Günümüz dünyasında İngilizce mutlaka bilinmesi gereken bir dil. Siz de gerçekten öğrenmek istiyor ama hep yarı yolda bırakıyorsunuz ya da kursa gidecek yeterli vakti bulamıyorsanız size iyi haberlerimiz var: ”Eğer istersen kendi kendinin öğretmeni olabilirsin.’ İngilizce öğrenme sürecini kolaylaştıracak tavsiyeleri senin için derledik.


Her Şeyi Ama Her Şeyi Dinleyin

 Nasıl ki çocuklar ana dillerini öğrenirken okuyor ya da yazamıyor, buna rağmen dilini konuşabiliyorsa, sizde de durum böyle olmalı. Dinlemelisiniz. Herkes müzik dinlemeyi sever. Kimi metal dinler kimi pop… Müziği yalnızca dinlemek için değil de öğrenmek için de kullanmalısınız. Şarkıları dinleyip ve sözlerine sevdiğiniz şarkıcıyla eşlik etmelisiniz. Şarkı sözlerini bir tıkla bulabileceğinizin siz de farkındasınız. Dinlerken anlamaya çalışmalısınız,bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını öğrenmeli ve o kelimeleri ingilizce konuşurken kullanmaya çalışmalısınız.


Okurken İngilizcenizi Geliştirin

  Pek çok insan kitap okumayı sıkıcı görür. Aslında okumak sadece  yabancı dil öğrenmek için değil ana dilinizde kendinizi daha iyi ifade etmek için kullanılmalı. Okumak kelime dağarcığınızı geliştireceği gibi bundan konuşmanız da etkilenir. Öncelikle kendi seviyenize uygun bir kitap edinmelisiniz. Okumaya devam ettikçe nasıl bir etki yarattığının farkına ve keyfine varabilirsiniz. Bu konu da en çok Oxford Library kitapları kullanılıyor. En düşük seviyeden en yükseğine kadar birçok seçenek barındırıyor bu kitaplık. Ayrıca hepimizin bildiği, okuması gerektiği klasikleşmiş kitapların yanında çok farklı tarzlarda geniş bir yelpazeye sahip.


Dizi ve Film İzleyin

Eğer dizi ve film izlemeyi seviyorsanız, İngilizce’yi öğrenmek için daha eğlenceli bir yol yok gibi. İzlerken gerçek İngilizce’yi öğrenirsiniz. Ders kitaplarından öğrendiğinizden apayrı bir dünyadır sokakta konuşulan, dizi ve filmlerde konuşulan da doğal dildir. Bu yüzden konuşma gelişiminize de çok fayda sağlayacaktır izlemek. Ama izlemenin bir faydasını görmek istiyorum diyorsanız, Türkçe altyazıyı bir kenara atıp İngilizce altyazılı izlemeye başlamalısınız. Ben hiçbir şey anlamam demeyin sakın. Orijinal dilleriyle izlemeye alıştıktan sonra bir daha altyazı okumak zorunda kalmayacak ya da dublaj batağına düşmeyeceksiniz.

Ne İzlemeli?

Altyazılı izlemeye başlamak için en güzel seçenek herhalde animasyonlardır. Küçüğünden büyüğüne herkesin zevkine hitap edecek kadar geniş bir dünya orası. Mutlaka şans vermeniz gereken birkaç film tavsiyesi: Finding Nemo,Toy Story,Up, The Incredibles… Ve herkesin izlemeyi sevdiği şey olan dizilere örnek verelim; Friends, How I Met Your Mother, Sex and The City, Glee, Gossip Girl, The Simpsons, The Big Bang Theory…


Telefon Uygulamaları

Hepimiz teknoloji çağında yaşıyoruz, küçücük çocukların bile elinde artık akıllı telefonlar var. Sizce de artık şunu faydalı kullanmanın zamanı gelmedi mi? Saatlerinizi sosyal medyada stalk, like atmak için harcamayı azaltıp az sonra önereceğimiz uygulamalara bir şans verebilirsiniz.

