YKS sonuç belgesi, adli sicil kaydı, vukuatlı nüfus kayıt örneği, tapu belgeleri… Burs başvuru sürecinde kurumlar çok çeşitli belgeler ister. E-Bursum olarak biz, öğrencilerin burslara ulaşırken önlerindeki engelleri kaldırmak istiyoruz.  İstenen bu belgelerin nasıl ve nereden alınabileceğine dair senin için bir rehber hazırladık.

Burs başvuru sürecinde, kurumlar başvuran öğrencilerden pek çok belge ister. Bu belgeler, kurumların öğrencinin gerçekten bursa ihtiyacı olup olmadığını anlamak için gereklidir. Bu belgelerin değerlendirilmesinin ardından burs sonuçları açıklanır ve ihtiyaç sahibi öğrencilere destek olunur. E-Bursum’da biz, öğrencilerin hem hiçbir burs fırsatını kaçırmadan görmelerini sağlıyor, hem de bu fırsatları değerlendirebilmeleri için onlara çeşitli rehberler hazırlayarak başvuru sürecinde işlerini kolaylaştırıyoruz. Sizin için hazırladığımız burs fırsatlarını görmek için E-Bursum’a üye olabilir ve buradan Türkiye’deki tüm bursları takip edebilirsiniz. 2020-2021 döneminde burs arıyorsanız, doğru adres E-Bursum! Burs Ara‘dan burslara başvurabilirsiniz.

Burs başvuru belgeleri yazımıza başlamadan önce, burs başvuru sürecini daha iyi anlamanız için Burs Başvuruları Rehberi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Burs Başvuruları Rehberi’mizde de belirttiğimiz üzere, bir kurum öğrenciden en temelde 2 şeyi bilmeyi ister:

 1.  Başarı seviyeniz,
 2. Maddi durumunuz.

Bu yazımızda, burs başvurularına dair tecrübelerimizle edindiğimiz tüm bilgileri kullanarak sizlere burs veren kurumlar tarafından en çok istenen belgeler hakkında bilgi vereceğiz. Bu belgelerin pek çoğunu e-Devlet Kapısı’ndan edinebiliyoruz. Peki nedir bu e-Devlet?


e-Devlet Kapısı Nedir?

e-Devlet Kapısı, vatandaşların ve devlet dairelerinin işlerini kolaylaştırmak için pek çok resmî belgenin ve sorgulamanın internet üzerinden yapılmasına olanak sağlayan bir portaldır. Bu portal, Türkiye Cumhuriyeti tarafından tasarlanmış ve yürürlüğe konmuştur. Güvenliği devlet tarafından sağlanmaktadır ve verdiğiniz bilgilerin tümü korunmaktadır.


e-Devlet Kapısı’na Nasıl Girilir?

www.turkiye.gov.tr adresinden ulaşabileceğiniz e-Devlet’e giriş için şifre almanız gerekmektedir. e-Devlet şifrenizi, Türkiye Cumhuriyeti kimliğinizle en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Yasalara göre 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları e-Devlet şifresi alabilir. Ayrıntılı bilgi için E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? adlı videoyu izleyebilirsiniz.


e-Devlet’ten Burs Başvuru Belgelerine Nasıl Erişebilirim?

e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra karşınıza çeşitli kategorilerin çıktığını göreceksiniz. Bu kategoriler bürokrasinin gereği olan bakanlıklar, müdürlükler ve çeşitli devlet dairelerini kapsamaktadır. Burs başvurusu için almanız gereken belgeleri hemen aşağıda teker teker anlatıyoruz ve bu belgeleri edinmek için e-Devlet’te nereye gitmeniz gerektiğini sizlere gösteriyoruz.


Burs Başvuru Belgeleri Nasıl Teslim Edilir?

Toplanan belgeler, vakfın isteklerine göre 4 şekilde teslim edilebilir. Her vakıf belgelerin nasıl teslim edilmesini istediğini burs detaylarında belirtir.

 1. Elden: Öğrenci topladığı belgeleri bizzat kurum merkezine giderek elden teslim eder.
 2. E-posta yoluyla: Öğrenci, belgelerin tümünü taratarak bir sanal dosya oluşturur ve bunu gerekli mail adresine gönderir. Nasıl tarama yapacağınızı ve bu işlemi nasıl kolaylaştıracağınızı öğrenmek için sizleri buraya alalım.
 3. Posta yoluyla: Öğrenci, topladığı belgeleri bir dosya halinde posta üzerinden gönderir. PTT ya da çeşitli kargo şirketleri belge gönderim işlemlerini epeyce kolaylaştırır.
 4. Okulların burs ofisleri aracılığıyla: Kimi vakıflar öğrencinin kendisiyle bir süre iletişime geçmez. Öğrenci, kayıt olduğu okulun burs ofisinin istediği belgeleri toplar ve burs ofisine teslim eder. Burs ofisi bu bilgileri kurumlarla paylaşır ve öğrenciyle gerekirse iletişime geçilir.

Burs Başvuru Belgeleri Nelerdir?

