“DGS nedir? DGS 2021 konu başlıkları nelerdir? DGS 2021 başvuruları ne zaman? DGS’ye nasıl başvurulur?” gibi sorularının cevapları burada! E-Bursum ile merak ettiğin programlara ve eğitimlere yönelik yazılar yazmaya devam ederken, DGS 2021 Hakkında Her Şey adlı bir yazı hazırladık. Haydi inceleyelim!


DGS Nedir?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), üniversitelerin (açık öğretim de dahil) ön lisans yani 2 yıllık programlarında okuyup mezun olan kişilerin lisans programlarına yani 4 yıllık programlara geçiş yapabilmelerini sağlayan bir sınav türüdür. 


DGS 2021 Başvurusu ve Diğer Süreçler

DGS 2021 başvuruları ne zaman? Hangi gün sınava girilecek? Sınav süresi ne kadar olacak? DGS ne zaman açıklanacak? 

Başvuru Tarihi: 21 Mayıs-31 Mayıs 2021 (Ücret ödeme için son gün 18 Haziran)

Sınav Tarihi: 11 Temmuz 2021

Sınav Saati: 10.15  (Unutmayın! Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.)

Sınav Süresi: 150 dakika (2 saat 30 dakika)

Sonuç Tarihi: 8 Ağustos 2021

Geç Başvuru Günü: 8 Haziran (Sınav ücreti aynı gün ödenir.)


DGS’ye Nasıl Başvurulur?

Verilen başvuru tarihleri içerisinde ÖSYM’nin kendi sitesine girip T.C. kimlik numaran ve sınav için almış olduğun şifre ile giriş yaptıktan sonra verilen bilgileri girerek DGS başvurunu yapabilirsin.


DGS 2021 Sınav Ücreti Ne Kadar?

DGS, ücretli bir sınavdır. 2021 yılında sınav ücreti 150 TL’dir.  

Eğer başvuru tarihlerini kaçırıp geç başvuru zamanına kalırsan da geç başvuru günü sınav ücreti 225 TL olacaktır. 

DGS 2021 Sınav Ücreti Nasıl ve Nereye Yatırılır?

Ücret ödemesini ÖSYM’nin kendi sayfası üzerinden yapabilirsin. Online ödeme yapmak istemiyorsan ÖSYM’nin DGS kılavuzunda belirtilen bankalara da ödeme yapabilirsin. Bu bankalardan bazıları: Halkbank ATM’leri, Akbank ATM’leri ve şubeleri, Finansbank ATM’leri ve şubeleri olarak sayılabilir.


DGS 2021’de Hangi Dersten Kaç Soru Var?

DGS içerisinde en çok dikkat etmen gereken şeylerden birisi; 2018 yılında ÖSYM tarafından getirilen kurala göre, Türkçe ve matematik sınavlarından en az 0.5 puanlık net yapamayan öğrencinin DGS puanı hesaplanmayacaktır olmasıdır. Bu yüzden sınava girmeyi planlıyorsan Türkçe ve matematik dersleri için bu net sınırını göz önünde bulundurarak bir çalışma yapmalısın.

DGS’de 120 soru bulunmaktadır. Bu 120 sorunun 60 tanesi Türkçe geriye kalan 60 tanesi ise matematiktir. Aşağıdaki konu bölümünde gösterildiği gibi Türkçe’nin içerisinde sözel mantık, matematiğin içeriğinde ise sayısal mantık ve geometri soruları da vardır. DGS Sınav süresi 150 dakikadır.


DGS 2021 Konuları

Türkçe

Sözcükte Anlam ,Cümlede Anlam , Kavramlar Arası İlişkiler, Cümle Tamlama Soruları , Diyalog Tamamlama Soruları , Anlatım Bozuklukları , Sıralama Soruları , Cümleden Çıkarılacak Sonuç , Muhakeme , Mantıksal Çıkarım , Anlatım Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma , Paragrafın Yapısı ve Yorumu

Matematik

Temel Kavramlar (Sayılar), Rasyonel Sayılar ve Ondalık Kesirler, Sayı Sistemleri ve Basamak Kavramı, Asal Çarpanlar ve Tam Bölen Sayısı, Bölme ve Bölünebilme Kuralları, Faktöriyel, OBEB (EBOB) ve OKEK (EKOK), Taban Aritmetiği, Denklem Çözme, Basit Eşitsizlikler ve Sıralama, Mutlak Değer, Üslü Sayılar, Kareköklü Sayılar, Çarpanlara Ayırma ve Özdeşlikler, Oran Orantı, Sayı Problemleri, Kesir Problemleri, Yaş Problemleri, Yüzde Problemleri, Kar ve Zarar Problemleri, Faiz Problemleri, Karışım Problemleri, Hız ve Hareket Problemleri, Karışım Problemleri, İşçi ve Havuz Problemleri, Grafik Tablo Problemleri, Sayısal Mantık Problemleri, Saat Problemleri, Kümeler, Fonksiyonlar, İşlem, Modüler Aritmetik, Permütasyon, Kombinasyon, Olasılık, Sayısal Mantık, Modüller Aritmetik Problemleri

