ÖSYS sonuç belgesi, adli sicil kaydı, vukuatlı nüfus kayıt örneği, tapu belgeleri… burs başvuru sürecinde kurumlar çok çeşitli belgeler ister ve bu belgelerin nasıl elde edilebileceğine dair sık sık kafalarda soru işaretleri oluşur. E-Bursum olarak biz, öğrencilerin burslara ulaşmalarını kolaylaştırmak istiyoruz. Bu nedenle tüm bu gerekli belgelerin nasıl, nerede alınabileceğine dair bir rehber hazırladık.

Burs başvuru sürecinde, kurumlar başvuran öğrencilerden pek çok belge ister. Bu belgeler, kurumların öğrencinin gerçekten bursa ihtiyacı olup olmadığını anlamak için gereklidir. Bu belgelerin değerlendirilmesinin ardından burs sonuçları açıklanır ve ihtiyaç sahibi öğrencilere destek olunur. E-Bursum’da biz, öğrencilerin hem burs fırsatlarını bulmanın daha kolay olduğu bir ortamda hiçbir fırsatı kaçırmadan görmelerini sağlıyor, hem de bu fırsatları değerlendirebilmeleri için onlara çeşitli rehberler hazırlayarak başvuru sürecinde işlerini kolaylaştırıyoruz. Sizin için hazırladığımız burs fırsatlarını görmek için E-Bursum’a üye olabilir ve buradan Türkiye’deki tüm bursları takip edebilirsiniz. 2018-2019 döneminde burs arıyorsanız, doğru adres E-Bursum!

Burs başvuru belgeleri yazımıza başlamadan önce, ana hatlarıyla bir burs başvuru sürecini daha iyi anlamanız için Burs Başvuruları Rehberi yazımızı da okumanızı öneririz.

Burs Başvuruları Rehberi’mizde de belirttiğimiz üzere, bir kurum öğrenciden en temelde 2 şeyi bilmeyi ister:

  1.       Başarı seviyeniz,
  2.       Maddi durumunuz.

Bu yazımızda, burs başvurularına dair tecrübemiz dolayısıyla edindiğimiz tüm bilgileri kullanarak sizlere burs veren kurumlar tarafından en çok istenen belgeler hakkında bilgi vereceğiz. Bu belgelerin pek çoğunu E-Devlet Kapısı’ndan edinebiliyoruz. Peki nedir bu E-Devlet?


E-Devlet Kapısı nedir?

E-Devlet Kapısı, vatandaşların ve devlet dairelerinin işlerini kolaylaştırmak için pek çok resmî belgenin ve sorgulamanın internet üzerinden yapılmasına olanak sağlayan bir portaldır. Bu portal, Türkiye Cumhuriyeti tarafından tasarlanmış ve yürürlüğe konmuştur. Güvenliği devlet tarafından sağlanmaktadır ve verdiğiniz bilgilerin tümü korunmaktadır.

E-Devlet Kapısı’na nasıl girilir?

www.turkiye.gov.tr adresinden ulaşabileceğiniz e-Devlet’e giriş için şifre almanız gerekmektedir. e-Devlet şifrenizi, Türkiye Cumhuriyeti kimliğinizle en yakın PTT şubesinden 2TL karşılığında alabilirsiniz. Yasalara göre 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları e-Devlet şifresi alabilir. Ayrıntılı bilgi için E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? adlı videoyu izleyebilirsiniz.

E-Devlet Kapısı’nda ne yapılır? E-Devlet’ten belgelere nasıl erişebilirim?

E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra karşınıza çeşitli kategorilerin çıktığını göreceksiniz. Bu kategoriler bürokrasinin gereği olan bakanlıklar, müdürlükler ve çeşitli devlet dairelerini kapsamaktadır. Burs başvurusu için almanız gereken belgeleri hemen aşağıda teker teker anlatıyoruz ve bu belgeleri edinmek için E-Devlet’te nereye gitmeniz gerektiğini sizlere gösteriyoruz.


Burs başvuru belgeleri nasıl teslim edilir?

Toplanan belgeler, vakfın isteklerine göre 4 şekilde teslim edilebilir. Her vakıf belgelerin nasıl teslim edilmesini istediğini burs detaylarında belirtir.

  1.    Elden: Öğrenci topladığı belgeleri bizzat kurum merkezine giderek elden teslim eder.
  2.    E-mail yoluyla: Öğrenci, belgelerin tümünü taratarak bir sanal dosya oluşturur ve bunu gerekli mail adresine gönderir. Nasıl tarama yapacağınızı ve bu işlemi nasıl kolaylaştıracağınızı öğrenmek için sizleri buraya alalım.
  3.    Posta yoluyla: Öğrenci, topladığı belgeleri bir dosya halinde posta üzerinden gönderir. PTT ya da çeşitli kargo şirketleri belge gönderim işlemlerini epeyce kolaylaştırır.
  4.    Okulların burs ofisleri aracılığıyla: Kimi vakıflar öğrencinin kendisiyle bir süre iletişime geçmez. Öğrenci, kayıt olduğu okulun burs ofisinin istediği belgeleri toplar ve burs ofisine teslim eder. Burs ofisi bu bilgileri kurumlarla paylaşır ve öğrenciyle gerekirse iletişime geçilir.

Burs başvuru belgeleri nelerdir ?

Sınav sonuç belgesi nedir? Sınav sonuç belgesi nasıl alınır? ÖSYS sonuç belgesi nereden alınır?

ÖSYM sınav sonuçlarını açıkladıktan sonra üniversite tercihleri başlar ve üniversite kayıtlarından sonra da burs başvuru dönemine girilir. Burs başvurusu yapılan kurumların neredeyse tamamı sizden sınav sonuç belgesi ister. Bu belgenin nasıl alınacağını bir başka yazımızda detaylı olarak anlattık. Bu yazımıza ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.


Lise mezuniyet belgesi nasıl alınır? E-Devlet’ten lise mezuniyet belgesi alınır mı?

Liseyi bitirip yüksek öğretime geçebileceğinizi gösteren belge sizin mezuniyet belgenizdir. Bu belgeye artık E-Devlet Kapısı’ndan kolayca erişilebiliyor. Takip etmeniz gereken yol ise:

Lise mezuniyet belgesi için: E – Devlet Kapısı Millî Eğitim Bakanlığı Lise Mezuniyet Belgesi Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-lise-mezuniyet-belgesi-sorgulama

Bu yolu takip ettiğinizde son aşamada karşınıza çıkan belgeyi sağ üstten PDF olarak kaydedebilir ve sonra kolaylıkla çıktısını alabilirsiniz.


Öğrenci belgesi nedir? Öğrenci belgesi nasıl alınır? Üniversite kayıt belgesi nedir?

Öğrenci belgesi, üniversiteye kayıt olduğunuzu gösteren belgedir. Bu belge, yalnızca siz üniversiteye kayıt olduktan sonra alınabilir. Yani üniversite sınavına girdikten, hatta sonuçlar açıklandıktan sonra dahi bir öğrenci belgesi alamazsınız. Ancak ve ancak üniversitenize gidip kayıt olduktan sonra bu resmî belgeyi alabilirsiniz. Bu belgeyi, üniversiteye kayıt olduktan sonra öğrenci işlerinden alabilirsiniz. Ayrıca bu belgeyi E-Devlet Kapısı’nda bu yolu izleyerek de edinebilirsiniz. Benzer şekilde, üniversite kayıt belgesi de öğrenci belgesi yerine geçer. Bu belge size üniversitenize kayıt olduktan sonra verilir. Bu belgeyi kaybetmeniz durumunda E-Devlet Kapısı’ndan tekrar edinebilirsiniz.

Öğrenci belgesi için: E – Devlet Kapısı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Öğrenci Belgesi Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama

Elektronik kayıt belgesi için: E – Devlet Kapısı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Öğrenci Belgesi

Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit


Transkript nedir? Transkript nasıl alınır?

Transkript, üniversite eğitimi boyunca alınan dersleri gösteren belgedir. Alınan tüm dersler kodları ve notlarıyla beraber bu belgede gösterilir. Bu belgeyi, üniversiteye yeni kayıt olan öğrenciler alamaz. Yalnızca üniversitede en az 1 dönem okuyan öğrenciler alabilir. Bu belgeyi üniversitenizin öğrenci işlerinden alabilirsiniz.


Bursluluk belgesi nedir? Bursluluk belgesi nasıl alınır?

Burs durum belgesi de denen bu belge, özel okullara burslu kayıt olduktan sonra verilir. Kayıt olduğunuz okulun öğrenci işlerinden edinilebilecek olan bu belge, sizin o okula burslu kayıt olduğunuzu ve (varsa) hak kazandığınız öteki burslarınızı (yemek, yurt, kitap vs.) gösterir.


