Tatilin en güzel anları… Tam da bu anlar da kendimize gezilecek, görülecek yerler, yapılacak etkinlikler arıyoruz. Ağustos ayı. Yaz aylarının tam da ortası. Yapılacak neler var? Bu ayın etkinliklerine bir göz atalım mı? Neden bir bilet alıp, kendimizi açık hava festivallerinden birinde bulmayalım ki! Belki de bir müzikale gideriz. Ağustos’ta, güneş en parlak halini gösterirken, bize de keyifle bu anı yaşamak kalıyor.

Haydi! Yeni bir döneme merhaba demeden, iş hayatınıza dönmeden , sınavlara, okullara ara verilmişken bu ay kendinize etkinliklerle dolu bir mola verin.

Başlıyoruz!


Ağustos Ayı Konser/Müzikal Etkinlikleri

Notre Dame’in Kamburu Müzikali

Victor Hugo’nun, aynı zamanda sinemaya da uyarlanan ölümsüz eseri; Notre Dame’in Kamburu Müzikali, Ağustos’ta izleyicisiyle buluşmaya devam ediyor.
Oyunda çirkin ve kambur Kilise zangocu olan Quasimodo ile Fransa’nın ruhani ve dini lideri Claude Frollo’nun ve Kral’a bağlı komutan Phoebus’un semtte yaşayan Çingene Kızı Esmeralda’ya olan aşklarını ele alıyor. 

Yer: Kadıköy Halk E.M. – Trump Kültür ve Gösteri Merkezi/ İstanbul

Tarih: 08 – 20 Ağustos 2019

Bilet Fiyatları: Tam 67 TL, Öğrenci 57 TL.


Fazıl SAY Konseri

Ülkemizi dünya çapında temsil eden önemli piyanistlerden biri olan, Enka Kültür Sanat’ın daimi sanatçısı Fazıl Say’ın Açıkhava konseri, Chopin, Satie ve Beethoven gibi yaz akşamlarına yakışacak tınılar ile dolu olacak. Say aynı zamanda geçtiğimiz Kasım ayında Türkiye prömiyerini yaptığı, Atatürk anısına yazılan ‘’Yürüyen Köşk’’e de ev sahipliği yapacak. Biraz nostalji, biraz tarih. Nereden nereye? Uçsuz bucaksız hayal kurmaya, müziğe kendinizi teslim etmeye. Gökyüzünü doldurmak için 03 Ağustos’ta Enka’ya gidin!

Yer: ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu / İstanbul

Tarih: 03  Ağustos 2019

Bilet Fiyatları: 1. Kategori 112 TL, 2. Kategori 89.50 TL, 3. Kategori 67.50 TL, Öğrenci 45 TL.


Denizbank Açıkhava Konserleri

BKM organizasyonu ile Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde olacak olan sevilen sanatçılar; Yalın, Candan Erçetin, Ata Demirer Gazinosu, Şevval Sam, Kaan Sekban, Cem Adrian ve Güldür Güldür Show sizleri bekliyor ve eğlenceye davet ediyor. 18 Ağustos’ta Ata Demirer Gazinosu ile başlıyor!

Yer: İBB Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu / İstanbul

Tarih: 18 Ağustos – 17 Eylül 2019

Bilet Fiyatları: Bilet fiyatları seçtiğiniz konsere göre değişiklik gösteriyor. Buradan tercihinizi yapabilir, bilet satın alabilirsiniz. 


Ağustos Ayı Sergileri

Maria Andersson ve Nancy Atakan’ın The Transition Series: Rotating Time [Dönüşüm Serisi: Zamanın Döngüsü] işinden detay, Uygun Adım Marş!, SALT Beyoğlu, 2019 Fotoğraf: Mustafa Hazneci (SALT)

Borusan Contemporary 09 Mart Cumartesi günü üç yeni sergi ile ziyarete açıldı:

‘’Boomoon: Boğaziçi’’ ( 20 Temmuz – 20 Ağustos ),  ‘’Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde’’ ( 20 Temmuz – 04 Ağustos ), ‘’Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki’’ (20 Temmuz – 25 Ağustos).

