Üniversite öğrencilerinin en büyük ihtiyacı burs! E-Bursum olarak bursa ulaşmanızı ve burs başvuru sürecini kolaylaştırmaya ek olarak, burs başvuru belge rehberlerimiz ile de yanınızdayız. Burs alabilmenin en önemli aşaması burs başvuru belgelerini eksiksiz teslim etmektedir. İstenilen belgelerin ne anlama geldiğini, nasıl ve nereden alınacağını sizler için araştırdık. Artık belgelerinizi kolaylıkla sağlayıp, başvurularınızı eksiksiz gerçekleştirebileceksiniz. Hadi, Araç Tescil Belgesi ile başlayalım.


Araç Tescil Belgesi nedir?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından aracınızın trafiğe çıkıp çıkmayacağını belirleyen belgedir. Burs veren kurumlar öğrencinin kendi üzerine veya ailesinin üzerine kayıtlı araç olup olmadığını anlamak için bu belgeyi talep ederler. Sisteme girilen bilgileri teyit etmek için Araç Tescil Belgesi‘ne e-Devlet üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


e-Devlet üzerinden nasıl sorgulanır?

Google üzerinden veya telefonunuzda yer alan e-Devlet uygulamasını kullanarak istenilen belgelere ulaşmanız oldukça kolay. Resmi ve özel işlemlerde alınması gerekli olan bu belge, sıra beklemeden ve ücretsiz olarak e-Devlet kapısından da alabilirsiniz. e-Devlet Şifresi, Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C. Kimlik Kartı ve İnternet Bankacılığı seçeneklerinden size en uygun olanı seçtikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz.

Sisteme giriş yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra arama butonuna araç tescil belgesi yazarak arama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Önünüze çıkan sayfada Adıma Tescilli Araç Sorgulama (Gerçek Kişi) yazılı seçeneğe tıklayarak sorgulamanızı yapabilirsiniz. Bu hizmeti kullanarak, Emniyet Genel Müdürlüğü bilgi sisteminde adınıza tescilli araç olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Bu belge maalesef indirilebilir değildir. Bundan dolayı ekran görüntüsünü aldıktan sonra PDF’e dönüştürerek E-Bursum’da Belgelerim kısmına yükleyebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden araç tescil belgesi sorgulama: e-Devlet Kapısı→T.C. Kimlik No→Şifre→ Adıma Tescilli Araç Sorgulama (Gerçek Kişi)→Detay

Gerekli belgeleri PDF olarak kolaylıkla indirebilirsiniz. E-Bursum belgelerim kısmından kolaylıkla belgelerinizi yükledikten sonra burs başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.  Sonrasında burs başvurusu için gereken her şey hazır. E-Bursum sistemine hala üye olmadıysanız üyeliğinizi buradan gerçekleştirebilirsiniz.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!