 1. YKS Sonuç Belgesi
 2. Öğrenci Belgesi
 3. Yerleşim Yeri Belgesi
 4. Nüfus Kayıt Örneği Belgesi
 5. SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Belgesi
 6. Askerlik Durum Belgesi
 7. Onaylı Maaş Bordrosu
 8. Araç Tescil Belgesi
 9. 4A Hizmet Döküm Belgesi
 10. 4B Hizmet Döküm Belgesi
 11. 4C Hizmet Döküm Belgesi
 12. Adli Sicil Kaydı
 13. Tapu Tescil Belgesi
 14. ÖSYS Sonuç Belgesi

Lise Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır? e-Devlet’ten Lise Mezuniyet Belgesi Alınır Mı?

Liseyi bitirip yüksek öğretime geçebileceğinizi gösteren belge sizin mezuniyet belgenizdir. Bu belgeye artık e-Devlet Kapısı’ndan kolayca erişilebiliyor. Takip etmeniz gereken yol ise:

Lise mezuniyet belgesi için: e-Devlet Kapısı Millî Eğitim Bakanlığı Lise Mezuniyet Belgesi Sorgulama

Bu yolu takip ettiğinizde son aşamada karşınıza çıkan belgeyi sağ üstten PDF olarak kaydedebilir ve sonra kolaylıkla çıktısını alabilirsiniz.


Burs Başvuru Belgelerinden Biri Olan Transkript Nedir? Transkript Nasıl Alınır?

Transkript, üniversite eğitimi boyunca alınan dersleri gösteren belgedir. Alınan tüm dersler kodları ve notlarıyla beraber bu belgede gösterilir. Bu belgeyi, üniversiteye yeni kayıt olan öğrenciler alamaz. Yalnızca üniversitede en az 1 dönem okuyan öğrenciler alabilir. Bu belgeyi üniversitenizin öğrenci işlerinden ya da e-Devlet üzerinden alabilirsiniz.


Kimlik Fotokopisi Ne İçin Gerekli? Mavi Kart Nedir? Mavi Kart Kimlik Yerine Geçer Mi?

Başvurularınızda sıklıkla kimlik bilgileriniz de istenir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızın önlü-arkalı fotokopisini çektirmelisiniz. Mavi Kart, doğumla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup ancak çıkma izni alarak Türk vatandaşlığından ayrılan kişilere ve üçüncü dereceye kadar olan alt soylarına verilen resmi bir kimlik belgesidir. Mavi Kart’a sahip olan kişiler için bu belgenin arkalı-önlü fotokopisini çektirmek yeterli olacaktır.


Nafaka Belgesi Nedir? Nafaka Belgesi Nereden Alınır?

Ebeveynlerin ayrı olması durumunda aralarında bir nafaka ödemesi olup olmadığını gösteren bu belge, anne-babası ayrı bireyler için gereklidir. Bu belge, boşanma işleminden sonra ailenizde bulunuyor olmalıdır. Aksi durumda avukatınızla iletişime geçip gerekli bilgileri alabilirsiniz.


Fakirlik Belgesi Nedir? Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik sınırı altındaysanız alacağınız fakirlik belgesi ile bunu kanıtlamış olursunuz. Fakirlik belgesini muhtarlıklardan alabilirsiniz. Burs başvurularında bütçenizi fakirlik sınırı altında beyan ettiyseniz, kuruma fakirlik belgesini sunmanız gereklidir.


Kira Kontratı ve Dekontu Nedir? Kimler Kira Kontratı ve Dekontu Sunmalıdır?

Eğer kirada yaşıyorsanız, bunu gösteren belgelere ihtiyaç vardır. Bu belgeler kira kontratı ve kira dekontudur. Bu belgeleri ev sahibinizden edinebilirsiniz.


Eğitim Gören Kardeşler İçin Burs Başvuru Belgeleri

Eğitim gören kardeşi olanlar, bu durumu belirtmek durumundadır. İlkokul veya ortaokulda okuyan öğrenciler bu belgeleri kendi okullarından ya da ailelerinin e-Devlet hesapları üzerinden ilgili belgeye ulaşabilirler. Lisede ve üniversitede okuyan öğrenciler de öğrenci belgelerini okuldan alabilir veya e-Devlet üzerinden öğrenci belgesi sorgulayarak PDF olarak indirebilirler. Lisede okuyan öğrenciler belgelerini MEB üzerinden; üniversitede okuyan öğrenciler YÖK üzerinden almalıdır.

Üniversite öğrenci belgesi için: e-Devlet Kapısı → Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı → Öğrenci Belgesi Sorgulama


Fotoğraf

Kurumlar güncel fotoğraflarınıza ihtiyaç duyar. Çekindiğiniz vesikalık fotoğrafları kurumlara teslim etmeniz gereklidir ya da E-Bursum üzerinden başvurulan kurumlarda fotoğrafı profilinize yüklemeniz yeterlidir. Kimi kurumlar bu fotoğrafların arkasına T.C. kimlik numaranızı ve ad-soyadınızı yazmanızı ister.


Engelli Raporu Nedir? Engelli Raporu Nereden Alınır?

Engelli raporu, öğrencinin (varsa) zihinsel/fiziksel engel durumunu gösteren resmî belgedir. Bu belgeyi, ilinizde bulunan tam teşekküllü devlet hastanelerinden alabilirsiniz.


Şehit Yakını Belgesi Nedir? Şehit Yakını Belgesi Nereden Alınır?

Ailenizde bir şehit varsa, bunu belge üzerinde gösterebilirsiniz. Şehit yakını belgelerini ilinizdeki Askerlik Şubeleri veya Tümen Komutanlıklarından alabilirsiniz.

burs ara görseli