81 ilden 06 no’lu büyük şehir, başkent Ankara! Neredeyse herkesin yolunun bir kere de olsa düştüğü ve farklı hisler yaşamasına sebep olan 25632 km²lik yüzölçümüne sahip şehir. Bakanlıkların bulunmasının verdiği memuriyet ruhu; ülkenin ortasında bulunmasından ve başkent oluşundan ortaya çıkan kozmopolit ortam; devlet ve vakıf olmak üzere toplam 16 üniversitenin bulunmasıyla oluşmuş öğrenci ruhu; kışın dayanılmaz soğukluğu, yazın dayanılmaz sıcaklığı ve baharlarının güzelliğiyle sevilsin ya da sevilmesin herkesin aklında yer eden şehir: Ankara.

Eğer bir üniversite öğrencisi ya da üniversite öğrencisi adayıysanız: Ulaşım İmkanları Nelerdir? Ucuz Yemek Nerelerde Yenir? Nerelerde Ders Çalışabilirsiniz? vb. sorularınızın cevaplarını Ankara Öğrenci Yaşam Rehberi’mizde bulabilirsiniz.


Ankara Ulaşım İmkanları Nelerdir?

Ankara’da ulaşım denince ilk olarak akla Ankara’nın kalbi diyebileceğimiz Kızılay geliyor. Kızılay’daysanız artık Ankara’nın her yerine kolayca gidebilirsiniz. Metro, otobüs ve dolmuş duraklarının neredeyse tümü burada.
Öncelikle işe adı ‘”AnkaraKart” olan fakat tüm Ankara’nın “Ego” dediği otobüs, metro ve aktarmalarda kullanabileceğiniz kartı çıkarmakla başlayın. AnkaraKart işlem merkezleri ve bayilerinden öğrenci belgenizle temin edebilirsiniz. Böylece 2,50 TL yerine 1,75 TL vererek birçok yere ulaşım sağlayabilirsiniz. 75 dakika içinde yapacağınız tüm aktarmalar da 0,25 TL’ye gelmiş olacak.
İndirimli AnkaraKartınız hem otobüs hem metro hem de Ankaray’da geçerlidir. Raylı sistemler Sabah 6.00 – Gece 01.00 arasında yolcu taşımaktadır. Otobüslerin büyük çoğunluğu artık 24 saat çalışıyor. Ankara toplu ulaşımı ile ilgili ayrıntılar için Ankara Toplu Ulaşım Rehberi’mizi buradan okuyabilirsiniz.


Ankara Konaklama İmkanları

Ankara konaklama açısından birçok şehre göre uygun olsa da genel olarak çok uygun diyebileceğimiz bir şehir maalesef değil fakat çok fazla seçenek mevcut. Konaklamanızı ev, özel yurtlar, Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarıyla ve üniversitelerin kendi yurtlarıyla sağlayabilirsiniz. Apart olarak tanımladığımız yurt-ev arası bir seçenek neredeyse yok denecek kadar az.

Ev ve Yurt Fiyatları

Daha merkezi yerlerdeki üniversiteler genellikle eski yerleşim alanlarında olduğu için evlerin çoğunluğu 2+1 ve 3+1. Kiralar için çok geniş bir skala mevcut ama ortalama olarak öğrencilerin tercih ettiği yerler için  750-2000 TL diyebiliriz. Daha çok tercih edilen yerler genel olarak Kurtuluş, Kolej, Dikimevi, 100.yıl, Maltepe. Yine çok öğrencinin bulunduğu ama daha pahalı diyebileceğimiz tercih edilen yerler arasında da Emek, Bahçelievler, Beşevler bulunuyor.

Özel yurt fiyatları 500-2000 TL arasında değişmekte. Bu yurtların çoğunda tek kişilik, çift kişilik, üç ve dört kişilik oda seçenekleri var. Kahvaltı ve akşam yemeği olmak üzere iki öğün yemek dahil edilmekte.