Dualingo, listenin en popüler uygulaması, herkes tarafından sevilerek kullanılıyor. Dil seviyenizi ölçtükten sonra, adım adım istediğiniz dili öğrenmeye başlayabilirsiniz. Hatırlatmaları sayesinde sizi motive ederek tekrar tekrar uygulamayı kullanmanıza teşvik ediyorlar.

Memrise, bir önceki uygulamanın benzeri.Ücretsiz ve eğlenceli bir yabancı dil öğrenme sitesi,ayrıca seçtiğiniz dili oyunlaştırma mantığı çerçevesinde sunuyor.Kullandığı görseller sayesinde kelimelerin hafızanızda kolayca yer edinmesini sağlıyor.İçerisinde birçok dünya dilini bulundurmasının yanı sıra, seviyenize uygun kelime öğrenme tercihinde de bulunabilirsiniz.

Quizlet, görme ve duyma duyunuzu kullanmanızı sağlayarak etkileyici bir hizmet sunuyor. Bu uygulama sayesinde resimli ve sesli flashcartlar hazırlayıp kolayca tekrar edip, ezberleyebilirsiniz. Bu uygulamanın bir diğer güzel yönü de öğrenciler için ücretsiz olması.

Daha fazlası için Günlük Ritüellerle İngilizce Öğrenme yazımızı buradan okuyabilirsiniz.


Oyun Oynayın

Akıllı telefona sahip olmanın diğer güzel yönü de çeşit çeşit oyunu indirebilme şansınızın olması. Özellikle online oyunları oynarken takım arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. Örneğin oyun oynarken dünyanın birçok ülkesinden farklı insanlarla hem oyun anında hem de oyun dışında iletişim kurabilirsiniz . Ayrıca oynayacağınız oyunların geneli İngilizce olacağı için değişik kelimeler öğrenmenize imkan sağlayacaktır. Telefonunuza indirip oynayabileceğiniz bazı oyunlar: Episode, Choices, The Sims… Bilgisayar için ise; Call of Duty, League of Legends, Assassin’s Creed..


Yabancı Arkadaş Edinin

Hiç şüphesiz yabancı dil gelişiminin temeli o dili günlük yaşamınıza monte etmektir. Bunun için en iyi yöntem ise sohbet etmek olabilir. Hedefinizden şaşmak istemiyor, ama çevrenizde de yabancı dil konuşacak bir ortam bulamıyorsanız, ufak değişiklikler yapmanın belki de zamanı gelmiştir. Evet, güzel söylüyorsun da arkadaşı nereden bulacağız diyorsanız onun çözümü de var.

Hangi Siteleri Kullanabilirim?

Italki: Amacımız ingilizce öğrenme olduğu için karşınızdakilerin de aynı düşünce de olmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu uygulama bunun için en elverişli ortamı barındırıyor. Ayrıca sadece dil arkadaşı da değil uzman kişilerden eğitim de alma şansınız var. Bildiğiniz dilleri ve öğrenmek istediğiniz dilleri seçtikten sonra size kayıtlı olan kullanıcılar arasından sizin bildiğiniz ve öğrenmek istediğiniz dili bilenleri sıralıyor.Kimi seçeceğiniz ise size kalıyor.

Udemy: Bu uygulamayı birçok farklı amaçla kullanabilirsiniz, çünkü Udemy bir online eğitim platformu. Eğitmen, her kurs videosunun sonunda size ödevler ve ya görevler veriyor. Bu hem yeni insanlarla tanışmanızı hem de derste öğrendiklerinizi kullanma şansı tanıyor.

Cambly: Bu uygulama ücretli bir uygulama, fiyatı da euro cinsinden olduğu için biraz pahalı. Uygulamayı denemek isterseniz,  on dakikalık ücretsiz bir görüşmeden sonra isterseniz satın alabilirsiniz. Binlerce insanın kullandığı bu uygulamada yabancı öğretmenlerle pratik yaparak ingilizce öğrenme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.


