Ali İsmail Korkmaz’ın hayalleri yaşıyor! Ailesi tarafından kurulan Ali İsmail Korkmaz Eğitim Vakfı, ihtiyaç sahibi öğrencilere 2 burs fonuyla destek oluyor. Gönüllülük projeleri ve koşularıyla da tanınan ALİKEV, daha güzel yarınlar hayaliyle faaliyetlerine devam ediyor. Bu yazımızda ALİKEV bursu denildiğinde akla gelen her şeyi görecek, ALİKEV’den nasıl burs alındığı, ne zaman ve nasıl başvuru yapıldığı gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Ali İsmail Korkmaz Vakfı, (ALİKEV) Gezi Parkı Protestoları esnasında Eskişehir’de öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın adını yaşatmak amacıyla ailesi tarafından kurulmuş bir vakıftır. Yaşamı süresince gönüllü faaliyetlerde görev alan Ali İsmail’in yarım kalan hayallerini gerçekleştirmek ALİKEV’in en temel amacıdır. Bu yolda Düş Elçileri Programı ile gönüllülük faaliyetleri organize eden ALİKEV, ayrıca öğrencilere 2 çeşit de burs sağlamaktadır. Burs fonlarının pek çoğu, artık gelenekselleşmiş ALİKEV koşularıyla toplanmaktadır. ALİKEV burslarını topladığımız bu yazıda,  Genç Sanatçılar Fonuna ve Ali İsmail Korkmaz Burs Fonuna dair bilgiler bulacaksınız.

2017-2018 eğitim döneminde Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu ile 114 öğrenciye burs sağlayan vakıf, yalnızca öğrencilere değil genç sanatçılara da destek oluyor. Ali İsmail Korkmaz Burs Fonunun yanı sıra bir de Genç Sanatçı Fonu’nu hayata geçiren ALİKEV, geçtiğimiz dönemde 13 genç sanatçıya da destek verdi. Yeni bir sanat eseri için fikirleri olan, fakat bu eserin maddi külfetini tek başına sırtlayamayacak olan öğrenciler, GSF ile desteklenmekte ve maddi imkansızlıkların yaratıcılıklarının önüne geçmesine böylece engel olunmaktadır. Bu yazıda, 2018-2019 döneminde vakıftan burs alabilmek için neler yapmanız gerektiğine dair bilgi vereceğiz.


2018- 2019 Dönemi ALİKEV Burslarının Ön Koşulları Nelerdir?

 GSF’ye Başvuru Ön Koşulları

    ALİKEV, sanata ve sanatçıya verdiği değeri, etkileyici fikirleri olan gençlere maddi yardım sağlayarak gösteriyor. Bu bursa geçtiğimiz sene 2017-2018 burs dönemi için başvurmanın en temel koşulu 1 Ocak 1988 ve sonrasında doğmuş olmaktı. 2018-2019 dönemi başvuruları için ise bu tarih 1 Ocak 1989 olacaktır. Başvurularda herhangi bir şehir şartı aranmamakta, fakat Hatay ve Eskişehir’e (Ali İsmail’in doğduğu ve yaşadığı şehirler olduklarından dolayı) öncelik tanınmaktadır.

Ali İsmail Korkmaz Burs Fonuna Başvuru Ön Koşulları

Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu ise geçtiğimiz dönemde lise ve üniversite öğrencilerine burs sağlamıştır. ALİKEV bağışçıları sayesinde oluşturulan havuz, 114 öğrenciye destek olmuştur.

ALİKEV, bu bursa başvuracak öğrenciler için 3 şart koşmaktadır. Bu 3 şarttan birinin yerine getirilmiş olması gereklidir. Vakıf,

1)   ilk, orta, lise öğrenimini Hatay’da yapmış ve herhangi bir şehirde okuyan üniversite öğrencilerine,

2)   ilk, orta, lise öğrenimini nerede yaptığı fark etmeksizin Eskişehir’de okuyan üniversite öğrencilerine,

3)   ilk ve orta öğrenimini Hatay’da yapmış ve Hatay’da okuyan lise öğrencilerine

burs vermektedir.

ALİKEV, ilerleyen dönemlerde bu koşulları genişletebileceğini belirtmiştir. Belki de 2018-2019 dönemi için bu kuralların değişimini görebiliriz.


ALİKEV Burslarına Nasıl ve Ne Zaman Başvurulur?

 GSF’ye Nasıl ve Ne Zaman Başvurulur?

Bu sene 4 Aralık 2017 ve 30 Nisan 2018 tarihleri arasında başvuru kabul eden Genç Sanatçı Fonu’nun (GSF), değerlendirmeleri ise ‘barış’ temasıyla yapılacak. Sonuçları ise Haziran’da açıklandı. Başvuru için gerekli belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gelecek dönem tarihleri yayınlandığında e-bursum üzerinden ulaşabilirsiniz.

    GSF’ye başvurular internet üzerinden yapılmaktadır. Genç sanatçılar GSF’ye planladıkları birden fazla eserle katılabilirler. Geçtiğimiz dönemde https://alikev.org/genc-sanatci-fonu adresinden ulaşılabilen başvuru formu, bu sene açıklandığında da son başvuru tarihinden önce doldurulmalı ve “bilgi@alikev.org” adresine gönderilmelidir.

Sanatçıların, bu başvuru formunda

  1. planladıkları esere dair bilgi vermeleri,
  2. mevcutsa eskiz, proje vs. gibi eklemeler yapmaları,
  3. daha önceden hayat verdikleri 2 eserin fotoğraflarını eklemeleri,
  4. planladıkları eser için ihtiyaçları olan materyalleri belirtmeleri,
  5. bu materyallerin fiyatlarını ifade etmeleri

gerekmektedir. Bu formun doldurulup gönderilmesinin ardından değerlendirilecek olan sanatçılar, değerlendirmenin ardından GSF desteği kazanmaları durumunda onlara gönderilen taahhütnameyi de imzalamalı ve göndermelidirler.

Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu’na Nasıl ve Ne Zaman Başvurulur?

Burs fonuna, online olarak vakfın web sitesinden başvurulmaktadır. Doldurulan online başvuru formu, başvuranları 4 faktörü göz önünde bulundurarak değerlendirir ve sıraya koyar. Bu faktörler:

  • İhtiyaç durumu,
  • Gönüllülük durumu,
  • Akademik başarı ve
  • Sosyal başarıdır.

Ayrıca ALİKEV, burs hakkı kazanan öğrencilerin gönüllülük faaliyetlerini ve akademik başarılarını devam ettirmelerini beklemektedir.

Burs başvuruları, geçtiğimiz senelerde Ağustos ayında alınmıştır. Gerekli belgelere de bu tarihlerde ALİKEV sitesi üzerinden ulaşılabilir. Adaylar, başvurularının onaylanması durumunda mülakata çağrılacaklardır.


ALİKEV Bursları Ne Kadar Destek Veriyor?

 GSF Burs Miktarı

GSF, genç sanatçılara planladıkları eser için 5.000 TL’ye kadar materyal desteği sağlamaktadır.

Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu Burs Miktarı

Burs miktarı, geçtiğimiz yıllarda üniversite öğrencilerine 10 ay boyunca aylık 220 TL, lise öğrencilerine ise 10 ay boyunca aylık 100 TL olmuştur. Fakat bu rakamlar  her sene toplanan bağış miktarına bağlı olarak artıp azalabilir. Bu sene için güncel  miktarlar 2018-2019 başvuru döneminde açıklanacaktır.

    Burslara dair sorularınızı bursyardim@alikev.org adresine gönderebilirsiniz.


Başvuru Formunu Nasıl Doldurmalı?

Ali İsmail Korkmaz Eğitim Vakfı, GSF için planladığınız projenin tüm ayrıntılarını bilmek istemektedir. Bu nedenle, karşınızda sizi projenize dair sorgulayan biri olduğunu düşünerek gerekli belgeleri doldurun. Olabildiğince faydalı ayrıntı vermek işe yarayabilir.

Vakıf Burs Fonu ise, diğer pek çok fon gibi öncelikle sizin maddi durumunuz ve eğitim durumunuzla ilgilenmektedir. Bu nedenle, formu doldururken net bilgi gerektiren her yeri tüm gerçekliğiyle doldurun.


Burs Sonuçları Açıklandı Mı?

GSF başvuru sonuçları Haziran ayında açıklanmıştır. Burs sonuçları sorgulamak için ALİKEV’in sosyal medya hesaplarını kontrol edebilirsiniz.

Ağustos ayında başvurulan Vakıf Burs Fonu için de aynılarını söyleyebiliriz. Burs sonuçları interaktif olarak açıklanacak ve sorgulama internet üzerinden yapılacaktır. 2018-2019 döneminde tercihlerin geç açıklanacak olmasından dolayı burs başvuruları tarihi biraz daha ileriye atılacaktır.