Libro Projesi, meslek yaşamlarında ilham kaynağı olan kişiler tarafından tavsiye edilen kitap listelerinden oluşmaktadır. Bazı kitaplar mesleki içerikte olmasa da yetkinliklerinizi geliştirmede size yön verecek şekilde seçilmiştir. Libro listelerinin size fayda sağlayacağını umut ediyoruz.


Bill Gates Kimdir?

28 Ekim 1955’te ABD’de doğan Bill Gates; evli ve 3 çocuk babasıdır. İlk bilgisayar programını 13 yaşındayken yazan Bill Gates, Microsoft şirketinin başkanlığını ve başyazılım mimarlığını yapmaktadır. İlk programı bir oyundu ve bu oyun bir üçtaş oyunuydu. 1975’in ocak ayında Basıc bilgisayar dilinin yeni bir versiyonunu geliştirip yazdı. Bill Gates böyle bir çalışmayı ekipler 6 ayda yapabilecekken 5 günde bitirdi. 1975’te Harvard Üniversitesini bıraktıktan sonra Paul Allen ile 100 dolara Microsoft şirketini kurdu.


1. Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi – Yuval Noah Harari

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabıyla insan türünün dünyaya nasıl egemen olduğunu anlatan Harari, Homo Deus’ta çarpıcı öngörüleriyle yarınımızı ele alıyor. İnsanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu bilim, tarih ve felsefe ışığında incelediği bu çalışmasında, insanın bambaşka bir türe, Homo deus’a evrildiği bir gelecek kurguluyor. Yola “önemsiz bir hayvan” olarak çıkan Homo sapiens, tanrılar katına ulaşmak uğruna kendi sonunu mu hazırlıyor? Homo sapiens nasıl oldu da evrenin insan türünün etrafında döndüğünü iddia eden hümanist öğretiye inandı? …


2. Sapiens – Yuval Noah Harari

… “Önce her şey bir toz bulutuydu.” Kulağa çok tanıdık geliyor değil mi? Bilindiği üzere bu ifade, karşı tarafın bir konuyu tüm detaylarıyla kavraması adına günümüzde muzipçe kullanılan bir kalıp. Ancak söz insanlık tarihinden açıldığında, bu başlangıcın önemini göz ardı etmek mümkün değil. Hayvanlardan Tanrılara Sapiens; evren, dünya ve insan hakkında sorulan tüm soruları cevaplamaya tam da bu noktadan başlatıyor.

13.5 Milyar Yıllık Bir Zaman Yolculuğuna Çıkmanın Tam Zamanı!


3. Enlightenment Now – Steven Pinker

“Tüm zamanların yeni favori kitabım.” – Bill Gates Eğer dünyanın sona erdiğini düşünüyorsanız, bir kez daha düşünün: insanlar daha uzun, daha sağlıklı, daha özgür ve daha mutlu yaşarlar ve sorunlarımız zorluyken, çözümler akıl ve bilimi kullanma idealinde yatar. Dünya gerçekten parçalanıyor mu? İlerleme ideali kullanılmıyor mu? Üçüncü binyıldaki insanlık durumunun bu zarif değerlendirmesinde, bilişsel bilim adamı ve kamusal entelektüel Steven Pinker, bizi psikolojik önyargılarımıza karşı oynayan kıyametin manşetlerinden ve kehanetlerinden geri adım atmaya çağırıyor. Bunun yerine, verileri takip edin: Yetmiş beş çene bırakan grafikte Pinker, yaşamın, sağlığın, refahın, güvenliğin, huzurun, bilginin ve mutluluğun sadece Batı’da değil tüm dünyada artmakta olduğunu gösteriyor. Bu ilerleme bazı kozmik kuvvetlerin sonucu değildir. Aydınlanma için bir armağandır: aklın ve bilimin insanın gelişmesini artırabileceği inancı. Saf bir umut olmaktan çok, şimdi bildiğimiz Aydınlanma işe yaradı. Ama her zamankinden daha güçlü bir savunmaya ihtiyacı var. Aydınlanma projesi, demagogların sömürmek için çok istekli olduğu insan doğasının akımlarına (aşiretçilik, otoriterlik, şeytanlaştırma, büyülü düşünme) karşı çıkıyor. Siyasi, dini veya romantik ideolojilere adanmış birçok yorumcu, ona karşı bir koruma eylemiyle savaşır. Sonuç, aşındırıcı bir kadercilik ve liberal demokrasinin ve küresel işbirliğinin değerli kurumlarını mahvetme isteğidir. Entellektüel derinlik ve edebi yetenekle Aydınlanma Şimdi akıl, bilim ve hümanizm için bir örnek teşkil ediyor: sorunlarımızla yüzleşmek ve ilerlememizi sürdürmek için ihtiyaç duyduğumuz idealler.


