Bir hafta boyunca yapılması gereken tonlarca iş varken her şey gözümüzde büyüyor. Sorumluluklar arka arkaya geliyor. Kulüpler, stajlar, ödevler, vizeler…. Hepsi bir araya geldiğinde bunların üstesinden gelemeyecek gibi oluyoruz…  Bu kaosa sebep olan şey aslında plansızlık oluyor. Plansız olmak, yapılacak işlerin altından kalkabilmeyi de bir hayli zorlaştırıyor. Gözümüzde büyüyen sorumluluklarımız, dağ gibi önümüze çıkıyor ve arkasını göremiyoruz. Sanki gözleri bozuk olan bir insan gibi gözlüğe ihtiyaç duyuyoruz. Bu bozukluğu, düzensizliği giderecek en önemli şey ise ajanda kullanma alışkanlığı kazanmak! Sonrasında her şey netleşecek!

Ajanda kullanma alışkanlığı kazandığınız an, yapacağınız işler belirli bir düzene girmiş olacak ve sorumluluklarınız gözünüzde büyümeyecek. Her işin yapılacağı günün ve saatin belli olması hayatınızı da fazlasıyla düzene sokacak. Hadi beraber ajanda kullanma alışkanlığı kazanalım!


Ajanda Kullanmayı Alışkanlık Haline Nasıl Getirebiliriz?

Aslında bakarsak, ajanda kullanmayı hepimiz çok istiyoruz fakat uygulamaya geçemiyoruz. Uygulamaya geçsek de bir süre sonra sürekliliğini sağlayamıyoruz. Bazen de güzel bir planlama yapsak da hafta bitiminde planların birbirine girdiğini ve çoğunun aksadığını görüyoruz. Bunun başlıca sebebi haftalık veya aylık planlar yapmak. Bunu detaylıca anlatmadan önce, ajanda kullanımını aktifleştirmek için önerilerde bulunacağız:


Ajanda Kullanma Alışkanlığı İçin Motive Edecek Bir Ajanda Almak!

Motivasyon cümleleriyle dolu sayfalar kimimizin göz zevkine hitap etmiyor olabilir. Bu yüzden, kimimiz dümdüz ajandalardan; kimimiz rengarenk motivasyon dolu ajandalardan hoşlanırız. Kimimiz tarihli, kimimiz tarihsiz kullanımı tercih eder. Öncelikle hangi grupta olduğunuzu belirlemelisiniz. Tarihsiz ajandada nasıl plan yapacağız diye düşünebilirsiniz. Tarihsiz ajandalarda bu tamamen size bırakılmış. Yani siz, başkasının hazırladığı şekilde değil de kendi ihtiyacınıza göre tarihleri oluşturuyorsunuz. 


Kendinize göre bir ajanda bulmanın oldukça zor bir seçim olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden size birkaç ajanda önerisinde bulunalım:

Ajanda ve Telefon
Ajanda ve Telefon
  • Lacunaconceptstore: Sade ve düzenli bir ajanda arayışında olanlar için ‘’Gümüş Kamelon Weekly Planner’’ önerimizdir. Ajanda, 60 yapraktan oluşuyor. Yani 60 hafta/1 yılı kapsıyor. Detaylı bilgi için sayfaya bakarsanız daha farklı modeller de mevcut.
  • LeColor: LeColor’da tarihli, tarihsiz, sade ve süslü birçok ajanda bulunuyor. Öncelikle sade bir öneride bulunalım: ‘’Shine Mercan 2020 Haftalık Ajanda’’ Bu ajandaya izleyeceğiniz filmleri, okuyacağınız kitapları yazabileceğiniz sayfalar bulunuyor. Hatta E-Bursum Blog’u düzenli olarak buradan takip ederseniz, ‘’Fakültelere Göre Film Önerileri’’ ve kitap önerilerinde bulunduğumuz ‘’Libro’’ serimize ulaşabilir ve ajandanıza not düşebilirsiniz. Biraz daha motivasyon verecek bir ajanda arayışındaysanız, LeColor’a ait akademik ajandaları önerebiliriz. Bu ajandada her işe ayrılmış bölümler mevcut! Üstelik ay sonunda motivasyon dolu cümlelerle ajanda sahibine ilham veriyor.
  • PaperStreetCo: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazen bir ajandayı kullanmaya başlarız fakat işimiz olmadığı bir anda ajandayı unuturuz. Hatırladığımız zaman geçmiş aylara bakar üzülürüz. Bu yüzden tarihsiz ajanda her zaman ilk önceliğiniz olmalı. PaperStreetCo’da tarihsiz ajandalar 116 minimal sayfadan, 54 tarihsiz haftadan oluşuyor. Yani ister 1, ister 3 yılda kullanın. Karar sizin!

