Başbakanlık VGM bursu nedir? Başbakanlık VGM bursları kimlere verilir? Başbakanlık VGM burs başvuru tarihleri ne zamandır? Tüm soruların cevaplarını senin için yazdık.

2019-2020 yılı Başbakanlık VGM Bursu; Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ilköğrenim, ortaöğretim, lise ve üniversite öğrencilerine verilen karşılıksız burstur. Yükseköğrenim öğrencilerine 8 ay, ortaöğretim öğrencilerine 9 ay boyunca verilmektedir.


Başbakanlık VGM bursu ön koşulu nedir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim ve Yükseköğrenim Bursu, öncelikli olarak anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere verilmektedir. KYK bursu alanlar bu burstan faydalanamaz fakat ikisine de başvuru yapabilirsiniz. 

 • Ortaöğrenim bursu için; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim görmek
 • Lisans eğitimi alıyor olmak
 • Aynı aileden sadece bir kişi bu bursu alabilir
 • KYK bursu almıyor olmak

NOT: KYK kredisi alanlar bu burstan faydalanabilir.


Kimler yükseköğrenim bursundan yararlanamaz?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğine göre;

 • Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,
 • Yabancı uyruklu öğrencilere,
 • Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,
 • Ek süre öğrenim gören öğrencilere,
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,
 • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere
 • Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.

Aynı zamanda kardeşler aynı anda aynı burs türünden yararlanamazlar. Ancak kardeşlerden biri ortaöğrenim bursu alırken, diğer kardeş yükseköğrenim bursundan yararlanabilir.

NOT: Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.


Başbakanlık VGM bursuna nasıl başvurabilirim?

Başvurular belirtilen tarihler aralığında www.vgm.gov.tr internet sitesi üzerinden alınacaktır. Mobil cihazlarda sorunlarla karşılaşıldığı için başvurunuzu masaüstü bilgisayardan yapmanızı tavsiye ederiz. Bilgisayarda başvuru yapaken Internet Explorer, Google Chrome ve Mozilla FireFox tarayıcılarını kullanarak başvurunuzu sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.


Başbakanlık VGM burs başvuru tarihleri ne zaman?

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ilköğrenim, orta öğrenim, lise öğrencilerine verilen orta öğrenim Bursu başvuruları; öğretim yılı başlaması itibariyle 1 ay boyunca yapılabilmektedir.

Üniversite öğrencilerine verilen  2019-2020 burs dönemi Ortaöğretim burs başvuruları 09 Eylül – 09 Ekim 2019, Yükseköğrenim Bursu başvuruları ise, 15 Eylül-30 Ekim 2019 tarihleri arasında online olarak alınacaktır. Yabancı Uyruklu Yükseköğrenim Bursu başvuruları da 15 Eylül-30 Ekim 2019 tarihleri arasında internet üzerinden alınacaktır. Vakıflar Genel Müdürlüğü sitesine buradan erişebilirsiniz.


Başbakanlık VGM bursu ne kadar?

2019-2020 öğrenim döneminde orta öğrenim öğrencilerine aylık 60 TL, yükseköğrenim öğrencilerine aylık 250 TL, Türkiye’deki eğitim kurumlarında okuyan yabancı uyruklu yükseköğrenim öğrencilerine ise 500TL burs veriliyor. Yükseköğrenim bursu ön lisans ya da lisans programı öğrencilerine yılda 8 ay (Ekim-Mayıs), ortaöğrenim bursu ise ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yılda 9 ay (Ekim-Haziran) süre ile verilir.


Başbakanlık VGM bursunu iptal etmek için ne yapmalıyım?

Bursunuzu almakta olduğunuz Vakıflar Bölge Müdürlüğüne kimliğinizi gösterir bir belge ile müracaat ederek, durumu anlatan bir dilekçe vermeniz bursunuzun kesilmesi için yeterlidir.


Başbakanlık VGM burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

VGM bursu, KYK burs ve kredi sonuçlarının açıklanmasının ardından açıklanacaktır.

NOT!: KYK bursu kazananlara VGM bursu verilmeyecektir.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!