ALS/MNH Derneği kimlere burs verir? ALS/MNH Derneği bursu nedir? 2018-2019 ALS/MNH Derneği bursuna ne zaman ve nasıl başvurulur? ALS/MNH Derneği bursuna başvuru için gerekli belgeler nelerdir? Tüm bu soruların ve nicesinin cevaplarını ALS/MNH Derneği Bursu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızda bulabilirsiniz!

ALS/MNH Derneği,  ALS-MNH ‘Amiyotrofik Lateral Skleroz Motor Nöron Hastalığı’nın ülkemizde tanınmasını sağlamak ve hastalara maddi ve manevi yardımların aracısı olmak amacıyla hasta ve hasta yakınlarından oluşan bir grup ile kurulmuştur.

Dernek,  başarılı ancak maddi desteğe ihtiyacı olan, ilköğretim, lise ve dengi okullar, üniversite, yüksekokul ve meslek yüksekokulunda okumakta olan anne veya babası ALS hastası olan öğrencilere eğitim bursu vermektedir.

ALS/MNH Derneği bursu gibi nice burs fırsatlarını yakından takip etmek için E-Bursum’a üye olabilirsiniz.


ALS/MNH Derneği Bursu başvuru ön koşulları nelerdir?

 • T.C. Vatandaşı olmak,
 • Annesi veya babası ALS hastası olmak,
 • Maddi imkândan mahrum olmak, malvarlığı ve gelir durumuna göre maddi desteğe ihtiyacı olmak
 • İlköğretim, Lise ve dengi okullarda okuyanlar için sınıf geçme veya diploma notunun 5 üzerinden en az 2,50 veya 100 üzerinden 50
 • Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar için: Fakülte veya yüksekokula giriş puan sırasına göre önde olmak,
 • Ara sınıflar için: Başarısız dersi olmamak veya genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2 (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 50) olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak. (Not ortalaması uygun olduğu halde 3’den fazla başarısız dersi olanlar başvuru yapamaz)

Not:

 1. Vakıf üniversiteleri ile üniversitelerin ikinci öğretim, Açık Öğretim, uzaktan öğretim programında okuyanlar dernek burslarından  yararlanamaz.
 2. Başvuru şartlarını sağlayan her aileden bir öğrenciye burs verilecektir. Müracaat sayısı derneğin belirlediği sayıdan az olursa başarı kriterleri uygulanarak en başarılı öğrencilerden başlayarak eksik sayı miktarı kadar öğrenci için birden fazla müracaat eden ailelerin öğrencilerine burs verilecektir.

ALS/MNH Derneği Bursu’na nasıl ve ne zaman başvurulur?

2018-2019 burs dönemi başvuruları 1 Eylül – 30 Eylül arasında yapılacaktır. Başvuru yapmak için ALS Burs Başvuru Formu buradan indirebilirsiniz. İstanbul içindeki öğrenciler formu doldurulup yazıcıdan çıktısı alınarak ek istenilen belgelerle birlikte derneğin Ataköy’deki merkezine teslim etmeli. (İstanbul dışındakiler  internetten formun çıktısını alıp doldurularak ve ek belgelerle birlikte derneğe posta veya kargo ile ulaştırmaları gerekmektedir).


ALS/MNH Derneği bursu ne kadar?

Burs miktarı, dernek tarafından burs başvuruları sonrası belirlenmektedir. Burs kazandığı duyurulan adaylara, gerekli belgeleri tamamlandıktan sonra öğretim ekim ayı başından geçerli olarak burs ödenmeye başlanır. Bir öğretim döneminde Ekim 2018-Mayıs 2019 arası (8 ay) burs ödenmektedir.


ALS/MNH Derneği burs başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Derneğin web sitesinden alınan başvuru belgesine;

 • İlkokul, Lise ve dengi okullarda okuyanlar için en son aldığı karnenin fotokopisi (veya internet çıktısı) veya diplomanın fotokopisi    
 • Yükseköğrenime  yeni kayıt yaptıranlar;  ÖSYS Sonuç Belgesinin örneğini,
 • Ara sınıflarda öğrenim görenler; Öğrenim süresince aldıkları dersleri, notları, genel not ortalamasını gösteren öğretim kurumundan onaylı not dökümü belgesini (transkript)

Tüm Öğrenciler;

 • TC Kimlik nolu nüfus cüzdanının fotokopisi,
 • Öğretim kurumundan alınmış onaylı öğrenci belgesi ile ailenin mali durumunu gösteren belgeleri (Maaş bordrosu, emekliler için emekli cüzdanı fotokopisi, serbest çalışanlar için gelir vergisi beyannamesinin fotokopisi, geliri olmayanlar ise Sosyal Güvenlik Kurumundan aile reisi adına gelirsizlik belgesi), annesi veya babasının hastalık raporunu ekleyerek derneğe ulaştırmalıdırlar.

ALS/MNH Derneği burs başvuru formunu nasıl doldurmalı?

Web sitesinden alacağınız başvuru formu ile gerekli belgelerinizi tamamı güncel ve doğru bilgilerle doldurmalısınız.


ALS/MNH Derneği burs sonuçları açıklandı mı?

Burs başvurularını yapıp belgelerinizi teslim ettikten sonra dernek bu başvuruları değerlendirmeye alır. Değerlendirme sonrasında da burs almaya hak kazanan öğrencilere bildirim yapılır. Bu bildirim telefon aracılığıyla veya e-mail üzerinden yapılabilir, bu nedenle başvurunuzdan sonra maillerinizi dikkatlice takip etmenizi öneririz.