KYK yurtları için fiyat aralığı 168-285 TL. Ankara’da konumu ve yeniliği açısından tercih edilebilecek KYK yurtları var. Her şehirde olduğu gibi dezavantajlı olanları da. Kahvaltı ve akşam yemeği için yemek yardımı olması (11 TL değerinde) KYK yurtlarını tercih edilebilir kılmakta.
KYK yurtları için birçok ilde olduğu gibi Ankara genelinde de yeni yurtların eski yurtlara göre daha elverişli olduğunu söyleyebiliriz. Tüm yurtların kapasiteleri kendi aralarında değişiklik gösterir ve 2, 3, 4, 5, 6, 8 ya da 12 kişiliktir. Çoğunluğu için 5-8 kişilik demek yanlış olmaz. Yurtlar verdiği internet, yemek ve temizlik hizmetleri açısından değişiklik göstermektedir. Ankara’da yurdundan çok memnun olan öğrencileri de pek hoşlandığını söyleyemeyeceğimiz öğrencileri de bulmanız mümkün.


Ankara Ucuz Yemek Mekanları

Ankara yeme-içme için ucuz diyebileceğimiz bir şehir değil maalesef ama alternatifler mevcut.

 • Tabii ki de en ucuz yemekleri devlet üniversitelerinin yemekhanelerinde bulabilirsiniz.
 • İşlek caddelerin ve üniversite çevrelerinin olmazsa olmazı olan pilavcılar ve ev yemeği yapan lokantalar en öğrenci dostu olanlardır. Bu yemekleri ortalama 7-15 TL’ye yiyebilirsiniz.
 • Konur ve Karanfil Caddeleri’ni boydan boya doldurmuş olan lokantalar ve farklı yerlerde ise ortalama 20-25 TL’ye yemek yiyebilirsiniz.
 • Her şehrin olmazsa olmazı olan tabldot seçeneği Ankara için ortalama 4 çeşit yemek 15 TL diyebiliriz.
 • Bambaşka tatlar arayanlar için, öğrenci dostu olmayan fiyatlarla, birçok alternatif Ankara’da genellikle Çayyolu taraflarında, AVM’lerde bulunabilir.

Tüm bu detayların ardından Ankara denilince akla gelen en önemli şeylerden biri yemek kategorisinde elbette pas geçmeyeceğimiz: ASPAVA.
Ortalama 30TL’ye bir yemek söylersiniz ve masa patates cipsinden, salatasına, tatlısından, semaverine kadar donatılır. Paranın karşılığının katıyla verildiği ve Ankara’da adım başı göreceğiniz bu lokanta zincirini bir kere de olsa mutlaka deneyin derim.


Ankara Ders Çalışma Mekanları

16 üniversiteden oluşan bir şehir olmasından kaynaklı olacak ki Ankara’da dışarıda ders çalışmak için çok güzel seçenekler var. Halk kütüphaneleri en çok tercih edilen yerler arasında, gerçekten de yer bulmanın bazen imkansız olduğu kadar ilgi duyulan mekanlar. Kurumsal kahveciler ve butik, alternatif kafeler vize-final dönemlerinde masalarındaki ders notu yığınlarıyla dikkat çekiyor. Karanfil 2’deki Lucky Travel Coffee, Coffe Lab Kızılay şubesi, Beşevler’deki Kahve Akademisi önerebileceğimiz mekanlar arasında.
 
En tercih edilen kütüphaneler hakkında birkaç örnek:  

 • Milli Kütüphane(Bahçelievler)
  Hafta içi her gün 09:00-24:00 , hafta sonu ise 09:30-22:00
 • Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi (Kızılay)
  Hafta içi ve Cumartesi 09:00-19:00 , Pazar kapalı.
 • Cebeci Halk Kütüphanesi (Cebeci)
  Pazartesi – Cumartesi 08:30-17:30, Pazar günü kapalıdır.
 • Gölbaşı İlçe Halk Kütüphanesi
  Pazartesi – Cumartesi: 08:00-17:00 , Pazar günü kapalıdır.
 • Uyanık Kütüphane (Kızılay ve Bahçelievler)
  Özel bir kütüphane kafedir. Giriş 9 TL bir içecek dahildir. Saat 02.00’a kadar hem sesli hem sessiz çalışma ortamından yararlanabilirsiniz.