Boomoon: Boğaziçi / Bosphorus by Boomooon

Güney Kore’nin en önemli fotoğraf sanatçılarından biri olarak değerlendirilen Boomoon, Borusan Contemporary tarafından Boğaziçi üzerine yeni bir dizi çalışma gerçekleştirmesi için İstanbul’a davet edildi. Büyük boyutlu, etkileyici doğa manzaralarıyla tanınan sanatçı çalışmalarında atmosferik özelliklere eğilerek dramatik öğeleri ağır basan görsel bir dil geliştirmiştir.

Sonsuza kadar tekrarlanacak olsa da her seferinde izleyeni farklı düşünce dünyalarına sürükleyen dalgaların ritmi, suyun yaşam kaynağı olarak yorumlandığı Zen felsefesine de gönderme yapıyor.  

Yer: Borusan Contemporary / İstanbul

Tarih: 20 Temmuz – 25 Ağustos 2019

Müze Giriş Ücreti: Tam 10 TL, İndirimli 5 TL, Grup 7 TL.

Ziyaret Saatleri: Cumartesi, Pazar 10.00 – 19.00


Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar

Şair Turgut Uyar’ın “Söylenir ve yarım kalır / bütün aşklar yeryüzünde” dizelerinden yola çıkarak hazırlanan Borusan Contemporary’deki koleksiyon sergisi, uluslararası çağdaş sanatın farklı eğilimlerini bir araya getirirken, günümüz koşullarının sanatçılarda hangi estetik arayışları tetiklediğini sorguluyor.

Çağdaş sanatın özellikle dijital anlatım tekniklerini kullanarak izleyicilere sunduğu “yeni görsellik” hem katılımcı, hem de deneysel. Sergi, koleksiyonun ana özelliklerinden biri olan bu deneyselliği görünür kılmayı hedefliyor.

Yer: Borusan Contemporary / İstanbul

Tarih: 20 Temmuz – 04 Ağustos 2019

Müze Giriş Ücreti: Tam 10 TL, İndirimli 5 TL, Grup 7 TL.

Ziyaret Saatleri: Cumartesi, Pazar 10.00 – 19.00


Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Bir Seçki 

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na eklenen yeni eserlerin sergilendiği sergi serisinin üçüncüsü olan Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Bir Seçki, aynı zamanda koleksiyona yapılan alımlardaki coğrafya, estetik ve üslup farklılıklarını görünür kılan bir eser seçkisini içeriyor.

Serginin küratörü olan Jeffrey Blondes, Türkiye’deki Tazlar köyünde çektiği çok kanallı film, köydeki peyzajın dört mevsimde nasıl değiştiğini gösteriyor.

Sergide gösterilen sanatçılar, Leo Villareal, Kathrin Stumreich, Elco Brand, Rick Silva, Edward Burtynsky ve Jeffrey Blondes. Artırılmış gerçekliği kullanan yerleştirmeler, yeni sipariş edilmiş çok kanallı eserler, özel üretim yazılımlarla yönlendirilen videolar, dijital manzaralar ve gelecekte var olabilecek kuş cinslerinin glitch portreleri bu sergide yerini alıyor.

Sergi broşürü için tıklayınız.

Yer: Borusan Contemporary / İstanbul

Tarih: 20 Temmuz – 25 Ağustos 2019

Müze Giriş Ücreti: Tam 10 TL, İndirimli 5 TL, Grup 7 TL.

Ziyaret Saatleri: Cumartesi, Pazar 10.00 – 19.00


Nuri Bilge Ceylan Baksı’da Sergisi

Dirimart’ın katkılarıyla gerçekleşen ve Ceylan’ın 2003-2013 yılları arasında ürettiği fotoğraflarını Ceren Erdem küratörlüğünde bir araya getiren sergi iki bölümden oluşuyor. ‘’Babamın Dünyası’’ ve ‘’Sinemaskop Türkiye’’. Sanatçının sinema ile fotoğraf dünyası arasında ki çok katmanlılığı keşfedeceğiniz bu sergiyi kaçırmamanızı öneririz.