4. Doğamızın Daha İyi Melekleri – Steven Pinker

Yirminci yüzyıl tarihin en kanlı dönemiydi iddiası, ateizm, Darwin, devlet yönetimi, bilim, kapitalizm, komünizm, ilerleme ideali ve erkek cinsiyetin de aralarında bulunduğu pek çok şeytan itham edilirken başvurulan klişelerden biri. Peki ama bu doğru mu? Pinker tam tersini savunuyor. Avcı-toplayıcı toplumların, ilkel kabilelerin ya da devletsiz toplulukların insan öldürmeye daha az eğilimli oldukları şeklindeki klişe, pek çok istatistiksel veriyle çürütülüyor. Peki insanın doğası iyi mi kötü mü? Şiddetin kaynağı ekonomik eşitsizlik mi? Yoksulluk arttıkça insanlar şiddete daha mı eğilimli oluyorlar? Oysa 1960’larda şiddetin zirve yaptığı dönemde Batı toplumlarında eşitsizlik katsayısı hiç olmadığı kadar minimumdaydı. İçimizdeki kötülüğü açığa çıkaran eşitsiz toplum mu yoksa doğuştan mı kötüyüz? Hobbes ile Rousseau arasındaki yüzyıllardır süren bu tartışmayı Pinker bir üst boyuta taşıyarak, modern analizlerle aydınlatıyor. Hümanist devrimin insanı ehlileştirdiğini savunan Pinker, Aydınlanmanın insanın doğasının iyi tarafını nasıl ortaya çıkardığını göstererek, kimi Aydınlanma düşmanlarının saldırılarının geçersizliğini ispatlıyor.


5. Altıncı Yok Oluş – Elizabeth Kolbert

… Altıncı Yok Oluş, dünyanın geleceğine dair; entelektüel tarih, doğa tarihi ve saha muhabirliğini bir araya getiren ve gözlerimizin önünde süregelen kitlesel yok oluşa dair güçlü bir anlatım sunan önemli bir kitap.

“Doğa bilimciler dünya tarihinde beş yok oluş gerçekleştiğini söyler; Kolbert, insan faaliyetlerinin, gezegeni altıncı yok oluşa götürdüğüne dair ikna edici bir tez ortaya koyuyor.”
-Bill Gates-


6. Düne Kadar Dünya – Jared Diamond

… Düne Kadar Dünya, Pasifik Adalarının yanı sıra Amazon yerlileri, İnuitler, Kalahari San halkları ve diğer eski toplumlar üzerindeki on yıllarca yıllık saha çalışmalarından yola çıkan Jared Diamond’ın bugüne kadar yazdığı en kişisel kitap hiç şüphe yok ki. Geleneksel yaşam tarzını benimseyen halkları romantik bir bakış açısıyla ele almaktan kaçınan Diamond, bu toplumları insanoğlunun karşılaştığı çocuk yetiştirme, yaşlı bakımı, anlaşmazlıkların çözümü, risk yönetimi ve fiziksel sağlık gibi evrensel sorunlara getirdikleri çözümler açısından inceliyor.

Kışkırtıcı, aydınlatıcı ve eğlenceli… Düne Kadar Dünya, her okurun elinin altında bulunması gereken etkileyici bir inceleme.


7. Bolluk – Peter H. Diamandis ve Steven Kotler

… Evet, gelecek çok daha güzel olacak. Ama nasıl? Bolluk’ta, dünyanın önde gelen bilim insanlarıyla hayal ile gerçeğin kesiştiği yere yolculuğa çıkacaksınız. Teknoloji ve inovasyonun gücü ile sosyal girişimin yaratıcılığı birleştiğinde geleceğin bolluk düzeninin nasıl adım adım kurulacağını göreceksiniz. İnsanların enerjilerini hayatta kalmak için değil hayallerini gerçekleştirmek üzere harcadıkları bir dünya için…


8. Çöküş – Jared Diamond

… Şaşırtıcı miktarda kaynaktan elde ettiği yeni kanıtları derleyip toplayıp bir yapbozun parçalarını bir araya getirir gibi işleyerek toplumların kendilerini yok etmeyi tercih etmelerinin nedenlerini sorgulayan Çöküş, atalarımızın mahrum olduğu bir şeyi; geçmişimizden nasıl yararlanabileceğimizi ve hayatta kalmak için neler yapabileceğimizi gözler önüne seriyor.


9. A Full Life – Jimmy Carter


10. The Bully Pulpit – Doris Kearns Goodwin

The New York Times, Washington Post, The Economist, Time, USA BUGÜN, Christian Science Monitor ve daha fazlası tarafından seçilen Yılın En İyi Kitaplarından biri.