Vukuatlı nüfus kayıt örneği nedir? Vukuatlı nüfus kayıt örneği nereden alınır? Vukuatlı nüfus kayıt örneği nasıl alınır?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği, tüm aile bireyleriniz hakkındaki kimlik bilgilerini belirten resmi bir belgedir. Bu belgeyi Nüfus Müdürlüğü’nden alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, bu belgeye E-Devlet Kapısı’ndan da erişebilirsiniz.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği için: E – Devlet Kapısı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/nvi-nufus-kayit-ornegi-belgesi-sorgulama


Yerleşim yeri belgesi nedir? Yerleşim yeri belgesi nasıl alınır? (İkametgah nedir, nasıl alınır?)

Resmi olarak nerede yaşadığınızı gösteren belgedir. Vukuatlı nüfus kayıt örneğinizde yerleşim bilgisi yer alıyorsa, bu belgeyi ayrıca sunmanıza gerek yoktur. Bu belgeyi, Nüfus Müdürlüğü’nden alabilirsiniz. Benzer şekilde, E-Devlet Kapısı aracılığıyla da bu belgeye erişebilirsiniz. Yerleşim yeri belgesi ile ikametgah aynı şeydir.

Yerleşim yeri belgesi için: E – Devlet Kapısı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü

Yerleşim Yeri (İkametgâh) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/nvi-yerlesim-yeri-ve-diger-adres-belgesi-sorgulama


Kimlik fotokopisi ne için gerekli? Mavi kart nedir? Mavi kart kimlik yerine geçer mi?

Başvurularınızda sıklıkla kimlik bilgileriniz de istenir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızın önlü-arkalı fotokopisini çektirmelisiniz. Türk vatandaşlığını bir şekilde kaybeden bireylerin sahip olduğu mavi kart durumunda ise, Mavi kart’ın kartın fotokopisi gereklidir.


Adli Sicil Belgesi nedir? Adli Sicil Belgesi nasıl alınır?

Adli Sicil Belgesi (Adli Sicil Kaydı), Adliye tarafından hakkınızda bir karar alınıp alınmadığını gösteren belgedir. Bu belgeyi Adliyelerden edinebilirsiniz. Benzer şekilde, E-Devlet Kapısı üzerinden de Adli Sicil Belgesi alınabilir. E-Devlet üzerinden yaptığınız sorgulamada belgenin istem sebebinde burs başvurusu bulunmamaktadır. Bu nedenle yaptığımız başvuruya en yakın olan “öğrenci kaydı” seçilebilir. Zaten bu seçim belge üzerinde kritik bir değişiklik yapmamaktadır. Belgenin teslim edileceği kuruma ise başvuru yaptığınız kurumun adını yazmalısınız.

Adli Sicil Kaydı için: E-Devlet Kapısı Adalet Bakanlığı Adli Sicil Kaydı Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi


Gelir beyan edici belgeler nelerdir? Gelir beyan edici belgeler nereden alınır?

Gelir beyan edici belgeler, sizin maddi durumunuzun kanıtı niteliğindeki resmî belgelerdir. Öğrenciye bakmakla yükümlü kimselerin (ebeveynler) ikisi de hayatta ve çalışıyorsa her iki ebeveyn için ayrı ayrı toplanması gereken bu belgeler, çok çeşitlidir. Ebeveynler, 4A, 4B ya da 4C’ye bağlılık durumlarına göre gerekli belgeyi E-Devlet Kapısı’ndan edinebilirler. Bu belgeden de bahsettiğimiz burs başvuru rehberi yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ana hatlarıyla, bu belgeler; eski adıyla SSK çalışanları için 4A, Bağkurlu olanlar için 4B, Emekli Sandığı’na bağlı olanlar için ise 4C olarak anılmaktadır.


Maaş bordrosu nedir? Maaş bordrosu nasıl alınır?

Maaş bordrosu, çalışan ebeveynlerin ne kadar maaş aldıklarını gösteren resmi bir belgedir. Maaş bordrosu da gelir beyan edici belgelere dahildir. Ebeveynler maaş bordrolarını iş yerlerinden alabilirler. Benzer şekilde, maaş bordrosu E-Devlet Kapısı üzerinden de sorgulanabilmektedir.

Maaş bordrosu için: https://www.turkiye.gov.tr/e-bordro-sorgulama


Gelir vergisi beyannamesi nedir? Gelir vergisi beyannamesi nerede alınır?

Gelir vergisine tabi serbest meslek sahipleri için gerekli olan bu belge, E-Devlet Kapısı’ndan alınabilir.

Gelir vergisi beyannamesi için: https://www.turkiye.gov.tr/e-vergi-levhasisorgulama


Emekli aylık belgesi nedir? Emekli aylık belgesi nereden alınır?