Yer: Baksı Müzesi / Bayburt

Tarih: 01 Mayıs- 25 Ağustos 2019 

Müze Giriş Ücreti: Tam 10 TL, İndirimli 5 TL, Grup 7 TL. Salı günleri ziyaret ücretsiz.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günü kapalı olan Baksı Müzesi, diğer günler 10.00 – 19.00 saatlerinde ziyarete açıktır.


Renk Perspektifinden Yabani Çiçekler 

Pi Artworks Istanbul, yaz döneminin gelmesiyle birlikte, bizleri soyut bir florayı deneyimlemeye davet ediyor. Nejat Satı’nın sanat ve doğa kesişiminde yer alan solo sergisi ‘’Wild Flowers’’ı ağırlıyor. Satı’nın sanat ve doğa kesişiminde konumlandırarak yabani çiçekleri renk açısından ele aldığı kişisel sergisini görmeye değer. Sanatçı, son dönem çalışmalarına ait eserlerinin ilhamlarını doğrudan doğadaki yabani çiçeklerden alıyor. Çöl, orman ve benzeri zor koşullara uyum sağlayabilen bu bitkiler, varoluşları için insana hiçbir ihtiyaç duymayan türlerden oluşuyor. 

Yer: Pi Artworks / İstanbul

Tarih: 10 Temmuz – 10 Ağustos 2019

Müze Giriş Ücreti: Giriş için herhangi bir ücret bulunmuyor.

Ziyaret Saatleri: Pazar günü kapalı olan Pi Artworks Istanbul, diğer günler 10.00 – 19.00 saatlerinde ziyarete açıktır.


Ağustos Ayı Festivalleri

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

Her yıl 1.5 ile 2.5 aylık bir dönemi kapsayan festival yurdumuz ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen, birbirinden değerli müzisyenleri çatısı altında konuk ediyor. Festival boyunca konserlere gelen müzisyenler, organizasyon kapsamında masterclasslar açarak, genç müzisyenlere ustalık dersleri veriyor. Aynı zamanda belirlenen tarihlerde halka açık konserler düzenlenerek, yaz döneminin ortasında keyifli bir serinlik sunmakla birlikte, enstrümanların eşsiz tınısı ruhları tazeliyor. Bodrum’da iseniz, bir gecenizi ayırabilirsiniz. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Yer: Gümüşlük / Bodrum

Tarih: 12 Temmuz – 26 Eylül 2019

Ücret: Öğrenciler için  bilet fiyatları 15 TL – 40 TL arasında değişiklik gösteriyor. Tam için bilet fiyatlar ise 30 TL – 100 TL arasındadır.


Burgazada Müzik Festivali

Gelenekselleşmesi amaçlanan festivalin ilki 03 Ağustos Cumartesi günü Cennet Bahçesi’nin eşsiz doğa ve deniz manzarası eşliğinde sizlere merhaba diyor!

Program kısaca şu şekilde: 

19:00-19:50: Ati ve Aşk Üçgeni 20:10-21:00: Brek 21:20-22:10: Eskiz 22:30-23:20: Ağaçkakan Dj Set.Merve Evirgen

Yer: Cennet Bahçesi – Burgazada / İstanbul

Tarih: 03 Ağustos 2019

Ücret: Biletler yalnızca kapıda! Ve 50 TL.


Trakya Müzik Festivali

Her yıl olduğu gibi, Ağustos ayının ilk haftası Erikli Trakya Müzik Festivali demek! EDN Organizasyon ve Aziz Gül Organizasyon ortaklığı ile Trakya Organizasyon bu yaz da siz müzikseverleri Erikli sahilinde deniz-kum ve güneşin birlikteliği eşliğinde sınırsız eğlenmeye davet ediyor. Bu yıl ki sanatçıların bazılarına gelirsek: Athena, Duman, Ceylan Ertem, Sena Şener, Adamlar, Son Feci Bisiklet, Teoman, Eda Baba ve Manga. 

Listenin devamı ve bilet satın almak için buraya!

