CELTA, DELTA, CELTYL VE TESOL Sertifikaları Nelerdir?

İngilizce öğretmeni olanlar ve olmak isteyenlerin keyifle okuyacağı bir yazı hazırladık sizler için. Hayatın her alanında olduğu gibi eğitim hayatında da kendinizi ön plana çıkarmak için üniversite okumak dışında yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Çünkü özgeçmişinize baktıklarında işverenler sizin nereden mezun olduğunuza bakmaktan ziyade ‘’Üniversite okurken eğitiminiz için başka neler yaptınız?’’ diye sorarlar. Artık üniversite kazanmak ve okumak aranan bir nitelik değil. Aldığınız ekstra eğitim ve sertifika programları hatta gönüllülük üzerine yaptığınız her şey sizi iş hayatında bir adım ileri taşıyacaktır. Bu amaçla kendini geliştirmek istiyorsanız ayrıca “Üniversite Hayatını Daha İyi Nasıl Geçirebilirsiniz?” yazımıza bakabilirsiniz.İşte bu amaçla sizin için yabancı dil üzerine alabileceğiniz sertifikaları derledik…


Celta Sertifikası Nedir?

Celta (Certificate in Teaching English to Adults Speakers of Other Languages), üniversitede ingilizce öğretmenliği dışında da eğitim görmüş ama dile yatkınlığı olan kişiler için sunulan eşsiz bir fırsattır. Hayalinizde hep ingilizce öğretmenliği varsa bölümünüzün mühendislik ya da başka bir branş üzerine de olsa size yetişkinlere yurt içinde veya yurt dışında ingilizce eğitim vermeniz için 4- 8 hafta arasında değişen bir programla sertifika kazandırır. İngilizce becerim iyi ama kendimi öğretme için yeterli görmüyorum derseniz, korkmanıza gerek yok, bu sertifikanın amacı da bu zaten.

Bu eğitim size ingilizce dilbilgisi değil ingilizcenin nasıl öğretildiğini göstermek için birçok native speaker ve deneyimli hocadan uygulamalı dersler almanız için hazırlandı. Bazı kurumlar tarafından İngiltere’ye gönderilip orada kaldığınız sürece eğitim alabilirsiniz isterseniz de online olarak bu eğitimi tamamlayıp sertifikanızı alabilirsiniz. Derslere katılan bir çok kişi memnun kalsa da çok yoğun bir program olduğunu ve gerçekten hazır hissediyorsanız başvurmanızı öneriyorlar. Bu yüzden halihazırda bir işiniz varsa ikisini beraber götürmek epey zorlayacaktır ama üstesinden gelenler olduğunu unutmamak gerekir.  


Celta Programına Kabul Şartları Nelerdir?

  • 20 yaşın üstünde olmak,
  • İngilizce bilginizin C1 seviyesinde olması veya Toefl yada Ielts sınavlarında 7 puan almış olmanız gerekiyor. Toefl ve Ielts hakkında daha fazla bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.
  • Öğretmeye ilgi duymak ve sevmek.

Tüm bunların yanında halihazırda sertifika almak için de yaklaşık 1050 euro kadar bir ücret isteniyor.


Programın İçeriği ve Sizden Beklenenler Nelerdir?

Programın içeriği genellikle ders planı (lesson plan) tasarlama ve verilen kelime  ve dil bilgisinin nasıl öğretilmesi üzerine kurulmuştur.. Uzman hocalar size dersin içeriğinden, öğrencinin yeterliliklerinden bahsediyor. Siz de ona göre bir ders programı hazırlayıp, kullandığınız materyalleri, kaynakları ve ders planınızı gerçek öğrencilere uygulayıp tanıtıyorsunuz. Ayrıca diğer öğretmen adaylarını izleyip gözlem raporu yazmanız isteniyor. Bunun gibi İngilizce öğretiminin temeli olan ders planı hazırlama, öğretilen içeriği dikkat çekici hale getirme gibi temel şeyleri öğrenmeniz bekleniyor. Makale yazma ve kendini iyi ifade etmeyi iyi bilmeniz gerekiyor bu sayede yazacağınız raporlar hocalar tarafından onaylanır ve sertifika almanız kolaylaşacaktır.


Celta Sertifikası Veren Kurumlar Nelerdir?

Buradan Cambridge English sitesi üzerinden bulunduğunuz konuma göre Celta sertifikası veren kurumları kolaylıkla bulabilirsiniz. Bölgenizde bulunan kurumlarla irtibata geçerek eğitiminiz için danışmanlık alabilirsiniz.


Delta Sertifikası Nedir?