Youtube’u Kullanın

Bu sosyal mecrada akla hayale sığmayacak kadar çok içerik bulunuyor, her türden videoyaya erişebilirsiniz. Fragmanlar, diziler, komik videolar ve dahası. İzlediğiniz videoları Türkçe içerikler yerine İngilizce olanlardan seçmek, ingilizce öğrenmenizi kolaylaştırabilir. Bunun yanında İngilizce öğrenenler için özel olarak hazırlanmış içerikleri de bulmanız mümkün.   Aşağıda birkaç kanal ve dizi önerisi bulabilirsiniz;

Kanallar:

  • Speak English with Misterduncan,
  • Real English,
  • BBC Learn English,
  • British Council,
  • Learn English with Englishclass 101,
  • English with Luc

Ve Extra adlı dizi. İngilizcesi başlangıç seviyesindekiler olanlar için uygun olan bu mini diziyi,daha üst seviyedekiler de pratik amaçlı izleyebilir..


Günlük Tutun

Ne yani küçük bir çocuk gibi günlük mü tutacağız” sorusu aklınıza gelmiştir, ön yargıya kapılmadan önce tavsiyemizi mutlaka dinlemelisiniz. Dilde süreklilik esastır. Günlük yazdıkça da, her gün mecburen o dili kullanıyorsunuz. Her gün belli bir konuda yazı yazmak sıkıcı olacağı için günlük yazmak en güzel alternatif olabilir sizin için. Aslında iki tür günlük tutma şekli bulunuyor. Biri küçükken yaptığımız gibi sevgili günlük sözleriyle başlayan uyandım, okula gittim, şunu bunu yaptım gibi, diğeri ise; günlüğü bir sırdaş gibi görüp içimizi dökmek için kullandığımız. Hangisini seçeceğiniz size kalmış. Belki de hemen bir defter edinip bu gece yatmadan önce birkaç satır yazı yazabilirsiniz. Yazılarınızın doğruluğu konusunda şüpheye düştüğünüz noktada ise öğretmenlerinize ya da iyi seviyede İngilizce bilen birisine yazınızı düzelttirebilirsiniz. Bizim önerimiz günlük aktivitelerinizi yazmakla işe başlamanız; çünkü diğerini yazmak bir süre sonra size zor gelebilirken günlük aktivitelerinizi kolayca yazabilirsiniz.


Flashcardlar Yapın

Flashcardların kullanış amacı, ezbere dayalı olmayan, kelimelerin resimlerinin bulunduğu ya da sizin uydurduğunuz bir öyküden kesitlerin yer aldığı kartlardır.Bu kartları; ilk defa duyduğunuz, size önemli gelip unutabileceğiniz, öğrenmek istediğiniz kelime veya söz öbeklerini çalışmak için kullanabilirsiniz. Kırtasiyeden renk renk kartonlar alıp eşit boyda kesip, size ne lazımsa yazabilirsiniz veya bununla uğraşmak istemezseniz grafik tasarım konularında hizmet veren online ve ücretsiz bir uygulama olan Canva’dan kolayca yapabilirsiniz. Yüzlerce şablon arasından kendinize uygun olanı seçerek hızlıca flashcardınızı hazırlayabilirsiniz. Boş vakitlerinizde de bakıp anlamlarını hatırlamaya çalışabilirsiniz.

Her insan hayatının bir döneminde bir dili öğrenmeye çalışıp yarı yolda bırakmıştır. Dil öğrenme serüveninizin eğlenceli ve öğretici olmasını istiyorsanız,öncelikli olarak İngilizceyi ve İngilizce öğrenme sürecini  sevmelisiniz. Ardından da önerdiğimiz maddeler arasından size uygun olanı/olanları seçip, her gün tekrarlayarak en kısa sürede İngilizce konuşmanın ve anlamının keyfini sürebilirsiniz. Ve unutma, bir ingilizce öğrenme için sadece yetenek yeterli değil, hatta gerekli bile değil. Dil Öğrenme Yetenek İşi Midir? yazımızı okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsin.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!