Yer: Erikli / Keşan-Edirne

Tarih: 01 – 04 Ağustos 2019 

Ücret: 3 kategoriye ayrılan ücretlendirmeler şu şekilde: Kamp+Kombine Bilet – 224 TL, Kombine Bilet: 196 TL, Tek Bilet Fiyatı ise 79 TL.

Nasıl Giderim? İstanbul’dan ulaşım sağlayacaklar için; İstanbul-Erikli arası yaklaşık 260 km dir. Esenler veya Alibeyköy Otogarını kullanarak rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Edirne veya Trakya bölgesinin diğer illerinden ulaşım ise; şehir terminallerinden kalkan saat başı otobüsler ile rahatlıkla sağlanabiliyor. Sizde çeşitli sitelerden nasıl gidebileceğiniz bulabilirsiniz.


Zeytinli Rock Festivali

Milyon Yapım Organizasyon tarafından 6. kez gerçekleşecek olan Türk Rock müziğinin geçit töreni Zeytinli Rock Festivali, Edremit Akçay Sahili’ nde düzenlenecek. Festival aynı zamanda Türkiye’nin yeni gençlik kanalı Milyon Tv ekranlarından canlı yayınlanacak. 5 gün sürecek olan bu festivalde sahne alacak şarkıcı ve sanatçıların listesi epey kalabalık: Selda Bağcan, MFÖ, Feridun Düzağaç, Sedef Sebüktekin, Mabel Matiz, Yüzyüzeyken Konuşuruz, In Hoodise, Lara Di Lara, Nova Norda, Yaşlı Amca, Supernova, Moğollar, Oceans of Noice. 

Listenin devamı ve bilet satın almak için buraya tıklayınız.

Yer: Zeytinli Dalyan Sahili / Balıkesir

Tarih: 28 Ağustos – 01 Eylül 2019

Ücret: 3 kategoriye ayrılan ücretlendirmeler şu şekilde: Kamp+Kombine Bilet – 264 TL, Kombine Bilet: 220 TL, Tek Bilet Fiyatı ise 66 TL.

Nasıl Giderim? Zeytinli’ye İstanbul’dan, Bursa – Balıkesir – Havran – Edremit üzerinden gidebileceğiniz gibi, Tekirdağ- Çanakkale yolunu da tercih edebilirsiniz. Bu yolun manzarasının güzel olması dışında trafiği az ve yol 450 km.

Ulaşım için bir diğer seçenek ise; otobüs. Pek çok firmanın Edremit’e direkt seferleri bulunuyor.


Ağustos Ayı Tiyatroları

Kibarlık Budalası

17. yüzyıl Fransa’sında, cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in bir tek amacı vardır: Asilzade olmak… 

Türk Tiyatrosu’nun önemli yapıtaşlarından Haldun Dormen’in, yıllar sonra yeniden sahnelere döndüğü Kibarlık Budalası‘nın uyarlamasını İpek Kadılar yapıyor. Oyunda Haldun Dormen, Göksel Kortay, Hakan Altıner, Damla Cercisoğlu, Efe Yeşilay, Anıl Yülek, Caner Tör, Reyhan Aydınsel ve  Burcu Akyürek rol alıyor.

Yer: Balıkesir / İstanbul

Tarih: 23 Ağustos – Ayvalık Amfitiyatro, 27 Ağustos – Kadıköy Halk E. M., 28 Ağustos – Artısahne Mecidiyeköy

Ücret: Bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.


Tak Tak Takıntı

"Büyük doktorlar çatlağın, delinin, üşütmüşün, takıntılının altında yatan insanı görmenin, keşfetmenin, düzeltmenin yollarını arıyor. Ya bunların hepsi zincirlerinden boşanıp aramıza karışırsa?

“Tak Tak Takıntı”, gündelik yaşam içinde kıyısından geçtiğimiz, farkına varmadığımız, sıradan sandığımız küçük olayları örtülerinden sıyırıp önümüze koyan muhteşem bir güldürü. Küçük Prens, “Aslolan göze görünmez.” diyor. “Tak Tak Takıntı, göze görünmeyenin peşinde bir güldürü.’’

Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu sunar!

Yer: Denizli / İzmir

Tarih: 06 Ağustos – Denizli Açıkhava, 07 Ağustos – Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu, 08 Ağustos – Bornova Açıkhava Tiyatrosu.

Ücret: Bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.


Burada Olan Burada Kalır – Can Yılmaz & Zafer Algöz

Son zamanlarda özellikle sosyal medya üzerindeki paylaşımları ile büyük beğeni toplayan Can Yılmaz ve Zafer Algöz, takipçilerinin birlikte gösteri yapın çağrısına daha fazla kayıtsız kalamadı. 

“Burda Olan Burda Kalır” adını verdikleri gösterileri ile seyirci karşısına çıkmaya hazırlanan ikili, yaşadıkları komik anekdotları bu gösteride sizlerle paylaşacaklar. 

Yer: Denizli / Ayvalık / Kuşadası / Datça

Tarih: 11 – 19 Ağustos 2019

Ücret: Gösteri için biletler tükenmeden satın almak için tıklayın. 

Yok, bunlar yetmedi diyorsanız bu ay gidebileceğiniz alternatif tiyatro oyunları için Tiyatrolar adresini ziyaret edebilirsiniz.


Ağustos Ayı Eğitimleri

İtaatsizlik ve Harf: Praksis Seminerleri – Memed Erdener

Praksis Seminerleri Extramücadele adıyla da bilinen Memed Erdener ile devam ediyor.

The Circle, Praksis seminerleriyle yaratıcı kişilerin pratik deneyim ve teorik esin kaynaklarını katılımcılarla paylaşacakları bir platform yaratıyor. Praksis Seminerleri’nde çağdaş sanat, edebiyat, tiyatro, film, müzik ve mimari gibi çeşitli alanlardan yaratıcı kişiler ile 4 hafta sürecek derslerle kendi ‘praksis’lerini ve dayandıkları teorik kaynakları paylaşacaklar ve katılanları kendi alanlarında üretime ve düşünmeye sevk edecekler.

“İtaatsizlik ve Harf” başlıklı seminerin fikir ve ilham aldığı isimler:

Prometheus Hallac- Mansur (858-922) Fuzûlî (1483-1556) Spinoza (1632-1677) Jean-Jacques Rousseau (1712-1778) Tevfik Fikret (1867-1915)

Atölye Mekanı: The Circle Space / Beyoğlu – İstanbul

Tarih: 31 Temmuz28 Ağustos 2019 

Ücret: Öğrenciler için 320 TL. Öğrenci dışındaki katılım ücreti ise 400 TL. 

Kontenjan 20 kişi ile sınırlıdır. Çok geç olmadan kayıt için form doldurunuz. Detaylı bilgi ve bilet satın almak için tıklayınız.


Sizlere birde ”Bonus” !

Açıkhavada Sinema

Başka Sinema Açıkhavada Sinema ile Ayvalık’a geliyor! Yıl içerisinde oldukça aktif bir film yolculuğu sunan Başka Sinema, yurt içinde pek çok ilimize hem türk hem de yabancı festival filmlerini sunuyor. Bunun dışında konsept filmlerde belirliyor. Önemli yönetmenlerle öğrencileri, organize ettiği film okuma seanslarında buluşturuyor. 02 Ağustos’ta başlayacak olan Açıkhavada Sinema’nın pragramında ise geçtiğimiz sezonun ilgi gören filmleri, hrnüz vizyona girmemiş yapımlar ve çekildiği yıllarda sinemaların vazgeçilmezi olmuş klasik filmler yer alıyor.

Yer: Ayvalık / Balıkesir

Tarih: 02 Ağustos – 16 Ağustos 2019

Ücret: Festival biletleri 15 TL’den satışa sunulacak. Biletleri Biletix üzerinden veya Ayvalık Nüfus Müdürlüğü’ndeki gişeden temin edebilirsiniz.

Sizlere şimdiden iyi seyirler diyor, güzel bir Ağustos ayı geçirmenizi diliyoruz 🙂


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!