Ankara Eğlence Mekanları

Ankara oyun havaları, renkli ışıklı eğlence mekanları ve detayları şöyle bir kenarda dursun. Biz daha modern bir eğlence hayatı için öneriler sunalım.

 • Tunalı Hilmi ve eğlencenin güzide sokağı Bestekar Ankara’da gece hayatının ana noktası diyebiliriz. Çoğu mekan gece 02.00’a kadar açık olsa da sabaha kadar eğlencenin devam ettiği mekanlarda bulmak mümkün.
 • IF, Jolly Joker gibi klasik mekanlar yıl boyu çeşitli sanatçıların konserlere ulaşabileceğiniz mekanlardır.
 • Bahçelievler 3.Cadde ve 7. Cadde biraz daha pahalı olabilir ama yine çok tercih edilen mekanlara sahip.
 • Kızılay’da Selanik, Konur ve Karanfil’de en uygun mekanları bulabilirsiniz. Binaların üst katlarında ve teraslarında oldukça şirin meyhane ve barlar bulunur.
 • Eğlence için tercih edilen bir diğer seçenek de Eskişehir. Hızlı trenle 1 saat 15 dakika sürüyor ve maliyeti öğrenci için 23 TL. Daha ucuz bir şehir olması haftasonlarını geçirmek ve eğlenmek için Ankaralıların ilgisini çekebiliyor.

Ankara Kültürel Etkinlikler Nerelerde?

Nice şairlerin, yazarların, tiyatrocuların, ressamların yolu ya Ankara’da başlamış ya da muhakkak Ankara’ya düşmüştür. Ankara bize göre, hala yeterli olmasa da, kültür sanat açısından doyurucu diyebileceğimiz bir şehir.
Neredeyse tüm semtlerde Devlet Tiyatrosu mevcut. İnternet sitelerinden sahnelerin aylık takvimlerini takip ederek uygun fiyatlarla sanatla buluşabilirsiniz.

Alternatif olarak birçok özel tiyatro var. 25-60 TL’ye bu tiyatrolardaki oyunları da izleyebilirsiniz (Küçük Tiyatro, Farabi Sahnesi, Acil Sahne). Ek olarak üniversitelerin kendi tiyatro toplulukları var ki ücretsiz ya da çok uygun fiyatlarla bu oyunları izlemek mümkün. Üniversitelerin kendi kanallarıyla bu tarihlerden haberdar olabilirsiniz.

Çikolata festivallerinden tutun da dünya sanatçılarının konserlerine, sergilerden müzikallere kadar birçok etkinlik için CerModern, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Meb Şura Salonu da bakabileceğiniz adresler.
Ankara’da etkinlik fırsatları bu kadar değil! Şehir birçok müze ve tarihi ruhunu koruyan semtlerle dolu.
Vizelerden sonra Hamamönü’ne gidip bir kahve içmenizi, oradan Anadolu Medeniyetler Müzesi’ne veya Rahmi Koç Müzesi’ne uğrayıp, akşamında kendinizi Tunalı’ya bırakmanızı öneririm.

Ankara’nın sembolü, Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün mezarının bulunduğu Anıtkabir’i de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Devamında Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Görsel web2.bilkent.edu.tr sayfasından alınmıştır.

Ankara bazen gri bazen yeşildir; bazen sıcak bazen soğuktur; bazen mutlu bazen mutsuzdur ama kabul edilmelidir ki her zaman bir öğrenci şehridir! Umarım Ankara Öğrenci Yaşam Rehberi, Ankara’nın ruhunu anlamanızda ve öğrenci hayatının şartlarını anlamanızda yardımcı olmuştur.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!