Ajanda Düzenli Bir Şekilde Nasıl Tutulur?

Öncelikle dönem içinde sizin için önemli olan tarihleri eklemelisiniz. Bu tarihlerin neler olabileceğine dair örnek verecek olursak şunları söyleyebiliriz: Dönem başlangıç ve bitiş tarihleri, sınav tarihleri, ödev, sunum, proje, tez tarihleri, doğum günleri; okul dışında staj yapıyor ya da çalışıyorsanız; staj tarihleri, çalışma, toplantı saatleri ve günleri.

Bütün bunları ayarladıktan sonra hafta içerisinde ajanda kullanımını verimli hale getirmek için yapacağınız işleri önem sırasına göre sıralamalısınız. Bu yüzden, yapmanız gereken işleri kısaca gözden geçirin. Daha sonrasında Pazartesi’den başlayıp hafta sonuna kadar ne yapacağınızı tek tek yazın… Hayır hayır. Çoğu kişi böyle yapsa da, aslında bir haftayı daha o günü görmeden planlamak bizce yanlış bir tutum. Neden diye soracak olursanız, bir haftanız için planlama yaptığınızda olası durumlar için hazırlıksız yakalanacağınızı söyleyebiliriz. Acil bir durum çıktığında, önceden yapmış olduğunuz planlar tamamen tersine dönebilir.


O zaman ne yapmalıyız? dediğinizi duyar gibiyiz. Size daha mantıklı ve uygulanabilir bir çözüm ile geldik! Hemen anlatıyoruz:

Gün gün planlar yapmak!

Diyelim ki bugün Pazartesi. Yukarıda bahsettiğimiz gibi hafta içerisinde yapmanız gereken işleri kısaca gözden geçirdiniz. Önceliğiniz olduğunu düşündüğünüz ve o gün yapılması gereken işlerinizi Pazartesi gününe dağıtarak ve uyguladıkça üstünü çizerek düzenli bir plan oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde bunu diğer günler de uygularsanız olası problemlere karşı çözümler oluşturabilirsiniz.

Planlamayı saatlere bölerek yapmak!

Örneğin, 10:00-12:00 arası yapacağınız işleri planlayabilir, sonrasında diğer saatler için planlama yaparak farklı işlerinize yönelebilirsiniz. 


Ajanda Kullanma Alışkanlığı Dijital Olarak Kazanılır mı?

Defter kullanmayı sevmiyorum, sıkça kullandığım telefonu daha yararlı hale getirmek istiyorum diyorsanız tabii ki de dijital olarak ajanda tutmanız mümkün. Hatta bazen dijital takvimler daha pratik olabiliyor. Mesela ajandanız yanınızda olmadığı zaman acil bir durumda dijital ajandanıza bakarak kontrolü elinize alabilirsiniz. Bu yüzden sade, kolay ve basit olan şu dijital ajandalara bakabilirsiniz:

  • Google Keep
  • Overnote
  • Google Calender
  • Tick Tick
  • One Note

Umarız ki bu yazıdan sonra ajanda kullanmaya başlarsınız ya da düzenli olarak kullanmaya devam edersiniz! Unutmamak gerekir ki, ajanda tutmuyor oluşunuz düzensiz olduğunuz anlamına gelmez. Bu durum kişiye göre değişkenlik gösterir.

Sizin de ajanda önerileriniz var ise yorumlarda belirtebilirsiniz. Planlamalarınızın üzerine olumlu çizgiler çekebileceğiniz haftalar dileriz!


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!