Karanlığın Sol Eli, Yer Deniz Üçlemesi, Mülksüzler’in de aralarında bulunduğu birçok kült romanın yazarı olan Ursula K. Le Guin, 22 Ocak 2018’de 88 yaşında aramızdan ayrıldı. 2016’da yazar ve okuyucularıyla erkek egemen bir alan olan bilim kurgunun ‘yaşayan en iyi yazarı’ seçilen Ursula, tüm kadınların içindeki gücü, kendi kitaplarında, karakterlerinde ve yaşamında her zaman ortaya koymuştur.

Hepimiz vahşiye özlemle doluyuz. Bu özlemin kültürel olarak onaylanmış pek az panzehiri var. Bize bu tür bir arzudan utanç duymamız öğretildi. uzattığımız saçlarımızı duygularımızı saklamak için kullanıldık. Ama Vahşi Kadın’ın gölgesi gündüz ve gecelerimiz boyunca pusuya yatmış bir halde hala varlığını sürdürmekte. Nerede olursak olalım, arkamızda tırıs giden bu gölge kesinlikle dört ayaklı.

Dr. Clarissa Pinkola Estes

Cheyenne, Wyoming


Ursula Le Guin kimdir?

Ursula Le Guin 1929 da Kaliforniya da doğdu. Redcliff ve Colombia Üniversitelerinde eğitim aldı. 1950li yıllarda fantastik öyküler ve romanlar yazmaya başladı. Ursula 1960’larda bilim kurgu ve fantezi alanında öncü feministlerin sesi olarak tanındı. Aldığı 20 ödülle en çok Locus ödülü alan yazardır. Taoizm, feminizm ve antropolojik konular üzerine olan ilgilerini kurgularının temeli olarak inşa etti. Tüm yazım hayatı boyunca, Amerika ve Avustralya başta olmak üzere birçok ülkede bilim kurgu edebiyatı ve cinsiyet üzerine konferanslar, workshoplar ve söyleşiler düzenledi.

“Hiç kimse cezayı kazanmaz ödülü de aklınızı hak etmek, kazanmak gibi fikirlerden arındırın. Ancak o zaman özgür düşünebileceksiniz…”


Bilim Kurgu Dünyasının Tek ve Güçlü Kadını

Bilim kurgu eserleri tüm dünya için erkek egemen bir alan olarak görülmektedir. Ursula bu konuda açık yüreklilik ve cesaretle cinsiyette farksızlık konusunu bütün hayatı boyunca, tüm eserlerinde işledi. Denilebilir ki bilim kurgu türünün ilk kadın temsilcisi olmasının yanı sıra, kadın ve cinsiyet başlığını da yaşadığı ve yazdığı onca yıl boyunca irdeledi ve diri tuttu. Kitaplarında cinsiyetler arasındaki denge her zaman ön planda olmakla beraber, konunun çekirdeğini her zaman kişinin kendisi ve içsel yaşamı ve yolculuğu oluşturdu. Onu kadınlarla ilgili yazmaya iten temel dürtü, bu zamana kadar taşınmış, literatürdeki eril hakimiyetin varlığı ve eril dilin kısırlığıdır. Hikayelerini ana doğa yaratıcı güç ve gölge kavramlarıyla iç içedir. Tolkien, William Morris ve Jung’dan etkilenmiştir.


Ursula Le Guin Kitapları

Eserlerinde büyümeyi, değişmeyi, bilge olmayı ve ölümü anlatır.
Karanlığın Sol Eli, neredeyse cinsiyetsiz bir toplumu yarattığı bir kurgudur. İnsanlar ayın belirli günlerinde kadın ve erkek cinsiyetini seçerek kalan zamanlarda cinsiyetten bağımsız bir hayat sürerler. Bu cinsiyetten bağımsızlığın nasıl şekillendiği apaçık bir şekilde aktarılmıştır. Tehanu’da güçlü, yaratıcı, kurtarıcı kadınlarla birlikte toplumsal cinsiyet rolleri de tüm gerçekliğiyle gözler önündedir. Mülksüzler kitabında kadın bir peygamber var ederek bilim kurgu alanındaki eril baskıya boyun eğmeyeceğini bir kez daha göstermiştir. Dili artık erillikten tamamen kurtulmuş ve literatürde kadının temsil ve temsilcisi olmuştur.

Erkek egemen sistemde var olan bilim kurgu alanında 2016 yılında New York Times tarafından, Amerika’nın yaşayan en iyi bilim kurgu yazarı seçilmiştir ve ölümü bunu değiştiremeyecektir.

“Devrimi satın alamazsınız. Devrim yapamazsınız. Sadece devrim olabilirsiniz. Bu sizin ruhunuzda vardır ya da yoktur. “

Fikriye Çetin ve Dilara Ekşi