2018-2019 eğitim dönemi için birçok öğrenci üniversite kayıtları için tarihlerin açıklanmasını bekliyor. Yeni dönemde tercih sonuçlarına göre bir yükseköğretim kurumuna kayıt olacak öğrenciler için beklenen kayıt tarihi ne zaman ? Üniversite kayıt belge ve koşulları neler ? Sizler için 2018-2019 dönemi üniversite kayıt tarihleri ve kayıt belgeleri yazımızda.

YKS’ye giren binlerce öğrenci tercih sonuçlarını bekliyor. ÖSYM resmi sitesinde açıklanacak olan sınav sonuçları ardından üniversite kayıt heyecanı başlayacak. Tercih sonuçlarına göre bir yükseköğretim kurumuna kayıt yaptıracak  öğrenciler için kayıt tarihi 3-7 Eylül 2018 arasında olacak.

Elektronik kayıtlar ise 3-5 Eylül 2018 tarihlerinde yapılacak.

Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin gerekli belgeler ile belirtilen üniversite kayıt tarihleri içerisinde  üniversite kayıt birimlerine başvurmaları gerekecektir. Belirtilen zaman içerisinde kayıt yaptırmazsanız kayıt hakkınız kaybedersiniz. Elektronik kayıt başvuruları, belirtilen tarih içerisinde E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleşecektir.


Kayıt için gerekli belgeler ve şartlar nelerdir ?

Üniversite kayıt tarihleri içerisinde, belirtilen belgeler ile eksiksiz bir şekilde başvuru yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kayıt işleminiz gerçekleştirilmez.

  • Üniversite kayıtları için  adayların bizzat( elektronik kayıtlar hariç) başvuru yapmaları gerekmektedir.
  • Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı mezuniyet belgesinin aslı ya da onaylı sureti
  • 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutlarında fotoğraf
  • Yükseköğretim kurumları, adaydan sağlık belgesi isteyebilir.
  • Gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar için üniversiteler yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.

Üniversiteyi kazanıp lise mezuniyeti tamamlamama durumunda;

Adayla belirtilen tarihlerde geçici kayıt yaptırabilirler. Tek ders veya bütünleme sınavlarının sonucunda mezun olan adayların 31 Aralık 2018 tarihine kadar mezuniyet belgelerini Yükseköğretim kurumuna bildirmeleri gereklidir. Bildirmeleri halinde asıl kayıt yapılacak, aksi durumda ise kayıtları silinecektir.

Üniversiteye kayıt yaptırdın, şimdi sıra burs bulmakta. Burs veren kurumlar, burs için gerekli belgeler, burs başvurusu süreci hakkında her şey senin için e-bursum.com‘da !