Bu programa daha önce Celta almış öğretmenler ve İngilizce öğretmenliği mezunları (en az 1 yıl deneyimli olmak şartıyla) kabul ediliyor. İngilizce öğretmenliği okudum bunu almak bana ne katar derseniz cevabı, yurt dışında öğretmenlik yapmak için altın anahtar olarak görebilirsiniz. Bu programa katılarak ayrıca Türkiye’de birçok kuruma native speaker hoca olarak başvurabilirsiniz. Yani sizi yaklaşık 8 haftalık bir eğitimle o dilde uzman olarak tescilleyen bir sertifika ve yurt dışında geçerliliği bulunmakta. Eğitim vermek istediğiniz gruba göre, çocuklara İngilizce öğretimi, yetişkinlere İngilizce öğretimi ve ikinci yabancı dil olarak İngilizcenin öğretimi alanında farklı seçenekler sunuluyor. Öğretmenlik kariyerinizi daha ileriye taşımak istiyorsanız kesinlikle bu programa katılmanız gerekiyor.


Delta Programına Kabul Şartları Nelerdir?

  • İngilizce öğretmenliği bölümünden mezun olmak, 
  • En az 1 yıllık öğretmenlik tecrübesi bulunmak, , 
  • İngilizce dilinde ileri derece uzmanlık ve hakimiyet.

Programın İçeriği Ve Sizden Beklenenler Nelerdir?

İki farklı program süresi seçeneğiniz vardır. İsterseniz tam zamanlı DELTA öğrencisi (2 ya da 3 ay), isterseniz yarı zamanlı DELTA öğrencisi (6 ay-1 yıl arasında değişmektedir) olarak kursa katılabilirsiniz. Program süresinde adaylar 120 saat eğitim alıyor ve bunların 10 saatinde değişik seviyedeki öğrencilere ders veriyor. 

Program, Kurs İçi Çalışma, Örnek Olay İnceleme, Yazılı Sınav olmak üzere üç farklı modülden oluşuyor ve sertifika almaya hak kazanabilmek için her 3 seviyeden de başarılı ile geçmek gerekiyor. Program süresince 7 tane ödev hazırlamanız istenmektedir. Bu ödevlerin 6 tanesi için öğretmenlerinizle birlikte çalışmanız isteniyor, 1 tanesini bağımsız olarak yapmanız gerekiyor. Ödevleriniz ayrıca öğretmenleriniz dışında Cambridge Sınav Merkezi tarafından değerlendirmeye tabi tutuluyor. Özetle bu program ders planı hazırlama teknikleri, İngilizce öğretiminde yeni yaklaşımları inceleme, akran gözlem raporları yazma, öğretim ilke ve yöntemlerinin öğrenimini kapsıyor. 


Delta Sertifikası Veren Kurumlar Nelerdir?

Delta programı da isterseniz yurtdışında isterseniz kendi şehrinizde online ya da birebir alabileceğiniz şekilde yürütülmektedir. Bölgenizde bulunan kurumlarla irtibata geçerek eğitiminiz için danışmanlık alabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgedeki kurumlara burdan ulaşabilirsiniz. Fiyatlar dönemlere göre değişmekte ve modüllere göre site üzerinden güncellenmektedir.


CELTYL (Certificate of English Language Teaching to Young Learners) nedir?

Bu program yukarıdaki programlardan farklıdır. CELTYL sertifikası da yine CELTA ve DELTA gibi University of Cambridge (Cambridge Üniversitesi) tarafından verilmektedir. Fakat tamamen çocuk öğrenciler (Young learners) üzerine yoğunlaşmıştır. Kreşlerde, anaokullarında veya ilköğretim okullarında İngilizce eğitimi verecek olan öğretmenler için uygun bir programdır. Burdan başvuru formunu doldurarak yetkili kurumun size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. 


Tesol  (Teaching English to Speakers of Other Languages) nedir?

Tesol da Celta gibi yurt dışında ve yurt içinde dil okullarında ve özel okullarda İngilizce öğretmenliği yapabilmek için verilen sertifikadır. TESOL sertifikasına sahip olanlar tüm ülkelerde İngilizce öğretmeni olarak çalışabilirler.  Program içeriği Celta ile benzerlik göstermektedir. Ayrıca Meb tarafından usta öğretici olarak görülüp lise harici okullarda öğretmenlik yapabilirsiniz. 

Bu programa başvuru şartları: En az 2 yıllık önlisans bölümünden mezun olmak ve iyi derecede ingilizce bilgisine sahip olmak gerekiyor. Buradan başvuru formunu doldurarak yetkili kurumun size geri dönüş yapmasını sağlayabilirsiniz. 


İngilizcenin bu kadar iş imkanı sağladığı bir devirde bu sertifikaları listenize eklemeyi unutmayın. Başka öğrenmek istediğiniz sertifika veya program varsa yorumlarda buluşalım. E-Bursum Burs Ara kısmından da yurt dışındaki burslara göz atabilirsiniz. Görüşmek üzere, sağlıcakla kalın!


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!