Yeni mezun oldun veya hala üniversitede okuyorsun… Herhangi  bir yerde staja başlamak veya işe başlamak istiyorsun… Bunun ilk adımı kendine uygun yeri bulmak ve ardından CV’ni yollamak! İnsan Kaynaklarında çalışanları bir CV’ye ortalama 7 saniye bakıldığını söylemekte. Oldukça kısa bir süre! Bu kadar kısa sürede en etkili CV hazırlamak da senin elinde.

Peki bu CV nasıl hazırlanır? Nelere dikkat edilmelidir? İşte o soruların cevabı için 10 ipucu!


1. Fotoğraf konusuna dikkat!

Fotoğraf ekleme konusunda iki ayrı görüş var; eklenmeli ve eklenmemeli olarak. Eğer eklemek istiyorsan profesyonel bir fotoğraf olmalı. CV’de yer alacak bir tatil fotoğrafı pek de profesyonel durmayacaktır.


2. Eğitimdeki önemli aşamalar unutulmamalı!

Yurt dışı değişim programı veya çift anadal yaptıysan CV’nde mutlaka belirtmelisin. Ayrıca; üniversiteler veya bölümler arası geçişlerin de önemli olduğunu unutma.


3. Unvan kadar iş tanımı da önemli!

Sadece unvanını yazmak yaptığın işle ilgili bilgiyi yeterli şekilde anlatmaz. İş ve staj deneyimlerini ters kronolojik; yani günümüzden geçmişe doğru giderek, 5 maddeyi geçmeyecek şekilde özetlemen karşı tarafın deneyimlerini değerlendirmesi açısından son derece önemli.


4. Kendini yeteneklerinle tanımlayabilirsin!

Çalışkanlılık, ekip çalışmasına uygunluk, inisiyatif alabilme gibi özellikler hemen hemen her CV’de rastlanabilecek özellikler. Oysa işine özgü becerilerine, eğitimlerine ve yetkinliklerine odaklanırsan kendinle ilgili daha fazla bilgi vermiş olursun.


5. Aşırı detaya girmemekte fayda var!

İşinle ilgili program bilgini ve becerilerini sıralaman elbette önemli ancak Skype kullanabilmek bir meziyet değildir. Bunları CV’ne yazmana hiç gerek yok.


Diğer maddelere ve CV ipuçlarının yanı sıra SWOT analiz, Networking, iş hayatına geçiş gibi birbirinden farklı konularda, 30 dakikadan kısa süren videolu eğitimlere Akbank Kariyer Blog’dan ulaşabilirsiniz. E-Bursum ve Akbank her zaman sizin yanınızda…


Akbank Kariyer Blog’tan ulaşabileceğin eğitimleri aşağıda paylaşıyoruz: