Üniversite öğrencilerinin en büyük ihtiyacı burs!  E-Bursum olarak bursa ulaşmanızı ve burs başvuru sürecini kolaylaştırmaya ek olarak, burs başvuru belge rehberlerimizle de yanınızdayız. Burs alabilmenin en önemli aşaması burs başvuru belgelerini eksiksiz teslim etmektedir. İstenilen belgelerin ne anlama geldiğini, nasıl ve nereden alınacağını sizler için araştırdık. Artık belgelerinizi kolaylıkla sağlayıp, başvurularınızı eksiksiz gerçekleştirebileceksiniz. Hadi, Askerlik Durum Belgesi ile başlayalım.


Askerlik Durum Belgesi Nedir?

Askerlik Durum Belgesi, özellikle sınav dönemleri de dahil, Açıköğretim Fakültesi için de gerekli olan bir belge haline gelmiştir. Tecil tarihlerinizi, acaba tecilim ne zaman bitiyor ? ya da Tecil nasıl yaptırılır ? Askerlikten muaf mıyım ? gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir belgedir. Kayıt yenileme işlemi için de gerekli olan bu belge artık E-Devlet platformu üzerinden sorgulanabiliyor.

Yeni bir işe başlamak istediğinizde, artık hemen hemen tüm işverenler bu belgeyi istemektedir. Resmi bir belge olan bu belgeyi, E-Devlet Platformu üzerinden ücretsiz bir şekilde alınabiliyor.


Askerlik Durum Belgesinin İşlevi Nedir?

İnterneti kullanımın da arttığı bu dönemde E-Devlet platformu vatandaşların oturdukları yerden istedikleri belgeleri rahatça alabilmesini sağlayan bir platform haline gelmiştir. Tıpkı Askerlik Durum Belgesi gibi. Bu belge Askerlik Şubesine gitmeden artık E-Devlet platformu üzerinden rahatça alınabiliyor. Bu platforma giriş için de T.C Kimlik numaranızın ve PTT şubelerinden alınabilen ve şahsınıza ait olan E-Devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz.  E-Devlet Kapısı üzerinden askerlik durum belgenizi oluşturabilir, barkodlu belgenizi diğer kurum ve kuruluşlar ile paylaşabilirsiniz. Belgeyi verdiğiniz kurum ise, “Askerlik Durum Belgesi Doğrulama” hizmetini kullanarak verilen belgenin gerçekliğini kolayca kontrol edebilirsiniz.

Bu hizmetten sadece askerlikle alakalı bir ilişkisi kalmamış vatandaşlar faydalanabiliyor. Tecil ettirme gibi yüz yüze görüşme gerektiren işlemlerde ise Askerli Şubesine gitmeniz gerekmektedir. Fakat bu platformu kullanarak askerlikle alakalı bir ilişkinizin bulunmadığını barkodlu belgeyle kanıtlayabilirsiniz.

E-Devlet Kapısı→T.C. Kimlik No→Şifre→Öğrenim Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama→Detay

Gerekli belgeleri PDF olarak kolaylıkla indirebilirsiniz.  E-Bursum belgelerim kısmından kolaylıkla belgelerinizi yükleyerek burs başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.  Sonrasında burs başvurusu için gereken her şey hazır.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!