Darüşşafaka kimlere burs verir? Darüşşafaka bursu nedir? 2018-2019 Darüşşafaka bursuna ne zaman ve nasıl başvurulur? Darüşşafaka bursuna başvuru için gerekli belgeler nelerdir? Tüm bu soruların ve nicesinin cevaplarını Darüşşafaka Bursu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızda bulabilirsiniz!

Türkiye tarihinin eğitim alanındaki ilk sivil örgütlenmesi olan Darüşşafaka Cemiyeti’nin kökleri 1863’e kadar uzanmaktadır. Maddi durumu yeterli olmayan öğrencilere eğitim hakkı vermek için çıkılan bu yolda Darüşşafaka geçen 150’yi aşkın yılın ardından hiç fire vermemiş, ilk günkü amaçlarından sapmamıştır. Darüşşafaka, ihtiyaç sahibi öğrencilere küçük yaştan itibaren Darüşşafaka okulunda eğitim alma ve yatılı kalma hakkı sağlamakta; üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ise maddi yardım yapmaktadır. Bu yazımızdaki öncelikle Darüşşafaka’nın sunduğu Tam Burslu Eğitim Programı’nı ele alacak, sonrasında ise Darüşşafaka’nın üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için olan burs programlarına eğileceğiz. Üniversite, yüksek lisans ve doktora bursları için Darüşşafaka artık yalnızca kendi lisesinden mezun olan öğrencilere değil, herkese yardım yapmaktadır.

Biz de sizler için bu yazımızdaki Darüşşafaka’yı inceledik. Nice burs fırsatını araştırıp sizlere sunduğumuz yazılarımızı okumak için E-Bursum’a tamamen ücretsiz şekilde katılabilir ve buradan kendinize en uygun bursları aramaya koyulabilirsiniz.


Darüşşafaka Tam Burslu Eğitim

Darüşşafaka Tam Burslu Eğitim Programı, öğrencilere Darüşşafaka Koleji’nde eğitim ve yatılı kalma hakkı sunmaktadır. Kaliteli eğitiminin yanında sosyal olarak da çok aktif olan Kolej, öğrencilerin eğitimi ve kişilik gelişimleri için pek pozitif bir basamak olmaktadır.

Darüşşafaka Tam Burslu Eğitim Programı, bazı açılardan Devlet Parasız Yatılı ve Bursluluk programına benzemektedir. Örneğin, ikisi de öğrencilerini sınavla seçer ve benzer yaşlardaki öğrencileri sınava alır. Darüşşafaka, 4. sınıf öğrencilerini sınava sokup bursiyerleri bu öğrenciler arasından seçmektedir.Darüşşafaka yazımıza başlamadan önce DPYB sınavını araştırdığımız yazımızı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Darüşşafaka Tam Burslu Eğitim Programı başvuru ön koşulları nelerdir?

Darüşşafaka, bu programının sınavına başvuracak öğrencilerden aşağıdaki özelliklere sahip olmalarını bekler:

 1.       Babasının ve/veya annesinin hayatta olmaması,
 2.       Ailesinin maddi durumunun iyi bir eğitim için yeterli olmaması,
 3.       2007 ya da sonraki yıllarda doğmuş olması (Yaş düzeltmesi geçersizdir.),
 4.       2017 -2018 Eğitim ve Öğretim Yılında ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi olması,
 5.       Sağlık ve diğer yönlerden yatılı okula kabulünde sakınca bulunmaması,
 6.       T.C. vatandaşı olması.

Darüşşafaka Tam Burslu Eğitim Programı’na nasıl ve ne zaman başvurulur?

Bu programdan yararlanabilmek için öncelikle sınavına girmek gereklidir. Sınava başvurular online olarak Darüşşafaka sitesinden yapılır. Başvurunuzu elden/posta yoluyla da yapabilirsiniz. Sınava kayıt başvuruları ocaktan mayısa kadar devam eder. 2018 yılında sınav 27 Mayıs’ta yapılmıştı, 2019 yılı için sınav tarihini Darüşşafaka’nın duyurmasının ardından E-Bursum’da da görebilirsiniz.

Başvuru tarihleri arasında başvurularınızı buradan yapabilirsiniz.


Darüşşafaka Tam Eğitim Programı ne kadar vermektedir?

Programa kabul alınan öğrenciler tamamen ücretsiz olarak eğitim ve yatılı kalma hakkı kazanır. Bu öğrencilerin sağlıkları, gelişimleri, akademik başarıları Darüşşafaka tarafından takip edilir ve mezuniyete kadar desteklenir.


Darüşşafaka Tam Eğitim Programı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Tam Eğitim Programı’nın sınavına ilk aşamada online veya elden başvuru yapmak yeterlidir. Online başvuruyu buradan yapabilirsiniz. Online başvuru yapmanız durumunda gerekli belgeleri yine de elden veya posta ile Darüşşafaka’ya iletmelisiniz.

Online başvurunun nasıl yapılacağını 2 üst paragrafta bulabilirsiniz. Darüşşafaka, başvuru dosyasına bazı belgeler eklenmesini ister. Bu belgeler aşağıdaki gibidir:

 1. Darüşşafaka Sınavı Başvuru Formu
 2. Adayın okumakta olduğu ilkokul müdürlüğünden alınacak, “ilkokul 4. sınıf öğrencisi olduğunu gösterir imzalı ve mühürlü belge” (Okul karnesi kabul edilmez.)
 3. Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 4. Vukuatlı Aile Nüfus Kaydı Örneği (Suret, fotokopi, muhtar belgesi, ölüm tutanağı kabul edilmez.)
 5. 2 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf

Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Çoğu burs kurumu benzer belgeler ister, biz de sizler için bu belgeleri araştırdık, bu belgeleri nasıl temin edebileceğinizi sizin için yazdık. Bu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Belgelerin teslim edileceği adres ise şudur:

Adres: Darüşşafaka Ortaokulu – Darüşşafaka Caddesi No: 5/9 Maslak, 34457 Sarıyer – İstanbul

Telefon: 0 212 939 28 00 – Dahili: 2812

Faks: 0 212 286 31 77 – 0 212 285 25 86 – 0 212 285 44 12

E-posta: kayit.kabul@dek.k12.tr


Darüşşafaka Tam Eğitim Programı başvuru formunu nasıl doldurmalı?

