Üniversite öğrencilerinin en büyük ihtiyacı burs!  E-Bursum olarak bursa ulaşmanızı ve burs başvuru sürecini kolaylaştırmaya ek olarak, burs başvuru belge rehberlerimizle de yanınızdayız. Burs alabilmenin en önemli aşaması burs başvuru belgelerini eksiksiz teslim etmektedir. İstenilen belgelerin ne anlama geldiğini, nasıl ve nereden alınacağını sizler için araştırdık. Artık belgelerinizi kolaylıkla sağlayıp, başvurularınızı eksiksiz gerçekleştirebileceksiniz. Hadi, Adli Sicil Kaydı belgesi ile başlayalım!

Adli Sicil Kaydı Nedir?

Adli sicil kaydı diğer bir deyişle sabıka kaydı: Kişinin kesinleşmiş ceza ve güvenlik tedbirlerine mahkumiyete ilişkin belgelerin bulunduğu kayıttır. Bir başka deyişle idari para cezaları ve disiplin hapislerine dair bilgiler Sabıka Kaydında bulunmaz.


Adli Sicil/Sabıka Kaydı Ne İçin Lazım Olur?

Birçok burs ilanının gerekli belgeler kısmında olmazsa olmazdır. Gönüllü olarak yürüttüğünüz işlerde ve ücretsiz aldığınız eğitim, seminer gibi organizasyonlarda da talep edilebilir. Sivil Toplum Kuruluşları üye alımlarında, iş başvuruları sırasında da Sabıka Kaydı istenebilir.

Adli Sicil Kanunun 7. maddesinde Adlî sicil bilgilerinin verilebileceği kişi ve merciler ;

     – İlgili kişi

     – Özel yetki içeren vekalet ibrazı koşuluyla vekilleri

     – Kamu kurum ve kuruluşları

     – Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları şeklinde düzenlenmiştir.


Adli Sicil Kaydı Nereden Alınabilir?

Kaydı dört farklı şekilde elde edebilirsiniz, fakat başkası adına veli ya da vasisi olmadığınız sürece adli sicil kaydı alamazsınız.

Adliyelerde, Adli Sicil Müdürlüğünden; Kaymakamlıklardan İşlemler Servisinden; yurt dışında Türk Büyükelçiliklerinden veya e-Devlet Kapısından kolaylıkla adli sicil/sabıka kaydınıza ulaşabilirsiniz.

Belgenizi e-Devlet temin etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. E-Devlet uygulamasını bilgisayarınıza ya da akıllı telefonunuza indirin veya internet sitesinden giriş yapın.
  2. Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızla en yakın PTT şubesine gidip 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz veya internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-Devlet Kapısına anlaşmaları bankalardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifre oluşturabilirsiniz.
  3. Şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapın. Sunulan tüm hizmetlere ait listeler karşınıza çıkacak, aynı zamanda arama butonunu kullanarak da kolayca istediğiniz belgeyi arayabilirsiniz.

Arama butonunu kullanarak ya da direkt olarak 4B belgeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu başlıklı sayfaya geçerek belgelerinize ulaşabilirsiniz

e-Devlet’te İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere üç farklı dilde de Adli Sicil Belgesine ulaşabilirsiniz.

Adlî Sicil Belgesi bilgisi taleplerinde;  

     – Adlî sicil bilgisinin ne amaçla istendiğinin belirtilmesi,

     – Kimlik bilgilerin eksiksiz olarak gösterilmesi,

     – Dilekçenin imzalı olması zorunludur.

Burs başvurusu için kullanacağınız Sabıka Kaydı belgenizde istenilen yerleri aşağıdaki gibi doldurabilirsiniz.

Kurum Türü: Özel

Belgenin Neden Verileceği: Okul Kaydı

Belgenin Nereye Verileceği: Hangi kuruma başvuru yapacaksanız onun adını veya E-Bursum’a belgelerinizi yükleyecekseniz E-Bursum olarak yazabilirsiniz.

Hemen bir Adli Sicil Belgesi edinebilmek için buradaki bağlantıya tıklayınız.

Adli Sicil Belgenizi yazdırabilmek için öncelikle ekranın sağ üst köşesindeki dosyayı indir butonuna basmanız gerekmektedir. Belgeyi bilgisayarınızın/ telefonunuzun dilediğiniz klasörüne indirdikten sonra Ctrl+P kısayolunu tuşlayıp yazdırabilirsiniz.

Adli Sicil/Sabıka Kaydı ile ilgili merak ettiğiniz ayrıntılar için bağlantıya tıklayınız.


Gerekli belgeleri PDF olarak kolaylıkla indirebilirsiniz.  E-Bursum belgelerim kısmından kolaylıkla belgelerinizi yükleyerek burs başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.  Sonrasında burs başvurusu için gereken her şey hazır.


burs ara görseli
Burs mu arıyorsun? O zaman tıkla!