yolu ile gerçek zamanlı olarak analiz etmektedir.


Veri Görselleştirme

Doğruluk Payı’nın kitle erişimini arttırmak için kullandığı bir başka yöntem ise veri görselleştirmedir. Yapılan kapsamlı analiz ve bültenler veri görselleştirme teknikleri ile infografik ve video grafik haline getirilmekte. Böylece bilgi kolay tüketilir bir formda takipçiler ile paylaşılmaktadır. Bilginin veri görselleştirme ile takipçiye sunulması, takipçi etkileşimine de pozitif olarak yansımaktadır. 16 Nisan referandumu öncesinde Doğruluk Payı tarafından oluşturulmuş infografik ve video grafikler sosyal medyada birçok kullanıcı tarafından yakından takip edilmiştir. 2017’nin ilk 6 ayında, yalnızca Facebook’ta Doğruluk Payı tarafından oluşturulan video grafikler 1 milyon 300’binden fazla izlenmiştir.


Infotainment İçerikler

Bir sosyal girişim olan Doğruluk Payı, uluslararası alandaki diğer doğruluk kontrolü kuruluşları gibi her geçen gün daha büyük kitlelere erişmek ulaşır. Kitleleri siyasetten doğruluk talep eder hale getirmek için farklı stratejiler geliştirmektedir. Bu bağlamda siyasi alana ilgi duymayan kimseler için sosyal medyada infotainment içerikler oluşturulmaya başlanmıştır. 16 bölüm yayınlanan “Cansel’in Seçtikleri”video formatı sosyal medya kullanıcıları tarafından ilgi ile karşılanmıştır.


Dijital Mecralarla İş Birliği

Doğruluk Payı dijital mecralarla iş birliği stratejisi çerçevesinde “Google Doğruluk Kontrolü” projesine dahil olmuştur. Bu iş birliği sonrasında dogrulukpayi.com‘da gerekli altyapı çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarının Google arama sonuçlarında listelenmesi sağlanmıştır. Bunun yanı sıra Doğruluk Payı ekşi sözlük’te içerik sponsoru olmuş, Onedio ve Poltio gibi platformlarda profiller açarak içeriklerini gündemle ilintili olarak bu mecralarda da paylaşmaya başlamıştır.

Denizcan Sarı
Doğruluk Payı Dijital Operasyonlar Koordinatörü