Libro Projesi, meslek yaşamlarında ilham kaynağı olan kişiler tarafından tavsiye edilen kitap listelerinden oluşmaktadır. Bazı kitaplar mesleki içerikte olmasa da yetkinliklerinizi geliştirmede size yön verecek şekilde seçilmiştir. Libro listelerinin size fayda sağlayacağını umut ediyoruz.


M. Tınaz Titiz Kimdir?

1942’de doğdu. 1963 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. New York Extension College’da kariyer gelişimi üzerine eğitim aldı.

Ereğli Kömür İşletmesi’nde çeşitli görevlerde bulundu. 3 yıl boyunca Elektro-Akustik AŞ’nin genel müdürlüğünü yaptı. 1984-1995 yılları arasında milletvekili olan Titiz, Devlet Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yaptı.

Müteşebbisler Kulübü, Türkiye Bilişim Vakfı, Bedensel Engellileri Güçlendirme Vakfı ve İstanbul Bilim Merkezi Vakfı’nın kurucu üyesi olan Tınaz Titiz, halen Beyaz Nokta Gelişim Vakfı Başkanlığı’nı sürdürüyor.


Tınaz Titiz Kitap Listesi

Devlet (Platon)

Arap dünyasında ve Türkçede Eflatun adıyla da bilinen büyük Yunan filozofu Platon, daha 20’li yaşlarından Sokrates’in en parlak öğrencisidir. Sokrates’in ölüme mahkum edilmesi ve baldıran zehri içerek idam cezasını bizzat infaz etmesi, genç filozof Platon’u derinden etkiler ve o tarihten sonra bütün enerjisini, felsefe ile politika arasındaki ilişkiyi, iyi insanı, adalet kavramını ve ideal devlet düzenini araştırmaya adar. “Sokrates’leri öldürmeyecek bir devlet düzeni” arayışı ona Devlet’i yazdırır. Platon’un Devlet’i sadece “ideal” bir devletin ilk modeli değildir. Platon, insanın mutluluğu ile de aynı yoğunlukta ilgilenir. Ama Devlet’in önemi, biraz da ondaki düşünce zenginliği, düşünce üretme, üretilen düşünceleri gerekçelendirme, sorular sorarak adım adım kanıtlama, karşısındakini adım adım ikna etme ya da gerçeği ona buldurma yöntemleridir. Yani Platon’un, hocası Sokrates’ten öğrendiği ve bütün diyaloglarında kullandığı, soru – cevap esasına dayanan o ünlü tartışma yöntemi Devlet’te zirveye ulaşır.

Platon oyuzdan fazla felsefi diyalog yazmıştır. Yunanca başlığı Politeia olan Devlet, bu diyalogların en önemlisi, en kapsamlısıdır.

Devlet, ütopya kitapları dizisinin olmazsa olmazıdır. Platon’un amacı kuşkusuz bir ütopya yazmak değildir. Yine de Devlet, yazarının amacınından bağımsız olarak, birçok araştırmacı tarafından “ütopyaların ilk örneği” olarak kabul edilmektedir.

Kimine göre bütün ütopya kitaplarının babasıdır.


Black Swan(Siyah Kuğu) – Nassim Nicholas Taleb

‘Siyah Kuğu’ deyimiyle; olması ihtimal dışı görülen, fakat vuku bulduğunda etkisi çok büyük olan ve bir kez gerçekleştikten sonra, onu daha az rastlantısal kılacak bir açıklama uydurduğumuz olaylar kastedilmektedir. Siyaset ve ekonomi tarihinde olsun, bilim ve teknoloji tarihinde olsun, arkasında iz bırakan hemen hemen tüm olayların birer ‘Siyah Kuğu’ olduğunu hatırlatan yazar, özellikle hayatını riskleri hesaplayarak kazanan insanlara çok önemli bir yeni bakış açısı sunuyor.


