Çelikel Eğitim Vakfı burs programı üniversite öğrencilerinin eğitim hayatlarını daha iyi koşullarda geçirmesi için burs olanakları sunmaktadır. Bunun yanında yaptıkları faaliyetlerle öğrencilerin sosyo-kültürel yönden gelişimlerine katkıda bulunarak, ülkemizde eğitim kalitesinin artmasını hedeflemektedir. Çelikel Eğitim Vakfı burs başvuru ön koşulu nedir? Çelikel Eğitim Vakfı bursuna nasıl ve ne zaman başvurulur? Vakfın burs çalışmaları, sunduğu fırsatlar ve başvuru süreci sizin için yazımızda.

Çelikel Eğitim Vakfı, kurulduğu andan itibaren ihtiyaç sahibi öğrencileri destekleyerek daha özgür bireyler yetiştirmek, öğrencilerin yaşam kalitesini artırmak ve uluslararası alanda ülkesini temsil eden gençler yetiştirmek amacıyla 2012 yılında kurulmuştur. Yaratıcı düşüncenin gelişimi için kültürel gelişimin sağlanmasına ve gençlerin gücü ile bunların gerçekleşeceğine inanan kurum 17-24 arası gençlere yönelik çalışmalar yapmaktadır.Bu çalışmaların başında ise öğrencilere sundukları burs olanakları gelmektedir. Çelikel Eğitim Vakfı bursu ile ilgili ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.


Alev Topları Bursu

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılında burs ile yurt dışına gönderilen öğrenciler için söylediği “Sizleri birer kıvılcım olarak yolluyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz.” sözünden esinlenerek 2012 yılında oluşturulan program, akademik başarının ötesinde, yaratıcı yanı kuvvetli, iletişim becerileri gelişmiş gençler yetiştirmek istiyor. Vakıf, burs desteği yanında atölye ve seminerler, kültürel gelişim desteği, akran danışmanlık desteği, profesyonel gelişim desteği ve gönüllülük deneyim fırsatları sunmaktadır.

Programın içeriği;

 1. Burs Desteği: 2019-20 yılı için 12 ay boyunca 700 TL olarak belirlenmiştir,
 2. Eğitim Programı: Her kıvılcım grubu için ayrı ayrı ve 4 yıl olarak tasarlanmış duygusal ve sosyal gelişim odaklı atölye ve seminerler,
 3. Kültürel Gelişim Desteği: Konser, tiyatro, müze ve sergi biletleri, kitap hediyeleri, İKSV Sarı Lale Kart, Herkese Bilim Teknoloji Dergisi abonelikleri
 4. Akran Danışmanlık Sistemi (ADS):Yeni kıvılcımlarımızın uyum süreçlerini kolaylaştırabilmek için deneyimli kıvılcımların akran danışmanlık desteği
 5. Gönüllülük ve Deneyim Fırsatı: Kıvılcımlarımızın deneyimleyerek belli akademik ve sosyal becerilerini geliştirebilmeleri için onlara alan tanımak,  proje ve programlarımızda sürdürülebilir esaslı bir gönüllülük eko sistemi oluşturabilmek için gönüllülük ve deneyim kazanma fırsatı
 6. Profesyonel Gelişim Desteği: Staj olanakları ve akademik/profesyonel çalışma hayatları için kariyer danışmanlığı

Çelikel Eğitim Vakfı burs başvuru ön koşulu nedir?

Çelikel Eğitim Vakfı diğer bursların yanı sıra yeni kayıt hakkı kazanmış öğrencilere burs vermektedir.

-2019 YKS’ye girmiş olmak

-İstanbul’daki devlet üniversitelerine ya da vakıf üniversitelerinin burslu kontenjanına YENİ KAYIT hakkı kazanmış olmak

-Ailede kişi başına düşen aylık ortalama net gelir seviyesi 2.000 TL ve altında olmak

-Adaylar, aşağıda belirtilen merkezi yerleştirme ile öğrenci alan lisans programları  başarı sıralaması dahilinde değerlendirilecektir.

MERKEZİ YERLEŞTİRME İLE ÖĞRENCİ ALAN LİSANS PROGRAMLARI

Yerleştirme Puan Türü Başarı Sıralaması
 • Sayısal Puanı
 • İlk 30.000’e girenler (30.000 dâhil)
 • Eşit Ağırlık Puanı
 • İlk 15.000’e girenler (15.000 dâhil)
 • Sözel Puanı
 • İlk 10.000’e girenler (10.000 dâhil)
 • Dil Puanı
 • İlk 5.000’e girenler (5.000 dâhil)
 • TYT Puanı
 • İlk 10.000’e girenler (10.000 dâhil)

Çelikel Eğitim Vakfı  bursuna nasıl ve ne zaman başvurulur ?

Çelikel Eğitim Vakfı burs başvuru başlangıç tarihinin, ÖSYM’nin yerleştirme sonuçları açıklamasının ardından olmasını bekliyoruz. Vakfın en erken olarak belirttiği başvuru tarihi de bu şekilde. Başvuruların başlangıç tarihinin belli olmamasının yanında bitiş tarihi belirlenmiştir. Başvurular, 3 Eylül 2019 Salı saat 17:00’a kadar vakfın internet sitesi üzerinden alınacaktır.