Emeklilerin bağlı oldukları kurumdan emeklilik esnasından ne kadar ödeme aldıklarını gösteren bu belge, E-Devlet Kapısı üzerinden alınabilir. 4A, 4B, 4C’nin ne anlama geldiğini öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

4A emekli aylık belgesi için: https://www.turkiye.gov.tr/4aemekli-aylik-bilgisi

4B emekli aylık belgesi için: https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi

4C emekli aylık belgesi için: https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi adreslerinden


Nafaka belgesi nedir? Nafaka belgesi nereden alınır?

Ebeveynlerin ayrı olması durumunda aralarında bir nafaka ödemesi olup olmadığını gösteren bu belge, anne-babası ayrı bireyler için gereklidir. Bu belge, boşanma işleminden sonra ailenizde bulunuyor olmalıdır. Aksi durumda avukatınızla iletişime geçip gerekli bilgileri alabilirsiniz.


Fakirlik belgesi nedir? Fakirlik belgesi nasıl alınır?

Fakirlik sınırı altındaysanız alacağınız fakirlik belgesi ile bunu kanıtlamış olursunuz. Fakirlik belgesini muhtarlıklardan alabilirsiniz. Burs başvurularında bütçenizi fakirlik sınırı altında beyan ettiyseniz, kuruma fakirlik belgesini sunmanız gereklidir.


Mülk, taşıt beyan belgeleri nelerdir? Mülk, taşıt beyan belgeleri nasıl alınır?

Sahip olduğunuz malları gösteren belgelere “mülk, taşıt beyan belgesi” denir. Bu belgeler, öğrencinin hayatta olan ebeveynleri tarafından alınmalıdır. Bu belgeleri, Tapu ve Kadastro Müdürlükleri ve Emniyet Müdürlüklerinden alabileceğiniz gibi E-Devlet Kapısı üzerinden de alabilirsiniz. Üzerinize kayıtlı herhangi bir şey olmasa dahi bu belgelerin çıktısını alıp sunmanız gerekmektedir.

Tapu belgeleri için: E – Devlet Kapısı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü

Tapu Bilgileri Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgilerisorgulama

Tescilli araç belgesi için: E – Devlet Kapısı Emniyet Genel Müdürlüğü Adıma

Tescilli Araç Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-adima-tescilliarac-sorgulama


Kira kontratı ve dekontu nedir? Kimler kira kontratı ve dekontu sunmalıdır?

Eğer kirada yaşıyorsanız, bunu gösteren belgelere ihtiyaç vardır. Bu belgeler kira kontratı ve kira dekontudur. Bu belgeleri ev sahibinizden edinebilirsiniz.


Eğitim gören kardeşler için belgeler

Eğitim gören kardeşi olanlar, bu durumu belirtmek durumundadır. İlkokul veya ortaokulda okuyan öğrenciler bu belgeleri kendi okullarından alabilir. Lisede ve üniversitede okuyan öğrenciler de öğrenci belgelerini okuldan alabilir; fakat onlar için daha kolay bir yol da var: elbette E-Devlet Kapısı. Lisede okuyan öğrenciler belgelerini MEB üzerinden; üniversitede okuyan öğrenciler YÖK üzerinden almalıdır.

MEB öğrenci belgesi için: E – Devlet Kapısı → Millî Eğitim Bakanlığı

→ Millî Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi

https://www.turkiye.gov.tr/ogrenci-bilgi-sistemi

Üniversite öğrenci belgesi için: E – Devlet Kapısı → Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı → Öğrenci Belgesi Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama


Fotoğraf

Kurumlar güncel fotoğraflarınıza ihtiyaç duyar. Çekindiğiniz vesikalık fotoğrafları kurumlara teslim etmeniz gereklidir ya da E-Bursum üzerinden başvurulan kurumlarda fotoğrafı profilinize yüklemeniz yeterlidir. Kimi kurumlar bu fotoğrafların arkasına T.C. kimlik numaranızı ve ad-soyadınızı yazmanızı ister.


Engelli raporu nedir? Engelli raporu nereden alınır?

Engelli raporu, öğrencinin (varsa) zihinsel/fiziksel engel durumunu gösteren resmî belgedir. Bu belgeyi, ilinizde bulunan tam teşekküllü devlet hastanelerinden alabilirsiniz.


Şehit yakını belgesi nedir? Şehit yakını belgesi nereden alınır?

Ailenizde bir şehit varsa, bunu belge üzerinde gösterebilirsiniz. Şehit yakını belgelerini ilinizdeki Askerlik Şubeleri veya Tümen Komutanlıklarından alabilirsiniz.