Çift Anadal Nedir? Çift Anadal ve Yandal Programı Nedir? Çift Anadal Nasıl Yapılır? Çift Anadal Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nedir? Çift Anadal ve Yandal Arasındaki Fark Nedir? Yandal Nasıl Yapılır? Çift Anadal Koşulları Nedir? Çift Anadal Hangi Bölümlerde Yapılır? Yandal Koşulları Nedir? Yandal Hangi Bölümlerde Yapılır?


Gelişen çağda tek bir lisans veya önlisans programından mezun olmak yeterli olmuyor. Bu yüzden öğrenciler, ikinci bir bölüme yöneliyor. Bunu ise ikinci bir üniversite okuyarak, Çift Anadal Programına ya da Yandal Programına başvurarak yapıyorlar. Ayrıca, öğrenciler kendi bölümlerini tamamlayıcı başka bir bölüm okumak da isteyebiliyor. Bu yazımızda, Çift Anadal ve Yandal Programı Hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabileceksiniz.


Çift Anadal Programı Nedir?

Çift Anadal Programı, herhangi bir üniversitede lisans düzeyinde eğitim gören öğrencilerin, aynı üniversitedeki başka bir bölüme kayıt olmasına ve eş zamanlı olarak ders almasına deniliyor. Ayrıca öğrenciler, eş zamanlı olarak iki programı da bitirdikleri için, iki ayrı diploma alabiliyor. 


Yandal Programı Nedir?

Okuduğunuz üniversitede başka bir bölümün sınırlı sayıda dersini alarak Yandal yapabilirsiniz fakat Yandal Programını bitirdiğinizde Çift Anadal gibi diploma değil, Yandal sertifikası alabilirsiniz. 


Çift Anadal ve Yandal Arasındaki Fark Nedir?

Çift Anadal Programında ikinci bir diploma alabiliyorken, Yandal Programında böyle bir olanak maalesef yok. Sadece, seçtiğiniz bölümün derslerini alabiliyorsunuz.


Çift Anadal ve Yandal Programına Nasıl Başvurulur?

Çift Anadal ve Yandal yapmak isteyen öğrenci, ikinci olarak seçtiği anadal diploma programına, esas bölümünün en erken üçüncü yarıyılının başında, en geç dört yıllık programlarda beşinci yarıyılın başında, üniversitelerin ilan ettiği tarihte istenilen belgeler ile birlikte başvurabilir. Bu tarih, her üniversitede farklılık gösterir. Bu yüzden okuduğunuz üniversitenin internet sitesini kontrol etmeli veya öğrenci işlerine danışabilirsiniz.


Çift Anadal ve Yandal Programına Kimler Başvurabilir?

  • Çift Anadal Programına başvurabilmek için, genel not ortalamanızın 100 üzerinden en az 70 olması ve bölümünüzde başarı sıralamanızın en üst %20’sinde bulunması ve alttan herhangi bir dersinizin kalmaması gerekiyor. 
  • Bu şartları sağlayan birden çok öğrenci olması durumunda ise, kurum bir kontenjan belirliyor ve en yüksek ortalamaya sahip olan Çift Anadal Programına kabul ediliyor. Tıp, sağlık programları, hukuk ile mühendislik programları hariç, Çift Anadal yapılacak bölümlerin kontenjanları, üniversiteler tarafından belirleniyor.
  • Yandal Programına başvurabilmek için, genel not ortalamanızın 100 üzerinden en az 65 olması ve tüm dersleri başarıyla tamamlamış olmanız gerekiyor.

Çift Anadal ve Yandal Programından Mezun Olma Koşulu Nedir?

Çift Anadal ve Yandal Programından mezun olabilmeniz için genel not ortalamanızın en az 100 üzerinden 70 olması gerekir. Bu koşul, her üniversitede farklılık gösterebilir fakat genel olarak bu şekildedir. Bunun yanında, bir defaya mahsus olmak üzere 100 üzerinden 65’e düşürmeye de izin verebiliyorlar. İkinci defa ortalamanız 65’in altına düşerse Çift anadal ve Yandal Programından kaydınız siliniyor.


Çift Anadal ve Yandal Hangi Bölümlerde Yapılır?

Şu anda okuyor olduğunuz bölüme uygun olarak, üniversitenizin izin verdiği bölümlere başvuruda bulunabilirsiniz. Hangi bölümler ile yapıldığını genellemek pek doğru olmaz. Bu yüzden, okulunuzun sitesinde bulunan Çift Anadal Programına izin verilen bölümlere ve Yandal Programı bölümlerine bakmalısınız.


Birden Fazla Bölümde Çift Anadal Yapılabilir mi?

Birden fazla Çift Anadal yapamazsınız fakat Çift Anadal yaparken Yandal yapmanız mümkün.Fakat üçüne de aynı anda başlamadan önce bir daha düşünmenizi tavsiye ederiz. İki bölümü aynı anda okumak kolay bir iş değil. Aslında bu işlem, tamamen 3 programı da başarılı bir şekilde bitirip mezun olabileceğinize inanmanız ile gerçekleşiyor. 


Çift Anadal Programını Ne Kadar Sürede Tamamlamak Gerekir?

Anadal diploma programından mezun olup, Çift Anadal Programını bitiremeyen öğrenciler, yönetim kurulunun kararıyla dönemini en fazla iki yarıyıl uzatabilir. Anadal diploma programından mezun olduğunuz için ve ek süre devreye girdiği için, öğrenim ücretini ödemeye devam etmeniz gerekiyor.


Çift Anadal Programı Ücretli Midir?

Çift Anadal Programı bazı üniversitelerde ücretliyken bazı üniversitelerde tamamen ücretsizdir. Çift Anadal yapacağınız üniversitenin ön koşullarından ücret miktarına ya da ücretsiz olma durumuna bakabilirsiniz.


Yazımızın sonuna gelirken, şu düşünceleri de paylaşmak istiyoruz:

Öğrenciler, bilgiyi sadece üniversiteden edinebileceklerini düşünüyorlar. Oysa bilgiye artık her yerden kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz. Bazı öğrenciler, Çift Anadal Programına başvurmanın kendilerine yarar sağlamayacağını düşünse bile sadece bilgi edinebilme umuduyla başvuruda bulunabiliyorlar. Fakat sadece bilgi edinebilmek için bu yol biraz fazla zorlu oluyor. Bilgiye online olarak, kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.


Çift Anadal yapmadan önce etraflıca düşünmeniz ve mezun olduğunuzda iki bölümünüzün de uyum sağlayarak size gerçekten yarar sağlayıp sağlamayacağını gözden geçirmelisiniz.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!