Darüşşafaka sınav başvuru sistemine giriş yaptıktan sonra online olarak veya elden/posta yoluyla sınav başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yapmak için gereken, formu doldurmak ve gerekli belgeleri teslim etmektir. Bu formu tamamı güncel ve doğru bilgilerle doldurmalısınız. Zaten Darüşşafaka, başvuranlardan belge talep edebilir ve pek çok araştırma yapar. Bu incelemelerde eksik, hatalı beyanda bulunan öğrencilerin burs alma şansı kalmaz.


Darüşşafaka Tam Eğitim Programı sınav sonuçları açıklandı mı?

Mayısın sonunda gerçekleşen  sınavın ardından yapılan değerlendirmeden sonra 2017-2018 döneminde  sınav sonuçları Haziran başında açıklandı. 2018-2019’da da benzer tarihlerde olması bekleniyor, güncel tarihler için bizi takipte kalabilirsiniz..

Herhangi bir yeni bildirimde bunu hemen sizlerle paylaşacağız. Tüm burs gelişmelerinden tek bir çatı altında haberdar olmak için bizi takip edebilirsiniz.


Darüşşafaka Üniversite, Yüksek lisans ve Doktora Burs Programları

Darüşşafaka Cemiyeti, Darüşşafaka Lisesi’nden mezun olan öğrencilerine üniversite ve ilerisinde de destek olur. Darüşşafaka’nın üniversite, yüksek lisans ve doktora bursları büyük çoğunlukla vakfın lisesinden mezun olan öğrencilere verilmektedir. Fakat artık Darüşşafaka Koleji dışından mezun olan öğrenciler için de ayrılan bir kontenjan bulunmaktadır.

Darüşşafaka üniversite, yüksek lisans ve doktora burs programları başvuru ön koşulları nelerdir?

Darüşşafaka, bu bursu büyük oranda kendi lisesinden mezun olan öğrencilere verir. Fakat artık başka liselerden mezun olan öğrenciler için bir kontenjan da açılmıştır. Başvuracak öğrenciler, yurt içinde veya yurt dışında 4 yıllık bir lisans programına kabul almış olmalılardır.


Darüşşafaka üniversite, yüksek lisans ve doktora burs programlarına nasıl ve ne zaman başvurulur?

Bu burs programına başvuru Darüşşafaka Cemiyeti’ne elden veya posta yoluyla yapılır. Burs başvurusu tarihleri her sene tekrar duyurulur. Geçtiğimiz sene 20 Ağustos ─ 15 Eylül 2018 arası olan başvuru tarihlerinin yine benzer olmasını bekliyoruz. Bu duyurulardan haberdar olmak için Darüşşafaka ve E-Bursum’u takip etmenizi öneririz.


Darüşşafaka üniversite, yüksek lisans ve doktora burs programları ne kadar vermektedir?

Bu burs programının öğrencilere ne kadar ödeme yapacağına öğrencinin başarı durumuna göre karar verilir. En iyi yüzdeyle yerleşen öğrenciler A grubu dahilinde sayılır. Grupların burs miktarları şu şekildedir:

 1. A Grubu = 750 TL
 2. B Grubu = 625 TL
 3. C Grubu = 500 TL
 4. D Grubu = 375 TL
 5. Destek Bursu = 250 TL

Darüşşafaka üniversite, yüksek lisans ve doktora burs programlarına başvuru için gerekli belgeler nelerdir?

Bu burs programına başvuru için Darüşşafaka Cemiyeti’ne duyurulacak tarihler arasında aşağıdaki belgelerin teslimi gerekmektedir:

 1.       Lisans öğrencilerinin Öğrenci Belgesi, Başarı Durum Bildirgesi (Trankript)
 2.       Burs Talep formu,
 3.       Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerinin SGK Döküm Belgesi, Lisans Diploması,
 4.       Öğrenci Belgesi
 5.       Opsiyonel olarak referans mektubu,
 6.       Nüfus kayıt örneği,
 7.       Vesikalık Resim,
 8.       Sabıka Kaydı (e-Devletten alınabilir),
 9.       Hanenin gelirini gösteren belgeler (Anne/Baba maaş bordrosu, kira gelirleri vs.).

Darüşşafaka üniversite, yüksek lisans ve doktora burs programları başvuru formunu nasıl doldurmalı?

Bu formu tamamı güncel ve doğru bilgilerle doldurmalısınız. Zaten Darüşşafaka başvuranlardan belgeler talep eder ve pek çok araştırma yapar.


Darüşşafaka üniversite, yüksek lisans ve doktora burs programları sonuçları açıklandı mı?

Yapılan başvuruların değerlendirilmesinin ardından burs almaya hak kazanan öğrencilere ulaşılır. Darüşşafaka, cep telefonu ya da mail üzerinden öğrencilere bildirimleri yapar. Zaten burs kazanan öğrencilerin tamamı Darüşşafaka Lisesi öğrencileri olduğu için bu öğrencilerin bilgileri Darüşşafaka Cemiyeti’nin elinde hali hazırda bulunmaktadır.