Hayat Problem Çözmektir – Karl Popper

Hayat Problem Çözmektir, Popper’in ölmeden kısa bir süre önce üzerinde çalışıtığı son kitap olmasının yanı sıra, ünlü filozofun Almancada en çok okunan kitabı olma özelliğini de taşıyor. Kitabında bilgikuramı ve bilimin sınırlı yapısı, barış, özgürlük, entelektüellerin sorumluluğu, açık toplum ve düşmanları üzerine görüşlerini ortaya koyan Popper, felsefenin karmaşık değil aksine açık, duru ve öngörü sahibi bir düşünce sistemi kurması gerektiğini bir kez daha vurguluyor.


Quest – Daniel Yergin

Elinizdeki kitap Petrol adını taşımasına karşın aslında yüzyılımızın tarihidir. Çünkü petrolün modern anlamdaki tarihi gelişmesi 19. yüzyılın ikinci yarısından başlamasına karşın, yüzyılımızı büyük ölçüde etkilemiştir. Bunun nedeni petrolün dünyadaki temel politikaları belirler hale gelmesi ve günlük yaşamımızı kökünden değiştirmesidir. Petrolün etrafında kümelenen güç ve zenginlik savaşını epik bir anlatımla ve kronolojik olarak veren bu kitap, Japonların Pearl Harbour baskınından, Hitler’in Rusya’yı istilasına, Süveyş krizinden Yom Kippur savaşına kadar dünyamızı etkileyen olaylarda petrolün nasıl kritik rol oynadığını göstermektedir. Yergin, çalışmasında tüm bunları sergilerken hem ekonomi ve teknolojinin genel yönlerine hem de işadamları ve politikacıların strateji ve entrikalarına değiniyor. Bu hikâyenin oyuncuları arasında kimler yok ki? Petrol dünyasının en zengin ve en nüfuzlu kişisi D. Rockefeller, Henri Deterding, Gülbenkyan, J. Paul Getty, Armand Hammer ve daha pek çoğu oyundaki yerlerini alıyorlar. İsimler bu kadarla kalmıyor elbette; Winston Churchill, Adolf Hitler, Joseph Stalin, İbni Suud, Muhammed Musaddık, Dwight Eisenhower, Henry Kissinger, petrolcülükten başkanlığa giden öyküsüyle George Bush ve tabii Saddam Hüseyin de birer birer karşımıza çıkıyor.
Bu ilginç ve önemli hikâyeyi Daniel Yergin’den daha iyi kim anlatabilirdi ki?


Amaç – Goldrat / Cox

Yönetim danışmanı ve imalat yönetimi uzmanı Dr. Eliyahu M. Goldratt’ın Kısıtlar Teorisi’ni ortaya attığı kitap.
Amaç kapanmak üzere olan bir fabrikanın üretim müdürü olan Alex Rogo’nun hikâyesini anlatıyor. Karmaşık üretim yönetimi sorunları, art arda ortaya çıkan darboğazlar, iş ortamındaki çekişmeler, iş arkadaşları dayanışması, global rekabet, rakiplerin kurnazlıkları, yönetim kurulu toplantıları, iş ve yaşam dengesini kurma problemleri… İmalat ortamında harikalar yaratan isimsiz kahramanların bu pek yakından tanıdığı kaosu yönetmek mümkün mü? Peki ya Julie? Julie ve Alex ne olacak?
“Fabrika ortamı roman konusu olamazmış sanılabilir; ancak bu kitap çok başarılı.”


Collapse – J.Diamond

Jared Diamond’ın Pulitzer ödüllü Guns, Germs ve Steel’i takip etmesinde yazar, iklim değişikliğinin, nüfus patlamasının ve siyasi uyuşmazlığın uygarlığın çöküşünün koşullarını nasıl yarattığını araştırıyor.