Geometri

Doğruda-Üçgende Açılar , Üçgen Çeşitleri , Üçgende Açıortay-Kenarortay Üçgende Benzerlik Üçgende Alan , Çokgenler, Özel Dörtgenler , Çemberde Açılar Çemberde Uzunluk , Dairede Alan , Analitik Geometri , Prizma , Piramit , Katı Cisimler


Sınav Anında Yanınızda Bulundurman Gereken Belgeler

 1. Sınav giriş belgesi: Bu belgeyi ÖSYM’nin kendi sitesine girip sınav tarihinden yaklaşık on gün önce alabilirsin.
 2. DGS’ye girebilmek için sınav giriş belgesi ile birlikte nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportunun aslını yanında bulundurmalısın. Eğer o sırada bunlara sahip değilsen geçici kimlik belgesinin aslı da sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilir. Geçici kimlik belgesinde fotoğrafının olması zorunludur. Geçici kimlik belgesinde fotoğrafı olmayan öğrenciler, DGS’ye alınmaz.
 3. Bunların dışında; sürücü belgesi, meslek kimlik kartları, öğrenci kimlik kartı vb. diğer tüm belgeler DGS’ye giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmez.

DGS Sınavının Öncesi ve Sonrası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 1. DGS’ye ön lisans programlarının herhangi birinden mezun olan herkes başvurabilir. Ayrıca son sınıfta olup staj hariç tüm sorumluluklarını yerine getiren herkes de sınava başvurabilir.
 2. Türkçe ve matematikten en az 0.5 net yapamayan öğrencinin puanı hesaplanmaz.
 3. DGS puanı hesaplanırken ek puan uygulaması yoktur.
 4. DGS’ye istediğin kadar başvuru yapıp girebilirsin.
 5. DGS puanı bir yıl geçerlidir.
 6. DGS sonucu belli olduktan sonra tercihlerde otuz tercih hakkın bulunmaktadır.
 7. DGS’de istediğin bölümü yazamazsın. Mezun olduğun bölümle alakalı sadece ÖSYM’nin belirlediği bölümleri seçebilirsin. Buna da ÖSYM’nin sitesinde bulunan Tablo-2 ön lisans mezuniyet alanlarına göre dikey geçiş yapılabilecek lisans programları kısmından bakabilirsin.
 8. Geçen yıl DGS’den tercih yapıp kazananlar, tekrardan sınava girecek ise ortaöğretim başarı puanı 0.45 ile çarpılır, dolayısıyla puanı ciddi bir biçimde düşer.
 9. DGS’yi kazandıktan sonra açık öğretim programlarına da kayıt yaptırabilirsin.
 10. Sınavı kazandıktan sonra kaçıncı sınıftan başlayacağın tamamen gittiğin üniversiteye bağlıdır. Genellikle şuna dikkat edilir; ön lisans sürecinde aldığın derslerin müfredatı ile kazandığın bölümün dersleri uyuşuyorsa o derslerden muaf sayılıyorsun. Eğer derslerin içeriği farklı ise o dersleri tekrardan almak zorundasın. Dersin isminin aynı olup olmaması önemli değildir, önemli olan ders içeriklerinin aynı olmasıdır. Kazandığın fakülteyle bunlara karar verebilirsin.
 11. DGS’yi kazandıktan sonra seçtiğin bölümün zorunlu yabancı dil şartı varsa hazırlığı okumak zorundasın. Eğer üniversitenin belirlediği günde üniversitenin kendi hazırladığı sınav olan muafiyet sınavından geçersen direkt kendi bölümünden başlayacaksın, geçemezsen de hazırlığı okumak zorundasın.

Örnek DGS Sonuç Belgesi
Örnek DGS Sonuç Belgesi

DGS’ye girecek herkese başarılar dileriz. Umarız istediğin sonuçları elde edersin. Senin için diğer faydalı yazılarımızı da okumak istersen E-Bursum Blog’u takipte kalabilirsin! Tekrar bir üniversite öğrencisi olduktan sonra da Burs Ara’da seni bekleyen burslara bakmayı unutma!


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!