Bir Adım Var nedir? Hangi amaçla kurulmuştur? Nasıl bir eksiği tamamlamaya çalışmaktadır?

‘Bir Adım Var’  hedefleri olan, motivasyonu yüksek, kendisine güvenen, cesur ve kararlı genç kadınlar için kurulmuş bir organizasyon.

Fırsat eşitsizliği ve finansal kaynaklara erişemediği için sorun yaşayan kız öğrencilere temel eğitimlerini alırken ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için burs desteği sağlamayı, hayal kurmalarını teşvik etmeyi ve onları hayallerine yaklaştıracak hedeflerini belirlemelerine yardımcı olmayı, spor, sanat, bilim ve teknoloji alanlarında yeteneklerini keşfetmelerini sağlamayı, meslek ve kariyer seçimlerinde onlara rehberlik etmeyi hedeflemekteyiz.

Genç kadınların inandıkları gelecek ile aralarında ‘Bir Adım Var.’


Hedef kitleniz kimlerdir? Bu program kapsamında kimlere ulaşmak istiyorsunuz?

Bir Adım Var olarak hedef kitlemiz lise veya üniversite öğrencisi genç kadınlar. Spor, sanat, akademik, bilim ve teknoloji alanlarında başarılı olan genç kadınlara ulaşmayı ve onları desteklemeyi istiyoruz.

Programımız bölüm, sınıf veya okul fark etmeksizin tüm lise ve üniversite öğrencisi genç kadınlara açıktır. Hedefimiz yukarıda belirtilen genç kadınları desteklemek ve onlar ile gelecekleri arasında olan adımı doldurmak.


Öğrencileri bu program içerisinde neler beklemektedir? Fırsatlarınız, faaliyetleriniz nelerdir?

Öğrencilerimiz için uçtan uca bir gelişim yolculuğu planlamaktayız. Bu yolculukta kişisel gelişimlerini destekleyecek eğitim programları, sosyal ve kültürel anlamda gelişmelerini destekleyecek organizasyonlar, sanat, spor bilim, teknoloji alanında ilgi alanlarını ya da başarılarını destekleyecek gelişim faaliyetleri planlamaktayız.

Onlara sunacağımız bu eğitim, mentorluk ve gelişim programları ile daha güçlü genç kadınlar yetişmesine katkı sunmak istiyoruz. Başarı ile aralarında bir adım olan genç kadınlara o adımda destek olmak istiyoruz.


Başvuru şartınız nedir?

Aradığımız tek kriter lise veya üniversite öğrencisi olup sanat, spor, akademi, bilim ve teknoloji alanlarında başarısını kanıtlayabilen tüm genç kadın öğrenciler başvuruda bulunabilir.

Herhangi bir yaş, bölüm veya okul kriterimiz bulunmamaktadır.


Başvurular ne zaman başlıyor ve başvuru süreci nasıl ilerliyor?

01.09.2020- 09.10.2020 tarihleri arasında bu adresten başvurularını yapabilirler.

Değerlendirme ve mülakat sürecinin ardından sonuçları kasımın ilk haftası açıklamayı hedeflemekteyiz.

Öncelikle E-Bursum üzerinden alınacak başvurular sonra değerlendirme komitemiz gerekli değerlendirmeyi yapıp sonuçları açıklayacaktır.


Programın sonunda öğrencilerin hangi yetkinlikleri kazanarak mezun olmasını beklemektesiniz?

Kişisel bütünlüğünü sağlamış kendisine güvenen, hedeflerine odaklı, öğrenmeye ve gelişime açık, sağlıklı ve sürdürülebilir ilişkiler kurabilen, toplumsal duyarlılık sahibi bireyler olarak mezun olmalarını hedeflemekteyiz.

5 yıl sonra Bir Adım Var’ın nasıl bir etki yaratmasını bekliyorsunuz, kendinizi nerede görüyorsunuz?

Hayatına dokunduğumuz genç kadınların, hayallerine kavuştuğu ve kendilerinin de diğer genç kadınların hayatına bir ışık olma arzusuyla bayrağı devralarak yaşattığı, gönülden birbirine bağlı büyük bir ‘Bir Adım Var’ organizasyonu oluşmasını hedefliyoruz.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!