Çevresel zarar, iklim değişikliği, küreselleşme, hızlı nüfus artışı ve akılsız siyasi seçimler, dünyadaki toplumların ölümünün tüm faktörleriydi, ancak bazı çözümler bulundu ve ısrar etti. Guns, Germs ve Steel’de olduğu gibi, Diamond da felaketin temel desenini takip ediyor ve bir dizi büyüleyici tarihsel-kültürel anlatı ile her şeyi kapsayan bir küresel tezi örüyor. Çöküş Paskalya Adası’ndaki Polinezya kültürlerinden Anasazi ve Maya’nın gelişen Amerikan medeniyetlerine ve son olarak Grönland’daki lanetli Viking kolonisine doğru ilerliyor. Benzer sorunlar bugün bizi görüyor ve Çin ve Avustralya’nın yenilikçi yollarla başa çıkmaya çalışmasına rağmen Ruanda ve Haiti’ye felaket getirdi. Kendi toplumumuzun görünüşte tükenmez servete ve rakipsiz politik gücüne rağmen, Montana gibi ekolojik açıdan güçlü bölgelerde bile uğursuz uyarı işaretleri ortaya çıkmaya başladı.

Pırıl pırıl, aydınlatıcı ve son derece emici olan Collapse, acil soruyu gündeme getirerek zamanımızın önemli kitaplarından biri olarak yerini almayı hedefliyor: Dünyamız ekolojik intihar etmeyi en iyi nasıl önleyebilir?


Bir Tutkunun Öyküsü(Dizayn ve Patentler) – Erbil Serter

Erbil Serter, az sayıdaki tasarımcımızdan birisidir. Hatta, kendi alanında tektir denilebilir. Uzun yıllardır, tasarımladığı savaş gemileri dünyanın büyük tersaneleri tarafından üretilir.

Diğer buluşçu insanlarımız kadar kovuşturmaya uğramamış olmasının nedeni, Türkiye’de az yaşamasıdır.

“Bir Tutkunun Öyküsü”, Erbil Serter’in, tasarımcılığın ilginç dünyasına nasıl girdiğinin ve ne gibi evrelerden geçtiğinin belgesel-hikayesidir. Çok az sayıda basılmış birinci basımı tükenince, şimdi bir prestij yayını olarak, telif haklarını hibe ettiği Beyaz Nokta Vakfı tarafından tekrar bastırılmaktadır.

“Bir Tutkunun Öyküsü”, bilim ve teknolojide gerilerde kalmış tüm toplumlar için sağlam bir reçetedir. Bir çocuğa, onun merak volkanını harekete geçirebilecek bir armağan verilmesinin nelere yol açabileceğinin iyi örneklerinden birisi Erbil Serter’dir.


The Back of The Napkin – Dan Roam

Bu orijinal kitap, işletme sorunlarına ve fikirlerine yeni bir bakış açısı sunuyor. Dan Roam, resimlerle düşünmenin yeni fikirler keşfetmenize ve geliştirmenize, beklenmedik şekillerde sorunları çözmenize ve içgörülerinizi başkalarıyla paylaşma yeteneğinizi önemli ölçüde geliştirmenize nasıl yardımcı olabileceğini göstermektedir. Düzgün kullanıldığında, mütevazı bir peçeteye yapılan basit bir çizim Excel veya PowerPoint’ten daha güçlüdür. Fikirleri kristalize etmemize, kutunun dışında düşünmemize ve diğer insanların sadece “alabilecekleri” bir şekilde iletişim kurmamıza yardımcı olabilir. Vizyon bilimindeki son keşiflerle birleşen 20 yıllık görsel problem çözme üzerine çizim yapan Roam, bize basit bir görselleştirme araçları seti kullanarak görsel olarak parçalayarak bir sorunu nasıl netleştireceğimizi veya bir fikri nasıl satacağımızı gösteriyor. Stratejileri, herkesin doğuştan bakma, görme, hayal etme ve gösterme yeteneğinden yararlanır.


Simulation with GASP II – Pritsker / Kiviat

Yöneylem araştırmasıyla tanışmama yol açan kitaptır.