Bu yazımızda Çift Anadal ve Yandal Programı nedir, arasındaki farkları, nasıl başvurabileceğini, programlar hakkında bilmen gerekenleri ve çok daha fazlasını öğreneceksin!


Gelişen çağda tek bir lisans veya önlisans programından mezun olmak yeterli olmuyor. Bu yüzden öğrenciler, ikinci bir bölüme yöneliyor. Bunu ise ikinci bir üniversite okuyarak, Çift Anadal Programına ya da Yandal Programına başvurarak yapıyorlar. Ayrıca, öğrenciler kendi bölümlerini tamamlayıcı başka bir bölüm okumak da isteyebiliyor. Bu yazımızda, Çift Anadal ve Yandal Programı Hakkında merak ettiğin tüm sorulara cevap bulabileceksin.


Çift Anadal Programı Nedir?

Çift Anadal Programı, herhangi bir üniversitede lisans düzeyinde eğitim gören öğrencilerin, aynı üniversitedeki başka bir bölüme kayıt olmasına ve eş zamanlı olarak ders almasına deniliyor. Ayrıca öğrenciler, eş zamanlı olarak iki programı da bitirdikleri için, iki ayrı diploma alabiliyor. 


Yandal Programı Nedir?

Okuduğun üniversitede başka bir bölümün sınırlı sayıda dersini alarak Yandal yapabilirsin. Ancak Yandal Programını bitirdiğinde Çift Anadal gibi diploma değil, Yandal sertifikası alabilirsin. 


Çift Anadal ve Yandal Farkı Nedir?

Çift Anadal Programında ikinci bir diploma alabiliyorken, Yandal Programında böyle bir olanak maalesef yok. Sadece, seçtiğin bölümün derslerini alabiliyorsun.


Çift Anadal ve Yandal Programına Nasıl Başvurulur?

Çift Anadal ve Yandal yapmak isteyen öğrenci, ikinci olarak seçtiği anadal diploma programına, esas bölümünün en erken üçüncü yarıyılının başında, en geç dört yıllık programlarda beşinci yarıyılın başında, üniversitelerin ilan ettiği tarihte istenilen belgeler ile birlikte başvurabilir. Bu tarih, her üniversitede farklılık gösterir. Bu yüzden okuduğun üniversitenin internet sitesini kontrol edebilirsin veya öğrenci işlerine danışabilirsin.


Çift Anadal ve Yandal Programına Kimler Başvurur?

  • Çift Anadal Programına başvurabilmek için, genel not ortalamanın 100 üzerinden en az 70 olması gerekiyor. Aynı zamanda bölümünde başarı sıralamanın en üst %20’sinde bulunman ve alttan herhangi bir dersinin kalmaması gerekiyor. 
  • Bu şartları sağlayan birden çok öğrenci olması durumunda ise, kurum bir kontenjan belirliyor ve en yüksek ortalamaya sahip olan Çift Anadal Programına kabul ediliyor. Tıp, sağlık programları, hukuk ile mühendislik programları hariç, Çift Anadal yapılacak bölümlerin kontenjanlarına üniversiteler belirliyor.
  • Yandal Programına başvurabilmek için, genel not ortalamanın100 üzerinden en az 65 olması gerekiyor. Ayrıca tüm dersleri başarıyla tamamlamış olman gerekiyor.

Çift Anadal ve Yandal Programından Mezun Olma Koşulu Nedir?

Çift Anadal ve Yandal Programından mezun olabilmen için genel not ortalamanın en az 100 üzerinden 70 olması gerekir. Bu koşul, genel olarak böyle olsa da her üniversitede farklılık gösterir. Bunun yanında, bir defaya mahsus olmak üzere 100 üzerinden 65’e düşürmene de izin verebiliyorlar. İkinci defa ortalaman 65’in altına düşerse Çift anadal ve Yandal Programındaki hakkını kaybedersin.


Çift Anadal ve Yandal Hangi Bölümlerde Yapılır?

Şu anda okuyor olduğun bölüme uygun olarak, üniversitenin izin verdiği bölümlere başvuruda bulunabilirsin. Hangi bölümler ile yapıldığını genellemek pek doğru olmaz. Bu yüzden, okulunun sitesinde bulunan Çift Anadal Programına izin verilen bölümlere ve Yandal Programı bölümlerine bakmalısın.


Birden Fazla Bölümde Çift Anadal Yapılır mı?

Birden fazla Çift Anadal yapamazsın fakat Çift Anadal yaparken Yandal yapman mümkün. Fakat üçüne de aynı anda başlamadan önce bir daha düşünmeni tavsiye ederiz. İki bölümü aynı anda okumak kolay bir iş değil. Aslında, tamamen 3 programı da başarılı bir şekilde bitirip mezun olabileceğine inanman ile gerçekleşiyor. 


Çift Anadal Programını Ne Kadar Sürede Tamamlamak Gerekir?

Anadal diploma programından mezun olup, Çift Anadal Programını bitiremeyen öğrenciler, yönetim kurulunun kararı ile dönemini en fazla iki yarıyıl uzatma hakkına sahip olur. Anadal diploma programından mezun olduğun için ve ek süre devreye girdiği için, öğrenim ücretini ödemeye devam etmen gerekiyor.


Çift Anadal Programı Ücretli Midir?

Bazı üniversitelerde ücretliyken bazı üniversitelerde tamamen ücretsizdir. Çift Anadal yapacağın üniversitenin ön koşullarından ücret miktarına ya da ücretsiz olma durumuna bakabilirsin.


Yazımızın sonuna gelirken, şu düşünceleri de paylaşmak istiyoruz:

Öğrenciler, bilgiyi sadece üniversiteden edinebileceklerini düşünüyorlar. Oysa bilgiye artık her yerden kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz. Bazı öğrenciler, Çift Anadal Programına başvurunca kendilerine yarar sağlamayacağını düşünür. Sadece bilgi edinebilme umuduyla başvuruda bulunabiliyorlar. Fakat bu yol sadece bilgi almak için zorlu olur. Bilgiye online olarak, kolay bir şekilde ulaşabileceğin yazımıza da buradan ulaşabilirsin.


Çift Anadal yapmadan önce etraflıca düşünmen gerekiyor. Mezun olduğunda iki bölümünün de uyum sağlayarak sana gerçekten yarar sağlayıp sağlamayacağını gözden geçirmelisin.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!