Çelikel Eğitim Vakfı burs başvuru süreci iki aşamalı ilerliyor: Ön kayıt ve başvuru formunun doldurulması. İlk aşamada ön kayıt ve başvuru formu gerekliliklerini yerine getirmezseniz diğer aşamaya geçemiyorsunuz. Aman dikkat !

 1. Ön Kayıt: Vakfın websitesi üzerinden bilgiler eksiksiz ve doğru girilerek ön kayıt işlemi tamamlanır. E-posta adresinize gelen aktivasyon maili ön kaydınızı tamamladığınız anlamına gelir. E-posta içerisinde bulunan link sizi başvuru formuna yönlendirecektir. (Gelen kutunuzda böyle bir mail göremezseniz ‘Gereksiz/Junk/Spam’ kutunuzu kontrol etmeyi unutmayınız !)
 2.  Başvuru Formu: Formda istenen tüm bilgileri doğru ve eksiksiz doldurmanız gereklidir.  Çünkü başvuru formu ön değerlendirme yapabilmek için istenen bilgilerin sağlandığı kısımdır. Herhangi bir eksi bilgi belirtme durumunda ön değerlendirmeye alınmazsınız. E-Bursum olarak böyle bir şey olsun istemeyiz.

Bursa başvururken gerekli belgeler nelerdir ?

Aşağıda belirtilen burs başvuru belgelerinin tümü vakıf tarafından zorunlu olarak istenen belgelerdir. Eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Burs başvurusu için gerekli olan belgeler ve bu belgelere nasıl ulaşabileceğinize dair yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

 1. Lise Mezuniyet Belgesinin Kopyası
 2. Sınav Sonuç Belgesi
 3. YKS Sonuçları (TYT ve Yerleştirme Puanı Dâhil)
 4. Öğrenci Belgesi/Elektronik Kayıt Belgesi
 5. Burs Durum Belgesi
 6. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 7. Yerleşim Yeri Belgesi
 8. Kimlik Kopyası
 9. Adli Sicil Belgesi
 10. Gelir Beyan Edici Belgeler
 11. Mülk, Taşıt Beyan Edici Belgeler
 12. Kira Kontratı Belgeleri
 13. Öğrenim Gören Kardeş(ler) için Belgeler
 14. Hesap Bilgileri Belgeleri
 15. Fotoğraf
 16. Taahhütname
 17. Alev Topları Programı Uygulama Esasları

Çelikel Eğitim Vakfı burs başvuru belgeleriyle ilgili ayrıntıya buradan ulaşabilirsiniz.


Çelikel Eğitim Vakfı burs sonuçları açıklandı mı ?

Çelikel Eğitim Vakfı burs başvurularının ilk değerlendirmesi 3-4 Eylül 2019 tarihlerinde yapılacaktır. Vakıf, ailede kişi başına düşen aylık ortalama net miktar, mülk beyanı, taşıt beyanı, aile ile birlikte yaşayıp öğrenim gören kardeş sayısı, geldiği şehir durumları esas alınarak ön değerlendirme yapacağını belirtmiştir. Bu şartlara göre sıralama yapılmasının ardından kontenjan dahilinde yer alan adaylar için; öğrenim gördükleri lisans programlarındaki çeşitlilik ve kadın-erkek oranındaki denge dikkate alınarak Alev Topları Bursu’na başvuru niyet metinleri incelenecektir.

Çelikel Eğitim Vakfı burs başvuru ön değerlendirmelerinin tamamlanma duyurusu 6 Eylül 2019 tarihinde saat 12:00 itibariyle vakfın internet sitesinden gerçekleşecektir. Ön değerlendirme sonucu kontenjana giren adayların, gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde 17 Eylül 2019 tarihinde saat 17:00’a kadar vakfa posta/kargo ile ulaştırması gereklidir. Ek olarak; Çelikel Eğitim Vakfı burs başvurusu,grup mülakatları daveti vakfın internet sitesinde yayımlanır.

Çelikel Eğitim Vakfı burs mülakatları iki aşamalı olarak gerçekleşecektir;

 • Grup Mülakatı: ‘Grup Mülakatı Davet Mektubu’ en geç 26 Eylül 2019, Perşembe günü e-posta adreslerine gönderilecektir. Mülakatlar, 5-6 Ekim 2019 tarihinde Çelikel Eğitim Vakfı Genel Merkezi’nde gerçekleşecektir. Detaylar davet mektubunda belirtilecektir.
 • Bireysel Mülakat: ‘Bireysel Mülakatı Davet Mektubu’ 14 Ekim 2019, Pazartesi günü e-posta adreslerine gönderilecektir. Mülakatlar, 18 Ekim 2019 tarihinde Çelikel Eğitim Vakfı Genel Merkezi’nde gerçekleşecektir. Detaylar davet mektubunda belirtilecektir.

Grup mülakatları sonucunda bireysel mülakatlara davet edilmeyecek adaylara da bildirim sağlanacaktır. Değerlendirme Sonuçları 24 Ekim 2019 Perşembe gününde yayınlanacaktır.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!