Borusan Kocabıyık Vakfı bursu nedir? BKV bursuna nasıl başvurulur? Borusan Kocabıyık Vakfı burs başvuru koşulları nelerdir? BKV bursu hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları bu kapsamlı yazımızda sizleri bekliyor !

Borusan Kocabıyık Vakfı (BKV) ana tüzük ve hükümlerine uygun olmak kaydıyla, maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı gençlerin eğitim ve öğrenimlerine destek olmak üzere öğrencilere burs vermektedir. Vakfın ana amacı yurt içinde ihtiyaç sahibi meslek lisesi, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerine ve yurt dışında müzik alanında yüksek lisans yapma olanağından maddi yönden yoksun bulunan öğrencilere burs desteği vermektir.  İyi haber ise Borusan Kocabıyık Vakfı bursu karşılıksız olarak verilmektedir.


BKV bursu başvuru ön koşulları nelerdir?

Borusan Kocabıyık Vakfı’nın verdiği 6 farklı burs mevcut. Bu burslara başvuru koşulları farklılık gösterse de hepsi için aynı olan 4 tane ön koşul bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Yurt içindeki eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı olmak.
 2. Türkiye’de öğrenim gören TC uyruklu bir öğrenci olmak.
 3. Başarılı ve maddi desteğe ihtiyaç sahibi olmak.
 4. Başka kaynaklardan aylık nakit yardımı şeklinde burs almamak. (Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan alınan öğrenim kredisi ve engelli öğrencilere verilen burslar hariç).

BKV burslarının kontenjan, kapsam ve koşulları, öğrencilerde aranacak nitelikler BKV Yönetim Kurulu tarafından belirlenir ve gelen burs isteklerine yönetim kurulunca belirlenen esaslar dikkate alınmak suretiyle yanıt verilir. Borusan Kocabıyık Vakfı bursu karşılıksızdır. Yani bursiyerlerin bir mecburi hizmet ya da geri ödeme yükümlülüğü yoktur.

Bursların eğitim-öğretim seviyesi farklılıkları sebebiyle farklı ön koşulları da bulunmaktadır. Bunlar;

BKV Meslek Lisesi Bursu ön koşulu;

 1. Borusan Asım Kocabıyık Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi olmak.

BKV Üniversite Bursu ön koşulu;

 1. Burs kontenjanı tahsis edilen okullar ve bölümler aşağıdaki gibidir.Bu okullarda örgün öğrenim öğrencisi olunmalıdır.
Üniversiteler Fakülteler
İstanbul Üniversitesi Mühendislik, İşletme ve İktisat Fakülteleri
İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik, İşletme ve İktisat Fakülteleri
Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik, İşletme ve İktisat Fakülteleri
Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mühendislik, İşletme ve İktisat Fakülteleri
Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Afyon Kocatepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi

BKV Yüksek Lisans ve Doktora Bursu ön koşulu;

 1. Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmak.
 2. Yurt dışında yüksek lisans eğitimi görmek.

BKV Müzik Bursu ön koşulu;

 1. Yurt dışında yüksek lisans eğitimi görmek.

BKV’de vakıf kaynakları dışında yapılan ‘Şartlı Burs Bağışları’ da bulunmaktadır ve bunlar bağış yapanın isteğine göre tahsis edilir. Vakfın şartlı bursları 2 şekildedir;

 1. Bursiyer Adı Belirtimiş Burslar: İsimleri şartlı bağışçı tarafından belirlenen öğrencilere tahsis edilmektedir.
 2. Özel Burslar: Kocabıyık ailesi fertlerinin Vakıf nezdinde oluşturdukları fonlardan karşılanmak üzere, isimleri aile fertleri tarafından belirlenen öğrencilere tahsis edilir.

BKV burslarına nasıl ve ne zaman başvurulur?

2019-2020 Öğretim Yılı Burs Başvuru Tarihi:15 Eylül–15 Ekim

Burs başvuru tarihleri genelde eylül-ekim aylarında başlar ve kasım ayında biter. Burs başvuruları belirtilen okulların Burs Birim Merkezleri tarafından vakfa gönderilir, internetten ya da şahsi başvuru kabul edilmez. Seçilen öğrencilerle vakıf tarafından gerçekleştirilecek mülakat sonrasında, burs kazanıp kazanmadıkları kendilerine bildirilir.


BKV bursu için gerekli belgeler nelerdir?

Borusan Kocabıyık Vakfı, burs başvuru formunun yanında sadece 2 belge talep etmektedir.

 1. Kazandığı okulun giriş puanının/ Son ders yılında aldığı ders notlarının olduğu resmi belge.
 2. Kayıt yaptırdığına dair ilgili okuldan alınacak belge.

BBV burs başvuru formunu nasıl doldurmalı?

Bursa başvuru yapacak öğrenciler öncelikle  “BKV Lisans Bursu” formunu ilgili okulun Burs Birimi Merkezleri’nden doldurmalılardır. Başvurunun geçerli olabilmesi için eklenecek belgelerden herhangi biri eksik olmamalıdır.


BKV bursu sonuçları açıklandı mı?

Burs sonuçlarının büyük çoğunluğu Kasım ayında belli olmaktadır ve burs almaya hak kazananlar mail yada telefon yoluyla vakıf tarafından bilgilendirilmektedir. Sonuçlanma zamanında maillerinizi kontrol etmeyi ihmal etmeyin!